Математически турнири 1-4 клас. Тема №53

  • 88 715
  • 736
  •   1
Отговори
# 525
  • Бургас
  • Мнения: 5 706
Това при положение, че е бил на 10 място. Би могъл да е втори,
ако е изпреварил 4 и трети, ако е изпреварил 5.
Тръгват всички заедно от една редица Wink

# 526
  • Мнения: 3 953
Задачи от Пролетното математическо състезание намирам само в klasirane.com, моля за подсказка къде да открия още задачи за 4 клас  Simple Smile

# 527
  • Мнения: 6 046
Това при положение, че е бил на 10 място. Би могъл да е втори,
ако е изпреварил 4 и трети, ако е изпреварил 5.
Тръгват всички заедно от една редица Wink
Кой да се сети! Blush
Но пак дълбая, че на финала са в някаква подредба и тогава се е наложило да изпреварва. Не ми харесва формулировката на задачата, ама кой ме пита!

# 528
# 529
  • Мнения: 6 046
Дидиева,благодаря. Мирясах. Ама горките дечица. Това кой го е превеждал така волно?

# 530
  • Мнения: 30 286
Принципно е добре да се уточни в задачата, че Коки е стартирал последен.  Peace

# 531
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 327
Е това не е ли глупаво. Всички стартират едновременно

# 532
  • Мнения: 30 286
Стартират едновременно, но той може със старта да дръпне на 5-то или 2-ро място примерно. Другите да са зад него. Как ще изпревари тогава 6 деца, за да финишира четвърти?

# 533
  • Мнения: 6 046
Подобна ми беше логиката, но след като Дидиева постна условието на английски, всичко стана ясно. Преводът не е коректен.

# 534
  • София
  • Мнения: 4 033
Задачи от Пролетното математическо състезание намирам само в klasirane.com, моля за подсказка къде да открия още задачи за 4 клас  Simple Smile

Предните години са се провеждали през зимата и ги търсете пак там като Зимни математически състезания.

# 535
  • Мнения: 10
Въпрос? Търся информация за SASMO 2019 година. Моля, ако някой може да ме ориентира.

# 536
  • Мнения: 30 286
Задача от ЕК за първи клас:

Жорко и Тошко имат в себе си само монети по 1 лев (всеки има поне по една монета). На
Жорко не му достигат 8 лв., за да купи една топка, а на Тошко не му достигат 2 лв., за да купи
същата топка. Парите на двамата заедно също не стигат, за да купят тази топка. Колко лева
струва топката?

Как да я обясня разбираемо за първокласник?

# 537
  • Мнения: 2 285
Задача от ЕК за първи клас:

Жорко и Тошко имат в себе си само монети по 1 лев (всеки има поне по една монета). На
Жорко не му достигат 8 лв., за да купи една топка, а на Тошко не му достигат 2 лв., за да купи
същата топка. Парите на двамата заедно също не стигат, за да купят тази топка. Колко лева
струва топката?

Как да я обясня разбираемо за първокласник?

Щом Жорко има най-малко 1 лв., а не му достигат 8 лв., значи топката може да струва най-малко 9 лева.
Ако цената на топката е 9 лв., то тогава Тошко има 7 лв., а Жорко - 1 лв. Това означава, че парите на двамата също не стигат, за да си купят топката,  т.е. 9 лв. е търсеният отговор.

Честно казано, миналата година аз също нямах представа как се решава тази задача. Добре, че беше детето да ми обясни.   Mr. Green

# 538
# 539
  • София
  • Мнения: 982
Задачи от Пролетното математическо състезание намирам само в klasirane.com, моля за подсказка къде да открия още задачи за 4 клас  Simple Smile

Предните години са се провеждали през зимата и ги търсете пак там като Зимни математически състезания.
За 4 клас има само Пролетно математическо състезание.
2018 - https://drive.google.com/file/d/1UkqJ1TLuNCjaDN3N1xYsNlV8Nha6VnQ … /view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1xIn93n3e7-9orvuxk6DYkqRnDAdGJS8 … /view?usp=sharing

Общи условия

Активация на акаунт