Kредитна карта на 14 години

  • 13 122
  • 313
  •   2
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 62 595
Човече,  няма как да знаеш каква ми е представата. КК не са нещо уникално, единствено и неповторимо, те са просто продукт. Със сигурност колкото хора имат положителен, ще намерим и с отрицателен опит. И какво сега, положителният опит е по-показателен от отрицателния ли? Нещата са прости и ясни - рядко човек обича или приема спокойно някой или нещо да изрази съмнение относно нещо, което първият си е харесал, ползва или смята загооляма придобивка. Приема го лично, затова е и цялата работа.

# 241
  • Мнения: 414
Аз също имах, но дебитна карта от 14 годишна. Банката беше ДСК. Доколкото знам все още ги издават, сигурно вече и други банки имат.
Не беше лошо, например,  баба ми слагаше пари за празниците там Hug
Към 12 години са минали и още нямам кредитна карта,още тогава майка ми май целеше да ме научи, че ще харча само каквото имам. Даваше ми пари за месеца на 1во число, като заплата. Grinning
Joy

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 20:08 от Dogsy

# 242
  • Мнения: 46 597
Човече,  няма как да знаеш каква ми е представата. КК не са нещо уникално, единствено и неповторимо, те са просто продукт. Със сигурност колкото хора имат положителен, ще намерим и с отрицателен опит. И какво сега, положителният опит е по-показателен от отрицателния ли? Нещата са прости и ясни - рядко човек обича или приема спокойно някой или нещо да изрази съмнение относно нещо, което първият си е харесал, ползва или смята загооляма придобивка. Приема го лично, затова е и цялата работа.
По тази логика и ти го приемаш лично Simple Smile
Просто ми стана смешно - ако не ми вярвате - опитайте, е, опитахме, и грешиш. Но ти продължаваш да твърдиш, че трябва да опитаме, за да се убедим Joy

# 243
  • Мнения: 21 672
Винаги съм се чудела каква е гледната точка  да се използва КК в България? Обвързано ли е с кредитната история?

Познатите ми, които имат КК ги използват, за да купуват неща на кредит. После ги изплащат.
Аз лично имам само дебитна карта и досега не съм имала случай да не мога да платя нещо с нея. Предпочитам да знам, че с толкова пари разполагам наистина и да се вмествам в доходите си. Почти не плащам кеш, тегля определени суми само за да дам на майка ми и на детето.
И на мен ми е интересно дали кредитната история има значение за нещо у нас. Доколкото знам за отпускане на  кредит има значение основно дохода и дали си на трудов договор...

# 244
  • София
  • Мнения: 62 595
Човече, напълно наясно съм, че има хора, които ще похарчат повече, а други ще похарчат по-малко. За мен такива резултати няма да са изненада, винаги има едно количество хора "извън", свикнала съм с това. Дълбоко се съмнявам резултатите да се различават от обичайните 0 повечето хора харчат повече с КК, освен ако тук не са се събрали все изключенията на супердисциплинираните, пазаруващи винаги посписък и т.н. Това би бил интересен резултат и ще ми е любопитно да разбера какво е това, което обединява тези изключения. Това би било находка.

# 245
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 976
Има такива изследвания,  за които говори Андариел, но те са повече в контекста на кешово разплащане срещу некешовото разплащане, а не дебитна срещу кредитна карта, какъвто беше спорът всъщност.

Отделно това, че харчиш повече пари и/или купуваш повече неща, не е непременно нещо лошо. Продукти, услуги и т.н. могат да подобряват качеството на живот, задоволяват нужди, носят удовлетвореност и т.н. Могат и да ти вгорчат живота де, да ти носят негативни емоции, да те банкрутират. Затова и конкретиката, обстоятелствата, претегленото спрямо други преидмства и недостатъци, са от значение тук. Само по себе си, това че харчиш повече не е е нещо негативно или пък позитивно.

Иначе, има един аспект на плащането с кредитна карта, който не е обсъжда тук, но евентуално би имал значение при вземането на решение да ползваш или не КК. Стойността на парите във времето.  Ако разполагаш с парите, не е едно и също дали ще платиш една и съща сума пари сега (с дебитна карта; кеш) или след време (с кредитна карта в рамките на гратисния период). Ако парите ти са на сметка в банката с лихва, по изгодно е да си стоят там, а да си платиш новия телевизор с кредитната карта, при гратисен период  от 6 месец, примерно. Всяко едно такова отложено във времето плащане, напрактика ти носи пари. (Стига да е в рамките на гратисния период, разбира се)

# 246
  • Мнения: X
Чека, какви лихви дават исландските банки? Не че могат да са пример точно те, нали, с оглед на едни събития от преди по-малко от десетилетие.
По целия бял свят лихвите по депозитите са нищожни. Няма силна или дори стабилна икономика при която населението държи пари на лихва вместо да ги инвестира или просто харчи. Хубаво говорите за финансова дисциплина, но като чета темата си мисля за финансова (не)грамотност. Не визирам теб.

# 247
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно за кешово срещу Кк говоря. Дебитните тук изобщо не съм ги намесвала. Предложих експеримента с кеша, а не с дебитна карта. Не зная откъде я намесиха тази дебитна, сигурно за да ми обяснят как човек има право да мисли само, ако има КК. Цък, с кредитната карта, и даваме право да казва. Баси смешката.

# 248
  • Мнения: 46 597
Andariel, имам предвид друго - приемаме, че ти си нормално организиран човек, с нормална финансова култура и можеш да контролираш и кешовите си плащания, и картовите.
Защо в такъв случай не използваш предимствата и на едното, и на другото в зависимост от ситуацията.
Давам пример с онлайн аптека, при поръчка от която ми излезе вариант за плащане с карта и за кешово, като беше уточнено, че ако искам да платя с в брой на куриера трябва да заплатя допълнителна такса 2 лв.
Или имаш кешбек?
Или допълнителна застраховка на стоката?
Или друг подарък.

Всяко нещо може да има отрицателни страни, но при грамотно ползване човек може да се радва на нещата, характерни за неговото време...

# 249
  • Мнения: 21 672
Аз лично не съм особено финансово грамотна, зле съм по принцип с математиката и обикновено като почна да смятам нещо три пъти получавам три различни отговора. Но иначе обичам парите както чичо Скрудж... Затова харча с удоволствие само вече спечелени кинти. Някак не ми е приятно да дължа или изплащам напред във времето.
Сигурно не е правилно и финансово изгодно, знам ли.

# 250
  • Мнения: X
НСЧ, ти съвсем обърка аргументите. Последно спорите за КК срещу ДК или плащане с карта срещу в брой?
Между другото, на плащанията с пари в наличност се казва плащане в кеш, поне в английската терминология. Защото са в кеш, налични, нищо че транзакцията е чрез банка.

# 251
  • София
  • Мнения: 62 595
Човече, аз именно затоваа казах човек да си сметне дали допълнителните покупки с КК, които иначе не би направил в кеш, му носят чак толкова голямо число в кешбека, застраховката на стока или подаръци.То е като на Била глупостите на рекламите, че с карта била пестиш, и дори на касовите  бележки са се изхитрили да напишат отдолу "днес ти спести Х лева". От кого мислиш, че са го преписали? Всекисе мисли за грамотен и рационален, направо да се чуди човек откъде се навъдиха другите. Аз съм си тъпичка, затова когато някой много, ама много започне да ми обяснява какво добро ми прави като ме кара да си купя нещо, и колко изгодно ще ми бъде, и как ще икономисам или подарък ще получи, ако не ме мързи, хващам молива и започвам да смятам, пък каквото поокажат числата.

Колкото до онлайн аптеките, аз от онлайн аптека никога няма да купя, и не заради разплащания с КК, а заради това, че са ми съмнителни. Лекарствата са особена стока и  и педпочитамда ги купувам от нормална аптека. Има достатъчно много случаи как се правят онлайн аптеки-ментета, включително на съвсем реални вериги и фармацевтични компании с онлайн-рецепти, та мерси, няма да ми паднат краката и ръцете, ако поръчам лекарството в близката аптека и аптекарят ми го продаде по-скъро, отколкото да рискувам онлайн.

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 23:51 от Andariel

# 252
  • Мнения: 46 597
Не е нужно да е напред във времето, веднага можеш да си преведеш погасяването.
Още 1 + за мен за картовото плащане е, че съм голям заплес и преди доста ме лъжеха с рестото. Сега само гледам толкова ли са набрали на машинката и готово. Това и за дебитна, и за кредитна важи.

Сетих се за друго - някой оспорвал ли е плащане с дебитна и как се развиха нещата.
На мен ми се е случвало с кредитна и за 0 време оправиха сумата. Не знам дали и при дебитна са така мотивирани, защото в единия случай са свити техни пари, в другия - мои...

Andariel, имам предвид стоки, за които съм отишла да платя и ми трябват така или иначе, не за нещо, което съм се изкушила допълнително. Не ме блазнят такива неща.
За онлайн аптеката в случая купувах козметика, става дума за физическа аптека, която прави доставки. Не мисля, че на клиентите на място и на тези по домовете дават лоши и добри... Но и няма значение вида на магазина, не са единствените.

# 253
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 903
Айде да ти дам един пример. Имам кредитна карта към определена верига магазини. Имат оферта за интерест фри за 24 месеца. В момента правя ремонт и материалите ми струват $25 000. Кое ще е по-добре, плащане в кеш/дебитна карта или използването на кредитна.
За същите $25 000 про доходност 6% на година, ще получа$1500 за година или $3000 за двете години, в които са ме кредитирали.

# 254
  • София
  • Мнения: 6 375
Айде да ти дам един пример. Имам кредитна карта към определена верига магазини. Имат оферта за интерест фри за 24 месеца. В момента правя ремонт и материалите ми струват $25 000. Кое ще е по-добре, плащане в кеш/дебитна карта или използването на кредитна.
За същите $25 000 про доходност 6% на година, ще получа$1500 за година или $3000 за двете години, в които са ме кредитирали.

къде напоследък дават такава доходност в банка? Simple Smile лихвите са отрицателни...
иначе, по принцип си права - при положителни лихвени проценти.

в Бг кредитната история не е обвързана по никой начин с кредитната карта и няма смисъл да я ползваш локално. Кредитна история се доказва чрез справка в Централния кредитен регистър. А да купуваш на кредит точно с кредитна карта е доста неразумно, защото лихвените проценти са по-високи, отколкото да вземеш стоков или потребителски заем.

Общи условия

Активация на акаунт