Морски свинчета (тема 5)

  • 71 349
  • 751
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 25 872
Заведи я на ветеринар - най-вероятно има гъбички или екзема. От обикновено почесване не стават ранички, явно сърбежът е голям, а за това си има някаква причина. И трябва да се лекува.
Заведи я в добра клиника, където да вземат проба, а не да лекуват на сляпо.

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Румии,и аз гласувам за ветеринар.От лайка не би трябвало да и стане нищо,защото я има в списъка с полезни растения за свинчета,но няма да я излекува.Само лекар може да помогне.Моите симпатяги също се чешат понякога,но нямат ранички.

# 77
  • Мнения: 5 064
И аз да се присъединя към съвета за ветеринар, никой по интернет не би могъл да помогне. Настоявай да вземат проба за паразити, краста, гъбички и бактериална инфекция. На много места чета, че се препоръчва терапия за краста с инвермектин, защото посявката за гъбички излиза за 2 седмици, в което време крастата може да се задълбочи много, а инвермектинът в правилни дози е безопасен. Хубаво е ветеринарят да погледне и кожна проба и проба от косъмчетата под микроскоп. Успоредно с лечението за кожен проблем, свинчето ще има нужда от добра храна и евентуално Витамин С за общо подсилване на имунитета.

Имайте предвид, че кожата на свинчето може да е много чувствителна и всяко докосване да причинява дискомфорт. В този смисъл е добре да го държите под наблюдение, но без много-много прегръдки, защото може да го боли.

Аз да се похваля, проектът ми за спални чувалчета беше успешен, макар че накрая ги ших на ръка. Нали знаете как свинчетата подскачат от радост, онова особено движение, което се нарича "popcorning"? Е много е весело, когато се подскача вътре в чувалчето, буквално ме заболя коремът от смях с него в неделя.  Laughing

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Румии,
какво стана с Миши,лекувате ли се вече?
Макарон,
знам как подскачат от радост свинчетата,все едно са на пружинки,невероятно сладички са.Моят Пуци понякога така скача,че изхвърля гранулки и сено от клетката.

И аз да се похваля-с Малчо обичта ни е взаимна.Снощи пак го взех в ръце да го гушкам и той цели два пъти ми побутна ръката с чело.Той много бързо свикна,нямам идея дали защото е още мъничък или защото вижда колко се обичаме с Пуци,но когато ги пусна на разходка вече започна да идва при мен.Още не е започнал да ми гука,не ми казва съвсем тихичко"кррррррррр",но не се плаши,вече не бяга когато му давам нещо вкусно,а души любопитно какво е,предполагам,че скоро и той ще започне да взема от ръката ми.

Сега да се посмеете малко с един далечен роднина на нашите свинчовци.Бившият ми мъж дойде на свиждане при детето и ми разказа,че чичо му си направил туршия и я сложил в избата.Запушил човекът буркана с метална капачка и я оставил.На другия ден слязъл да вземе някакъв багаж и се върнал много ядосан.Един плъх бил прегризал цялата капачка така,че все едно я е отварял с отварачка,най-спокойно бил издърпал и изял копъра,а чичото го сварил тъкмо когато си вадел морковче от буркана с предните лапи.Сега човекът показвал на всички капачката и бившият ми мъж я е видял с очите си.Много се смяхме. hahaha Joy

# 79
  • Варна
  • Мнения: 18
Здравейте Simple Smile
Не съм писала отдавна, май месец отиде.

Нашата Ади, всъщност накрая се оказа Джони. Аз имах някои съмнения, въпреки че многократно ме уверяваха, че е момиче. Както и да е, това не значи, че си го обичам по-малко.
Преди около половин месец го забелязах, че си е изгризал козината и го заведохме на ветеринар в ОВК. Оказа се, че има паразити. Капнаха лекарство зад ушите и каза след месец да му капна още една капка. Опитаха да му изреждат ноктите на задните крака, а то милото от страх се навира в мен да се скрие. След като видях опита за рязане на нокти не смятам да го заведа отново там.
Иначе ако някой знае добър ветеринар във Варна за свинчовци, моля да сподели Simple Smile

 Да се запиша с прогреса с нашата клетка. Всичките ми първоначални планове тотално се объркаха - като започнем, че не е дърво, а ПДЧ; стана доста по-голяма от замисъла; отнема повече време. Но като сме се захванали, ще си доизиграем хорото.
И две снимчици да се похваля Simple Smile
Искаме магданоз   Laughing : https://www.flickr.com/photos/136732010@N04/22787363357/in/album … 2157657139346193/
Клетката, все още незавършена  : https://www.flickr.com/photos/136732010@N04/22554459133/in/album … 2157657139346193/

# 80
  • Мнения: 5 064
Овчица, страхотно изглежда клетката! Така завиждам на сръчни хора, аз имам куп идеи, обаче изпълнението не се получава.  Blush Обаче съм убедена, че свинчето ще е много доволно от такава просторна клетка.

Аз тази събота и неделя украсявах вкъщи и свинчо гледаше с голям интерес лампичките, чак не е за вярване. И в неговото вкъщи закачих една елхичка за радост на душата.

Май ще му метна и един гирлянд на клетката тези дни.  Laughing

Наред с това от чернопетъчните намаления купих талаш и храна за цяла година на смешни цени и съм ужасно доволна от себе си, макар че си запълних килера. Остава само да издебна някакво сено и свинчо е уреден за идната година, миналата година в немския Амазон имаше чудно намаление на сената на Bunny, но да видим ще имам ли късмет сега, че отдавна искам да ги пробвам.

