Кандидатстване с рисуване след седми клас - тема 9

  • 35 563
  • 787
  •   1
Отговори
# 600
  • софия
  • Мнения: 5 021
Със сигурност ли няма други чакащи да им се оформят документите?

# 601
  • Мнения: 1 331
Една от причините да подам заявлението в последния ден за прием на документи бе да мога по нашия номер да се ориентирам, какъв ще е броят на кандидатстващите деца. Днес след двудневно очакване получих заветният входящ номер(около 450) и с изненада установих, че тази година няма да има повече кандидати за НГПИ от миналата.

В интерес на истината, това беше и моето очакване за нещата. Миналата година са били с точно 8 деца повече, в сравнение с по-миналата. Но те и така са си доволно много. 2019та са били със сто деца по-малко. А 2020та (предполагам, че е покрай ковида) е имало рекордно нисък брой кандидати - 288. Или поне такава информация изрових от по-старите теми.
Любопитно ми е колко кандидати ще се съберат и в изящното, и във фотографията. Аз очаквам и там да са близки до миналогодишните.

# 602
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 409
И аз си го мислех да подам накрая, за да видя бройката приблизително. После се сетих, че списъците ще се оповестят, за да знаем часът и датата за рисуване. Така ще стане ясно колко точно са кандидатите.
Писах го и в преден пост, може да не сте обърнали внимание.

Да се надяваме да го публикуват възможно най-бързо след края на приема на документи.

Благодаря, че споделихте докъде са стигнали номерата в НГПИ. За НУИИ последно една дама сподели над 240, а дали минаха 300? Имаме ли някой в темата?

# 603
  • Мнения: 14 049
Само да попитам, извинявам се за тъпия въпрос, но какво значение има колко са кандидатите?

# 604
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 409
Само да попитам, извинявам се за тъпия въпрос, но какво значение има колко са кандидатите?

Автоиронията е излишна.
Естествено, че наяма значение за който може да рисува.
За себе си мога да кажа, че е да имам представа колко деца имат интерес и евентуално талант.

# 605
  • Мнения: 1 331
Само да попитам, извинявам се за тъпия въпрос, но какво значение има колко са кандидатите?

Ами елементарна математика. Или по-точно статистическа вероятност. Колкото повече са кандидатите, толкова по-малък е шансът за всяко отделно дете да бъде прието. Съответно и баловете на приетите деца се вдигат. Да, за някои отделни деца, които са абсолютни виртуози в рисуването и със затворени очи изкарват минимум 5,50 оценка, сигурно е все тая, но за огромна част от децата разликата между минимален бал 4,5 и 4,55 ще е решаваща.
По-големият брой на децата означава също, че повече деца ще се паднат на неудобни (по-трудни) за рисуване позиции и е много вероятно това да доведе до по-слабото им представяне. Последното е нещото, което мен лично най-силно ме притеснява.

# 606
  • София
  • Мнения: 260
"За всички специалности от професиите художник – приложни изкуства и дизайнер се провежда изпит по рисуване,  който се състои в рисуване на група от три обемни тела по натура пред едноцветен фон. Изпълнение с черен материал по избор на кандидата – молив, въглен, креда. Размер на рисувателния лист – 35/50 см. Продължителност – 6 учебни часа.

Забележка:

Всички изпитни теми  и задачи се определят от комисия, определена със заповед на директора на  училището. Той  определя  и датите и конкретните процедури за провеждане на изпита.

Приемният изпит е анонимен.

Листовете  се осигуряват от училището.

Един учебен час е с продължителност 45 мин."

Последна редакция: нд, 25 юни 2023, 11:15 от bubara

# 607
  • Мнения: 1 331
Това е в НУИИ, нали?
Защото, доколкото знам, в приложното са по 40 мин, тоест изпитът е общо 4 астрономически часа.

В този ред на мисли не разбирам защо не си обявяват продължителността на изпитите директно в астрономически часове, ами оставят всички да гадаят какво точно се има предвид.

# 608
  • София
  • Мнения: 260
Копирах от сайта на НГПИ "Св.Лука"

# 609
  • софия
  • Мнения: 5 021
Само да попитам, извинявам се за тъпия въпрос, но какво значение има колко са кандидатите?
За да се ориентира човек колко му е голяма конкуренцията. Съвсем естествено чудене.

# 610
  • Мнения: 14 049
Благодаря за пояснението. Нямаше нужда от начукване на канчето. Аз съм математик и виждам че ако беше само фактор бройка нещата щяха да са точно така. Мислех че нещо ми убягва. Примерно има някаква  допълнителна н формация. Особено понеже в Сф има една обща маса деца които кандидатства буквално навсякъде където има рисуване.
Но тука имаме още много фактори  в уравнението, като ще посоча само още един много важен такъв и той е нивото на подготовка за текущата година. При едно и също дете, с една и съща подготовка по различни горни фактори при 400 човека и силна обща подготовка детето ще влезе да кажем с резултат 250. При слаба обща  подготовка ще е да кажем 100 тно. Аз съм в тази темата от много време и виждам как година с година баловете много се менят. Всяка година Амели вдига прах от стари статистики и разяснява до колко е паднал или се качил бала през миналите няколко години. И повярвайте ми разликите не бяха малки. Ако добавим в общото уравнение че тези професии станаха много привлекателни последните години и много деца се пускат ей така без сериозна подготовка да кандидатстват бройката на общите кандидати може да е нараснала но нивото на обща подготовка пада заради този юруш. И в крайна сметка се получава, че вие се съзтезавате с някакво количество сериозни кандидати, никой не знае колко и те са поне двойно по - малко от общата бройка подали документи.
Според мен общата бройка подали документи казва само едно много странично нещо  - доколко се е увеличил или понижи интереса към рисувателните специалности.

# 611
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 409
Разбира се, че няма как да знаем броя на истински талантливите деца. По спомени миналта година, без да имам претенции за абсолютна точност 2ките бяха около +/- 150 в НУИИ. Това дава някаква представа, за да се допусне евентуално подобно число. В сферата на предположенията.

# 612
  • софия
  • Мнения: 5 021
Не знам дали вдигам прах в положителна посока, но откакто видях как НУИИ пише 3,75 на дете в първите десет на друго училище и в топ 3 на трето училище, съвсем спокойно мога да кажа, че всякакви статистики не вършат особена работа. Освен да се хване основната разлика в оценяването на трите училища.
За мен е абсолютно в реда на нормалното човек да се чуди каква е конкуренцията.
Реге, какво начукване на канчето, ти попита, ние ти отговорихме.
По-скоро теоят въпрос беше малко хаплив. В стил и като знаете к’во?
То верно не е от значение за представянето на двтето, ама все пак изпит, бърборят си хората.
Хайде на късмет да им е на всички тая година. И ако нещо не стане, то е защото Господ има планове други врати да отваря. Не го забравяйте и подгответе децата си философски. Използвайте момента да си говорите за нещата от живота

# 613
  • Мнения: 173
Да споделя и моето виждане относно броя кандидати за всяка едно отделна година. И от математическа гледна точка и от всички други гледни точки това означава, че вероятността да бъдеш приет в желаното училище или специалност е по-малка когато кандидатите са повече. Дори и ако си голям талант, нищо не е сигурно. Защо? Защото доброто представяне в практически изпит зависи от фактори не касаещи много често твоите способности : кофти място, свети ти Слънцето в очите, не си на кеф.....И да, ако наистина  си добър би се справил във всяка ситуация, но няма да можеш да дадеш  100%. Което би повлияло на оценката ти. Затова много обичам да казвам, че човек никога не трябва да подценява хората или ситуацията, независимо колко си добър.
Насърчавам родителите да бъдат спокойни, за да могат и децата да бъдат спокойни и уверени и дадат най-доброто от себе си. Ние сме за това, да бъдем тяхната опора. И бъдете сигурни. Ако рисуването е техният път, всяко детенце, ще си намери мястото.

Успех!

# 614
  • Мнения: 14 049
вдигането на прах от старите години за мен е единствено и само показател че година с година рядко съвпадат и всякакви статистики са тип стъкмистики. Много силно впечатление ми беше направило как отличници на едното място са с тройки на другото, което допълнително внася голям хаос и би могло да осветли ситуацията единствено ако човек е видял композицията, работата и оценката и също така да има някакво инфо от кухнята какво точно искат като стил в това училище.

Хапливо...Както казах очаквах че има нещо друго което ми убягва. Защото последните две страници без да следя детайлно разговорите се въртят основно около това. И си викам че нещо в Сф се е променило както примерно приемът на документи електронно. Би могло много добре да се обобщи по всяка специалност колко деца кандидатствали, как са подредили желания. Чак ме карате да се оправдавам. Благодаря за което.

Успех на всички, защото за мен темата се изчерпа.

Общи условия

Активация на акаунт