Kредитна карта на 14 години

  • 13 081
  • 313
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 62 595
Някъде да съм писала нещо за големи суми за ремонти или нещо подобно? Писах за импулсивни покупки, които иначе човек не би направил. Един ремонт най-малкото се планира, а не се решава днес, защото си минала покрай магазин за тапети. Нека все пак четем кой какво е написал. Не се прави ремонт всеки месец, нито всеки месец се купуват нови мебели, нито лаптопи, нито кола, нито се ходи на почивка. Сега трябва да обяснявам какво е импулсивна покупка ли? Или как препълваш количката с неща, които не са чак толкова нужни за домакинството, но точно в този момент си решила, че можеш да гикупиш. Повишаването на разходите не става гръмко, с ремонт, а с няколко долара повече или "много ми харесва, ще взема да си го купя".

# 256
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Айде да ти дам един пример. Имам кредитна карта към определена верига магазини. Имат оферта за интерест фри за 24 месеца. В момента правя ремонт и материалите ми струват $25 000. Кое ще е по-добре, плащане в кеш/дебитна карта или използването на кредитна.
За същите $25 000 про доходност 6% на година, ще получа$1500 за година или $3000 за двете години, в които са ме кредитирали.

къде напоследък дават такава доходност в банка? Simple Smile лихвите са отрицателни...
иначе, по принцип си права - при положителни лихвени проценти.

Не съм казала банка, казах доходност...

# 257
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
И защо реши, че всеки прави импулсивни покупки. А и винаги мога да си върна покупката.
Купувам каквото ми е нужно. Списъка и по него. Отклоненията или трябва да ги връщам или отиват на буклука в един момент.

# 258
  • София
  • Мнения: 62 595
охх, хайде, пак! Знам, знам, тук всички планират всичко, пазаруват само по списък и само най-необходимот! Изследването е правено върху изнънземни, които се скъсват от импулсивност, защото не са потребители на мамата. Наистина ли не четеш какво съм писала или ти е важно да кажеш как ти не правиш импулсивни покупки? аз дори съм изненадана, че изследванията, за които написах са непознати. Това не са някакви изключителни открития от вчера, а са се превърнали в класика.

# 259
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
     Ми ниски са лихвите, Чек. В смисъл, амо човек очаква, че от това което описвам ще забогатее, по-добре да не се захваща с КК. 😀

(И не, не са отрицателни)

Просто това е друг аспект, който би могъл да се разгледа, ако някой още иска да мери везните за и против КК. Още повече че имаше два поста с точки, с които тук няколко души се аргументираха, а това липсваше. Та в този контекст го споменава.   

Да стоят парите на депозит е просто пример. Идеята е, че отложеното плащане (в рамките на гарнционния период) с кредитната карта ти освобождава ресурси сега, пък ти ако искаш използвай тези пари, които не си дал за новото ТВ, за да дойдеш до Исландия, примерно, ако искаш пък ги инвестирай някъде, ако искаш ги депозирай, ако искаш направи вноска по ипотечния си кредит. Твоя воля. 

Последна редакция: ср, 19 юли 2017, 04:52 от ЧеКа

# 260
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Защо подскачаш като ощипана булка.
Просто съм свикнала да си правя сметка и не съм на мнение че трябва да купувам определени неща заради марката. Щом от най-големият мол в САЩ си излязах с празни ръце, представи си дали си падам по импулсивните покупки. А и в един момент търсиш точно определени неща, няма как да ги броим като импулсивна покупка.
Като отивам да си купя черен панталон например, знам точно какво искам като модл, плат и подобни....в това няма импулс.
И ако си мислиш, че ако си с пари в кеш можеш да не пазариш импулсивно, жестоко се лъжеш.
Престани да мериш хората със собствения си аршин.

# 261
  • София
  • Мнения: 62 595
темата изобщоне е за и против КК, а специално за 14-годишните. Не зная защо всичко живо се юрна да обяснява за изключителните предимства, все едно някой подлага на съмнение предимствата. За мен тази тема беше откритие, защото не съм очаквала, че има доста хора, които от години ползват КК и не знаят или отричат, че това е кредит. Та и приказки за финансова дисциплина се изписаха, което пък съвсем е в разрез със самата идея на КК - да накара хората да харчат повечко и то пари на кредит. И всичко това отнесено към 14-годишните как щели да се учат на финансова дисциплина с кредитна карта в джоба и да свиквали да боравят с нея. Какво да свикват, да пазаруват на кредит и да живвеят с идеята, че това не е кредит? Всъщност, тук така и никой не  каза каквоо е това нещо, ако не е кредит. Някак настъпи пълно мълчание, дори нямаше предположения, което на мен ми говори, че вече се осъзнава, че това е кредит, ама някак не върви да се отстъпи от първонавалната позиция и да се призна

титина, какъв собствен аршин? Пиша за изследвания, които вече са класика, а ти го наричаш собствен аршин. Не четеш ли, не разбираш ли или просто се драчиш? аз няма за какво да подскачам, да не би да са мои изследванията или да ме интересува как си купуваш черен панталон?

# 262
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Андариел, импулсивно покупки се основават на маркетингови трикове и стратегии. Доминиращият фактор не е начинът на плащане. За това има не само изследвания но и цяла наука.
Импулсивните покупки фигурират преди появата ма КК.

Разбирам, че не ти е специалност, но не разбирам, защо си се запънала като магаре на мост.
Няма на какво да се дразня, обикновенно глупостите ги подминавам.

# 263
  • София
  • Мнения: 62 595
а като са глупости що не ги подминаваш, а отговаряш? Забравих, ти държиш монопола върху умностите, още малко и разрешение ще ти искам преди да пиша. какво ще кажеш, разрешаваш ли ми?  А иначе, аз си пиша глупости 0 природа, ко да прайм!

Импулсивните покупки не се основават на трикова, а на проста, обикновена човешка алчност и желание за притешаване. Същата импулсивност, която кара децата да се тръшкат за определена играчка, храна или нещо друго, което им е привлякло вниманието и искат да имат. КК само подпомага осъществяването на това желание за притежаване. Но, това е глупост, разбира се, аз така си пиша. А ако на теб ти е специалност, значи си проспала някои от най-важните лекции или не си ги разбрала.

# 264
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
А би ли обяснила защо импулсивните покупки съществуват преди Кк?

# 265
  • София
  • Мнения: 62 595
Код:
Специално го обясних - прочети ети отново предишния ми пост. 

Между другото, маркетингът ми беше от любимите дисциплини, когато учих икономика и продължава да представляява интерес за мен. Може да не ми е тясна специалност, но ме кефи.

Последна редакция: ср, 19 юли 2017, 01:11 от Andariel

# 266
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Май си пропуснала ключовият израз " преди КК"

# 267
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм го пропуснала - прочети отново какво съм написала за желанието за притежание, тръшкането. Хайде де, размърдай се, няма да го пиша пак! И без това изгубих време, късно е и половината филм на Стивън Кинг замина! Дои не знаех, че е написал Щастлив брак.

# 268
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852

Импулсивните покупки не се основават на трикова, а на проста, обикновена човешка алчност и желание за притешаване. Същата импулсивност, която кара децата да се тръшкат за определена играчка, храна или нещо друго, което им е привлякло вниманието и искат да имат. КК само подпомага осъществяването на това желание за притежаване. Но, това е глупост, разбира се, аз така си пиша. А ако на теб ти е специалност, значи си проспала някои от най-важните лекции или не си ги разбрала.
Определено си проспала часовете по маркетинг

# 269
  • Мнения: 474
Импулсивни покупки правят по-често хората, които са били бедни  - хвърлят се като невидели. Човек, който е бил материално задоволен  не изпитва нужда да купува като отвързан, защото знае, че винаги може да си купи нещото.

Поне тук няма проблем с импулсивните покупки - ако нещо не съм преценила винаги мога да върна стоката. И така хем съм си начесала крастата  и съм си купила каквото искам и хем след няколко дни мога да го върна и не ми влияе на джоба.

Андариел, 2017 година е!

Общи условия

Активация на акаунт