Какво става в българския футбол - расизъм на стадиона

  • 13 440
  • 615
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 4 398

Именно това искам да кажа. Не е редно убеждението на тези някои расисти да диктува значението на едно или друго нещо. Може да е факт, че именно расистите диктуват кое как да се тълкува, но не може да вменяваш вина на нормално мислещите, че не се съобразяват с тях. Приемайки, че "маймуна" или маймунските звуци са обидни за чернокожите, но не за белите, ние на практика се съгласяваме, че между двете раси има разлика и едната има основания да се обижда, а другата не.  Сигурно не съм права, но за мен това съгласие е по-опасното и обидното.

При условие, че това убеждение е масово разпространено, как според теб трябва да се действа? Особено в спортните и особено футболните среди.
Никой не вменява вина на нерасистите, че са расисти. Схващането ''обиждат един българин, значи обиждат лично мен и трябва да се защитя'' е абсурдно. Също и схващането ''обиждат един българин, значи обиждат всички българи''.

За бялата раса си има собствени обидни думи, които не са обидни за другите раси, но са обидни за белите хора. Маймунските звуци си е ''запазена марка'' обида за чернокожите. Ако някой чернокож ти прави маймунски звуци с цел да те обиди на расова основа и да те приравни с маймуна, ти ще се обидиш ли? Ако решиш да се обидиш, си е твое лично субективно решение. Няма да споменавам тук обидните думи чернокожите използват към белите хора, защото така или иначе не е тема, но чернокож няма да се обиди на такава дума. Те са си ''запазена марка'' обида към белите хора. А може и редовия българин да реши да тръгне срещу течението и да си измисли собствени значения и тълкувания на изрази и явления, но тогава само той ще се съобразява с тях и ще е в акорд с общото разбиране и значение навсякъде другаде.

Май темата се изчерпа, защото гледам, че масово се забива в оффтопици и груб език, та явно целта е да се заключи. Аз си направих изводите от малкото сериозни отговора, другото е пълнеж.

Бързия влак, отново - всеки закон и изобщо правните документи са по принцип общо формулирани, защото е невъзможно да се предвиди всеки един конкретен пример, който може да възникне някога, някъде във времето и пространството. Monkey chanting е пример за расизъм. В споменатата от мен Наредба е упоменат само общия термин расизъм. Дали ще е monkey chanting, дали друго расистко проявление, включени са в Наредбата.

Сега очаквам потребителите, които твърдят, че ми се плаща, да преведат по 1000 лева за написана от мен дума на благотворителна организация по свой избор и да пуснат снимка от квитанцията, за да знам, че ми е платено. Simple Smile))))) Обещавам да пиша много теми с много дълги постове, ако се превеждат по 1000 лева за написана от мен дума на благотворителна организация по избор на плащащия Simple Smile

Последна редакция: нд, 20 окт 2019, 15:45 от Fenris

# 346
  • Варна
  • Мнения: 18 237

За бялата раса си има собствени обидни думи, които не са обидни за другите раси, но са обидни за белите хора.

Моля те, не ни ги казвай какви са, че после ще ни задължиш да се чувстваме обидени. Laughing

П.П. Интересно, че ползваш термина monkey chanting. Дори не е на български. Rolling Eyes

# 347
  • Мнения: 12 457
Ако някой чернокож ти прави маймунски звуци с цел да те обиди на расова основа и да те приравни с маймуна, ти ще се обидиш ли? Ако решиш да се обидиш, си е твое лично субективно решение.

Има ли някаква обективна причина чернокож да се обиди от маймунски звуци или е въпрос на субективно тълкуване, наложено от расисти? Явно всичко опира до субективното решение и в случая се иска да приемем, че субективното решение на расистите е правилното и затова чернокожият трябва да вземе лично субективно решение да се обиди.

ПП Разбирам мисълта ти, но според мен съгласието с расисткото тълкуване само по себе си е форма на расизъм. Не отричам, че се е наложило - това само по себе си е доста красноречиво.

# 348
  • Мнения: X
Аз само искам да ви похваля, че много успешно се правите на тъпи.

# 349
  • Мнения: 4 398
Хексе, използвам оригиналния термин. Не знам дали има точен български еквивалент. Ако има, то би било по-коректно той да се използва в този форум. Аз не задължавам никой нищо. Ако някой сам се чувства задължен за нещо, си е по негова собствена инициатива.

Вейпър, маймунските звуци към чернокож човек са наложена с времето обида. Ще ти дам пример от правото, защото знам, че ще разбереш аналогията. Обичайното право. Кое се е наложило като расизъм и кое не в голяма степен следва същия принцип.

В спортните, особено футболните среди, маймунските звуци към чернокожи играчи са се наложили с времето като обида на расистка основа.

Да допълня, дискусията дали обидата на расова основа е правилна или не, е излишна. Важен е резултата, а именно, че изразът, думата, явлението, деянието са обида на расова основа, следователно расизъм. И от там следва да се вземат мерки, независимо за коя раса става дума. Аршинът е еднакъв.

# 350
  • London
  • Мнения: 6 732
На мен пък ми се говори за български футбол с гледащи футбол, още преди историите с расизма бях търсила теми тук, но но безуспешно. Наистина ли най-важното за нашия роден футбол е кой укал на маймуна на някой си на терена? По-кофтито е, че ни биха 6:0..., че в родното първенство са масово чужденци, нямаме добри школи за младежи и вечно се влиза някъде с връзки. Расизма ни е последен проблем.....

# 351
  • Мнения: 4 398
И аз не намерих тема за българския футбол, но предположих, че е заради естеството на форума и че е насочен предимно към жени. Искаше ми се в тази да се обсъдят и други проблеми в българския футбол, поради което и по-общата формулировка, но потребителите масово изместиха темата в поска груб език и лични нападки.

Аз покрай този скандал разбрах за други скандали в българския футбол. Последно следях нац.отбор през 1994 в САЩ, а след това в по-малка степен, но сега покрай расистките подвиквания и нацистките жестове се зачетох и излезнаха тъжни картинки.

Това, че на местно ниво има много чужденци, в какъв смисъл е лошо? Че се изместват български талантливи играчи ли?

# 352
  • London
  • Мнения: 6 732
Лошо е за националния отбор, защото като в големите отбори има по 2-3 българи няма кой да викнеш в национала. Заради това играят някакви куци коне обичайно. Това като се замислиш е проблем във футбола във всяка държава почти, но там поне разни чужденци имат гражданство и могат да запълнят редиците, тук един Марселиньо май само се беше съгласил да представя България на национално ниво. И разбира се за родния фен в кавички това е проблем, почва се с няма ли българи, какви са тия цигани и тн и тн…..Важно е кой вкарва голове все пак, но....  А тези от Сащ обербатиха футбола, особено Боби и Лечков, ще видим тепърва дали ще им лъснат корупционните схеми или Борисов направи всичко предизборно и ще замете под килима, защото това не е от вчера, има 12-13 години някъде Михайлов като бос на БФС….

# 353
  • Мнения: 12 457
Вейпър, маймунските звуци към чернокож човек са наложена с времето обида. Ще ти дам пример от правото, защото знам, че ще разбереш аналогията. Обичайното право. Кое се е наложило като расизъм и кое не в голяма степен следва същия принцип.

Явно извън англосаксонските трактовки, които трябва да се наложат навсякъде, в известен смисъл е допустим и разнобой.

https://edition.cnn.com/2019/09/04/football/curva-nord-inter-mil … t-intl/index.html

# 354
  • Мнения: 4 398
Вейпър, не знам да се смея или да плача от прочетеното. Знак на уважение. Или му се подиграват, или виждаме резултата от самоинициативно гребане срещу течението и соло игра. Всъщност най-тъжното е, че расизмът е станал такава неотменна част от играта, че дори се представя като нещо положително. Ето такива тенденции не искам да виждам никъде.

La Catrala, разбрах. Съгласна съм, че е проблем при така представени нещата.

# 355
  • Мнения: 12 457
Вейпър, не знам да се смея или да плача от прочетеното. Знак на уважение. Или му се подиграват, или виждаме резултата от самоинициативно гребане срещу течението и соло игра. Всъщност най-тъжното е, че расизмът е станал такава неотменна част от играта, че дори се представя като нещо положително. Ето такива тенденции не искам да виждам никъде.

La Catrala, разбрах. Съгласна съм, че е проблем при така представени нещата.

Расизмът е станал част от играта, когато спортните и среди и УЕФА са се съгласили да асоциират маймунските звуци с чернокожите.  И тази тенденция очевидно е доста упорита - въпреки че и аз не бих искала да я виждам.

# 356
  • Мнения: X
Ама никой не спори, че феновете са се държали обидно - и българските и английските. Както всеки е на мнение, че такива не бива да се допускат до стадиона.
Проблемът е, че наричаш "расизъм" нещо което е лошо възпитание и глупост, и вменяваш вина на хората с реплики от сорта : "Обезпокоителни са твърденията, че расизмът става приемливо явление на обществено ниво"
Репликите че имало расизъм в България и бил на "обществено ниво" са много ясни.

"Всъщност най-тъжното е, че расизмът е станал такава неотменна част от играта"

С тия твърдения, че подобно държане е характерно за всеки български стадион и мач ги разправяй на шведите. Толкова си наясно с българския футбол, че баш за това си пуснала дискусията Joy

Никой няма да търпи г-жа Поплювкова да се развява в български форум и да ни вменява нещо, което не сме.

# 357
  • Мнения: 840
ся като ни накажат за 1 г. минимум поне Фенрис и многобройни други люде ще се спукат от кеф!

готино мнение дето шведите обиждали собствени играчи с тон сякаш това не го броим за расизъм

# 358
  • Мнения: 15 960
Ами те и вчера англичаните така се оправдаваха, че това тяхното било някакъв регионален мач с малко зрители и значи не било расизъм. Или поне няма нужда да се обсъжда.

# 359
  • Мнения: 4 398
Sweetdidi, не мисля, че е полезно колективното самобичуване, което правите в темата. Теб с какво ще те накажат конкретно? Да не си един от облечените в черно на стадиона? Определено ще се зарадвам, когато расистите, които се изнизаха от трибуната, бъдат наказани, да.

Бързия влак, къде в темата прочете твърдението ''подобно държане е характерно за всеки български стадион и мач'', че тръгна да го оспорваш? Не съм чела всички постове в темата, но определено не помня да съм видяла нещо такова, каквото твърдиш. Да не си правиш свободни съчинения? Цитирал си ме от мой пост към Вейпър и коментар към линка, който тя пусна с италианска агитка. Този цитат е за линка, не за България. Четене с разбиране? Wink Върни се на първа страница да прочетеш 5-тия поред пост за общественото явление. Държиш се като трол с лъжливи твърдения. Дай по-сериозно.

Последна редакция: нд, 20 окт 2019, 19:31 от Fenris

Общи условия

Активация на акаунт