Идва зима мразовита, всяка плетките заплита! - тема 98

  • 46 381
  • 750
  •   1
Отговори
# 705
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Благодаря
Би ли споделила преждата и схемата

Разбира се. Simple Smile

Това е преждата: https://www.pleta.bg/bg/vegan-cake

Ето схемата: https://www.pinterest.com/pin/1688918596336233/

# 706
  • Мнения: 1 538
Аз явно се взех много насериозно и поръчах около 12 различни цвята и прежди, половината от които мерино с кашмир и корпина от този страхотен сайт Хобиярн.
Много съм щастлива !

# 707
  • Мнения: 3 417
Аз имам Ръчно и комбинирано плетиво - мисля беше . То има я баба на село .

# 708
  • Мнения: 1 538
Сега виждам, че съм пропуснала да поръчам дървени куки, утре като ми се обадят за да потвърдя ще добавя.
В случай, че не мога, откъде мога да се сдобия с такива ? В софийския физически за плетива нямаха, а в хобиярн имат само 9-ки. Всъщност 9-ки ми трябват за половината прежди, но бих искала да си взема и още размери.

# 709
  • Мнения: 7 049
А защо дървени куки? По-удобни ли ги намираш?
Аз съм си накупувала комплекти по 5 алуминиеви игли за плетене на чорапи и ръкави ,от всеки размер от № 2 до № 6, както  и обръчи на Гюл - с метална корда. Имам само 1 обръч на АДДИ - 3,5 за шапки - 40 см, че Гюл нямат такива  къси. И това ми е напълно достатъчно.

Последна редакция: чт, 10 дек 2020, 22:41 от Diorela

# 710
  • Мнения: 1 538
Ами имам алуминиеви, но ми се хлъзгат, и смятам, че бамбуковите ще са по-добре в това отношение, а и в доста от клипчетата плетат с такива, сметнах, че освен еко причината има и друга - може би са по-удобни.

# 711
  • Мнения: 6 590
Дървени куки, игли и обръчи са удобни за по-лигави прежди.
Аз имам пълен набор дървени пособия за плетене, ползвам ги основно в самолет,  за да не ми правят проблеми при проверките. Помня, че ги взех онлайн за смешна цена и не очаквах много, оказаха се удобни и здрави.

# 712
  • Мнения: 3 417
Одеало с какво се плете . Обръч или куки
И дървени или метални - май и пластмасови има

# 713
  • Мнения: 7 049
Мисля, че е добре иглите да се хлъзгат, по-бързо се плете. Единствено много лигава прежда се плете по-трудно с хлъзгави игли.

# 714
  • Мнения: 3 417
А лигава прежда коя наричате ?

# 715
  • Мнения: 454
На пазара сега са много игли от различен материал. Метал, бамбук, дърво, пластик. За тези, които плетам много и от различна прежда е оправдано да имат различни игли. Например много дебели игли са само бамбук или дърво, дебели имам впредвид 15-20 мм. Имам китайски бамбук, не съм впечатлена. Предпочитам метал. А и също - не плета с дълги игли, само обръч, освен чорапини игли. И няма разлика какво плета одеяло или нещо малко, обръч много по-удобно.
Хлъзгави прежди са мохер, вискоза, коприна. Също лен не е лесно да се плете, имам впредвид да стане качествено поетиво. И за тези прежди някои използват дървени игли.

# 716
  • Мнения: 5 569
И на мен ми е най-удобно на обръч, откакто имам, с него плета абсолютно всичко. Всъщност започнах да плета по-сериозно, след като се сдобих с хубав обръч.
С удобния инструмент идва и желанието за работа, и плетката върви по-бързо Grinning
Иглите му са метални и много хлъзгави, за мен е предимство, но аз плета само вълна и вълнени смески. За хлъзгави прежди вероятно няма да е удобен.

# 717
  • Мнения: 7 049
Флокс питаше за регланната линия. Ето няколко добри клипчета с различни методи за направа на регланни линии. По същество, това са наддавки в ляво и дясно, които при реглана трябва да  са огледални, за да е красива линията. Такива наддавки се ползват и при плетенето на разни шарки.
За начинаещите, винаги обръщайте внимание как са обърнати стените на бримката, дали имат нужда от обръщане, къде се бърка в бримката, за да се изплете, как правят наметките - отпред назад или обратно и т.н.
На различните прежди, различни бримки стоят различно. При една прежда е по-подходящ един начин на изработка на регланната линия, при друга прежда, друг начин.
Тези същите наддавки - лява и дясна, се ползват и при наплитане на чорап, когато се започва от пръстите. А когато се започва от ластика, при пръстите се правят леви и десни огледални свивки. Така е и с регланната линия - ако пуловерът е започнат отгоре, се правят наддавки, ако е започнат отдолу, се правят свивки в регланната линия.

В този канал на Verasha има много хубави клипове с плетки, с указания, разгледайте го.







Има и много други клипчета, с различни варианти.

Последна редакция: пт, 11 дек 2020, 14:11 от Diorela

# 718
  • София
  • Мнения: 500
Здравете, регланите са чудесни!
Ето и моите бебшки терлички пригодени за големи хора.

# 719
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 335
пъстрички и весели. Simple Smile ще е удоволствие да ги носят.

Общи условия

Активация на акаунт