Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 25

  • 33 140
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 421
С вързани ръце сте, защото сте наематели.

Иначе дори и един собственик може да свика общо събрание при определени условия. Ако го направи по законовия ред, теоретично може и сам да вземе решение, ако другите не откликнат. Но това е много хипотетично.

При всички случаи, болест на един от съсобстврниците не е причина за непровеждане на общото събрание.

Ако решенията са толкова важни и неотложни, наемодателят трябва да реагира.

# 46
  • София
  • Мнения: 68
Здравейте, от доста време следя темата и я считам за много полезна по отношение на различни ситуации и чисто практичните им решения!
Интересно ми е, как вие виждате развитието на наемният пазар в София, конкретно, но и в другите големи градове.
Очевидно, цените на имотите изпреварват значително доходността от наем, но такава е и световната тенденция.
И въпреки това, очаква ли се скоро предишната динамика по отношение на търсенето, понеже сега по мои наблюдения, не че няма търсене, но не е това което беше преди Ковид пандемията.
Цените на всичко поскъпнаха, а наемите дори претърпяха понижение и все още не са се възстановили цените от 2019г.
Ще ми е интересно да чуя вашите мнения, защото обмислям инвестиция в бъдеще и покупката на имот с цел отдаване под наем е един от основните варианти. Конкретно за София говоря.
Поздрави!

# 47
  • Мнения: 8 896
аз живея в чужбина, при нас паднаха цените, много чуждестранни студенти вече ги няма, учат дистанционно. Други са в провинцията на чист въздух и хоум офис. Бориме се за някой, който дойде на работа, та поне за повече месеци да бъде. Иначе ставаш хотел, колкото някой да си изкара карантината. Simple Smile
Какво да ви кажа, предлагането надвишава търсенето.
Излязоха на пазара Големите Наемодатели - с цяла сграда апартаментчета, обикновено на хубаво място, новички,  и предлагат по-ниски наеми. Затегнаха паркирането, който няма адрес ще плаща повечко,  и много се търсят апартаменти с адресна регистрация, и това ще диференцира цените - Наем с адрес и Наем без адрес. Ето това е още една причина да не се купуват ателиета.

# 48
  • София
  • Мнения: 68
Здравейте Pepina_n3, така си е, хоум офиса и дистанционното обучение много промениха пазара на наемите, също така и ограниченият туризъм и бизнес пътуванията също са силно ограничени, а от това страдат и апартаментите на хотелски принцип.
Да, предлагането е по-голямо от търсенето, цените са коригирани надолу.
Но това едва ли ще е постоянно, все си мисля, че е ефекта от Ковид в един момент ще свърши и нещата ще се върнат по старому.
Много интересна е тенденцията, която упоменахте, за различните цени на апартамент в зависимост от това дали върви с адресна регистрация или не.
Това е добра тема на размисъл, но тук в България едва ли скоро ще стане сериозен фактор по ред причини, които са дискутирани тук.
Поздрави!

# 49
  • Мнения: 2 049
аз живея в чужбина, при нас паднаха цените, много чуждестранни студенти вече ги няма, учат дистанционно. Други са в провинцията на чист въздух и хоум офис. Бориме се за някой, който дойде на работа, та поне за повече месеци да бъде. Иначе ставаш хотел, колкото някой да си изкара карантината. Simple Smile
Какво да ви кажа, предлагането надвишава търсенето.
Излязоха на пазара Големите Наемодатели - с цяла сграда апартаментчета, обикновено на хубаво място, новички,  и предлагат по-ниски наеми. Затегнаха паркирането, който няма адрес ще плаща повечко,  и много се търсят апартаменти с адресна регистрация, и това ще диференцира цените - Наем с адрес и Наем без адрес. Ето това е още една причина да не се купуват ателиета.

За коя държава е това?

# 50
  • Мнения: 8 896
Здравейте Pepina_n3, така си е, хоум офиса и дистанционното обучение много промениха пазара на наемите, също така и ограниченият туризъм и бизнес пътуванията също са силно ограничени, а от това страдат и апартаментите на хотелски принцип.
Да, предлагането е по-голямо от търсенето, цените са коригирани надолу.
Но това едва ли ще е постоянно, все си мисля, че е ефекта от Ковид в един момент ще свърши и нещата ще се върнат по старому.
Много интересна е тенденцията, която упоменахте, за различните цени на апартамент в зависимост от това дали върви с адресна регистрация или не.
Това е добра тема на размисъл, но тук в България едва ли скоро ще стане сериозен фактор по ред причини, които са дискутирани тук.
Поздрави!
само, че при нас адресната регистрация, както и регистрацията на чужденци, може да се отмени от собственика.
Да, много ни изненадаха с паркирането.Тъй като има повече коли от места за паркиране ще бъде голяма борба да се намери празно място. Уж апликацията ще помага, да ти казва къде има свободно място... Аз и в къщи се безпокоя и се чудя дали да си наема собствено място. Вече няма да може да се паркира на тротоари, а там има страшно много коли.  Където и да отидеш в друг квартал,паркираш и  плащаш, да ти дойдат гости - имаш право на някакви часове в годината 'да ти идват гости' - съответно ще се запишат на твое име...
Подготвяме се за Китайският вариант Simple Smile  наблюдение Отгоре кой с кого Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 68
Pepina_n3, паркирането също е голям проблем навсякъде.
Чета из други теми, свързани с инвестирането в имоти, та се чудя дали потенциала вече не се е изчерпил.
Предлагане много, търсене не чак толкова. А и да не забравяме, че ще се строи още много.
Е да вярно, че локацията е много важна, безспорен факт, но въпреки това и цените биват подтискани от голямото предлагане на новопостроени квартали.
Та се чудя как ли ще изглежда наеминят пазар на София след 5-10г.?

# 52
  • София
  • Мнения: 16 095
аз живея в чужбина, при нас паднаха цените,
Какво да ви кажа, предлагането надвишава търсенето.
 Затегнаха паркирането, който няма адрес Наем с адрес и Наем без адрес.

 
И аз да питам за коя чужбина се спомнава?
В "моята" чужбина все още е сложно да наемеш, търси се и трябва да действаш бързо. Ако те одобрят, все пак. 2 - 3 депозита са нормално и никой не спори.
Също там - мястото за паркиране върви с имота. Като го освободи 1 наемател, следващия си паркира без проблеми. От общината слагат табелка с № на колата. Моя имот е с 2 паркоместа - в подземен и надземен паркинг. Първото не се ползва, но го има - ако дойде гостенин.
Живот на квартира - без адр. регистрация не става. С подписване на договора ти дават и документ да се регистрираш. Да, като напуснеш - собственика ще те отпише. Но пък ти се регистрираш на следващия адрес.

# 53
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Благодаря много за отговора и се извинявам за офтопика, в такъв случай!

Има тема за етажната собственост, в нея участват хора, които са доста в час по темата. Задай си там въпроса. https://www.bg-mamma.com/?topic=1371859.135

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 020
Снощи пуснах на няколко места обява за отдаване на апартамент под наем, като съм оставила телефона на баща ми за връзка. Днес са се обадили от някаква агенция и са казали, че имат човек за апартамента и искат да се уговори среща. Баща ми се е разбрал с тях за среща, но категорично е заявил, че ако е искал да дава пари на агенции, е щял да даде апартаментът да се предлага от такива, т.е. от него няма как да видят пари. Предполагам агенцията няма човек за нашия апартамент, а брокерът ще иска да огледа апартамента. Как трябва да се постъпи в такава ситуация? Не искам да имаме нищо общо с агенции. Мисля, че на срещата няма да дойде потенциалният наемател, ако е така въобще не мисля да допускаме представителя на агенцията в апартамента, а ако има човек, то предполагам ще искат да се подписват някакви договори.

# 55
  • Мнения: 2 469
Sisi, за съжаление почти никой потенциален наемател не гледа обявите "само за частни лица". Това, което аз бих направила, е да разреша оглед само с потенциалния клиент, при условие, че агенцията е наясно да търси комисионна само от него.

# 56
  • Мнения: 2 002
от него няма как да видят пари. Предполагам агенцията няма човек за нашия апартамент, а брокерът ще иска да огледа апартамента. Как трябва да се постъпи в такава ситуация? Не искам да имаме нищо общо с агенции. Мисля, че на срещата няма да дойде потенциалният наемател, ако е така въобще не мисля да допускаме представителя на агенцията в апартамента, а ако има човек, то предполагам ще искат да се подписват някакви договори.[/b][/color]
Не успях да разбера каква е Ситуацията ?!?
Не искате агенти да ви влизат в апартамента или не искате да им плащате ако доведат наемател ?
Ако от агенцията се съгласят да НЕ вземат от вас пари, ще работите ли с тях ? В такъв случай е добре да ги допуснете - Моето лично мнение, че добрите агенции правят огледи преди да предлагат апартаментите на клиентите си.

Никога не съм подписвала договори с агенция, що се отнася до отдаването на жилище под наем.

Ако не желаете да работите с агенции, тук съм чела за групи във Фейсбук за отдаване без брокери.
Мисля ДИДИ беше писала.

# 57
  • Мнения: 2 469
Моето лично мнение, че добрите агенции правят огледи преди да предлагат апартаментите на клиентите си.

Откакто отдавам под наем, нито веднъж не съм пускала агенция да дойде да си снима. Аз съм качила снимки в обявата. Като дойдат с клиент, могат да снимат колкото си искат. Иначе, ако пусна всички "добри агенции" да си снимат, ще се наложи да си взема едноседмичен отпуск да ги пускам в имота за снимки.

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 6 078
Pepina_n3, паркирането също е голям проблем навсякъде.
Чета из други теми, свързани с инвестирането в имоти, та се чудя дали потенциала вече не се е изчерпил.
Предлагане много, търсене не чак толкова. А и да не забравяме, че ще се строи още много.
Е да вярно, че локацията е много важна, безспорен факт, но въпреки това и цените биват подтискани от голямото предлагане на новопостроени квартали.
Та се чудя как ли ще изглежда наеминят пазар на София след 5-10г.?

Добре ще изглежда наемният пазар, ако жилището е сравнително ново, или ако не е ново, е новоремонтирано, добре мебелирано, помещава се в сграда с хубави общи части, има добри транспортни връзки, добра инфраструктура наоколо. Плюс е осигуреното място за паркиране, но не е непременно задължително.
Не е еднозначен отговорът на твоя въпрос. София е столица, търсене на имоти под наем винаги ще има, имотите също ще държат стойността си. Сега ще ти излязат черногледи да те убеждават как ще се сринем демографски, как ще ни налазят цигани и емигранти, как ще си ядем тухлите след време и т.н. Моят съвет е да проучиш как се развива наемният пазар в аналогични европейски столици. Досега, въпреки всички видове сривове в нашата държава, цените на имотите особено в столицата не са падали надолу. Така ще е и занапред.
Ако инвестицията е с банков кредит си струва да си помислиш относно възвръщаемостта и доходността. Ако е със спестени пари - в момента не виждам нищо друго, в което да може да се инвестира, освен в имоти, и то в столицата. Финансови инструменти, биткойни и т.н. не са опция поне за мен.

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 020
Casual, ситуацията е такава, че не желаем да даваме пари на агенция за каквото и да било - дали за предлагане на апартамента или за водене на потенциален наемател. Ако искахме да даваме пари, щяхме да пуснем да го предлагат агенции. Иначе в обявите съм сложила достатъчно снимки.
Скрит текст:
Около две години търсихме апартамент за закупуване, та от там съм намразила брокерите и всичките им номера. Ако брокер, който предлага апартамент (дали под наем или за прождаба) не е видял и не се е запознал с апартамента, то тогава какъв брокер е? За мен той е човекът, който трябва да представи апартамента, а не по време на огледа да го вижда за първи път, заедно с потенциалния купувач/наемател.

Общи условия

Активация на акаунт