Фотография - 88

  • 26 961
  • 489
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 717
Докато се чудя и някой ми грабна обектива,нищо,ще го приема за съдба.Сега съм с друга чуденка,как да разбера дали мога да ползвам обектив за Канон дслр,на Канон РП с преходник разбира се,хареса ми Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) и Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM ,но нямам идея дали могат да го ползват на моя апарат?

Последна редакция: чт, 20 юни 2024, 23:48 от Ан3л

# 481
  • София
  • Мнения: 2 937
Докато се чудя и някой ми грабна обектива,нищо,ще го приема за съдба.Сега съм с друга чуденка,как да разбера дали мога да ползвам обектив за Канон дслр,на Канон РП с преходник разбира се,хареса ми Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) и Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM ,но нямам идея дали могат да го ползват на моя апарат?

Тамрона е за пълен кадър и би трябвало да се държи добре на RP. Сигмата е за кроп и не е удачно да се ползва с RP-то. По-големите тела R5 или R6 влизаха в кроп режим и там може да се ползва, но за RP  не съм чул че има такъв режим Прави се опит за уговорка с продавача за преглед и тест с евентуално връщане за твоя сметка и пробваш.

# 482
  • София
  • Мнения: 763
Аз имам RP, знам, че има crop mode, но не съм го използвала, защото мегапискелите се намаляват драстично, май към 10. Всъщност имах само два обектива ЕF-S - китовия и 24mm, които подарих.
Ето това намерих в ръководството за употреба:



По въпроса за Tamron - eдинственият, който имам (17-35 mm F/2.8-4 Di OSD), работи отлично с преходника EF-R, и изобщо е хубав обектив за архитектура и пейзажи. Рядко го използвам обаче, понеже заедно с RP си взех RF 35/1.8, който ми стана обичайният за туризъм. Иначе снимам най-вече портрети - до неотдавна с EF 85/1.8, а след като се сдобих с EF 135/2, той ми стана любимият обектив. Използвам случая да благодаря на хората тук, които ми го препоръчаха преди време.

Всичките ми ЕF обективи (споменатите по-горе плюс 24-70/4 и 50/1.8 ) работят безпроблемно на RP с преходника.

Последна редакция: пт, 21 юни 2024, 12:35 от Beretsheri

# 483
  • Мнения: 717
Много благодаря за изчерпателния отговор,сега обмислям да взема Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM ,малко по-скъп е от бюджета ,който си бях предвидила,първо мислех да взема два обектива вместо един по-скъп ,но ще се почудя още малко.

# 484
  • Мнения: 394
Този обектив не е лош, добре направен е, с хубави качества, но за мен е твърде мек по крайщата, дори и на затворена бленда. Ето няколко снимки . За видео става. Преди известно време пробвах един, защото и аз го бях набелязал, но това не ми хареса в него. Не ми става ясно точно каква е целта, какво ще снимаш и т.н. Ако е за пейзажи, то по-добре погледни canon 16-35 f4 IS. На сходна цена вървят и двата. Иначе, хубав избор също е Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD G2. Ако ще се снимат хора, то не е зле 16-35 2.8 II, понеже така или иначе те няма да се намират толкова в края на кадрите.

# 485
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 848
Какво означава мек по краищата?

# 486
  • Мнения: 717
За пейзажи ще се ползва,по-рядко за хора,ще погленда и Тамрона.Благодаря за снимките,прав си,погледан е Тамрона,по-хубави са снимките.

Последна редакция: пн, 24 юни 2024, 09:14 от Ан3л

# 487
  • Мнения: 394
За пейзажи canon 16-35 f4 IS не е никак лош, защото е по-лек ( около 600гр ), а и се снима най-вече на затворени бленди. Ако се снимат нощни със звездно небе ( звездите да са като точки ), то допълнително може да се купи някой широк и още по-светъл, дори и да е с ръчен фокус. Има такива, които не са много скъпи, но за нормални канона е много добър. За обекти, които не се движат, като архиректура, туризъм, също става защото има и стабилизация и ако е нужно може да се снима на по-ниска скорост. Иначе, на мен tamron 15-30 2.8 G2 също ми харесва, но е по-тежък ( малко над 1кг ). Човек трябва да си прецени.

Лолита, едно размито стои. Може и да му е крива фокусната равнина. Но, като цяло си е такъв. Във версия III това е поправено.

Скрит текст:
16mm f8


35mm f8



# 488
  • Мнения: 717
Няма откриване този Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD G2,нито нов,нито втора ръка,само от Германия намерих ама 2000 за втора употреба бая ми се вижда.Търсих по фейсбук групите и фотофорума ама само за Никони имаше.

# 489
  • София
  • Мнения: 2 937
На мен пък това ми направи впечатление - доста хуманна цена за нов и прлични, да не кажа отлични, резултати с ДСЛР на Канон - https://dynaphos.com/product/15060_tokina_af_opera_16-28mm_f28_for_canon_ef

П.П. Между другото, докато ровех из нета по друг повод, попаднах на едно клипче, в което фотограф-анималист разказваше за своите настройки. Най-вече ме заинтересува неговата комбинация от режим "М", който сънуват всички начинаещи фотографи, и авто исо. Човекът си беше заковал някаква походяща за него скорост със съответната бленда и беше оставил камерата да се вихри до ИСО 6400. Напълно адекватно решение за пълен кадър и преобладаващи почти еднообразни светлинни условия, да речем с два-три стопа разлика. По начало с този AI, който масово навлезе в програмите за намаляване на шум, вече не виждам нищо невъзможно по отношение подобряване качеството на картинката. Даже очаквам да се възроди интереса към старите камери с истински цветове от рода на Никон Д700, Канон 5Д и компания. Айде и едно цвеке да не е съвсем без картинка

Последна редакция: пн, 24 юни 2024, 17:48 от Mунчо

Общи условия

Активация на акаунт