COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 2

  • 861 798
  • 22 670
  •   1
Отговори
# 22 545
  • Мнения: 12 641
Съгласна съм с Петър Москов. В началото подкрепях мерките и вярвах в тяхното прилагане. В момента всичко е на път да стане едно голямо фиаско и пълен фарс.
За съжаление личното ми впечатление е, че лицата под карантина НЕ се проверяват, личните лекари се пазят, да не кажа игнорират пациентите, а разказите на познатите медицински лица...еми в същия дух.
Не разбирам какво се случва и защо.
Не е само небрежност.
Явно искат да НЯМА случаи и мерките да се вдигат, дейност отчетена и дотам...
От това вече наистина започнах да се плаша
аз също се разколебах в мерките. Информацията ми е разнопосочна. Едни ги проверяват ежедневно за карантина, върнали се от нейде си и хора болни, загубени между телефон 112, ЛЛ, РЗИ... организацията очеизвадно куца,  остава усещането за оправи се сам... Не знам, честно. Да сме здрави само!

# 22 546
  • Мнения: X
Тесла, Радев настоява за възможно най-бързо премахване на ИП и мерките, като казва, че това зависело от институциите, а не от хода на епидемията. Та в случая наистина се изявява като опасен популист.
Не казва нищо такова. Това са на Бойко инсинуациите, и точно той е популиста, трупайки си популярност играейки си със страховете на хората. Радев образно казано го пита, какво ще направите за икономическият ефект на кризата, за него няма ли да помислите защото скоро спестяванията на хората ще свършат и глада ще надделее над страха, Бойко му отговаря че ако вдигнем мерките много хора ще умрат което значи че Радев иска да изтрепе народа, кой е популиста в случая. Ето я цялата реч на Радев от началото до края: (С кое от това което казва не си съгласна.)
Скрит текст:
Скъпи сънародници,

Вече 20 дни сме в извънредно положение. Правителството предлага неговото удължаване до 13-ти май. Решение ще вземат народните представители.

Без съмнение, пандемията изисква решителни мерки. Повечето българи ги приемат с разбиране. Считам обаче, че правителството дължи на обществото убедителна информация за ефекта от извънредното положение през първия месец на неговото прилагане. Управленските решения следва да се вземат на базата на достоверни и всеобхватни данни.

Извънредните ограничения забавят ръста на заболеваемостта, но доведоха до обществена парализа и отключиха безпрецедентна социална и икономическа криза. Безработицата расте с часове, хиляди предприятия спират работа. Много българи спешно се нуждаят от помощ. Бизнесът и свободните професии също очакват убедителни мерки. Мизерията не е спасение от вируса. Вече споменах, че гладът скоро може да надделее над страха и последствията рискуват да бъдат по-разрушителни от самия коронавирус.

Затова трябва да си поставим ясна национална цел – възможно най-бързо, управляемо и безопасно връщане към относително нормален ритъм на живот, към производство, към свободно движение на хора и стоки. Тази цел може да бъде постигната само с обединените усилия на институциите и на всеки един от нас.

Идните месеци ще бъдат решаващи не само за справяне с пандемията, но и за бъдещето ни като нация в един нов свят, в който ще оцеляват и прогресират онези, които успеят да бъдат сплотени и иновативни в тези условия. Които могат да се адаптират и да развият социално-икономическа дейност в кризи, подобни на сегашната.

Здравеопазването ни във взаимодействие с останалите обществено значими системи, следва да възприеме по-гъвкава стратегия за борба с коронавируса. Да разшири значително обхвата на тестване, фокусирайки се върху различни социални и рискови групи, за да придобие реална информация за картината в страната и да действа целенасочено. Фокусирането върху коронавируса не трябва да възпрепятства достъпа до здравеопазване на хронично болните и спешните случаи, което подлага на риск живота на хиляди българи. Нашата здравна система проявява слабости, които засега се компенсират от себеотрицанието на медиците ни.

Мерките в защита на пострадалите следва да са ясни и ефективни.

- Част от мерките в извънредния закон и приетите впоследствие с решение на Министерски съвет се определят и от гражданите, и от бизнеса като недостатъчни, а някои от тях и за неудачни. Хората в нужда очакват помощ, а не оферта за заем. Икономическите мерки не достигат до най-важния бизнес - малкия и средния, а формулата 60/40 е на практика неприложима.

- Когато държавата налага ограничения, тя трябва да предложи и адекватна компенсация – и за работниците, и за бизнеса. В условия на криза реалната помощ е безвъзмездната.

- Необходимо е в спешен порядък да се преразгледат и някои разпоредби на приетия в бързина и хаос закон, които блокират икономическия живот.

Правителството прибягва до нов заем в размер до 10 млрд. лв., преди да използва резервите в бюджета като преосмисли своите приоритети. Това е тежко решение, което ще плащаме с години. Очакваме гаранции за прозрачност и ясни разчети за финансово подпомагане на всички засегнати. Парите за възстановяването на икономиката и подпомагането на най-нуждаещите се не могат да се разпределят без ясни правила и само в тесния състав на кабинета, както това става с милиардите от бюджетния излишък.

