Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 522
  • 727
  •   1
Отговори
# 60
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
Нагоре ще са, няма да са надолу.

# 61
  • Мнения: 316
Нагоре ще са, няма да са надолу.

Вероятността за това е над 50% и според мен, но дали и с колко, едва ли може някой да каже за толкова голям период от време.

# 62
  • Мнения: X
То няма голямо значение с колко. И с 10лв да е, човекът няма да е на минус. След 20 г, когато му писне да се разправя с наематели, ще си го пусне за продан и ще си избие всички вложени пари. И един лев отгоре да не вземе, нали 20 години е взимал наем?

Няма да се притесняваш за чуждите финанси и бизнес планове.

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 18:17 от Анонимен

# 63
  • Мнения: 3 312
А ти сметни с колко ще се вдигнат цените на имотите за 20 години и какво ще спечели от цялата работа човек, който си е вложил парите в нещо.

То ще каже човек, че някой насила ви кара да живеете под наем.

Преди 11-12 години имотите бяха на същите цени като сега, това е ако не знаеш.

# 64
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
Глупости. Имам купен апартамент преди 10-11 години. Миналата година си купих друг, следя пазара отдавна. Този отпреди 10 години вече струва двойно.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 293
Глупости. Имам купен апартамент преди 10-11 години. Миналата година си купих друг, следя пазара отдавна. Този отпреди 10 години вече струва двойно.

Такова заключение можете да направите само ако сте купили едно и също жилище тогава и сега и пак ще бъде субективно.
https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/1115-evro-na-kv-m-e-sred … -v-sofiia-317526/

Анализ с графики, тоест НЕ, жилищата тогава не са стрували 2 пъти повече, нито 2 пъти по-малко отколкото сега.

Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 12:39 от RebelHeart

# 66
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
София е едно разтегливо понятие, за мен не може да се обобщава, защото разликата в цените на имотите е голяма.

Аз имам доста лични наблюдения и твърдо си заставам зад думите, че цените в някои квартали са скочили много дори през последните 5-6-7 години. Премерно в центъра.

# 67
  • Мнения: X
След като Мими не можела да прави заключения, нека аз направя - преди 8 години гледах едно жилище за Х евро. Не го взех, не знам защо. Сега, в същият блок, 2 етажа по-нагоре, идентично жилище излезе за продажба, за Х +50% отгоре. И се продаде за под седмица.

# 68
  • Мнения: 2 968
Е, това не значи , че е същото. За 30 години в едно жилище 3 пъти сме правили големи ремонти и подмяна на мебелите. Комшиите над мен са още с първите си мебели+ не са пипнали нищо като прозорци, изолации и други подобрения по апартамента.

# 69
  • Мнения: 29 855
Имам подобен поглед - 2013 г. тристаен, след основен ремонт, необзаведен, с нова кухня и уреди - печка, фурна, хладилник за ХХХ лв. През 2016 -17 г. същият като квадратура и етаж, ЗА ремонт /не е тотал щета, но е за ремонт след предишния соственик/ - за ХХХ + 20 хил. евро.

# 70
  • Мнения: 2 968
Е, то и продажбата си е майсторство  и зависи колко време и търпение имаш...Аз сега гледам за селска къща за събота-неделя и там много от хората не знаят какво искат -неподържани, мръсни, пълни с боклуци къщи за хиляди евро...

# 71
  • София
  • Мнения: 156
Интересно видео, на живущ в Китай:
https://youtu.be/jDIhTc6CJYY

Дали и тук няма да стане същото, макар че при нас има демографска криза, а в Китай е обратното. Качеството на жилищата в Китай е под всякаква критика, върти се строителство, колкото да стимулира илономиката, но до там. Наемите са ниски, но всички залагат на спекулата, а дори не притежават земята. Има си термин за това - the greater fool theory. Има и по-големи абсурди.

Интересно. Доста наподобява някои моменти у нас, макар мащабите да са различни. И у нас почти никой не инвестира в нищо друго, освен в апартаменти - къде поради липса на култура за това, къде заради това, че не е разпространено и т.н. Оделно го има и момента, че всички правят това, което правят другите... А при нас има и демографска криза, за разлика от Китай. И нас доста хора играят на тоя пазар - купувайки по-евтино и продавайки след това и т.н. Дали ще гръмне това някой ден - ще видим. Но е факт, че в момента всеки купува и никой не продава, което надува нещата в определена посока.

# 72
  • Мнения: 207
Те не ги искат за къщата, а за земята под тях.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 5 361
Само че в някои случаи празна да е земята, ще ти излезе по-евтино на чисто да си построиш къща, от колкото да платиш за събаряне или преправяне. Т.е понякога тези кирливи вили не са бонус, а малус.

При къщите е доста по-различно от колкото при апартаментите. Всичко е много индивидуално.

п.п. Ако ще и 5000 лв да станат наемите, а ипотечните вноски - 200 лв, пак ще има хора, които да наемат. Студенти, работници от други градове, млади двойки и т.н. И не всеки го устройва да живее при мама, докато събере 20% самоучастие. На почти всеки някога през живота му се е налагало да живее известно време в друг град или държава. И да речем, че това се налага за 10 месеца или 2 години. Защо да купува? Ми дори и да си купи, и после да продаде на същата цена, само данъците и нотариуса за сделката могат да минат като сума евентуалните наеми, които би платил за няколко месеца. И изобщо не смятаме рисковете и загубените нерви и време.
Квартирата дава свобода. Кеф ти София, кеф ти Варна, кеф ти Париж. Стягаш си куфара и фиуу.

Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 17:17 от Didi168

# 74
  • Мнения: 207
Много романтично казано, но реалността е друга. Точно в България тези на квартири нямат или събират още пари за свой дом и няма лошо да мечтаят за Париж и т.н.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт