Работа, CV-та, HR-и, съвети - 80

  • 25 349
  • 853
  •   1
Отговори
# 60
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Какви шашми? Най-много да не ти ги дадат последния месец.

# 61
  • Мнения: 15 333
Умувам как да накарам шефа да ме съкрати и да ми плати една (поне) заплата и какви номерца би могъл да пробва. Изглежда въпреки челния опит от 4 години приоритетите, организацията на времето и компетенциите кое как да се върши все пак не са в моя полза.

# 62
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Съкращение е трудно постижимо. А и там обезщетението започва от 4 заплати и максимума е 10 (по спомени, може и да не е актуално). Но няма да се съгласят, защото не могат да назначат нов човек някакво време. Настрой се психически, че един месец ще го изкараш все някак. В предишната тема беше коментиран болничен по време на предизвестие, че те го стопира - максимума е 2 седмици от личен лекар. То това си е половината предизвестие. Връщаш се за един ден и си взимаш още 2 седмици. Ковид, ко да прайш... Това в краен случай де. Започвай да си търсиш ново място и дерзай как да се измъкнеш без щети. Някои места (напр. в държавната администрация) са конкурсни - нито му дължиш предизвестие, нито може да мъцне.

# 63
  • Мнения: X
Нарциса, не е лесно да те съкратят. Трябва да ти платят обезщетение, и аз мисля, че са поне 4 брутни. После на същата длъжност нямат право да назначат 6м друг човек. Което не значи, че не могат да назначат на твоето място с друга длъжност, но…


Вариант е да напуснеш и да отидеш на борсата, ако имаш познати с фирма, които да ти направят услуга фиктивно да те съкратят. Тъпо е, че трябва да плащаш осигуровките за месец-два и през това време да нямаш приход от заплата.

# 64
  • Мнения: 15 333
В началото на ковид истерията съкрати едната колежка от днес за утре и само една заплата изплати.
Имам чувството, че последните 2 години все едно на друго място работя, а нито сме в криза, нито работата е намаляла, нито обороти са паднали, а точно обратното. А от няколко месеца ми пуска различни варианти на на теб май не ти се работи в тази фирма и затова умувам дали мога да го афектирам достатъчно, че да предприеме стъпка да освободи фирмата от мен.
Вариант с познат с фирма нямам. Ако баща ми ме назначи, ще му усложня живота твърде много, не си струва упражнението.

# 65
  • Мнения: X
Не мисля, че е постъпил редно с колежката ти. Може документално да е писало 4 заплати, тя да се е подписала и да не е спорила.


Тоя шефът ти не знам за какво се държи така. Като те чета оставам с впечатление, че доста работа вършиш. Ако те махне, кой ще сложи на мястото ти? До една степен ако си човекът оркестър и се махнеш е кофти за тях, доста дейности ще страдат, докато новият/новите влязат в ритъм.

# 66
  • Мнения: 9 050
4 заплати са при прекратяване по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение (чл.331). Няма нищо общо със съкращаване на щата (чл.328). При съкращаване се дължи заплащане за срока на предизвестие (ако предизвестието не бъде отработено обаче. Защото има вариант работодателят да отправи предизвестие, че ще те съкрати след месец или колкото е предизвестието по договор. Тогава това обезщетение не се дължи.) Отделно се дължи и още една заплата, ако не започнеш работата един месец след съкращаването. Само това е. Така че, може и съвсем коректно да е изплатено обезщетението на колежката ти.

Предимството на съкращаването е, че дава пълни права за обезщетение за безработица. При прекратяване по чл.331 обезщетението е минималното.

И няма лимит на заплатите по чл.331. Има само минимум - 4 заплати. Максимум не е заложен. Може и 20 да са.

Никой работодател не би се съгласил да съкрати човек без да има обстоятелствата за това, защото е прекалено рисково.

# 67
  • Мнения: 15 333
Доста е, да, лошото е, че - за мен поне - е съвсем елементарна, но много времеемка, което стопира всякакви дискусии по въпроса - винаги може да ми каже (и редовно казва) е, това колко пък е сложно/колко пък време ти отнема.
Честно казано, въобще не ме интересуват колежките дали са прецакани, имам си доста причини, част съм споделяла. Само дадох пример, че не би било изключение съкращаването.

Нищо лично, благодаря, не уточних, че е съкратен щатът. Може и моя щат да съкрати - офис мениджър съм, просто ще назначи продавачка, каквато беше съкратената през 2020та колежка.

# 68
  • Мнения: 30 277
Има и друго. Освен че съкращава щата и не може да назначава на тази длъжност,  той ти дължи една месечна заплата, ако не си намериш работа през този месец. Не е все едно дали ти напускаш, дали е по взаимно съгласие или е съкращение.

# 69
  • Мнения: 4 181
Рабптила съм като ТРЗ в БГ фирми. Никой не изплаща реално обещетението. Държат те под напрежение че няма да ти платят и заплатата ако не разпишеш документите фиктивно че си получила парите. 95% от БГ работодателите плащат кеш,  ако плата с карти ти ги превеждат и отиваш с техен човек до банкомата да ги итеглиш и върнеш на фирмата. На такива зверства съм се нагледала!  Затова сега не искам и да чуя за тази работа. То бива боклуци,  бива ама някой нямат мярка. До сега ако съм срещнаа 3-4 коректни към служителите си работодатели ще е много. Въобще не се надявай да ти изплати каквато и да било заплата,  ако ще в закона да пише че е длъжен. Това е реалността тук.
Търси си нова работа докато е време или се приготви да бъдеш на минимума на борсата на труда за 4 месеца ако напуснеш по взаимно съгласие чл. 325.

# 70
  • Мнения: 30 277
Ако не ти плати, сигнал към ИТ и ще стане.

# 71
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Нарцѝса, обясни му на тоя твой шеф за технологичното време. Може и с примера с кокошките, че да го осъзнае по-лесно.
Скрит текст:
Ако една кокошка мъти 10 яйца за 20 дена, то това не значи, че 10 кокошки ще измътят 10 яйца за 10 дена.

# 72
  • Мнения: 9 050
Скрит текст:
Рабптила съм като ТРЗ в БГ фирми. Никой не изплаща реално обещетението. Държат те под напрежение че няма да ти платят и заплатата ако не разпишеш документите фиктивно че си получила парите. 95% от БГ работодателите плащат кеш,  ако плата с карти ти ги превеждат и отиваш с техен човек до банкомата да ги итеглиш и върнеш на фирмата. На такива зверства съм се нагледала!  Затова сега не искам и да чуя за тази работа. То бива боклуци,  бива ама някой нямат мярка. До сега ако съм срещнаа 3-4 коректни към служителите си работодатели ще е много. Въобще не се надявай да ти изплати каквато и да било заплата,  ако ще в закона да пише че е длъжен. Това е реалността тук.
Търси си нова работа докато е време или се приготви да бъдеш на минимума на борсата на труда за 4 месеца ако напуснеш по взаимно съгласие чл. 325.
Това изобщо не е масово. Не казвам, че не се случва, а че е по-скоро някакво изключение. Аз вече съм напуснала, обаче някой ще дойде с мен до банкомата и аз ще му дам заплатата си! Защо? Ще ме уволнят ли? Аз вече не работя там.

Фирмите си изплащат дължимите обезщетения, защото е много по-евтино да дадеш една заплата, отколкото да се влачиш по съдилища или да ти дойде ИТ на проверка.

Специално за това обезщетение обаче (една заплата, ако си останал без работа след съкращаване) има особеност. То не се изплаща автоматично. Трябва да отидеш при работодателя, да представиш трудова книжка, за да се види, че нямаш запис от следващ работодател в нея и да попълниш молба да ти се изплати обезщетението. Иначе няма как да ти го изплатят, защото то е дължимо под условие (да си останал без работа) и това трябва да се докаже.

# 73
  • Мнения: 30 277
Гледам обявите в джобса. Много ми е интересно, като посочат заплата от 900 до 1800 лв. примерно. Това си е двойна разлика. Разбирам да е 900-1000 лв, да речем, или пък 1800-2000 лв., но така ми е супер чудно защо го правят......?!?

Ето реална обява. При това за позиция, в която няма бонуси, които биха докарали от 900 та чак до 1800 лв. Не е търговска, не е свързана с някакви обороти.

https://www.jobs.bg/job/6445845

# 74
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Зависи каква част от изискванията им покрива кандидата, колко опит има (едно е да си с 3, друго е да си с 23 години опит)... Пък и както за всяка друга работа - най-вече зависи от това, колко добре можеш да се "продадеш".

Общи условия

Активация на акаунт