Очакваните мерки не са свързани само с финансова помощ, а и с постигане на оптимален баланс между ограничения и социално-икономическа активност. Дългата изолация подлага на изпитания психиката и здравето на хората, а непосилните глоби са неприемливи. Болшинството българи демонстрираха своята съзнателност и спазват социална дистанция, затова и управляващите трябва да преосмислят социалната изолация в разумен срок. В дългосрочен план трябва да заложим на съзнанието и чувството за отговорност, не на репресиите и цензурата, която притиска гражданите дори в социалните мрежи.

Необходим е гъвкав подход: достоверни данни, приоритетна защита на рисковите групи, просвещаване на хората, високо съзнание, лична отговорност и мисъл за другия.

В тези условия е критично важно българският парламент да прояви отговорност и да намери форма да продължи своята дейност за приемане на важни решения и особено за конституционното си призвание за контрол над изпълнителната власт.

Скъпи сънародници,

Кризата открои своите тихи герои: лекарите, медицинските специалисти, доброволците, полицаите и всички работници в търговията, транспорта, жизненоважни производства, администрацията, които с риск за здравето поддържат основните функции на държавата и икономиката ни. Преподавателите и учениците, които не само възстановиха в кратки срокове учебния процес, но и дадоха пример как в екстрени срокове цяла една обществена система може да се преформатира и да заработи на принципно нова основа.

Наред с всички проблеми и беди, кризата открои необходимостта държавата да бъде стълб на стабилност, завърна ни и чувство за солидарност.

Настоящата криза е повод да преосмислим приоритетите и ценностите си като общество. Нека не се оставяме на отчаянието – сега не е време за малодушие. Да надмогнем заблудите на егоизма и да се осъзнаем като общност. В задружните ни усилия е ключът към успеха сега и в бъдеще.

Благодаря ви за вниманието!

Така де, бла, бла, бла, нищо конкретно само общи приказки уж загрижен. Предвидено ли е когато е гласуван бюджета миналата година, че ще имаме епидемия та да има резерви в него? Абсолютно популистки изказвания от страна на Радев.
Ти нали не четеше дълги текстове, та на какво отгоре ти е мнението бла, бла, бла. Защо Борисов всяка година изхарчваше излишаците на бюджета, а не отиваха във резерва, защото ако го правеше там сега щеше да има 10 000 000 000 които нямаше да ги изплащаме през следващите години. Някой знае ли за какво ще отидат тези 10 000 000 000, къде е планът как ще бъдат изхарчени, за какво и с каква цел. Или ще ги харчи за каквото си реши Борисов, както излишъците. Защо държавата отказва да си преразгледа приоритетите, и продължава да се готви да изхарчи стотици милиони (софийска община) за козметични ремонти на градинки и паркове, садене на цветенца пренареждане на плочки, (при положение че са забранени) вместо тия стотици милиони да се пренасочат към подпомагане на икономиката, на малкият и среден бизнес, на хората останали без доходи заради кризата, (това питат общински съветници, а Радев пита за цялостните приоритети на държавата.). Например аз питам още ли има заделени милиони за строежи на стадиони при положение че няма пари за респиратори и ние ги купуваме с пари от дарения. Ето такива въпроси за приоритети, за къде е резерва, и разни такива неща пита Радев, пък за теб е бла, бла, бла като не четеш дълги текстове.

# 22 547
  • Мнения: 48 298
А защо този вариант да е лош? Много болни, каращи леко- могат да лежат из болниците и да точат новата пътека и еврофондовете.
Не, странен е фактът, че не желаят да тестват. Само капацитет на лабораториите ли е проблем? Не знам. Сега много частни се включиха в играта. Но от друга страна да не тестват медици и полицаи след контакт, а да ги таксуват, е престъпление.

# 22 548
  • Мнения: X
Радев също пита и защо не се тества повече, ама отговорът който получавам е че е популист и дрънка бла, бла, бла.

# 22 549
  • Мнения: 574
Постоянно в темата се записват хора, дето все се надяват да са изкарали коронавирус. Ами да ви кажа и мен ме тресе, кашлях и бях болна 10 дни... теста показа грип тип а. Симптомите бяха на коронавирус. Така че ми се струва, че все се надяваме да сме го минали леко, ама за съжаление не сме.
Загубихте ли обоняние и чувство за ориентация, имахте ли диария към края, имахте ли сърцебиене и получихте ли неврологично усложнение като мен. Силно се надявам да съм го карал.
Да, имах всички изброени симптоми, може би без неврологичното усложнение. На всичко отгоре беше точно в началото на коронавирус епидемията, та лекарите имаха съмнение за пневмония. Еми не ми се рискуваше за снимка. към антибиотици съм алергична. Така че чаках. Не можех да дишам по едно време. После ми мина. Беше грип тип А, доказано с тест в лаборатория.
И аз бях с предписан АБ, но се разминах. Сухата кашлица борих със сироп, температурата с парацетамакс.

# 22 550
  • Мнения: 12 641
Радев също пита и защо не се тества повече, ама отговорът който получавам е че е популист и дрънка бла, бла, бла.
защото сме бедни и пари за тестове няма и второ надеждни тестове няма и т.н.

# 22 551
  • София
  • Мнения: 62 595
току-ко се замислих за нещо, което ме притесняваше леко за тестовете. Когато Мутавчийски обяви общия брой тестове каза две числа - едните държавните тестове и другото за частните. Обаче за частните тестове, само частта със СПР тестовете ли смята, защото частните и някакви бързи тестове правят. на всичко отгоре за частните числото беше поне два пъти по-голямо от държавните тестове.

# 22 552
  • Русе
  • Мнения: 11 930
а това са точни данни с цифри за миналата година и за тази година до днес

https://countrymeters.info/en/Italy

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-01/coronaviru … mating-death-toll

Ето ти официално нарисувана картинката от Блумбърг и в статия си го пише даже.

 Блумбърг отскоро го следя. Много неточности. Даже не знам дали има нещо точно- Като например,че исландците са тествали половината си население . Ходих и смятах, ама не е тъй. И няколко пъти такива ми ти работи.Вече хич не му се вързвам.Но ако за теб е инстанция, твое си право

# 22 553
  • Мнения: 1 037
Този господин твърди, че има нареждане свише да НЕ се изследват проби на контактни на заразени с цел да се скрие истинския брой на заразените. Това напълно съвпада с опита на доста българи опитали да се изследват и обикаляли болници и лаборатории, но са ги връщали от всякъде.

https://www.facebook.com/watch/?v=160266061849124
Е, то това вече всички го разбрахме... Само не ми е ясно, защо някой от журналистите на брифингите не попита, каква е причината да не се изследват контактните. Да пестим тестове ли?! Що за простотия! Чия е изгодата да се отказват тестове на контактните граждани и тези с разгърната симптоматика на Ковид? А, да, да кажем после, че "мерките" работят. А то мерки реално няма! Сега разбирам от темата, че и фризьорки и маникюристки си работят. Значи единствено кафенета и ресторанти не работят. Всеки може да се разхожда навън и т.н. Но на нас ни е в кръвта да ревем, че ни ограничават...Не ми се мисли като се стопли времето другата седмица как ще плъзне пак народа навън...Рязко ще вдигнем цифрите тогава. Е, стига да има кой да тества:)

# 22 554
  • София
  • Мнения: 5 794
И докато ликувате за удължаването на ИП, вземете да си включите мозъците и на други вълни освен как ще умрете, ако не ви оставят в къщи.
Започнаха да си прокарват нещата, които са им удобни. Ананиев подписал за детската болница в абсолютен ущърб на децата. Сега и протест не може да се направи. Но нали сега са важни възрастните, които толкова години са в девета глуха.
Наистина не ми го побира акъла, какво безмислие цари. За това тати ви води, за да ви излекува, но не зъбките, а за  лоботомия. После ще ви каже как ви е купил близалката, а вие се сърдите и не я харесвате.

# 22 555
  • Мнения: 4 042
Защо наистина Радев го пришиха към дарвинистите? Човекът може просто да има друга идея - масово тестване и изолиране на заразените, а останалите да се върнем към нормалния живот. Както в Ю. Корея. Мисля, че има голямо недоразумение в случая. Не ме послуша този човек да си смени ПР-ите Simple Smile , ама как да стане, то ако някой от хората му чете форуми, това са точно те. Изобщо не усещат нагласите, изобщо не усещат как го пързалят. С Шипка например идеята му не беше да подцени вируса, а негодуваше, че в София може да се правят събирания, а другаде не. Сега с това изказване излезе, че е срещу мерките и иска всички да се изпозаразим масово. Много сбъркана комуникация, много.

# 22 556
  • Мнения: X
Ами то и за вашия отбор все някаква инстанция трябва да има, освен конспираторските клипчета по ютуб, иначе е несериозно.

# 22 557
  • Пловдив
  • Мнения: 5 157
Качвам ви една схема от cibalab:
Скрит текст:

# 22 558
  • Мнения: 48 298
Ананиев е неадекватен, но явно супер удобен.
Изобщо нямам думи. За медиците се събраха пари за оборудване и облекло, тестове се даряват, хората си правят на частно, хлорквин си набавят, изобщо... излиза,че правителството не само нищо не прави, ми сметката на МЗ набъбва с едни пари, които поради липса на случаи, ще си усвои!
Отвратително ми е всичко Sad

# 22 559
  • София
  • Мнения: 14 960
Какво бла-бла, съвсем резонни въпроси постави Радев - в началото на кризата ББ каза, че няма страшно, имаме 3 милиарда излишък, три седмици по-късно се взимат 10 милиарда заем. Ама за какво точно, как ще се похарчат никой не знае, мерките по заетостта са бутафорни, ще подпомагаме кой и как. Отделно милионите дарения - само Пеевски е дал над 3 милиона, какво става с тях? Малко отговори не са излишни.

Общи условия

Активация на акаунт