73 СОУ - гимназиална степен /тема №2/

  • 77 518
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • България, София
  • Мнения: 1 758
magsyn, за съжаление е така. Но училищата в случая нямат вина за глупавите решения на МОН относно програмата.
Особено в 9 клас, когато се започва изучаването на втория език, часовете седмично са 2. Това е просто смешно за нов език, който се започва от А и Б.
За основния език зависи от учителя как ще протече ДО.
За жалост, миналата година девойката беше с учителка, която по време на ДО не преподаваше. Само даваше домашни, обратната връзка никаква я нямаше. Слава Богу, вече не преподава в 73 СУ.

# 706
  • София
  • Мнения: 5 135
В 9 клас за втори чужд език се дава допълнително един час. Сега погледнах програма на моя 10 клас- имат 4 часа ФЕ.Два ООП и два ИУЧ.
Искам да кажа, че успехът на Веско не се дължи на никакви частни уроци. Факт е, че преди Националния кръг с г-жа Пейчева се занимаваха допълнително.

Последна редакция: нд, 04 апр 2021, 15:18 от ganis

# 707
  • Мнения: 915
Да, наистина в 9 клас има 3ти час за втори език; за съжаление можеха да го определят за немски, защото само в нашето училище има 5 часа немски в 9 клас. А вторият час ФУЧ, който го определиха за инициативата “бизнесът среща училището” засега е с реализирана една онлайн лекция на лектор  от германската камара: хубава инициатива, но само на теория! Много по-полезно щеше да бъде за учениците да имат 6 часа основен език. Дано догодина в 10 клас да бъдат променени нещата в полза на часовете по първия език!

# 708
  • София
  • Мнения: 5 135
Училището определя как ще се разпределят часовете по ИУЧ и ФУЧ. Дори и да бяха разпределени, както Вие бихте желали, това би ли било от полза за Вашето дете?

# 709
  • Мнения: 915
Ганис, от полза за всички ученици би било да имат максимум възможен брой часове по първия език — особено за 9 клас след непълноценнния 8-ми. И това не е само мое мнение. А съм съгласна, че училището определя и прави разпределение на часовете.

# 710
  • Мнения: 148
Училището определя как ще се разпределят часовете по ИУЧ и ФУЧ. Дори и да бяха разпределени, както Вие бихте желали, това би ли било от полза за Вашето дете?
Напълно съм съгласна с вас. НЕ е ясно, ще го научат, докато за втори език още 1-2 часа повече е от голямо значение и плюс за децата.

# 711
  • София
  • Мнения: 729
Здравейте,
относно втория език, особено когато се става въпрос за АЕ, има ли възможност в 9 клас училището да може да определи, че се започва например от А2 ниво след проведен тест на учениците ( подозирам, че всички биха покрили А1, дори А2)?

# 712
  • Sofia
  • Мнения: 4 417
...НЕ е ясно, ще го научат, ...

Не е много ясно Laughing

# 713
  • Мнения: 148
Е, за 5 години ако не го научат... Не мисля, че стои под въпрос изобщо

# 714
  • Sofia
  • Мнения: 4 417
Е, за 5 години ако не го научат... Не мисля, че стои под въпрос изобщо

Зависи какво влагаме в "научат". На ниво езикова гимназия някои може и да не го научат и дано не са мнозинството! Аз мисля, че точно нашият набор (настоящите деветокласници), няма да излезе с такова ниво на НЕ, както досегашните ученици на училището. На всички се отразява ДО, но на мен "нашите" ми се струват най-прецакани. Още тази година резултатите от DSD не са били това, което са били други години, а какво да очакваме от този набор, прекарал половин 8ми клас в началото на ДО, когато никой не беше подготвен с технически знания, а и се очакваше, че чудото ще е за 3 дни. Да не говорим за почти целия 9ти, който преминава в ДО (на нашата паралелка не знам дали ѝ се събира 1 пълен месец присъствено обучение, защото имаха и карантини преди затварянето).
Руският даже изобщо не го и мисля - да има там някаква представа...доста песни понаучи, та си припяваме заедно Smile

Поздравления за Веско и госпожата по френски език! Имам честта да познавам момчето задочно и не ме учудват високите му резултати! Blue Heart Нашият от известно време мрънка, че избра руски пред френски, но... има цял живот да учи езици, ако иска.

# 715
  • Мнения: 915
АниК,  вие поне песни пеете, ама в профил какво ще пеят след 2 години 😂...

# 716
  • София
  • Мнения: 5 135
Днес се проведе състезание по ФЕ с ученици от ЕГ, за които ФЕ е втори чужд език. 
Поздравления за прекрасните Галя Пейчева,  Елина, Теди, Алекс и Веско от  10 в клас, които спечелиха първото място и оставиха след себе си  учениците от АК и Испанската гимназия!
Вдъхновяващ успех!

# 717
  • Мнения: 148
Колко жалко, че следващата година няма да има добри резултати. За всички училища. Тъй като и най-добрия учител, не може да компенсира почти изгубената учебна година.

# 718
  • София
  • Мнения: 5 135
Колко жалко, че следващата година няма да има добри резултати. За всички училища. Тъй като и най-добрия учител, не може да компенсира почти изгубената учебна година.
Не мисля, че тази учебна година е загубена. Да, тежка и трудна е, предвид обстоятелствата,  но не е загубена. Преподавам на 9 класа (три различни випуски + профил Математика) и виждам как голяма част от децата се стараят. Не ме разбирайте погрешно,  ПО няма как да бъде заменено от ДО, не могат да се сравняват, но който е сериозен и отговорен, е така е при двете  форми. Аз лично съм доволна като цяло от децата,  за мен те са герои. Разбира се, че това стоене вкъщи им се отразява и на моменти негативно. Някои деца губят желание за каквото и да било. Някои,  които и по време на ПО са били нехайни,  сега продължават с пълна сила. Но виждам и деца, които се променят позитивно (визирам най-вече 10 клас). Всяко едно поколение е преживявало трудности и се е учило от тях и тези трудни моменти са ги калявали.  В този ситуация е много важна комуникацията  с децата, независимо дали сме учители или родители.

# 719
  • Мнения: 148
Има учители, които правят всичко възможно (вие сте в това число, моето дете  е много доволно от ДО по мат). Но всеки знае, че маково се преписва. Имам познати, които си вземат отпуск при контролни и са плътно до децата си. Нещата не са нормални, но всеки се справя, какво то разбира, вероятно.

Общи условия

Активация на акаунт