Нашите цветя - обща тема 3

  • 26 367
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 7 096

    
На горната снимка има една дива циклама, която трябваше да насладя в двора,ама ме е страх,че ще ми я смачкат по невнимание. Ще изчакам да се захване и тогава ще я местя. [/spoiler]

Къде го намери това буторче там ?!
Слагай го направо в земята, на сянка, под широколистни дървета. Зарови до мястото, от където излизат стеблата, може една идея над него. Посипи и малко широколистни листа отгоре. Не се притеснявай, че ще покриеш леко тръгващите листенца, ще си изкарат.  Така растат в гората. Полей и го забрави. Ако дълго време няма дъжд, поливай , но не често, докато се прихване.
Опитвала съм в саксия, не стана.
ПС, проверих, чак до там се простира ареалът на цикламен хедерифолиум, много се изненадах.
А при теб има и една друга красавица - Cyclamen repandum. 

Който се интересува от циклами, може да ги види тук  всичките, вкл. и ареалите им.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamen#Subgenus_Corticata


Минзухарите съм ги садила пред блока още като купя луковиците. Не са пониквали преждевременно до сега.
Слагала съм и в сандъче, от най-простите, оранжеви, но пролетта едва поникнаха, не цъфтяха. Като разрових в пръстта, открих множество съвсем дребни луковички - по 2-3 мм. Бяха се размножили но големите луковици бяха изчезнали.  Наслагах г всичките пред блока, явно не вървяха добре в сандъчето и сега цъфтят като полянка всяка пролет.

Уикенада бяхме по Балкана, видях край пътя една огромна стръмна поляна, пълна с мразовец. Ама много. От години се опитвам да си купя луковици от него, но все не успявам. Ами... не се стърпях и си извадих 3. Сега се чудя къде да ги бодна пред блока. Там става все по-сенчесто, а мразовците бяха на слънце.
Дали ще успеят и на шарена сянка?

Последна редакция: вт, 13 окт 2020, 01:43 от Diorela

# 676
  • Мнения: 5 669
Диорела, направо ме разби с този мразовец Grinning не знаех, че така се казва.
Аз си поръчах от един полски развъдник, има всякакви интересни луковици там. Докато се наканя, розовите бяха свършили, взех лилав. Сега го чакам да пристигне.
Четох за него, че и на полусянка ще вирее, но ще цъфти по-малко. Трябва да е на закътано местенце и обича хранителна почва. Четох също, че много се размножава, надявам се да стане полянка след няколко години.

Минзухари садих около цветята в големите кашпи, които си зимуват навън. Цъфнаха си навреме през пролетта. Размножиха се луковичките, а няколко направиха и семенници, не бях виждала досега. Оставих семенцата да паднат в саксията, сега ме е яд, че не ги засях другаде. Няма да знам дали новите минзухари са от семенцата или от луковичките.

Допълвам се с една чудесна снимка за добро утро, не е моя, но е много красива.

Последна редакция: вт, 13 окт 2020, 08:01 от Phloxx

# 677
  • Мнения: 7 096
Флоксче, такава красота беше! Поляната о пътя тръгваше доста стръмно нагоре, а след това ставаше равна, добре окосена, не зная дали от хора или от пасящи животни. Но не изглеждаше като окосена, а със свежа много ниска зеленина - разни влечащи и други ниски цветя.
И цялото това нещо беше пълно с мразовци - едри, лилави и много красиви. Пчеличките ги обикаляха като за последно. Бяха цъфнали дори по банкета на пътя. Луковиците са много дълбоко - минимум 15 см.

Това , което наричаме минзухари, са 2 цветя - колхинуми ( есенните минзухари) и крокуси ( пролетните). Много ги обичам.  Есенните се казват мразовец, но обикновено им казват минзухар, а пролетните -те са същинския минзухар. Натабелката на снимката ти се вижда латинското име, но в скоби са сложили и друго - есенен крокус, толкова вече са познати като минзухари. Това е малко объркващо, защото колхинумите не са крокуси.
Често и щернбергията се нарича минзухар.

Определено мисля, че тези дивите колхинуми, са се размножили със семена, защото всеки беше на разстояние от другите, а от луковицата е една, няма други около нея. От една луковица може да има няколко цвята.  Докато пролетните правят допълнителни луковички от главната.

# 678
  • София
  • Мнения: 39 964
страхотна изненада. Simple Smile

анмари, значи до кливията да бучна и един звяр каланхоест?
а ягоди? Wink
Бучкай.

Не съм влизала тези дни, че ме мъчеха болежки.

Ягоди уж имам, ама не съвсем Simple Smile
Скрит текст:
За разлика от чушките Simple Smile
Скрит текст:
Последни цветенца
Скрит текст:




# 679
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 845
Диорела, аз ще я бучна, ама често у нас идва работник за по-тежки земеделски операции в градината...косене, подрязване...и ако съм на работа,или забравя да дам писмени указания, стават големи катастрофи...не само в градината...и ММ си го отнася...забучила съм всякакви пръчки и указателни колчета, и пак успяват да бастисат панорамата....

# 680
  • Мнения: 5 669
Тези минзухари съвсем ме объркаха. Садих едни, купени за есенен крокус, луковичките са дребни като на пролетния минзухар. А от снимки в интернет, луковиците на кохинум са по-едри, като на лалета. Ще видим какво ще дойде при мен тези дни.
Сега последно четох в един сайт, че луковицата на кохинума след цъфтеж създавала нови луковички и  умирала, затова било важно първоначално да се садят на по-голямо разстояние.

# 681
  • Мнения: 7 096
Флоксче, не видях да са на групи на поляната, а наистина бяха много - всичките през доста растояние, единични луковици.  Дори колхинумите, които извадих, бяха 1 луковица, с по няколко цветни стебла.

Данилу, огради я на разстояние с пръчки, като оградка, бели камъни в кръг, за да се вижда и да внимават там.

# 682
  • Мнения: 5 669
Дани, цикламката и без това иска сянка, моите ги садя под дърво или храст и цъфтят много.
Да ви разкажа аз какво измислих.
Бях сяла ниска мащерка, и сложих няколко туфички из тревата.
За да не ги окоси моят помагач, преди да са се вкоренили достатъчно, ги оградих с по три пръчки с човешки ръст Grinning Grinning
Действа Grinning Оказа се обаче, че птичките обичат да кацат по пръчките и ги събаряха постоянно.

# 683
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 403
ама пък торят. Wink

# 684
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 845
Благодаря ви за съветите!
Да ви информирам за семената, да не си помислите,че само съм ви обещала. Вчера си отворих електронната поща и гледам, че господата са си дали 45 дни срок за доставка:scream: Уви, в Амазон нямаха на разположение и ги поръчах от друг сайт. Дано ми ги изпратят, защото със ситни букви ми пишат,че ако доставката не се получи до този срок, трябва да рекламираме....Стискайте палци!!!!

# 685
  • Мнения: 6 651
Благодаря, Данилу!
Стискам палци всичко да е наред с поръчката!

# 686
  • Мнения: X
Това красула ли е ,взех го от практикер ,беше самотно и го съжалих Simple Smile

# 687
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 845
Това красула ли е ,взех го от практикер ,беше самотно и го съжалих Simple Smile
На всички от тази група трябва да се забрани да се доближават до цветните щандове...и аз в туй число на първа линия.
Много е хубаво "самотното" красавче...

# 688
  • Мнения: 1 719
Това красула ли е ,взех го от практикер ,беше самотно и го съжалих Simple Smile
На всички от тази група трябва да се забрани да се доближават до цветните щандове...и аз в туй число на първа линия.
Много е хубаво "самотното" красавче...
Подкрепям,онзи ден като се прибрах с орхидеята и още две красавчета,моя мъж се държи за главата и кокори насреща Grinning

# 689
  • София
  • Мнения: 3 080
Последни напъни за цъфтеж.












И едно кученце решило да цъфне по никое време.


Хризантемата напъпила и я чакам с нетърпение. И гарденията има пъпка.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт