Майчинството счетоводно - 92

  • 34 925
  • 751
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 5 151
Виж коя дата пише на ведомост . Ако е днешна дата , както предполагам, утре ще е по сметката ти . Преводите са във вторник и четвъртък. За втория болничен срокът зависи от това кога ти ще го предадеш на работодателя. Щом е от 30.04, което е събота, предполагам ще ти бъде издаден в  началото на май и  срокът на работодателя е до 10.06. , което не означава, че няма да го пусне по-рано към НОИ.

# 631
  • Sofia
  • Мнения: 6 215
Благодаря за отговора, iren!
Втория болничен го дадох на работодателя на 19.04. Казаха ми че нямат определена дата за подаване на болнични към НОИ. Просто ми казаха, че е след 15-то число. Дори не знам дали имат повече от една дата за подаване към НОИ.
Първият болничен са го подали към НОИ на 18-ти, а аз на 19-ти им занесох втория болничен (този, който е от 30.04). Дадоха ми втория БЛ на изписване от болницата, не са ме карали да идвам пак на 30-ти да си го взема.
И сега се чудя дали тази дата 30-ти април (но неработен ден) обвързва работодателя със срок до 10-ти май или този болничен реално се води само за май месец.

# 632
  • Мнения: 5 151
Брин, някаква грешка имаш. Няма как да ти издадат болничен предварително. Няма как болничният да трябва да е от 30.04 , да ти е издаден и ти вече да си го предала. Кога роди?

# 633
  • Sofia
  • Мнения: 6 215
Терминът ми беше на 30.04. Родих на 14.04. Изписаха ни на 19.04., като в деня на изписването ми дадоха болничен от 30.04. до 25.05. (42 дни). Специално питах дали болничния ще ми го дадат на изписването или ще трябва да идвам друг път. Казаха, че веднага ще ми дадат болничния. След това минах през работата, защото е близо до болницата и го предадох още същия ден на работодателя.
Ако има някаква грешка, то най-вероятно нещо да са се объркали в болницата.

# 634
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Терминът ми беше на 30.04. Родих на 14.04. Изписаха ни на 19.04., като в деня на изписването ми дадоха болничен от 30.04. до 25.05. (42 дни). Специално питах дали болничния ще ми го дадат на изписването или ще трябва да идвам друг път. Казаха, че веднага ще ми дадат болничния. След това минах през работата, защото е близо до болницата и го предадох още същия ден на работодателя.
Ако има някаква грешка, то най-вероятно нещо да са се объркали в болницата.

Спред теб от 30.04.2022 до 25.05.2022 дали са 42 дни?Болничният ти е бил от датата на раждане, както трябва да бъде.После педиатърът ще изравни дните до 135.Хубаво е да носиш копия на болничните, точно за да не стане грешка.

# 635
  • София
  • Мнения: 4 755
Извинявайте че се намесвам в разговора, но давам непоискан съвет :преснимайте всичко и пазете!

# 636
  • Sofia
  • Мнения: 6 215
Терминът ми беше на 30.04. Родих на 14.04. Изписаха ни на 19.04., като в деня на изписването ми дадоха болничен от 30.04. до 25.05. (42 дни). Специално питах дали болничния ще ми го дадат на изписването или ще трябва да идвам друг път. Казаха, че веднага ще ми дадат болничния. След това минах през работата, защото е близо до болницата и го предадох още същия ден на работодателя.
Ако има някаква грешка, то най-вероятно нещо да са се объркали в болницата.

Спред теб от 30.04.2022 до 25.05.2022 дали са 42 дни?Болничният ти е бил от датата на раждане, както трябва да бъде.После педиатърът ще изравни дните до 135.Хубаво е да носиш копия на болничните, точно за да не стане грешка.
Да, това е ясно, че е от датата на раждане. На болничния пише 42 дни, затова го цитирам.
Въпросът ми беше, при положение, че БЛ е от 30.04. (неработен ден) какъв е срокът на работодателя за подаването му към НОИ. 10-ти май или 10-ти юни?

Станислава, да, снимам всеки БЛ, за да ми остане следа.

# 637
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Терминът ми беше на 30.04. Родих на 14.04. Изписаха ни на 19.04., като в деня на изписването ми дадоха болничен от 30.04. до 25.05. (42 дни). Специално питах дали болничния ще ми го дадат на изписването или ще трябва да идвам друг път. Казаха, че веднага ще ми дадат болничния. След това минах през работата, защото е близо до болницата и го предадох още същия ден на работодателя.
Ако има някаква грешка, то най-вероятно нещо да са се объркали в болницата.

Спред теб от 30.04.2022 до 25.05.2022 дали са 42 дни?Болничният ти е бил от датата на раждане, както трябва да бъде.После педиатърът ще изравни дните до 135.Хубаво е да носиш копия на болничните, точно за да не стане грешка.
Да, това е ясно, че е от датата на раждане. На болничния пише 42 дни, затова го цитирам.
Въпросът ми беше, при положение, че БЛ е от 30.04. (неработен ден) какъв е срокът на работодателя за подаването му към НОИ. 10-ти май или 10-ти юни?

Станислава, да, снимам всеки БЛ, за да ми остане следа.

Болничният не е от 30.04.2022!
Още повече подаването е обвързано с датата на предаване към счетоводството, а не с датата на болничният, която не е 30.04.2022, пак да повторя.За справка - първи пост.

# 638
  • Мнения: 222
Здравейте, имам издаден болничен лист, в който обаче е неписана неточно длъжността (вместо мениджър проекти, мениджмънт проекти) и адреса ми е с грешен етаж.
Проблем ли ще е да бъде подаден така към НОИ?
Предварително благодаря.

# 639
  • Sofia
  • Мнения: 6 215
Терминът ми беше на 30.04. Родих на 14.04. Изписаха ни на 19.04., като в деня на изписването ми дадоха болничен от 30.04. до 25.05. (42 дни). Специално питах дали болничния ще ми го дадат на изписването или ще трябва да идвам друг път. Казаха, че веднага ще ми дадат болничния. След това минах през работата, защото е близо до болницата и го предадох още същия ден на работодателя.
Ако има някаква грешка, то най-вероятно нещо да са се объркали в болницата.

Спред теб от 30.04.2022 до 25.05.2022 дали са 42 дни?Болничният ти е бил от датата на раждане, както трябва да бъде.После педиатърът ще изравни дните до 135.Хубаво е да носиш копия на болничните, точно за да не стане грешка.
Да, това е ясно, че е от датата на раждане. На болничния пише 42 дни, затова го цитирам.
Въпросът ми беше, при положение, че БЛ е от 30.04. (неработен ден) какъв е срокът на работодателя за подаването му към НОИ. 10-ти май или 10-ти юни?

Станислава, да, снимам всеки БЛ, за да ми остане следа.

Болничният не е от 30.04.2022!
... датата на болничният, която не е 30.04.2022, пак да повторя.

Леле, много съм застреляна! Благодаря!
Сега го погледнах 😆 - не е от 30.04.
Аз по инерция мислих, че втория БЛ е продължение на първия, тоест, че не се получава застъпване на дните между раждането и очаквания термин.
Всичко е ок значи.
Благодаря още веднъж.

# 640
  • София-Младост
  • Мнения: 23 430
Здравейте, имам издаден болничен лист, в който обаче е неписана неточно длъжността (вместо мениджър проекти, мениджмънт проекти) и адреса ми е с грешен етаж.
Проблем ли ще е да бъде подаден така към НОИ?
Предварително благодаря.
Няма да е проблем.

# 641
  • Мнения: 40
Здравейте, едно въпросче и от мен.
При изчисляване на майчинството,в периода от последните 2 год., ако имаш 4 месеца безработни, без плащане на осигуровки, как се излисляват- като нулеви дни..или ги изчисляват като среднодневно възнаграждение от минималната работна заплата-710лв на месец? Мерси

# 642
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Взема се за база МРЗ за периода.
Например ако е било 11.2021 - 650лв.

# 643
  • Мнения: 546
Здравейте, от 24.03 започна втората година от майчинството, а скоро ще раждам отново. Има ли вариант да се прехвърли майчинството на работеща баба пенсионер? Ако се прехвърли за по-голямото дете, то тя ще получава 710 лв, нали така? А след раждането на второто дете, ще стане ли наполовина?
А има ли вариант да се прехвърли майчинството за по-малкото дете или това може да стане само след като то навърши 6 месеца?
Изобщо има ли право след като е работещ пенсионер, да получава това обезщетение?
И последен въпрос - ако майчинството се прехвърли, по-голямото дете може ли да посещава ясла?

# 644
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте, от 24.03 започна втората година от майчинството, а скоро ще раждам отново. Има ли вариант да се прехвърли майчинството на работеща баба пенсионер? Да Ако се прехвърли за по-голямото дете, то тя ще получава 710 лв, нали така?Да А след раждането на второто дете, ще стане ли наполовина? Не
А има ли вариант да се прехвърли майчинството за по-малкото дете или това може да стане само след като то навърши 6 месеца? След 6 месеца на бащата, на баба/дядо след 410-те дни.
Изобщо има ли право след като е работещ пенсионер, да получава това обезщетение? Да
И последен въпрос - ако майчинството се прехвърли, по-голямото дете може ли да посещава ясла? Не, ако детето посещава ясла се прекратява майчинството и се получава половината сума от майката.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт