В коя банка да си открия сметка

  • 20 374
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 502
Оф вземали пари за теглене, ми те вземат и за внасяне. Толкова съм им набрала на тези банки, ама са необходимото зло.

ДСК на разплащателна сметка ми вдигнаха таксата за месечно обслужване от около лев, на 2.20, че и повече. За теглене от банкомат, техен - 22 ст. Държа си сметката там само защото имам виртуална карта с която пазарувам много онлайн и обслужването им е бетон.

От септември трябва да влезе в сила някаква директива за намаляване на таксите на банките, искам да ги видя тогава какво ще направят. Тези такси са нетърпими като абсолютна и като процентна стойност.

# 31
  • Мнения: 1 970


От септември трябва да влезе в сила някаква директива за намаляване на таксите на банките, искам да ги видя тогава какво ще направят. Тези такси са нетърпими като абсолютна и като процентна стойност.

A, ще ги видите,  не се съмнявайте... Ще се намали едно и увеличи друго, което евродирективата не го хваща... Не ги мислете банките.
От друга страна - ако до декември 2015 банките държаха свободните си пари (тези натрупани от вложителите) при БНБ (безлихвения резерв) на 0 % след тази дата настъпи една промяна в Наредба 21 и вече парите им се олихвяват с отрицателна лихва - до миналия месец беше минус 0,30 на год база, а сега е минус 0,40%.
Отделно дължат 5% на всеки 100 депозирани лева на Фонда за гарантиране на влоговете, за да има пари ако стане мяу както с КТБ.
Е, направете сметка, значи за 100 лева депозирани в банката, тя трябва да ви плати първо някаква лихва, за да ви привлече като клиент и отделно ако не даде тези пари накредит а ги държи по сметките си не само не получава нищо за тях, а отново плаща... Е, как да върже баланса ако е криза и няма надеждни кредитни продукти?  Като качва таксите и намалява лихвите по депозитите....

Просто е. Докато не тръгне икономиката и кредитирането няма да се променят нещата. И който влезе в банка ще бъде дран.... Няма друг начин, отнякъде трябва да се изкарват пари... Затова се чудя на хората като обясняват колко било изгодно датеглиш кредит, че била ниска лихвата. Ми като е толкова изгодно защо не теглят всички?
А обяняват колко са лоши банките...

Колкото до превода в Уникредит от сметка в сметка, някой пита напред, да,  може да се нареди и ще се изпълни в работното време на банката, мисля, че ще е без такса ако титулярът на двете сметки е един и същ. Ако обаче го пуснете в петък в 17 часа, може би ще се изпълни към понеделник, нищо че в събота може да е отворен клона, макар да се явява системен превод на банката, а не е ангажирана системата за междубанкови разплащания Бисера, просто зависи как е сетната системата на конкретната банка. Но и да се изпълни вътрешно към съботата, пак за да го изкарате в друга банка ще трябва да чакате работен ден за Бисера, тоест ще стане най-рано на следващия работен ден, понеделник в случая, ще мине със сутрешната обработка.  

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 15 575
Колкото до превода в Уникредит от сметка в сметка, някой пита напред, да,  може да се нареди и ще се изпълни в работното време на банката, мисля, че ще е без такса ако титулярът на двете сметки е един и същ. Ако обаче го пуснете в петък в 17 часа, може би ще се изпълни към понеделник, нищо че в събота може да е отворен клона, макар да се явява системен превод на банката, а не е ангажирана системата за междубанкови разплащания Бисера, просто зависи как е сетната системата на конкретната банка. Но и да се изпълни вътрешно към съботата, пак за да го изкарате в друга банка ще трябва да чакате работен ден за Бисера, тоест ще стане най-рано на следващия работен ден, понеделник в случая, ще мине със сутрешната обработка.  

   Аз питах, много ти благодаря за разясненията! Peace

# 33
  • Мнения: 5 215
В ДСК ли е най-изгодно? Гледах тарифата и май са такива таксите:
-откриване- 2лв
-месечна такса- 2.20лв
-внасяне- безплатно
-теглене- 2лв
-закриване- не намирам

# 34
  • Мнения: 2 043
В ДСК, ако е сметка с дебитна карта е 1,45 лв. месечната такса. Ако е без карта /само сметка/ - тогава е 2,20 лв.  тегленето на каса е 2 лв. на теглене,  с карта  е 0,22 лв. от техен банкомат. От чужд банкомат е 1,10 лв. на теглене таксата.

# 35
  • Мнения: 14 502
В ДСК ли е най-изгодно? Гледах тарифата и май са такива таксите:
-откриване- 2лв
-месечна такса- 2.20лв
-внасяне- безплатно
-теглене- 2лв
-закриване- не намирам

Внасянето е безплатно на банкомат, иначе има такса, но не знам каква. Peace

Стефане, искаш сега да почнем да съжаляваме банките ли? Laughing

# 36
  • Мнения: 1 970
Тарифата на ДСК за физ лица е на сайта им, касовите операции са на 13 стр.

Внасяне на пари в наличност (дневно)5
:
2.1. - внасяне на суми в банкноти
2.1.1. - за суми до 3000 лева / до EUR 1500 без комисиона без комисиона
2.1.2. - за суми над 3000 лева / над EUR 1500:
2.1.2.1. - за суми над 3000 лева / над EUR 1500, описани и оформени по
купюри
0.1%, за горницата над 3000 лв,
мин. 3.00 лв, макс. 200.00 лв
0.2%, за горницата над EUR
1500, мин. EUR 3, макс. EUR
150
2.1.2.2. - за суми над 3000 лева / над EUR 1500, неоформени по купюри 0.2%, за горницата над 3000 лв,
мин. 6.00 лв, макс. 300.00 лв
0.3%, за горницата над EUR
1500, мин. EUR 5, макс. EUR
200
2.2. - внасяне на суми в монети
за суми над 20.00 лв. - 1.5% от
сумата, минимум 5.00 лв.


Шелли, ако след горното макар и на шега поставяш въпрос за съжаление към банките, аз лично нямам какво да добавя.
Идеята ми беше, че нищо съществено няма да се промени след налаганите от есента ограничения в смисъл транспонирането на европейските правила и казвам защо.
Всеизвестен факт е, че да си одитор, застраховател, банкер (лихвар) и още няколко индустрии, които са "необходимо зло" не е зле, просто защото няма начин да не излезеш на печалба, при това все за сметка на клиента. И на всичкото отгоре се биеш в гърдите, че си мотора на икономиката, кръвоносната система и още куп дивотии. А си просто брънка от икономическата система, която опосредства обръщението и носи риска... За което получава приход, често висок... Който всички виждат и осъждат. Но от загубите никой не се интересува., а те не са малки.
Впрочем помните ли цветната борса? И как връзка карамфили струваха там преди време 5 лева, май 50 бройки. А само на метри в будката един карамфил е 3 лв. Е, калкулиран е риска да не се продадат цветята.
Подобно е. Има кредити, калкулира се отписването на някаква част И се прибира загубата от редовните платци.
Като топлофикация. Като бананите на пазара. като куп още индустрии.
Само че в банките се работи с големи цифри и се печели съответно в големи цифри.
други разлики няма...  
Не съжалявам банките  и не хваля банките. Просто излагам факти, нищо повече....В тях е обяснението и за повишавашите  се такси и за безсмислието на лутането от банка в банка и на надеждите, че тарифите ще паднат.
може да стане, но при други условия, каквито няма и не се виждат на хоризонта.

# 37
  • Мнения: 14 502
Да, моя грешка - забравих да уточня, че внасянето от титуляра е безплатно. Ако внася друго лице има такса Peace

# 38
  • Мнения: 5 215
По-изгодно е да си с карта тогава, така ли? Thinking Тя няма месечна такса.

# 39
  • Мнения: 14 502
По-изгодно е да си с карта тогава, така ли? Thinking Тя няма месечна такса.

Картите нямат месечна такса, имам 3 към сметката Peace

# 40
  • Мнения: 28
След като съм сменила няколко банки, в момента съм на Райфайзен. Не знам какви са точно условията, но са някакви префернциални, защото работодателя ми има сметки там и се ползваме и ние с някакв привилегии.

