Как се отнасяте със сайтове, които ви посрещат така...

  • 8 952
  • 98
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
NoMe, следващия път като си купиш книга (ако изобщо четеш) пробвай да не я платиш и кажи "Много ми дреме за труда на автора!"  Stop

Ние и книги пиратстваме.  Grinning

# 76
  • Мнения: X
NoMe, следващия път като си купиш книга (ако изобщо четеш) пробвай да не я платиш и кажи "Много ми дреме за труда на автора!"  Stop

Ние и книги пиратстваме.  Grinning

Да де, ясно. То тази тема е малко като онази трябва ли торентите да станат платени...

# 77
  • Мнения: 2 695
Нали qrye YumYumYum



Kalina.
ако не знаеш има четци за електронни книги, много са удобни, побират цялата световна библиотека. А в интернет се намират и електронни книги. И, о, представи си - те са БЕЗПЛАТНИ.

Да живее пиратството, иначе щяхме неуки да си останем.

# 78
  • Мнения: X
Нали qrye YumYumYum



Kalina.
ако не знаеш има четци за електронни книги, много са удобни, побират цялата световна библиотека. А в интернет се намират и електронни книги. И, о, представи си - те са БЕЗПЛАТНИ.

Да живее пиратството, иначе щяхме неуки да си останем.



Мда, знам...ама замислете се защо са безплатни. Нали не мислите, че някой ги е писал, за тоя дето духа...
Очевидно щяхте да си остане неуки ако не беше пиратството...

# 79
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 946
разбирам, че се издържат от реклами, но щом трябва да тормозят потребителите, за да заработят от рекламите, значи не струват. Сайтове като тези колкото щеш, а и не предлагат някаква критично важна или критично интересна информация, за да се примири човек. Затова такива сайтове имат кратък живот и постоянно изникват нови.


Много смело изказване, ама невярно. Точно сайтовете, които са търсени, биха си позволили да "тормозят" потребителите, искайки да им се плати по един или друг начин. Търсените неща не са безплатни, а не обратното. Нали си учила икономика. Файненшъл Таймс, примерно, знаеш ли как "тормозят" с едни поп-апове, които ти изкачат, за да да си избереш от различни видове абонамент при тях, ако искаш да им четеш статиите. Сега, ако не си преценил правилно колко си търсен, може и да се окаже грешен ход. Но логиката искаш да ти плащат, значи не струваши и си еднодневка присто е погрешна.

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
ФТ е професионално изискуем за хората, които работят в тази област, така че те могат да си го позволят. Но за мен това са изключения, защото има абонаменти и на този, на когото му е важно, той се абонира. Целта на ФТ е да накара хората да се абонират, а не да печелят от реклама, нека не бъркаме двата щата. Болшинството сайтове са или новинарски, за които така и не знаеш откъде черпят информация, или за забавление, или някакви такива, които не са нито професионално обвързани, нито нищо. Човек спокойно може да живее и без тях, и дори бих казала, че разчитат не на лоялни потребители, а на случайно прелитащи или подлъгани да цъкнат там, за да станат жертва на рекламите. И много често най-агресивните са именно сайтовете, създадени специално заради рекламите - слагат някакво уж интересно съдържание, по-скоро линк към него, като рекламират те самите в социални мрежи или други сайтове, става ти любопитно, цъкнеш на линка, и започват да те замерват с реклами. Затова нека да направим диференциация на целите и сайтовете, а не да ги слагаме в една кошница и да кажем "ама, те трябва да печелят, не може да ти е безплатно, а единственият начин са рекламите, защото хората не искат да се абонират". Да, няма да се абонирам за новинарски сайт, нито за сайт за забавления или клюкарски, защото новинарската информация се добива И чрез други медии, а за клюки и подобни пари няма да дам, те и не ме интересуват.
За себе си вече писах - за нещата, които са ми важни професионално съм се абонирала, така че не очаквам важното да ми е безплатно. В този смисъл потвърждавам това, което пишеш. Подтикът към абонамент често не са реклами, а примерно отрязване на най-важната част от информацията в някоя научна статия, а ти определено искаш точно тази информация, без нея статията не ти върши работа.

# 81
  • Мнения: X
Очевидно щяхте да си остане неуки ако не беше пиратството...

Доста кариери са започнали с краден Фотошоп, Уиндоус или учебници по езици, програмиране и какво ли още не. Много хора се измъкнаха от бедност и нископлатени работи така. Само дълбока благодарност мога да изпитвам за тази възможност да се докосна до това интелектуално богатство.

# 82
  • Мнения: 80
За мен да не уважаваш чуждия труд е равносилно на това - да не уважаваш собствения си и съответно себе си. Не мога да си позволя такъв компромис със себе си.
Между другото голяма част от модерните браузъри предлагат т. нар. режим за четене, който с натискането на един бутон ти извлича съдържанието на статията и ти го представя в удобен за четене формат с избран от потребителя шрифт, цвят и прочее. Откакто свикнах да ползвам този режим - никога не съм имал проблеми с каквито и да е нахални или дискретни реклами, а в същото време не ощетявам сайтовете, защото това скрива рекламите без да подтиска зареждането им и се отчита преглеждане.

# 83
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 946
Ама ти каквото искаш прави, Андариел. Аз твоят избор не го коментирам. Ако искаш плащай, ако искаш не плащай за новинарски сайтове.  Коментирам твърдението ти как ако "тормозиш" за пари, то си еднодневка сайт, който не се търси и дните му са преброени. Което нито чисто теоретически от икономическа гледна точка (а ти уж си учила икономика), нито на практика е вярно.

ФТ е и новинарски сайт. Това, че предлага информация от финансовия свят (между впрочем, далеч не само) не го прави не-новинарски. Да се твърди обратното е абусрд.

Отделно, че ФТ далеч не е единственият сайт, който "тормози" за пари. Масово големи престижни новинарски и анализаторски сайтове "тормозят" за пари  по един или друг начин. Ню Йорк Таймс, Хъфинктан пост, Форбс пък правят точно това конкретното, което се коментира в темата: "Тормозят" притежатели на адблок като ги молят да го изключат като ползват сайта им. За целият този проблем с финасирането на новинарските и информационни сайтове отдавна се пише. Въобще, това не е някаква си прищявка на някакви си там еднодневки сайтчета както ти го изкарваш. Ни най-малко. За тези неща отдавна се пише по новинарските сайтове, ама явно не тези които четеш.

Последна редакция: пт, 21 юли 2017, 17:38 от ЧеКа

# 84
  • Мнения: X
Очевидно щяхте да си остане неуки ако не беше пиратството...

Доста кариери са започнали с краден Фотошоп, Уиндоус или учебници по езици, програмиране и какво ли още не. Много хора се измъкнаха от бедност и нископлатени работи така. Само дълбока благодарност мога да изпитвам за тази възможност да се докосна до това интелектуално богатство.

Да, много хора се измъкнаха на гърба на някой друг.
Според теб това е ок? Някой да е създал нещо, да е работил и да ти го предоставя безплатно срещу НИЩО в замяна? И защо да го прави?
Ти не работиш ли за пари?

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм учила уж, а съвсем наистина, и точно затова мога да направя разлика между нещата. А най-простото правило в икономиката на прост език е, че който си има брада си търси и гребенче, и който иска да печели си поема рисковете и да не реве, че не му излизат сметките. Като иска някой да прави поредния новинарски сайт да си направи сметката, че хората все по-малко са склонни да си махат адблоковете заради някакви реклами, защото началниците на новинарския сайт са решили, че искат да забогатеят за една нощ. А и като гледам, ти не оспорваш това, което съм написала, а караш емоционално от типа "каквото искаш правИ, уж си учила икономика".  Единствено посочваш вестници и списания, за които вече писах, че целта е не хората да гледат реклами, а да платят за абонамент. Те не искат да печелят от реклами, защото не печелят от реклами, а искат абонаменти, затова и така нагласят нещата не само да се абонираш, а и да се абонираш за конкретни абонаменти. Но това няма да го обяснявам тук, нали уж съм учила само, значи тези, дето са учили повече от мен трябва да го знаят този класически начин, учебникарски дори (щом само с уж учене го зная). Като гледам, за ФТ и другите работи. Сайтовете-еднодневки и създадените с цел примамка на потребители заради рекламите също са учебникарски пример, дори се изненадвам, че толкова скачаш, все едно като скачаш, това ще изчезне. Нашите горкинки новинарски сайтове, дето фалират без рекламите, първо трябва да докарат нещата дотам, че да целят абонамент като цитирания от теб ФТ, Форбс и др., а после да имат претенции. Потребителят не обича да бъде изнудван, а дори да се връзва известно време, в момента, в който се усети, го губиш завинаги. Не само няма да припари до новинарския ти сайт, ами и ще гледа да се разсмърди и други потребители да не ходят.

# 86
  • Мнения: X
Да се сравняват БГ сайтове с ФТ, Форбс е просто абсурдно и смешно, защото потреблението тук и там няма нищо общо.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
така е, нямат нищо общо, затова не разбрах защо бяха намесени. Но от друга страна са много добър пример за диференциация на пазара.

# 88
  • Мнения: X
така е, нямат нищо общо, затова не разбрах защо бяха намесени. Но от друга страна са много добър пример за диференциация на пазара.

Ама ти ги сравняваш като пишеш да достигнели техните нива и да искали абонамент, това в БГ няма как да стане.

И ЧеКа е абсолютно права, само "големите" сайтове си позволяват да поставят тези реклами, които толкова ви дразнят и не можете да понасяте. Малките и прохождащи сайтове нямат поп - ъпи и дразнещи реклами, които не можеш да затвориш...

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, да станат големи, тогава! Само че големите са станали големи още преди появата на интернета, а досадниците с попъпите така и няма да станат големи, защото не предлагат нищо уникално като качество на съдържанието, а само преписват, и много често дори не могат да препишат като хората.

Големите не ги намесих аз, но щом вече бяха намесени, трябваше да кажа каква е целта им. Ако някой не знае, че целта на големите е абонамент, то тогава не знае едно от най-елементарните неща за пазара. Впрочем, тази техника с рекламите и абонамента е измислена пак преди интернета и си я ползват не само те, а и други компании като ценообразуване и стратегия за привличане на потребители и сигурни постъпления, просто сега е пренесена във виртуалното пространство, но то пак си е пазар. Само се чудя дали не ги знаете наистина тези неща или се правите на ударени.

Общи условия

Активация на акаунт