Тандем - от поколение на поколение

  • 6 753
  • 329
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 452
Коледните празници винаги се чакат и от малките и от големите.И сега я чакам както и преди, събира се цялото семейство.Като малка радостта беше от подаръците, които ще получа, снежната пързалка и игрите със приятели през зимната ваканция.

# 46
  • Мнения: 4 215
Ха-ха!
Аз съм от поколението, в чието детство Рождество и Коледа не се празнуваха. Чувала бях за тях, защото баба ми беше религиозна, но не сме ги празнували конкретно, защото я беше страх.
Инъче по дните около Нова година ги изкарвахме на село, покрай печката на дърва, с врящите и печащите се манджи. Домашно свинско, пилешко, патешко, заешко... Сушенките съхнали на сянка.... Домашното сиренце в сутрешната попарка... Препечените на жар филийки със свинска мас и шарена сол...
После, вече по традицията - 7 постни манджи, коледния кич и така...

# 47
  • Мнения: 6 781
Събираме се цялото семейство. Правим питка и другите ястия. Сядаме и си говорим край камината. Помня и многото сняг навън, а вкъщи топло, уютно, спокойно.

# 48
  • Мнения: 345
Аз съм от старото поколение, когато на бъдни вечер украсявахме елхата и се правеше питка с паричка.
Коледата беше работен ден, само вечерята беше малко по-специална.
Най-тържествено и весело беше на Нова година, когато се събираше цялото семейство, а Дядо Мраз раздаваше подаръци на всички.

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 10:52 от kriss

# 49
  • Мнения: 2 684
Събирахме се цялото семейство, коледната трапеза, играчки под елхата . Направа на коледни пити , сладки - колеше се прасето , имаше много хора по двора и в къщи

# 50
  • Сливен
  • Мнения: 4 247
С много любов,пълна къща с хора и никакъв Интернет! Grinning .Иначе на Бъдни Вечер,най-възрастният от семейството ми(дядо ми-светла му памет),прекадяваше с тамян,запален върху керемида,цялата къща.След това двора и животните.После сядахме всички на трапезата,като отново дядо разчупваше празничната пита и първото парче се оставяше до иконата на Богородица.Всички тези мигове,завинаги ще останат в съзнанието ми-няма по-хубави от тях.

# 51
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 401
Ами, мили спомени как сме се събрали в едните ми баба и дядо,с прабаба  ми в малката къщичка. Спазваха се всички християнски ритуали на Бъдни вечер,за разлика от другите ми баба и дядо, които празнуваха Нова година.
Винаги имаше само постните традиционни ястия, седем на брой. Спомените са ми от топлина от печката в малката къщичка и задушевна атмосфера. Тя е отзад зад по-голямата. Коледата май беша забранена от официалната власт,това че сме празнували не се разказваше пред други хора.
В семейството на моя мъж по същият начин се е празнувало. Но, към 23ч дядото на мъжа ми е изваждал от хладилникът преварително приготвена и нарязна лукнка за момчетата😉🎄

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 10:45 от Hushpuppy

# 52
  • Мнения: 643
Събираме се всички заедно, разказваме си истории. Най-обичах да слушам истории от миналото. Хапвахме домашна храна, беше много хубаво.

# 53
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
За Коледа винахи се събирахме на село при баба и дядо.Бяхме огромно семейство - лели , чичовци , братовчеди.Къщата се изпълваше.Печките горяха   носеше аромат на вкусни ястия и наоколо имаше голяма суетня.Сега пишейки това си спомням с умиление за тези дни.Уви сега не е така.Някои от тях вече не са измежду живите , включително и моят обичан баща....други напуснаха страна....Нищо вече не е същото.

# 54
  • Мнения: 794
Винаги на село, събираме се цялата фамилия. Обикалят Коледари, разменяме си подаръци.. Heart

# 55
  • Мнения: 811
Събирахме се цялата рода. Помня колко се раздвах на коледни и шоколадови лакомства от Корекома, само тогава получавах от тях, чичо ми ги носеше.

# 56
  • Мнения: 363
Коледите от моето детство и подготовката за тоя ден започваше няколко дни по-рано.Събираме се цялото семейство,украсяваме елхата,приготвяме трапезата. Баба  приготвяше вкусни ястия и баница с късмети. Сутринта на Коледа    рано тръгвах да коледувам по съседи ,по роднини и близки на родителите  ми семейства. Носех една торбичка и като се напълнеше с коледните подаръци,  се прибирах ,изсипвах наколедуванато и отново излизах.        Всички са радостни и щастливи, в очите им светят искрици доброта.

# 57
  • Мнения: 3 288
Със семейството, вкъщи, наредена богата трапеза за Коледа и нова година. Шампанско, мезета, подаръци.

# 58
  • Мнения: 1 763
Цялото ми семейство се събирахме и продължаваме да го правим на 24 декември - хапваме вкусна храна и си разменяме подаръци.

# 59
  • Мнения: 551
Коледните празници си ги спомням преди всичко със вкусната и изобилна храна. Моите дядо и баба си отглеждаха прасенце, което заколваха преди коледа. Не само пържоли се хапваха, но и суджуци и луканки, защото половината прасе се обработваше на суджуци и луканки, които стояха нанизани на един прът на тавана. Разбира се имахме и домашно винце, на нас децата даваха по глътка да опитаме. Напоследък такива вкусотий трдно се намират.

Общи условия

Активация на акаунт