Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 787
  • 743
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 14 175
Не знам какво представлява памуклийката. Корените си бяха добре, но след като поседяха повече от необходимото с тази гъба, си появи бялото. Те са малки орхита и имат само по три листа. Те са свежи, няма нищо по тях.

# 106
  • София
  • Мнения: 3 986
Не знам какво представлява памуклийката.

Ето така изглежда, когато не е много - белите рошави неща:

# 107
  • Мнения: 14 175
По -скоро е като на тази снимка, но е повече.
Скрит текст:

# 108
  • Мнения: 14 049
Това не е страшно, не е вредител а хищник. друго нямаше ли за цяла вечер?

# 109
  • Полша, Варшава
  • Мнения: 125
Благодаря ти st. Dobri Simple Smile

не променяй нищо Simple Smile
и се въоръжи с търпение - отначало сякаш не мърдат, а после за една нощ става половин метър цветонос.

# 110
  • Мнения: 2 036
Може ли малко пояснение за този тест с картоф? Как се прави и всякакви гадинки ли го полазват? В моята орхидея понякога нямирам да се крият паяци, а колкото ме е гнус от тях, толкова ме е и страх. Ако мога да ги ловя чрез този метод ще е чудесно.

# 111
  • Мнения: 78
Аз забелязах, че от скоро време около орхитата се навъртат някакви летящи буболечки включително и в корите. Напръсках всичко около тях с Райд (преди това ги махнах) изчаках да задъхне и си ги върнах по местата. На тях нищо им няма а от летящите гадости няма и следа 😄

# 112
  • Мнения: 11 785
Тия дунапренени гъби, които слагат в някои орхидеи, ако не се махнат опасно ли е?
Не ми се разбутват новите орхидеи. Помня че в една стара намерих, но не бях я преместила в кори веднага след купуването. Нищо и нямаше. Сега имам нови, не съм ги премествала и не смея, че си патих с нови почви и сега малко ме е шубе. Въпреки препичане, преваряване и т.н. упражнения.
Едното от новите е мини. Вижда се в пръста на едно място нещо бяло като мъх и като прочетох за памуклийка и изтръпнах. Викам си, сега ново 20. Цъфнало е и се чудя да го вадя ли и оглеждам.
Като не успях да спася три от старите орхидеи, а другите пръсках в корените, местих в нова почва и изолирах, сега са прибрани от 2 дни и всеки ден ги наблюдавам. И честно казано, шубе ме е да не ги изгубя, понеже досега не ми се беше налагало да се боря с разни заболявания и сега изведнъж тая напаст, която събори 3 за 3 дни.
Иначе напускаха цветоноси. Вече 9 броя се отчетоха.
Кофтито е, че цветоносите избиха на такива места, че на 4-5 са между две много близки листа и просто не виждам как ще пробият. Миналата година имах една такава и цветоноса се счупи. Вярно пусна от счупеното нов, но сякаш по-слабо вървеше и с малко цвят. Други две при опит да закача цветоносите, аз счупих, а такава глупост не бях правила никога.

Една позната мед сестра ми каза, че профлактично слагала капка йод във водата, в която ги натопява за напояване на около 20 дни. За здраве на растението и против болести. Добри и вървяли нейните.

# 113
  • София
  • Мнения: 3 986
Това не е страшно, не е вредител а хищник. друго нямаше ли за цяла вечер?

Нямаше нищо, което ме учуди. Въздъхнах с благодарност, че не ми се наложи да ги топя в разни отрови.

Благодаря за помощта.

# 114
  • Мнения: 14 049
Това не е страшно, не е вредител а хищник. друго нямаше ли за цяла вечер?

Нямаше нищо, което ме учуди. Въздъхнах с благодарност, че не ми се наложи да ги топя в разни отрови.

Благодаря за помощта.

Това не е точно отрова, затова и инсектиците не умират веднага. Прави ги дезориентирани с нежелание да се размножават. Примерно и моспилан и актара са тотално безвредни за топлокръвни и няма никакви изпарения.
С извинение никак не харесвам да се пише с някаква меко казано погрешна представа. Преди да използва нещо или да го сметне за отровно съвременния човек  е нормално да се информира, благо сега интернет е кладенец от информация.

# 115
  • София
  • Мнения: 3 986
Все пак Моспилан е II професионална категория на употреба и има карантинен срок при зеленчуци, тютюн и картофи. Вярно, че орхидеите не се ядат, но, аз поне, моите ги пипам, бърша, чопля.
Може да не съм специалист в растителната защита, дори и общата ми култура да не е особено широка, но според моята логика щом даден препарат има карантинен срок, значи е отровен. Да не говорим че по-голямата част от листовката е запълнена с указания какво да се прави при вдишване, контакт с кожата, лигавиците.

# 116
  • Мнения: 14 049
копирам от няколко научни труда и статии  които съм превеждала


„Относно токсичността на пестицидите: трябва да отбележа че токсичността на пестицидите е много по-ниска от токсичността на много лекарства, предлагани в аптеките. ( В токсикологията, средната летална доза LD50 (съкращение за „смъртоносна доза, 50%“), LC50 (летална концентрация, 50%) или LCt50 (летална концентрация и време) на токсини, радиация или патоген е на необходимата доза за убиване на половината от членовете на тестваната група след определена продължителност на изпитването. LD50 често се използва като общ показател на острота на токсичност на веществото. Тестът е създаден от J.W. Trevan през 1927 г.[1] )
Примерни данни : токсичност LD50 предизвикват :
• За готварската сол - 3750 мг/кг,
• За кофеина - 200 мг/кг,
• За аспирина - 1750 мг/кг,
А при съвременните пестициди за производните на Сулфокарбамидите ( Сульфомочевина) LD50 е 5000 мг/кг.
По статистика загиналите от отравяне а алкохол в САЩ са с най-голяма численост, а тези с отравяне с петициди и минерални торове - най-малка и е около 2 % от цялото количество отровени.“

За сведение моспилана по листовка  е с токсичност между 300 до 320 мг на килограм живо тегло на човек. Явно е че никой от нас няма да го гребе с лъжица , както аспирина, солта или кафето. но са длъжни да ни предупредт.


от там за токсичността при изпарение отново копирам пак официални данни
Цитирам откъс :
"Ако първия по важност показател за препаратите е тяхната токсичност, то вторият по важност е тяхната изпаряемост. Става въпрос особено при обработка в затворени помещения. Всяко вещество даже твърдо такова , може да се изпарява. Главен показател за изпаряемостта е т.н. - НАЛЯГАНЕ НА ПАРИТЕ или Парциално Налягане. Без да изпадам в обяснения от физически характер ще кажа , че колкото е по-нисък този показател, толкова по-добре или колкото е по-ниска изпаряемостта, толкова препарата е по-малко вреден за нас и нашия организъм
Налягането на парите ( Парциалното налягане ) обикновено се измерва в Ра (Паскали).
За пестициди се смята за норматив измерването на парциалното налягане задължително при температура 20 градуса по Целзий. Колкото е по-голяма цифрата в степените на десятката – толкова е по-малка изпаряемостта. Това е защото степенния показател е със знак МИНУС.
Примерно - 1,0 по10-2 ( 1·10-2 ) е десет пъти по-токсичен показател от 1,0 по 10-3
КЛАСИФИЦИРАНЕ НА РАЗЛИЧНИ ПАРЦИАЛНИ НАЛЯГАНИЯ
• до 1·10-2 - много добре се изпаряват и имат много добри фумигационни свойства
• до 1·10-3 - добре се изпаряват и имат умерени фумигационни свойства
• до 1·10-4 - изпаряват се лошо
• до 1·10-5 - почти не се изпаряват
• до 1·10-6 - може да се каже че практически Не Се изпаряват

