Образователен Говорилник - 21 - Рецепта за красота

  • 25 414
  • 775
  •   1
Отговори
# 720
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 316
Ще става на обед. Що не му предложихте половината и да идва в 11?

# 721
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 384
Ахаххах, представям си физиономията му на това предложение!

# 722
  • Мнения: 5 952

Фенси, не, не могат да го кажат, защото хората не са длъжни да осигурят камери. Някъде нямат средства, нали? Иначе гледаме от нашата камбанарийка, ама има много хора на помощи, за които дори 10-20 лв за някаква камера е непосилна сума, а училищата нямат бюджет да помогнат. Преди време ми попадна подобна дискусия и така обясниха от Министерството. Иначе си е супер идея.


Заядливият ти тон ми е съвсем обясним. Прозрачно е. Независимо от коя камбанарийка аз гледам на поста ти. Но всъщност не си съвсем права, защото още от началото на Ковид затварянията на училищата се отделиха едни пари за закупуване на таблети, които да стигнат именно до тези, които не могли да отделят пари за камера. Wink Ето първата попаднала ми новина https://offnews.bg/obshtestvo/novite-tableti-za-uchilishtata-s-p … ena-d-757242.html

Освен това, на учителите е съвсем ясно кой има камера и кой няма. Има хора на помощи, които носят в джоба си последен модел на Айфон. Цялата тази неразбория е просто въпрос на регламент и ясен контрол. Прави се прост списък кой каква техника има, раздава се на тези, които нямат и се прави рекапитулация колко изобщо нямат възможности. И накрая май ще се окаже, че последните не са кой знае колко. Или поне няма да има извинителни причини цял клас като този, за който се говори, да злоупотребява с усилията на учителя. Пък ти си разсъждавай от твоята камбанария колкото искаш.

Общо взето посоченият случай само затвърждава "нивото на фирмата си заслужава нивото на кандидатите". Wink
Ако бяхте оповестили рейндж на заплащане, както правят коректните и прозрачни фирми, изобщо нямаше да коментираме случая.
Най-тъпият HR въпрос евър е "Какво възнаграждение очаквате?" Мога реферат да напиша по темата. Малко са обаче качествените HR, които биха разбрали защо въпроса е тъп.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 11:41 от Fancy

# 723
  • Мнения: 132
Фенси, би ли ми посочила коректните и прозрачни ИТ фирми в България, които са обявили рейндж на заплати. Защото това са единици и обикновено са далеч от топ фирмите у нас (като име, условия, стабилност).

Въпросът за заплатите е неудобен, но се задава по-цял свят. И да, умение си е да се пазариш за заплата и условия, но обикновено трябва да има и покритие отзад. И да, не всичко е заплата.

# 724
  • Мнения: 912
Абсолютно съм съгласна с това, че въпросът е тъп.... Да не ми се обиждат HR-ите в темата, но това са най-безполезните хора в една фирма... Следва да ги различим от ТРЗ и Личен състав.
Нормалното е да се каже първо каква заплата се предлага във фирмата и след това да се преговаря, ако бъде необходимо. По-почтено е и определено е по-открито.
Изобщо провеждането на интервюта от HR e безкрайно ненужно. Може би защото те не разбират естеството на работата, за която се кандидатства.

# 725
  • Мнения: 5 952
Фенси, би ли ми посочила коректните и прозрачни ИТ фирми в България, които са обявили рейндж на заплати. Защото това са единици и обикновено са далеч от топ фирмите у нас (като име, условия, стабилност).

Въпросът за заплатите е неудобен, но се задава по-цял свят. И да, умение си е да се пазариш за заплата и условия, но обикновено трябва да има и покритие отзад. И да, не всичко е заплата.

А защо трябва да давам примери? Аз казах какво смятам за нормално.
Отваряйки LinkedIn се вижда кой е посочил и кой не е.
Не виждам проблем да се посочи рейндж за позицията. И да се каже при какви условия може да се вземе максимума. Но не, всякакви хора, които дори грам не могат да ми обяснят в какво аджеба ще ми се изразяват преките задължения (ама в конкретика) се упражняват да ми задават тъпи въпроси от сорта каква заплата очаквам. На такъв въпрос винаги отговарям с процент минимум над сегашното ми възнаграждение. Wink Без да уточнявам какво е то. И настава смут в отсрещната страна. Когато стигнем до разговори с хората, които са от звеното за което се кандидатства, вече прескачаме етапа с HR глупостите и общите приказки. Защото все пак и моето време е ценно. Не само на пусналите обявата.
Общо взето е: "Каквото повикало, такова се обадило." На въпрос каква заплата очаквате, всеки би отговорил максимума, за който се оценява. И после се развяваме по форумите.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 13:04 от Fancy

# 726
  • София
  • Мнения: 5 059
При нас са с камери. Ама са 12. клас и в моите очи вече всичко им е простено. И е забавно. След месец някои от тях ще са вече на 19! Затова напълно разбирам затъмнените стаи с разноцветни отблясъци по лицата Simple Smile

# 727
  • София
  • Мнения: 5 262
Фенси, би ли ми посочила коректните и прозрачни ИТ фирми в България, които са обявили рейндж на заплати. Защото това са единици и обикновено са далеч от топ фирмите у нас (като име, условия, стабилност).

Въпросът за заплатите е неудобен, но се задава по-цял свят. И да, умение си е да се пазариш за заплата и условия, но обикновено трябва да има и покритие отзад. И да, не всичко е заплата.

Остави, Фенси разбира и от  IT нещата и как е бизнеса тук. Фирмите от IT сферата са едни от най-коректните, но върви обяснявай. Тази, в която работя конкртетно е топ 5 на работодателите в България, ама ей, пак се намери някой знаещ да я оплюе. При нас заплатата се определя от знанията, които покажеш. Кой как мисли, че трябва да е си е негова работа, в този бизнес нещата са други.
Допълвам, че съм пропуснала и най-важното- не постът  ми не беше заядлив, а реален. Миналата година благотворително фирмата дари лаптопи на крайнонуждаещи се. Бяха ужасно много, трудно се избира. Всички бяха поискали помощ, но бяха получили ядец.

Лейче, охххххх ще взема на следващия да му го изпляскам, като предложение това Grinning И на мен ще ми е забавно да видя реакцията Grinning (То в реалността няма да стане, ама поне да видя реакцията.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 13:47 от rainy...

# 728
  • София
  • Мнения: 9 563
А какъв е точно е проблемът да се поискат 5К, след като не е обявена рамка на заплащането за обявената позиция? Да не говорим, че тези пари съвсем не са толкова много за IT. Младежите не са нито толкова глупави, нито толкова нахални и обикновено са съвсем наясно колко могат да поискат, особено ако вече са работили в тази сфера.
За мен пък е много глупаво дори да не се даде оферта на кандидат, само защото е поискал повече пари от определените за старт. Но аз нямам нищо общо с HR и мисля по-различен начин Wink

# 729
  • София
  • Мнения: 16 217
Американците, когато водят преговори за смяна на работа/заплата и т.н., обсъждат пакети: годишната заплата е само един от 4 елемента. В предното изречене ударението е върху "преговори". Ние това упражнение има много да го учим.

# 730
  • Мнения: 5 952
Остави, Фенси разбира и от  IT нещата и как е бизнеса тук. Фирмите от IT сферата са едни от най-коректните, но върви обяснявай. Тази, в която работя конкртетно е топ 5 на работодателите в България, ама ей, пак се намери някой знаещ да я оплюе. При нас заплатата се определя от знанията, които покажеш. Кой как мисли, че трябва да е си е негова работа, в този бизнес нещата са други.
Допълвам, че съм пропуснала и най-важното- не постът  ми не беше заядлив, а реален. Миналата година благотворително фирмата дари лаптопи на крайнонуждаещи се. Бяха ужасно много, трудно се избира. Всички бяха поискали помощ, но бяха получили ядец.

Лейче, охххххх ще взема на следващия да му го изпляскам, като предложение това Grinning И на мен ще ми е забавно да видя реакцията Grinning (То в реалността няма да стане, ама поне да видя реакцията.

Изобщо не разбрах защо започнахме да говорим в конкретика за IT бизнеса? Разговорът тръгна по принцип и аз лично говоря по принцип. Не само за конкретен сектор. Но ти виж продължаваш да се излагаш с личното отношение. Поспри се.

Фирмите в IT секторът се конкурират за добрите специалисти и поради тази причина не са прозрачни по начина за който аз говоря. Добре знам методите им да си задържат полезните кадри. Включително и следене в кои сайтове клика персоналът. Познат така си беше докарал моментално увеличение на заплатата, без дори да е инициирал сам това. Ден след като беше влязъл в сайт, който набира персонал, е получил предложение от HR-ите. Тру стори с една компания, популярна със заплащането и всякакви бонус пакети, старият офис на която беше на Г.М Димитров. Wink Но аз наистина нямам претенции да знам всичко. Пък и не говоря конкретно за IT-сектор.
Но, е много грозно да развяваш някой по форумите, само защото има висока самооценка. И само защото ти не си бил достатъчно прозрачен и ясен в посланието.

Шарки, тук сме малко на принципа, трябва да си ми благодарен, че те викам дори за да разговарям с теб. А не все едно се търси бъдещ член на екипа. Подчинението му е майката.

# 731
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 923
Всъщност пакета с бонуси, заплати и прочие се обсъжда точно с HR, но това е едва след като си бил одобрен за длъжността. За САЩ иде реч, в Канада е по същия начин.

# 732
  • София
  • Мнения: 2 781
rainy, това не е новост. Още преди петнайсетина години работодатели са ми се оплаквали, че при тях редовно идват младежи с нереални очаквания за пазара на труда. Еми нормално е. Морето е до колене още и т.н. Някои неща просто се разбират с опита. Има го и обратния пример. Преди няколко години познат започна от студентската скамейка, млад, без никакъв опит във VMware и му бяха предложили нещо около 2500-3000, не си спомням точно. Ами той беше поразен колко много му дават при тези обстоятелства и не можеше да повярва. Та случаи всякакви.

# 733
  • Мнения: 5 952
Всъщност пакета с бонуси, заплати и прочие се обсъжда точно с HR, но това е едва след като си бил одобрен за длъжността. За САЩ иде реч, в Канада е по същия начин.

И тук има фирми, които процедират така. Но масово на първо интервю HR-те са крайно неконкретни. Което в случаи, когато срещу себе си имат човек с опит и образование е смешно. И като изпляскат този тъпия въпрос, който почти винаги е начин да отсеят половината, без дори да са разбрали все още колко всъщност струват и знаят... Аз лично имам случаи в съвсем друга бизнес сфера, когато по CV  кандидатът е абсолютно бос и без опит. А се оказва, че после той е най-полезният за екипа и си заслужава всяка стотинка, която си е поискал. Но това HR не може да го хване. Ще го хване само човек, който го работи. И се радвам, че тогава се намесих в подбора по-агресивно. Бяха го отсвирили. Сега този човек е на топ позиция в една международна компания.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 15:34 от Fancy

# 734
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 923
Там има и нещо друго. Ти предварително знаеш кой клас или тип е позицията. Ако имаш опит в съответната индустрия знаеш и какво може да очакваш. Ако си с много опит, броят само годините в съответната сфера, вземаш тавана. Ако си контрактор - 20-30% отгоре. Това ако не се появи някой връзкар. Пословичен е случая в който фитнес треньора на съпругата на СЕО на една от най големите Ойл компании в света стана директор на отдел. Само дето там му викат нетуркинг

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт