НУКК /Италианския лицей/ в Горна баня - мнения, подготовка, изпити - 3

  • 79 819
  • 776
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 9 055
задачата е от книгата "Азбука на мисленето", Р. Генчев за подготовка на първокласници. Жалко, че нямат отговори, да разберем коя логика са вложили авторите и изискват да научат децата.

Същия въпрос имам и тук: Кое не съответвства на останалите три? Защо?

Последна редакция: сб, 12 мар 2022, 13:05 от Pepina_n3

# 691
  • Сф
  • Мнения: 4 831
Аз също се боря със същата книга и съм в недоумение за някои картинки. За тази горе може би слонът, защото има големи уши? Grinning
Или камилата, защото живее в пуситните, а другите в джунглата?

За мен са доста подвеждащи въпроси.

# 692
  • София
  • Мнения: 4 015
задачата е от книгата "Азбука на мисленето", Р. Генчев за подготовка на първокласници. Жалко, че нямат отговори, да разберем коя логика са вложили авторите и изискват да научат децата.

Същия въпрос имам и тук: Кое не съответвства на останалите три? Защо?


За мен това е далеч по-ясно. Крокодилът не съответства, той е единствения хищник.

# 693
  • Мнения: 6 627
Крокодилът, защото е влечуго (според моето дете).

# 694
  • София
  • Мнения: 4 015
Моето дете първо посочи камилата, защото тя живее в пустинята,а другите не, После реши, че е крокодила,защото е земноводно. Накрая пак посочи крокодила, но защото "хапе", а другите не.

# 695
  • Мнения: 792
Този тип задачи вече не се дава на изпита. Ако ще се явявате другата година е Ок да ги решавате сега, за да се тренира логическото мислене на детето. Но ако се подготвяте за изпита следващия месец, моят съвет е да се състедоточите върху типове задачи, които ги има в някаква разновидност в последните поне 5-6 год.

# 696
  • Мнения: 9 055
правя го заради детето си, няма да се явяваме...
Децата на 5-6 г знаят ли понятия "хищник", "влечуго"?
Мойто дете посочи камилата Simple Smile, защото живее в пустинята.

# 697
  • София
  • Мнения: 4 015
правя го заради детето си, няма да се явяваме...
Децата на 5-6 г знаят ли понятия "хищник", "влечуго"?
Мойто дете посочи камилата Simple Smile, защото живее в пустинята.


Моето ги знае, но защото се интересува от тях. Няма да кандидатстваме в училището (все още), ще се пробваме за градината, ако има места за трета група.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 160
задачата е от книгата "Азбука на мисленето", Р. Генчев за подготовка на първокласници. Жалко, че нямат отговори, да разберем коя логика са вложили авторите и изискват да научат децата.

Същия въпрос имам и тук: Кое не съответвства на останалите три? Защо?


За мен това е далеч по-ясно. Крокодилът не съответства, той е единствения хищник.
Според детето (на 5 г. и нещо) камилата не пасва, защото живее в пустинята, а всички други в саваната.

# 699
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се вглъбявайте в задачи, които са с повече от един възможен отговор. Има по-важни неща.

# 700
  • София
  • Мнения: 4 015
Не се вглъбявайте в задачи, които са с повече от един възможен отговор. Има по-важни неща.
Е, то никой не твърди, че няма, просто е забавно според мен. Изтеглих си трите 'азбуки' да решаваме задачки, но ще трябва да изчакам малко, като си е написано, че е за деца от 6 - наистина си е така.

# 701
  • София
  • Мнения: 62 595
Това не е забава. Децата сега трупат знания и схеми на мислене и категоризация. Заложете на еднозначните знания и умения, които ще служат на детето цял живот.

# 702
  • София
  • Мнения: 4 015
Напротив, забава е и чрез нея се учим на разни неща. Не се впрягайте толкова за малко разсъждения върху 4 картинки. Както казахте има и по-важни неща, обаче защо да изключваме и забавните?

# 703
  • Мнения: 4 166
Моето дете отговори ръчната количка, а аз не смея да я “поправя”, защото ми звучи резонно. Колата също, но все пак не знам.

# 704
  • Мнения: X
Племеницата ми е шести клас отдавна минала изпита за НУКК и като и го показах тя извади две логики. 1. Крокодила защото е хищник
2. Камилата, защото всички други могат да живеят и във водата и на сушата.

Шести клас предимно с шестици и не е на 100% сигурна в отговора си, какво остава за 6г?

Общи условия

Активация на акаунт