(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 41)

  • 31 442
  • 812
  •   1
Отговори
# 435
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И по двата начина става.
Ако ги бодваш директно, следи да е постоянно влажна почвата и да са на сянка, докато се хванат.

# 436
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Става топло , то отдавна е де.
Аз култуците  ги пикирах.и на сянка под асмите.

# 437
  • Мнения: 5 658
бонония, трапезица, рома... Simple Smile


Благодаря Добри! Има ли нещо по-специално при отглеждането в сравнение с разсадните?

# 438
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 398
аз експериментирах една година и нямам много опит.
направих бразди, засях семената и поливах редовно докато поникнат и укрепнат.
след това поливането беше по-рядко, защото те си засенчваха и задържаха влагата.
без колове, връзване, изправяне... направо на земята.
хубавото беше, че узряха почти наведнъж и това идеално ме устройваше за консервите.
ципата им беше по-плътна отколкото на другите домати, но предполагам това си е сортово.

# 439
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Какво е предимството на директното сеене?

Четах, че ако има много мравки в градината се посипват със сода бикарбонат.

Много бавно ми се разграждат остатъците в компоста, за да ги ядат червеите. Някой знае ли как да им помогна? Т.е с какво?

# 440
  • Мнения: 751
Аз поливах компоста веднъж с мая, няколко пъти с остатъци от сироп от бъз, стар чай, някъде бях чела, че маята и захарта стимулират процесите.

# 441
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Маята доскоро беше кът, аз доматите полях с нея. Ще потърся някоя суха.
Торбичките от чай ги слагам, но сега не пия много. Питам за нещо, което да задейства разграждането.

# 442
  • Мнения: 6 618
Kompostbeschleuniger продават, също и био. Личен опит нямам, но отзиви чета, повечето позитивни.

# 443
  • Мнения: 11 510
Да ви питам, задължително ли да махна листата които са на земята? Кога се махат, когато имат плод или може и сега? Как ги махате? Чупите ли ги или с ножицата се режат?
Скрит текст:

Преди 2 седмици махах на този стрък птича прежда, днес го видях така, другото до него и то тръгнало да пожълтява. Да ги изкубя ли или да се боря с нещо да ги пръскам. Аз само с болдорезов разтвор пръскам.
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 08 юни 2020, 11:01 от Реа

# 444
  • София
  • Мнения: 5 217
Каквото и да правиш, спазвай принципа От здраво към болно.
Не пипай първо болните радтения, а после здравите.

Аз бих отчупила по 2 най-долни листа на всеки стрък и най-рано след седмица по още 2. Така съм чела и го спазвам. Не позволявам луста да контакруват с почвата, без оглед дали има завръз или не. Ако няма сила (пищни листа) конкретното растение, отчупвам само 1/5 или 1/4 от дължината на листото, щадящо, колкото да не допира почвата.
Не съм достатъчно компетентна,  но панически го правя след четене в интернет Simple Smile

# 445
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 398
Какво е предимството на директното сеене?
Скрит текст:
Четах, че ако има много мравки в градината се посипват със сода бикарбонат.

Много бавно ми се разграждат остатъците в компоста, за да ги ядат червеите. Някой знае ли как да им помогна? Т.е с какво?

не се занимаваш с разсади.
в един момент, при равни други условия - сорт, поливане, почва и температура, засадените от разсад и засетите от семена се настигат в развитието. проверено е с едни самозасели се черита.
от разсад има смисъл за по-ранни добиви, най-добре в парник.

# 446
  • Мнения: 6 618
Листата на доматите - махам първоначално тези, които допират земята, като вържат махам всички листа до първи завръз. Правилно било да се режат с ножица,  ама аз чупя.

Тази година експериментирах с едни и същи семена краставици, корнишони и тиквички - паралелно разсад и директна сеитба. Определено разсадът работи по-добре при мен. От директно сятите семена поникнаха много малко и са едни хилави и дребни.

# 447
  • София
  • Мнения: 5 217
Мьос, дай да прочета защо е правилно с ножица Simple Smile
Аз предпочирам ножица, а сега се мъча с чупене. Никъде не съм видяла нещо аргументирано.

# 448
  • Русе
  • Мнения: 2 613
Ама много скъп станал разсада..днес поръчах на майка да ми вземе разсад праз от пазара- 15 коренчета -3лв, а преди съм вземала по 10ст/бр.

# 449
  • Мнения: 6 618
ЗаСлон , затрудняваш ме. Няколко пъти съм го срещала и съм запомнила, че аз го правя грешно. 
Ето бързо търсене:
https://bukvarche.com/2018/05/16/Ето-как-правилно-се-колтучат-и-подрязв/
https://sinor.bg/mb/52870-news-review.html

Общи условия

Активация на акаунт