С риск да зачекна тема, която е болна, но не мога да не отбележа нещо. Постоянно слушам хора, които са недоволни от банките, от таксите, как само печелили и т.н. Та не е ли това идеята на всеки бизнес - магазин, ресторант, автосервиз и т.н. Нали идеята е да предлагат услуга, от която да печелят. Още повече - това е услуга, която е незадължителна. Никой не ни задължава да си държим парите в банка, да правим преводи оттам и т.н. Правим всичко това за да ни е по-удобно, но съответното удобство си има цена. Можем да пуснем парите вместо с банков превод с пощенски запис, но трябва да се разкарваме до пощенски клон. Можем и на ръка да ги занесем, но предпочитаме удобството на банков превод. Искаме винаги да имаме карта с която да плащаме, но когато искаме да изтеглим пари от банкомат, за да не се разхождаме до банката ни се струва, че ни обират като ни взимат един лев такса за теглене. Пример от вчера - летните ни гуми са на джанти и мъжа ми вчера ги смени. Разбира се - можеше и сам да върти крика и да си ги смени и така щеше да икономиса 36 лева, но си плати за услугата някой да го направи това вместо него. С банките е същото. Горното е просто мое мнение, моля не се разпалвайте да ми обяснявате колко са лоши банките и как в даден случай не са постъпвали коректно. Аз също си имам банки "любимци" и просто съм ги напуснала.

# 41
  • Мнения: 14 502
Расъжденията ти са абсолютно погрешни Peace

Банката трябва да печели от лихвите, както и от други финансови дейности, свързани с управлението на парите, които са й поверени като депозити. Смешно е да печелят от такси. Освен това има достатъчно законови разпоредби, които предвиждат плащания да минават по банков път, така, че не е до желание.

Аз например плащам сметките си газ през разплащателната сметка, защото съответното газоразпределително дружество няма каса, преди няколко години ни задължиха всички плащания да минават по банков път.

# 42
  • Мнения: 54 660
Заплатите също минават по банков път и това не е по желание.
Проблемът е, че сега са ниски лихвите и нямат достатъчно печалба от тях, затова въвеждат всевъзможни такси. Sunglasses

# 43
  • Мнения: 28
Не съм съгласна. Заплатата никой не може да ви задължи да я получавате по банка. Имате право да се откажете от получавенето по банка и да я искате в брой.

Същото важи за плащанията на други услуги. Аз плащам почти всичко онлайн, защото ми е по-удобно и бързо, а не защото е без такса. Такса за плащане има, само че е скрита в сметката. Който иска - може да се разходи до някой клон, каса и т.н. и да плати в брой. Но в цената на получаваната услуга също има включена такса за обслужване на клона, само че не я виждаме явно.

Разбира се банките могат да махнат и таксите. Тогава обаче ще намалят лихвите на 0 процента или ще ги направят отрицателни. Защото те все пак са търговски дружества и като всяко такова - работят за печалба. Тогава пък ние няма да сме доволни, че сме оставили в банката 1000 лева и след година са ни дали обратно 960 лева примерно.

# 44
  • Мнения: 28
Не съм съгласна. Заплатата никой не може да ви задължи да я получавате по банка. Имате право да се откажете от получавенето по банка и да я искате в брой.

Същото важи за плащанията на други услуги. Аз плащам почти всичко онлайн, защото ми е по-удобно и бързо, а не защото е без такса. Такса за плащане има, само че е скрита в сметката. Който иска - може да се разходи до някой клон, каса и т.н. и да плати в брой. Но в цената на получаваната услуга също има включена такса за обслужване на клона, само че не я виждаме явно.

Разбира се банките могат да махнат и таксите. Тогава обаче ще намалят лихвите на 0 процента или ще ги направят отрицателни. Защото те все пак са търговски дружества и като всяко такова - работят за печалба. Тогава пък ние няма да сме доволни, че сме оставили в банката 1000 лева и след година са ни дали обратно 960 лева примерно.

Само да уточня - не работя в банка и нямам банка за съжаление  Laughing Просто така си разсъждавам

Общи условия

Активация на акаунт