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 15:50 от Макарон

# 81
  • Мнения: 3 008
Макарон, много хубава елхичка. Правена ли е или купена? Страхотна идея. Мен детето ме пита какъв подарък ще донесе дядо Коледа на прасчо, та трябва да помисля.

# 82
  • Мнения: 5 064
Купена, категорично не бих могла да я изработя. Беше add-on item в английския амазон, за да получа безплатна доставка на основната храна. Преди да я дам само изчовърках повърностните семчици и кокоса, но май нямаше нужда. Прасенцето близна леко, помириса, но не я харесва особено. При всички случаи ми беше по-евтино да я поръчам, отколкото да платя доставката.
 
Ако ще поръчваш нещо сега от чернопетъчните намаления, ето линк http://www.amazon.co.uk/Rosewood-Naturals-Festive-Fruit-Animals/ … eat+small+animals

# 83
  • Мнения: 13
Хора,да ви се похваля вчера разбрах,че имаме момиче морско свинче. Joy

# 84
  • Мнения: 77
Здравейте и от мен. Благодарение на полезната информация в този форум от 9 месеца отглеждаме щастливо и здраво прасенце. Момиченце е и се казва Миша. Сега се надявам тези от вас, които отглеждат две прасенца да споделят дали са шумни. Иска ми да си вземем още едно свинче, но това доста ме притеснява, тъй като при нас / в жилищната сграда/ трябва да се пази тишина. Нашата Миша писка само когато и наближи времето за храна и чуе шумоленето на плика. И най-вече, ако се решим как да стане "запазнанството". Тя е на 10 месеца, но винаги е била сама.

# 85
  • Мнения: 5 064
О, прекрасно е, че планираш другарче за свинчето ви. Преди да купите ново свинче, уверете се в пола и на вашето, и на това, което сте избрали, за да няма изненади.

После всичко по реда си: карантина на новото свинче, запознанство на неутрална територия, след като посвикнат ги събирате в обща голяма клетка, в която по възможност нито едно от прасенцата не е живяло или която е поне хубаво изчистена и пренаредена. Ако ползваш английски, виж статията отдолу /ако не, ще опитам да резюмирам най-важното/ http://jackiesguineapiggies.com/Companionship.html Най-важното според мен е да се има предвид, че конфликтите в клетката се случват най-вече когато прасенцата нямат достатъчно пространство и нямат свое лично местенце, където да се оттеглят. На първа тема има минимални размери на клетката за едно и две прасенца.

Много ми се иска да взема второ свинче, обаче се опасявам, че ако взема мъжко ще се бият, а ми е притеснено за кастрация.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Здравейте и от мен,аз имам две морски свинчета,и двете са мъжки. Meerschweinhen_fen,не вдигат шум,много са кротки,рядко писукат за нещо.Обаче живеят в отделни клетки.Големият се държи лошо с малкия,не го хапе,обаче ляга върху храната и постоянно го избутва  от поилката.Направо не е за вярване,голямото толкова ни обича и се държи така добре с нас,а коренно различно със себеподобното си.Минаха ми мечтите,че ще живеят заедно,но и двамата много ги обичам и ще си ги гледам.Не знам голяма женска дали така ще се държи с малко свинче,но вече ми е ясно,че голям мъжки не се радва на ново другарче.

# 87
  • Мнения: 5 064
Съдейки от това, което съм чела и от личен опит, добре се разбират две момичета или момче и момиче. Чувала съм, че две момчета също може да съжителстват спокойно, но клетката трябва да е наистина огромна, да има всяко своя къща, свое сено, своя купичка с храна, своя поилка. Не във всяко жилище обаче може да се осигурят такива условия. Вярвам обаче, че две момичета ще са добра компания.

При нас за малко живееше женско свинче, защото стопаните й искаха малки прасенца. После като си тръгна тя, нашето прасенце много тъгуваше, стоеше депресиран поне две седмици. Сега се замислям за кастриране - хем ми се ще, хем не ми стиска и май само ще си остана с размислите.

# 88
  • Мнения: 77
Нашето свинче е 100 % момиченце. Мисля, ако си взимаме прасенце пак да е момиче. По-скоро ме притеснява да не вдигат много шум за да не ни направят проблем съседите - тук са много стриктни. Иначе за още една клетка няма да имаме място. Тази в момента е с размери 100/55. Предполагам, че ще има място и за двете / в случай, че се решим/.

# 89
  • Мнения: 5 064
Знам, че има хора дори тук в темата, които гледат свинчетата си в клетки по-малки от 55 на 100 см. Искреното ми мнение обаче е, че дори едно свинче не бих гледала в толкова малко пространство. Абсолютният минимум за клетка за едно свинче, който предписват навсякъде /имам предвид чужди форуми и ветеринарни препоръки/, е 0.7 м2 площ на пода. Клетка с външни размери 55 на 100 см в най-добрия случай е половин квадратен метър, вероятно по-малко, което е твърде недостатъчно. Та свинчето яде, спи, ходи до тоалетна и се храни на едно и също място, няма къде да мръдне и да се обърне, да не говорим да си потича малко. Говоря от личен опит, скоро минахме от просторна едноетажна към голяма многоетажна клетка и забелязвам колко по оживено и весело стана прасенцето вкъщи.

Иначе за шум се съмнявам да има проблем. Свинчетата квичат понякога, но дори най-силното им квичене не се чува извън съответната стая, освен ако вратите не са отворени. 

Общи условия

Активация на акаунт