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИЗПАРЯЕМОСТ НА НЯКОИ ПРЕПАРАТИ
( долу на един ред стоят първо активно вещество, второ – името на препарата с това активно вещество и накрая показателя за Парциално налягане, обозначението да се чете като – едно по десет на минус шеста - 1·10-6)
• Фипронил, Регент – по-малко от 1·10-6 Ра при 20 градуса по Целзий
• Бромпропилат, Неорон - 6,8·10-6 Ра при 20 градуса по Целзий
• Циперметрин, Децис - по-малко от 1·10-6 Ра при 25 градуса по Целзий
• Тиаклоприд, Актара – по-малко от 1·10-6 при 20 градуса по Целзий
• Ацетамиприд, Моспилан – по-малко от 1·10-6 при 20 градуса по Целзий
• Авермектини – по-малко от 1·10-6 при 20 градуса по Целзий
• Пиридабен , Санмайт – по малко от 1·10-6 при 20 градуса по Целзий
• Хексатиазокс, Нисссоран - 3,4·10-6 при 20 градуса по Целзий
• Имидаклоприд, Конфидор – по-малко от 1·10-6 Па при 20 градуса по Целзий
• Спиродиклофен, Envidor – по-малко от 1·10-5 при 20 градуса по Целзий
• Спиромезифен, Дзюдо, Оберон, JUDO – по-малко от 1·10-5 при 20 градуса по Целзий
• Перметрин - 4,5·10-5 при 25 градуса по Целзий
• Диметоат, БИ-58 - 1,13·10-5 при 20 градуса по Целзий
• Хлорпирифос, Нурел-Д - 2,5·10-3 при 20 градуса по Целзий
• Паратионметил ( Вофатокс, Метафос, Парашют) - 1,3·10-3 при 20 градуса по Целзий
• Диазинон, Базудин - 1,9·10-2 при 20 градуса по Целзий
• Карбофос, Малатион - 1,67·10-2 при 20 градуса по Целзий
• Пиримифос метил, Актеллик - 1,3·10-2 при 20 градуса по Целзий
• Пропаргит, Омайт - 4·10-2 при 20 градуса по Целзий
• Карбосулфан, Маршал - 4,1·10-5 Ра при 25 градуса по Целзий. НО ПРОДУКТЪТ, КОЙТО Е РЕЗУЛТАТ ОТ РАЗЛАГАНЕТО НА КАРБОСУЛФАНА Е 100 ПЪТИ ПО ТОКСИЧЕН ОТ САМИЯ КАРБОСУЛФАН. Той има парциално налягане 2,7·10-3 при 33 градуса по Целзий , много лесно се изпарява, има период на полуразпад- един месец. Това вещество е много токсично и стабилно! "

както се вижда намоспилата е 1.10 на -6, т.е. в категорията почти не се изпарява.

Що се касае до моспилана то той в редица документи е категория 3 на други 2 , давам линк

http://agro-magazin.com/index.php?main_page=product_info&products_id=353

общо взето моспилан ( както и актара) се смята за един от най-безобидните . По-безобидни от него са инсектициди с хормонално действие които рядко обаче могат да бъдат намерени на пазара в малки опаковки. Поне аз не успях. Общо взето когато човек порови и почете нещата изглеждат по различни. Давам пример с упътване на едно дори най-обикновено лекарство- да кажем бусколизин или аналгин. Като му прочетеш листовката и се чудиш дали да го пиеш въобще. Но при грамотно изпозлване е това което ви трябва.

Както и да е - успех в борбата с памуклийките!

Последна редакция: чт, 08 ное 2018, 11:01 от _re_ge

# 117
  • София
  • Мнения: 3 986
Благодаря. Беше ми интересно да прочета.
Явно част от листовките са писани така - колкото да има. В тази, която четох Моспилан е с токсичност ЛД50 - 689 мг/кг телесна маса.
Наскоро четох листовката на БИ-58 и се впечатлих, защото и там доста предупреждения, пък маски, пък защитно облекло, пък промивки, лекари и други, а като погледнах - III категория на употреба. Т.е. по-малко опасен от Моспилана...

# 118
  • Мнения: 14 049
Би-то има ужасно миризлива изпарямост. Аз съм пръскала един път и после ги оставих на балкона в хладното време за седмица. При всеки дъжд това нямаше отмирисване....сред домашните цветари се води по вреден именно заради парите. За него е съм търсила информация понеже няма й да си го причина повече...

# 119
  • София
  • Мнения: 3 986
Отвратителен е. Пише да не се работи в оранжерии минимум 3 дни след пръскане. Купих го, прочетох го и не го ползвах. Освен това убива пчелите. /Трябваше ми са в двора/

Можеш ли да ми кажеш, какво значи, че е "контактен и стомашен". Мислех, че е сгрешено от "системен", но после и на други места го видях като "стомашен". Освен ако не е копи-пейст всичко.

Общи условия

Активация на акаунт