Как да взема пълно попечителство на новородено при развод?

  • 7 761
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте,преди 20 дни родих дъщеричка-първото ми дете.Със съпругът ми се разделихме преди 4 месеца но не сме подали молба за развод.Бременноста ми беше много рискова а и преживях много стрес преди да взема решение да го напусна,за това не исках да товаря бремеността си и с развод.Мисля,че няма смисъл да отлагам  повече това,а и искам да имам пълни права на детето си не искам да съм зависима за всичко от човек,който може само да ни навреди.Въпросът ми е какво мога да направя,за да получа пълно попечителство при развод,ако някой е преминал през същото ще се радвам да разбера повече.

# 1
  • София
  • Мнения: 13 853
Най-добрият вариант е да му направиш предложение, което не може да откаже. Пълните права не можеш да му вземеш (освен ако не докажеш, че той е опасен за детето), но можеш да му предложиш да се разведете по взаимно съгласие при най-добрите за теб условия (ти постави такива, каквито биха те устройвали по отношение на контактите с детето и на издръжката). И към това нека ти подпише неограничено във времето пълномощно да вземаш всички решения за детето, да го извеждаш зад граница, да му вадиш самостоятелно документи и т.н. Най-добре е да се консултираш с адвокат, дори и да не ти е необходим такъв. Ако се споразумеете може да се разведете без адвокат и да си платите само съдебните такси, но поне една консултация е добре да направиш или най-малкото да седнеш и да си напишеш какво би поискала от него и доколко той е склонен да отстъпи.

# 2
  • Мнения: 48
Най-добрият вариант е да му направиш предложение, което не може да откаже. Пълните права не можеш да му вземеш (освен ако не докажеш, че той е опасен за детето), но можеш да му предложиш да се разведете по взаимно съгласие при най-добрите за теб условия (ти постави такива, каквито биха те устройвали по отношение на контактите с детето и на издръжката). И към това нека ти подпише неограничено във времето пълномощно да вземаш всички решения за детето, да го извеждаш зад граница, да му вадиш самостоятелно документи и т.н. Най-добре е да се консултираш с адвокат, дори и да не ти е необходим такъв. Ако се споразумеете може да се разведете без адвокат и да си платите само съдебните такси, но поне една консултация е добре да направиш или най-малкото да седнеш и да си напишеш какво би поискала от него и доколко той е склонен да отстъпи.

Проблемът е там,че бившият ми не е човек с когото може да се говори,категоричен е,че иска да има попечителство дори да си остане в чужбина.Готов е на всичко,за да съм зависима цял живот от него.Това обясних и на адвоката и думите му бяха,че ще бъде трудно дело и ще се проточи..Това ме плаши.

# 3
  • Мнения: 132
Родителските права по принцип се дават на единия родител (на тилкова малко бебе, а и като цяло, това ще е майката). Това означава, че решенията ще си ги вземаш сама. На другият родител се определя режим на лични отношения и издръжка. За излизания на теб с детето в чужбина ще трябва допълнителен текст (декларация), че той разрешава винаги (така сме с бащата на моето дете), или ще трябва да вземаш нот. заверена декларация от бащата за всяко отделно излизане. Ако бащата живее в чужбина, първите години няма кой да разреши дете да пътува без майка си и може да си спокойна до към 3-4 годинки. Така или иначе каквото и да определи съда, то не е пожизнено. Тоест всяка година всеки от родителите има право да завежда ново дело за промяна в условията на това попечителство - дали като сума за издръжка или като режим за виждане. Нашият татко в началото така се пенеше, изкара ме в съда неадекватна майка, която изчезвала по цели дни и седмици незнайно къде и той милия и майка му сами отглеждали детето. Получи режим на виждане всяка седмица петък, събота и неделя (с 2 нощувки) - много настояваше и аз се съгласих, съдийката щеше да даде 2 уикенда само с една нощувка. 20 дни през лятото, както и през година да редуваме Великден и Коледа. Малката беше на 3 тогава.
Да не мислиш, че я взел дори един месец в този режим? Максимума е веднъж месечно в петък след градина спи у тях и ми я връща в събота на обяд. На море тази година я заведе лятото за 3 дни.
Може би излишно се притесняваш отсега. Разведете се, получи си правото и той режима на виждане и с времето напрежението ще отшуми.

# 4
  • Мнения: 48
Родителските права по принцип се дават на единия родител (на тилкова малко бебе, а и като цяло, това ще е майката). Това означава, че решенията ще си ги вземаш сама. На другият родител се определя режим на лични отношения и издръжка. За излизания на теб с детето в чужбина ще трябва допълнителен текст (декларация), че той разрешава винаги (така сме с бащата на моето дете), или ще трябва да вземаш нот. заверена декларация от бащата за всяко отделно излизане. Ако бащата живее в чужбина, първите години няма кой да разреши дете да пътува без майка си и може да си спокойна до към 3-4 годинки. Така или иначе каквото и да определи съда, то не е пожизнено. Тоест всяка година всеки от родителите има право да завежда ново дело за промяна в условията на това попечителство - дали като сума за издръжка или като режим за виждане. Нашият татко в началото така се пенеше, изкара ме в съда неадекватна майка, която изчезвала по цели дни и седмици незнайно къде и той милия и майка му сами отглеждали детето. Получи режим на виждане всяка седмица петък, събота и неделя (с 2 нощувки) - много настояваше и аз се съгласих, съдийката щеше да даде 2 уикенда само с една нощувка. 20 дни през лятото, както и през година да редуваме Великден и Коледа. Малката беше на 3 тогава.
Да не мислиш, че я взел дори един месец в този режим? Максимума е веднъж месечно в петък след градина спи у тях и ми я връща в събота на обяд. На море тази година я заведе лятото за 3 дни.
Може би излишно се притесняваш отсега. Разведете се, получи си правото и той режима на виждане и с времето напрежението ще отшуми.

Силно се надявам да се притеснявам излишно.Благодаря за написаното...Малко или много звучи окуражаващо.

# 5
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 369
Проблемът е там,че бившият ми не е човек с когото може да се говори,категоричен е,че иска да има попечителство дори да си остане в чужбина.Готов е на всичко,за да съм зависима цял живот от него.Това обясних и на адвоката и думите му бяха,че ще бъде трудно дело и ще се проточи..Това ме плаши.
Чужбински адвокат ли използвате? Мъжът ти чужденец ли е?

# 6
  • Мнения: 48
Проблемът е там,че бившият ми не е човек с когото може да се говори,категоричен е,че иска да има попечителство дори да си остане в чужбина.Готов е на всичко,за да съм зависима цял живот от него.Това обясних и на адвоката и думите му бяха,че ще бъде трудно дело и ще се проточи..Това ме плаши.
Чужбински адвокат ли използвате? Мъжът ти чужденец ли е?

Не..Съпругът ми е българин но от много години живее в Германия.Използвам български адвокат,но не ми вдъхва доверие и мисля да се насоча към избора на нов.

# 7
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 369
Да, повечето са некомпетентни. Зорът им е да си вземат хонорарите, а не да ти свършат работа. В един момент ще се окаже, че ти знаеш закона по-добре от тях.

# 8
  • Мнения: 48
Точно за това искам мнение от хора преминали същото,защото за адвоката е само работа-за теб стъпка от която зависи живота ти

# 9
  • Мнения: 2 115
Аз няма личен опит по темата, но по мои наблюдения действително повечето бащи използват битката за права и режими повече за да изтормозят бившата, а после никакви ги няма.
За добър адвокат може би е най-добре да се разтърсиш в подфорума за самотните родители.

# 10
  • Мнения: 132
Аз няма личен опит по темата, но по мои наблюдения действително повечето бащи използват битката за права и режими повече за да изтормозят бившата, а после никакви ги няма.

Точно това имах предвид. При една раздяла винаги има обидени и наранени, но това отминава с времето. В моя случай имахме споразумение за режим на виждане и издръжка, което бяхме внесли в съда, подписано от двама ни и чакахме само решението на съдията, за да стане официално. Някъде в този месец на чакане се изпокарахме не помня вече за какво, но в деня на делото бившият ми дойде с адвокат, каза че се отказва от споразумението и входира иск, с който той претендираше за родителски права, а аз да имам режим на виждане. Последваха доста грозотии, проверки от социалните за условията на живот на детето, разпитваха свидетели, доказвах че мога адекватно да се грижа за това дете ... толкова стрес преживях, толкова плаках само при мисълта да ми вземат детето, така се обвинявах за създалата се ситуация ...  резултата ти го написах, на толкова малко дете правата присъдиха на мен, а таткото от дъжд на вятър звъни да я вземе за малко. Само да отбележа, че не само не е в чужбина, нито друг град, нито дори друг квартал, а на 500 м от нас. Засичаме се понякога в кварталния супермаркет ... Simple Smile
С времето забравихме кой на кого какво и всеки си живее по живо, по здраво с новото семейство.
Така че според мен не се притеснявай толкова отсега, раждането ти е съвсем скоро, хирмоните ще си кажат своето, грижите и недоспиването също, да не ти спре кърмата от притеснение. Консултирай се с друг адвокат, с трети ако трябва, и горе главата!

# 11
  • Мнения: 3 231
Въпросът ми е какво мога да направя,за да получа пълно попечителство при развод
Да спреш да си губиш времето из форуми и да си наемеш отракан в семейният отрасъл адвокат. Това можеш да направиш.

Точно за това искам мнение от хора преминали същото,защото за адвоката е само работа-за теб стъпка от която зависи живота ти
Ko? Някой НЕюрист е взел пълно попечителство над детето си без да е ползвал адвокат???? Ай стига уе....

Авторке, сериозно. Именно, щото на онзи му е работа и с това си изкарва прехраната, за това трябва да му се довериш. Не съм юрист, но изцяло подкрепям сентенцията "най-много сълзи на тоя свят са изплакани заради единия спестен адвокатски хонорар".

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 17:28 от nofelet

# 12
  • Мнения: 7 325
Не е въпроса да води дела без адвокат, а да наеме такъв който да си свърши работата както трябва, щото един некадърен инезаинтересован *професионалист* така може да те забие, че да не можеш да се оправиш.
Авторката - след като нямаш доверие на адвоката си - смени го. Родителските права ще ги вземеш почти сигурно, но за извеждане на детето в чужбина не разчитай на пълномощно. То може да бъде оттеглено когато му скимне. Води дело.
Успех.

# 13
  • Мнения: 48
Въпросът ми е какво мога да направя,за да получа пълно попечителство при развод
Да спреш да си губиш времето из форуми и да си наемеш отракан в семейният отрасъл адвокат. Това можеш да направиш.

Точно за това искам мнение от хора преминали същото,защото за адвоката е само работа-за теб стъпка от която зависи живота ти
Ko? Някой НЕюрист е взел пълно попечителство над детето си без да е ползвал адвокат???? Ай стига уе....

Авторке, сериозно. Именно, щото на онзи му е работа и с това си изкарва прехраната, за това трябва да му се довериш. Не съм юрист, но изцяло подкрепям сентенцията "най-много сълзи на тоя свят са изплакани заради единия спестен адвокатски хонорар".

Не става въпрос за "спестен хонорар",не искам да се саморазведа.И не си губя времето из форуми..Откакто ме изписаха от родилното обикалям адвокатски кантори,социални служби и общини заради липсващия татко...Но както и да е,реших да пиша,за да имам повече познания какво ме чака-не са се доверя на това какво ще каже г-н адвокат

# 14
  • Мнения: 11 592
Ти познаваш мъжа си, все си има слаби места. В момента ти прави на пук и приема детето като вещ, но ако трябва да остане 3 дни насаме с дете ще му се изправи косата.
Също така напълно вероятно е скоро да има друго семейство /все пак след развода той е напълно свободен ерген, който живее сам и има нейде там дете/ и съвсем няма да не му е до твоето дете.

Извини ме за въпроса, но тъй като живеете далеко един от друг - дали има вероятност той да не е билогичният родител? Не ми отговаряй, просто се замисли като вариант за решение на проблема.

Успех! и честито бебче  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт