Как живеете с минимална заплата?

  • 51 586
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 19 356
Имаше една Рая, която беше написала книжка как да се живее с малко пари. Включваше и съвети като да си спреш интернета у вас, и да ползваш само в работата, където да си теглиш филми и пр., с които да гледаш вкъщи, за да не умреш от скука и в мизерия. Ама и тя не беше стигнала до скъсаните чорапи май. Млад необвързан човек е добре да отделя и малко пари за социален живот с приятели и колеги по заведения и пр. Подобна социална изолация би могла да се отрази зле и на микроклимата в работата на човек, на кариерното му израстване и въобще за някакви приятелски отношения, полезни за препоръки, дори и да не му пука дали ще си хване гадже, докато виси вкъщи на студено или обикаля да търси промоции.

# 256
  • София
  • Мнения: 39 168
Всъщност, най-много харчех като млада - дрехи, заведения, статус в обществото.

# 257
  • Мнения: 18 985
Просто структурата на разходите се мени с годините Simple Smile Един студент едва ли осъзнава защо комшията с децата се спича заради ипотеката, ергенчето не разбира защо във фризера на братовчеда има порции бебешко пюре със заешко и т.н.

# 258
  • Мнения: 11 585
Малко спам, като споменахте неотоплявани помещения.
500 кинта за ток преди 8 години.
Ай върви се оправяй с мин. заплата.

Квартира, стара, дървена дограма в кухнята, климатик, който само беше като паметник- готвех с яке, счупен климатик в спалнята, и отопление там на духалка и конвектор- и там дървена дограма.
Детето тогава беше на една-две- как оживя, не знам.
Няма да го забравя като проходи в кухнята- облечен и навлечен като сумистче, едва се движеше.
Но, факт- не ми е боледувал сериозно.

# 259
  • Мнения: X
Тарталета, виж сега, на мен храната ми в месеца - говоря продукти за готвене, което после нося на работа - ми излиза 150 лв. Вода 20. Като съм се топлела на ток - 120 лв най-голямата сметка зимъска, под 25 най-малката лятос, телефон и нет 42, котката ок. 50. Правилно ли ги смятам, че са 382 лв? И съм нахранена, изкъпана и на топло, кот и той.
Тъй че 470-80 си стигат, ако не плащаш наем и живееш в гарсониера. Даже остава някой лев за дънки от битака по 10 лв и 3 кафета по 2 лв.
Това мнение явно не е било толкова крещящо готино като съвета да не си купуваш въобще парфюм, а само хубав сапун. Дав, Нивея са среднохубави сапуни. И цената им е хубава. Ама важното е да се дават за примери Витошка и маркови тениски.

# 260
  • Мнения: 2 934
Чета темата, винаги има какво да научи човек, ама не издържах и се включвам, защото за мен не е нормално да нямаш хладилник, сам не сам хладилник си трябва. Според мен явно сте имали някакви по особени чувства към колегата, когото така идеализирате ( за мен абсолютен мизерник, или адски стиснат). Познавам стиснати хора и направо ги съжалявам, защо бе хора, живота е толкова кратък наслаждавайте му се! Ако почна да разказвам.....и не е нормално зимата да седиш на 15 градуса.

# 261
  • Мнения: 19 356
Просто структурата на разходите се мени с годините Simple Smile Един студент едва ли осъзнава защо комшията с децата се спича заради ипотеката, ергенчето не разбира защо във фризера на братовчеда има порции бебешко пюре със заешко и т.н.

Тогава точно от здраве пестяхме, ама сме били и сравнително здрави, разбира се. Повечето неразположения оправяхме с малко сън и аналгин/аспирин. Ама и най-приоритетнитр здравни казуси на повечето бяха да не би да са дебели и как да се справят с акнето. Като си млад, и да  живееш вредно и бедно, не го усещаш.

# 262
  • Мнения: X
Ще се повторя, но спирането на хладилник, дори стар такъв, не пести ток. За ползването на терасата зимата и черпенето на гълъбите с домашни сарми от буркан има май и вицове сред студентите.
Комичното е, че човек няма как да разбере колко бърка с подобна тактика на 'спестяване', защото сметката за ток зимата и лятото тъй или иначе се различава качествено. Освен ако не се топлиш на ТЕЦ или газ.
Сори, ама мизерия си е в абсолютно всеки смисъл - духовен, ментален, материален. Мога да си купя обикновен пълнозърнест хляб 1лв/500г, вместо Живена 2лв/350г, мога даже да си го замеся и да ми излезе цяло кило за лев, но хладилник няма да спра. Подобно 'пестене' показва пълна некомпетентност за елементарни битови познания. Да не влизам и аз в тона , но наблюденията ми са, че българинът масово не е много компетентен на тема комунални сметки, за него всички са маскари и го лъжат и си пишат квот им скимне. Въобще не се сеща, че той този ток, вода или газ си го е изхабил.

# 263
  • Мнения: X
Гълъбите, които ти накълвават сиренето, което е на 'естествен' хладилник навън.
Всъщност ти почна с епитетите и презрителничките умалителни, и възхитата от някакъв изпаднал тип, който си спирал хладилника зимата, защото не е доучил за тока по физика и не е учил и таблицата за умножение да сметне колко гори фамозният хладилник. Само не разбрах това какво общо има с марковите тениски.
Изобщо, в тази тема има някакви абсурдно малоумни сравнения като Витошка със спрян хладилник или в началото на темата имаше един друг хит - или си заборчнял до гуша нещастник, или ядеш веднъж дневно, не си купуваш карта за градския, ами ходиш по 2 часа в посока на работа, обаче си много добре така. Една глупост до друга. Айде стига вече с глупостите.

# 264
  • Countryside
  • Мнения: 11 675
Истината е, че едно дори банално боледуване може да ти провали стройната система за оцеляване. Лекарствата в България са брутално скъпи, голяма мафия, голямо чудо. Иначе за стоенето на студено и яденето на 50гр сирене на ден, може да се поспори дали е полезно. Но пък ще оживееш.

# 265
  • Мнения: 1 788
Стоенето на студено не е вредно, стига да нямаш заболявания, които да изискват друго.
Милиони души спят на отворен прозорец зимата и не са се затрили.
Пък и не е много ясно какво точно значи студено и колко градуса са това.
Ако пък нямаш заболявания, защо си само на МРЗ тогава. Не трябва ли да правиш опити за повече?!
По-малкото храна е доказано по-полезна.
Колкото по-проста и необработена по-добре.
Някой познава ли човек, който се храни с 50гр. сирене само? Ако да - пишете го в Гинес направо.
По отношение на цените на лекарствата съм напълно съгласна, макар че зависи.
Повече ме ядосва това, че няма определен внос на много животоспасяващи.

# 266
  • Countryside
  • Мнения: 11 675
И аз спя на отворен прозорец, дори и зимата понякога. Но тук се споменаха температури от 4градуса. Колкото за сиренето, с МРЗ няма да е от мляко, а от някаква палмова гняс. Не е гот да си беден и не е никак здравословно в  дългосрочен план. Но се оцелява, факт.

# 267
  • Мнения: 1 788
Няма да се яде всеки ден сирене, нито пък месо и пак може да е здравословно. Зеленчук, варива или плод не са вредни.
Сещам се - един банан е стотинки, в комбинация с нормално кисело мляко, си е напълно нормална закуска. И пак е под 2 лв.
Иначе не познавам и никога не съм познавала човек, който да не се къпе или да не се пере, за да пести.
И съученички имах от бедни семейства, и разни съседки преди години, и състуденти, но никой не е бил вмирисан, некъпан или с мръсни дрехи.

Странни са ми хора обаче, които се оплакват, че нямат средства, но не престават да пушат или не се отказват от биричката, алкохола.

Последна редакция: чт, 09 юли 2020, 23:13 от Servalan

# 268
  • Мнения: X
Аз да си призная, така и не разбрах какво му има на палмовото масло. Четох, ама не видях нищо чак толкова фрапиращо, ако се консумира с мярка. За слънчогледовото олио същото. Имах един период около месец и малко, купувах царевично за готвене като уж по-здравословно, не видях някаква съществена разлика, нито позитиви за организма ми, единствено ми бръкна мъничко по-дълбоко в джоба.
Твърде често оставам с впечатление, че разните му по-здравословни варианти на нещо си просто са си малко по-скъпи и с по-добра реклама. Плащаш за имидж, а влиянието върху здравето ти не се вижда въобще. Като салам по БДС, нали - доказано качество, който е 2 пъти по-скъп от чисто сурово филе. Така купуването на по-скъпо не се изплаща в по-добро здраве, не пестиш от лекарства, защото преди 20 години си ял салатата със зехтин, не с олио.

# 269
  • Мнения: 1 788
Аз съм на мнение, че човек просто трябва да чете и да преценява сам кое е полезно и кое не.
Не просто да се води от рекламата, че нещо покрива стандарт. Защото и да покрива, не значи, че е напълно хранително или здравословно.
Аз също мисля, че купуването на скъпо не е по-здравословно. Затова и дадох примери с простички неща, които не е задължително да са скъпи. Плод, зеленчук (вярно, нитратни са, но и скъпите са нитратни, пък на био и еко също в голяма степен е реклама, там пък има други торове и химикали) са си достатъчно прости и здравословни.
Най-добре е ако ги има от собствена градина, но не всеки е късметлия да има такава.

Последна редакция: пт, 10 юли 2020, 10:01 от Servalan

Общи условия

Активация на акаунт