Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза! 2

  • 79 642
  • 714
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 089
Здравейте и от мен!
Искам да попитам тежест в краката, леко главоболие и иглички по крайниците може ли да се дължат на сколиоза?
От години съм с тази диагноза в леката й форма. Преди повече от 10  години ходех на нагревки. Оттогава не съм имала кой знае какви проблеми. Но след дълга работа като сервитьор, последваща от 7 години на бюро и бременност нещата май отново се задълбочиха. Дясното ми рамо е доста по-високо от лявото в изправено положение. Имам скенер на гръбначен стълб от миналата година, където пише: "лекостепенна дясноконвексна сколиотична девиация на прехода на тораколумбалния сегмент по-видимо в лумбалния сектор. От няколко дни съм с големи болки в гърба, а като наведа главата си напред боли още повече и усещам напрежение точно вдясно...
Та болежките ми дали са от нея или от нещо друго според вас?

# 706
  • София-Младост
  • Мнения: 23 425
Комплексни са нещата вероятно. Упражнения, физиотерапия, ако много боли преглед при доктор и не на последно място препоръчвам кинезитерапевт Габриела Субашка.

# 707
  • Мнения: 111
Здравейте, синът ми е на 11 год, преди 2 години си счупи крака и от тогава му се промени походката, сякаш леко понакуцва. След счупването ходеше на рехабилитация, но това понакуцване остана. В училище им правили безплатни прегледи и са му казали, че има сколиоза. Какви са стъпките от тук нататък, ортопед ли трябва да посетим и той да не насочи за шрот терапия. От Пловдив сме , ако имате координати на ортопед и шрот терапевт, който да посетим моля споделете.

# 708
  • Мнения: 514
Здравейте, синът ми е на 11 год, преди 2 години си счупи крака и от тогава му се промени походката, сякаш леко понакуцва. След счупването ходеше на рехабилитация, но това понакуцване остана. В училище им правили безплатни прегледи и са му казали, че има сколиоза. Какви са стъпките от тук нататък, ортопед ли трябва да посетим и той да не насочи за шрот терапия. От Пловдив сме , ако имате координати на ортопед и шрот терапевт, който да посетим моля споделете.

Ние в Пловдив на ортопед ходим при Арнаудов, а на шрот при Дани във Физиомед - и от двамата сме доволни.
Отделно ходим и на риго при Николай Николов (той работи с Чонгов) - и от него сме доволни.
Специално на ортопеди ходихме на 4-5 в Пловдив и от повечето не бях хич доволна - от явно непознаване на материята, до направо противопоказни съвети ни се даваха.

# 709
  • Мнения: 224
За Пловдив - Дани и Димитър Христев.

# 710
  • Мнения: 863
За Пловдив Арнаудов, той ще ви насочи нататък

# 711
  • Мнения: 6 457
Моля препоръчайте ми специалист детски ортопед добър диагностик, който работи в специализираната болница в Горна баня. Ако разполагате с телефон на който може да се запише час при този специалист моля да го споделите. Ако този специалист освен в Горна баня работи и в частен кабинет моля споделете адрес и телефони на частния му кабинет.

# 712
  • Мнения: 78
Здравейте,

По повод бързо израстване през последните месеци и привеждане на раменете напред, съпроводено с отслабване, днес посетихме ортопед и след рентгенова снимка синът ми на 15г. е със сколиоза  22 градуса в гръдния кош. Има и леко изпъкване в областта на гърдите от лявата страна напред, което забелязах на басейн преди две седмици. Ортопедът ни насочи към консултация със специалист от Горна Баня (не посочи конкретен) и с проф. Яблански като каза, че според него е за операция. Преди това препоръча да се консултираме с педиатър относно слабост на съединителната тъкан, която според него  може да е причината за изкривяването. Има халтави стави и преди е лекуван за плоскостъпие, което днес вече е добре. Аз също съм с по-халтави стави и съединителна тъкан. Прочетох по-голяма част от темата, операциите са препоръчителни при над 40-50 градуса. Час за проф. Яблански има за началото на август, за информация цената на прегледа е 185лв. Мисля да направя консултация и с доц. Алексиев, моля за мнение, както и да  препоръчате и друг ортопед от Горна Баня, от който сте доволни.  Прочетох препоръките за кинезитерапевта Боби Чонгов, но и че за него се чака с месеци. Моля за съвети и препоръки какво можем да направим междувременно, Пловдив е най-близкия ни град, там препоръчвате Дани и Димитър Христев по Шрот и Николай по Риго метод, мисля и двамата са в SPS. Имате ли мнение/впечатление от терапевт по Шрот Петър Кожухаров от Пловдив.

Относно корсетите - сколиоцентърът в Горна Баня е същото място, където работи и Боби Чонгов и съответно един и същ специалист от Сърбия прави корсетите в трите центъра в София? За колко време се изработват, може ли да коригират едновременно гръбначно и гръдно изкривяване? Прочетох, че в Ортомед също се правят корсети, различен специалист и по различен метод ли се изработват  от тези в сколио центъра?  Една мама беше споменала, че 3D корсетите се поемат от ЗК (това тези по Риго ли са), може ли малко повече информация. От десет дни правим вкъщи гимнастика за сколиоза и по-скоро за укрепване на мускулатурата на гърба и корема, не е специфична за изкривяването, каквато в случая е необходима да бъде. Аз също имам сколиоза, тъй като съм много висока, не са ми мерили градуси до момент, била съм на рехабилитация във ВМА като студентка и после години наред правех комплекса упражнения. В момента спортувам йога и упражнения със собствено тегло, гири 3кг и пудовка 6 кг. и ходя на масаж един път месечно.
Синът ми преди пандемията плуваше няколко години, но го спряхме заради нея и след това не пожела да продължи с плуването. Не е спортна натура и е с по-слаба мускулатура като цяло. При направата на тест по Адам от мен, има гърбичка в областта на плешката от лявата страна.

Виждам, че има много добри резултати най-вече от комбинирано лечение с индивидуални корсет и гимнастика.

Ще съм благодарна за всякакви съвети и препоръки от Вас, мами герои с опит!

Последна редакция: чт, 13 юни 2024, 10:00 от NELCHO

# 713
  • Сливен
  • Мнения: 198
Здравейте! Интересува ме дали в групата има мами от Сливен,които да споделят мнение, защото ние сега започваме борбата със Сколиозата . В началото на месеца установихме,че дъщеря ни има изкривяване . Последва консултация с личната лекарка,посещаване на двама ортопеда и снимка и нашите подозрения се потвърдиха. Ще съм благодарна на всякаква информация.

# 714
  • Мнения: 863
Здравейте,

По повод бързо израстване през последните месеци и привеждане на раменете напред, съпроводено с отслабване, днес посетихме ортопед и след рентгенова снимка синът ми на 15г. е със сколиоза  22 градуса в гръдния кош. Има и леко изпъкване в областта на гърдите от лявата страна напред, което забелязах на басейн преди две седмици. Ортопедът ни насочи към консултация със специалист от Горна Баня (не посочи конкретен) и с проф. Яблански като каза, че според него е за операция. Преди това препоръча да се консултираме с педиатър относно слабост на съединителната тъкан, която според него  може да е причината за изкривяването. Има халтави стави и преди е лекуван за плоскостъпие, което днес вече е добре. Аз също съм с по-халтави стави и съединителна тъкан. Прочетох по-голяма част от темата, операциите са препоръчителни при над 40-50 градуса. Час за проф. Яблански има за началото на август, за информация цената на прегледа е 185лв. Мисля да направя консултация и с доц. Алексиев, моля за мнение, както и да  препоръчате и друг ортопед от Горна Баня, от който сте доволни.  Прочетох препоръките за кинезитерапевта Боби Чонгов, но и че за него се чака с месеци. Моля за съвети и препоръки какво можем да направим междувременно, Пловдив е най-близкия ни град, там препоръчвате Дани и Димитър Христев по Шрот и Николай по Риго метод, мисля и двамата са в SPS. Имате ли мнение/впечатление от терапевт по Шрот Петър Кожухаров от Пловдив.


 Кой ортопед е казал, че 22 градуса е за операция? Обадете се на Чонгов, ако прецени че е спешно ще ви приеме. Аз лично препоръчвам него и Арнаудов като ортопед.

Общи условия

Активация на акаунт