Как жените възприемат цветовете

  • 12 429
  • 89
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 134
Изводът дотук е, че мониторът на всеки един от вас е калибриран различно.

Калибровката би повлияла при определянето на цвета, но качеството на самия монитор със сигурност влияе на това колко нюанса се виждат. Simple Smile

Попитах мъжа ми и дъщеря ми - те виждат колкото мен - 4.

# 31
  • Мнения: 24 467
На моя монитор и аз виждам четири.
И цветът, и нюансът могат да се видят различно на различните монитори. Виждам ги различно дори в зависимост от това, дали щората зад мен на прозореца, срещу екрана ми, е вдигната или пусната.
На пусната щора виждам 4.

# 32
  • Мнения: 46 526
Изводът дотук е, че мониторът на всеки един от вас е калибриран различно.
Браво. Единственият смислен отговор до момента
Не мисля. С мъжа ми на един монитор видяхме различен брой.
Аз 3, той 4.

# 33
  • Мнения: 24 467
Разбира се, че не е САМО въпрос на монитор. Хората имат различна способност за различаване на тонове. Но и това има значение, както и други външни фактори, като осветеност на екрана, например.

# 34
  • Мнения: 46 526
Разбира се, че не е САМО въпрос на монитор. Хората имат различна способност за различаване на тонове. Но и това има значение, както и други външни фактори, като осветеност на екрана, например.
Така е. Но ако на един и същ монитор едновременно няколко човека биват тествани, резултатът ще е коректен.
И според мен ще показва, че всеки човек е различен, но няма зависимост от пола.

# 35
  • Мнения: 24 467
Именно.
Затова и подобни изследвания не се правят по този начин, ако имат претенции за някаква научна доказателствена стойност. Изследванията следва да се правят при едни и същи условия на средата. Само тогава  резултатите са коректни, а изводите могат да бъдат обективни и верни.
Затова и писах, че
Цветовете и нюансите можем да ги дискутираме само, ако всички сме изправени заедно пред един и съм монитор и/или хартиена цветна разпечатка.
Това може да служи само за забавление.

# 36
  • Мнения: 2 143
Не мисля. С мъжа ми на един монитор видяхме различен брой.
Аз 3, той 4.
Пробвай! Смени ъгъла на виждане, а след това промени и калибровката през ICC профила на видеоадаптера.
На картинката има 7 цвята.
Скрит текст:
Колко ще различи окото ти зависи от много фактори.
И според мен ще показва, че всеки човек е различен, но няма зависимост от пола.
За
нюансите няма. При мъжете има отклонение от около 2 nm във възприемането на дължината на вълната, което променя донякъде цветоусещането. Примерно на горната картинка аз виждам два ораженви и 5 червени нюанса... Simple Smile

Последна редакция: пн, 02 окт 2017, 12:40 от Nazgul

# 37
  • Мнения: 46 526
Примерно на горната картинка аз виждам два ораженви и 5 червени нюанса... Simple Smile
Точно така ги виждам и аз. Първите 2 виждам като оранжеви, така ли е и при теб?

Иначе съм съгласна, че зависи от много фактори, но когато факторите са еднакви, т.е. гледа се едни и същ монитор, под еднаква светлина, ъгъл, тогава остава само окото.

# 38
  • Мнения: 41 009
Не може да се прави тест на компютър, защото всеки от нас има различен екран, цветът зависи и от наклона на екрана и т.н. Аз виждам леки нюанси между повечето квадратчета и само първите две ми се струват еднакви. Но не мога да кажа дали два цвята от двете страни на дадено квадратче не са еднакви, защото не мога да ги сравня добре.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Наистина всички са различни - 7 нюанса, но не съм жена.

# 40
  • Мнения: 2 143
Точно така ги виждам и аз. Първите 2 виждам като оранжеви, така ли е и при теб?
В момента на моята картинка на този монитор сливам 3 и 4. И съм на две ракии! Stuck Out Tongue Winking Eye
Но оранжевите пак са две

# 41
  • Мнения: 24 467
Точно така ги виждам и аз. Първите 2 виждам като оранжеви, така ли е и при теб?
В момента на моята картинка на този монитор сливам 3 и 4. И съм на две ракии! Stuck Out Tongue Winking Eye
Но оранжевите пак са две
Можеш да смениш външния фактор и пак да опиташ - сега иде винения сезон.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
4 виждам аз.

# 43
  • Мнения: 46 526
Можеш да смениш външния фактор и пак да опиташ - сега иде винения сезон.
+1
На 2 ракии или кана вино може да видя 14 квадратчета, всяко с различен нюанс Joy

# 44
  • София
  • Мнения: 38 537
Ако имах добър екран и комп, щях да ги видя всичките и да извадя пантонските имена даже. Детската ми мечта беше дизайн.

Общи условия

Активация на акаунт