Дванайсетокласници - тема 2

  • 56 338
  • 790
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 444
За чужбинските унита знам, че гледат всички хорариуми и оценки по собствена преценка. Ако определен брой кандидати със сходен успех кандидатстват за малко места, критериите за прием могат да включат и резултат от матурите. За БГ Унитата не знам дали ги взимат предвид.

# 736
  • Мнения: 426
Детето е питало в училище, нищо не знаят.
Звъннах в РУО, много любезна и запозната госпожа, потвърди, че ще може да се яви на трета матура физика профилирана. Чакат писмо от МОН с указания, как ще се оформи документално. Каза, че ще се подават Декларация за валидиране и да погледна промяната от 02.02.23г. чл. 166 и 167.

# 737
  • София
  • Мнения: 12 255
Е, ние тази промяна 5 страници я дъвчем. Дидева даже цитира въпросните разпоредби.

# 738
  • София
  • Мнения: 18 168
mtz  и евентуално други интересуващи се ,

Скрит текст:
много любезната майка на  девойка с такава шестица ми отговори  Heart. Ученикът подава заявление за нашите матури и на мястото на втората задължителна поставя немския. Идват после резултатите от немските матури. Ако на тази по немски има 11 или повече точки (въпросния праг, който коментирах по-горе),  му се полага въпросната шестица. Резултат под 11 не означава обаче, че ще му го приравнят на нещо по нашата система (примерно петица или четворка) и ще може да си спести  ходенето, понеже матурата не му е от значение.. Тогава задължително се явява на българската. А този с признатата шестица не прави нищо, училището служебно придвижва  нещата. Пожелавам на девойката ти да е от тези, които ще си спестят единия ДЗИ Wink

# 739
  • тук-там
  • Мнения: 5 796
Милата ми Русалка! Златна си!
Нещо се е спекла моята и не и се вярва да я вземе с 11, ама на твоите пожелания ще се надявам аз Simple Smile

# 740
  • Мнения: 5 160
На дъщеря ми са им раздали само заявления за ДЗИ. Направи ми впечатление, че има графа, в която да посочиш нивото на чужд език, на което ще се положи матурата. Не знам как са изглеждали заявленията миналата година, но това ми се стори странно. Чудя се колко ученици знаят кое ниво да посочат.
В зависимост дали чуждият език е изучаван ИИЧЕ, РИЧЕ. Учителите ще помогнат.
Дидева беше пускала прегледна таблица.
Не знам тази дали е актуална.
Скрит текст:

# 741
  • София
  • Мнения: 12 255
Аз съм наясно с нивата. Само се чудя колко хора са.

# 742
  • Мнения: X
Така. От МОН се изказаха по въпроса за валидирането. Все пак нещата си остават, както ги мислехме в началото, преди да се отдадем на излишни допълнителни разсъждения. Joy

Зрелостниците могат да полагат изпити за валидиране на компетентности по реда на допълнителните матури. Това предвиждат новите промени в Закона за предучищното и училищното образование. Резултатът от всеки успешно положен изпит се отразява в отделно удостоверение, а не в дипломата за средно образование.

От предстоящата сесия май-юни 2023 г. на изпити за валидириране на компетентности могат да се явяват и зрелостници, които са изучавали учебен предмет като общообразователен, а не като профилиращ, но искат да валидират компетентностите си по профилиращия предмет. При валидиране върху учебното съдържание за придобиване на профилирана подготовка, възможни за избор са всички предмети, по които се провежда ДЗИ (профилирана подготовка), включително български език и литература. Желаещите трябва да подадат заявление до началника на регионалното управление на образованието. Срокът за това е същият като за подаване на заявление за явяване на държавния зрелостен изпит – до 21 февруари.

Задължителните държавни зрелостни изпити за учениците, които се обучават за придобиване на профилирано образование, са по български език и литература и по изучаван профилиращ предмет. Учениците, които се обучават за придобиване на професионално образование, полагат задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература и задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация.

Матурата по български език и литература ще се проведе на 19 май 2023 г., а вторият задължителен държавен зрелостен изпит, както и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация - на 23 май 2023 г. Началният час и за двата изпита е 8:30 часа.

Конкретните дати за полагане на допълнителните държавни зрелостни изпити предстои да се утвърдят след обобщаване на подадените заявления и изтичане на едномесечния срок за обществени консултации.

# 743
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
За който ще се бори за УНСС. Марулетке
Още една опция за прием.
https://newsmaker.bg/2023/02/нов-начин-за-прием-в-унсс/?fbclid=I … aO7kpt95KQdsvzRcM

# 744
  • София
  • Мнения: 6 582
За който ще се бори за УНСС. Марулетке
Още една опция за прием.
https://newsmaker.bg/2023/02/нов-начин-за-прием-в-унсс/?fbclid=I … aO7kpt95KQdsvzRcM
Марулет, мога да говоря с Весела ( собственичката на Маре) да сподели подробности.
При нас новото е, че едната мома взе B2 по немски. Не пожела да се напъне за DAF, ама то не й и трябва. Сестра й е приета в най-желаното уни в Нидерландия и сега започва голямото чудене да остане или да замине.
Ходиха с приятели на обиколка на унита в Нидерландия - уж са доволни.

# 745
  • София
  • Мнения: 10 335
Биби, и Аля взе В2 в края на миналата година, С1 реши да остави за догодина, не че и трябва..
Щерката категорично отсече, че не иска в чужбина, а исках да ходи в Германия, но имам ли думата Mr. Green
Ще видим с какво ще ни изненада накрая.

# 746
  • София
  • Мнения: 18 679
Да не са излезли резултатите от деесде-то и наборът да си мълчи?! Нищо не ми е казвал...
На финалната права е за унито. Одобриха му играта, получи покана за интервю. Тръпнем в очакване Stuck Out Tongue Closed Eyes
За другия уни даже не си е завършил проекта. Според мен чака, ако стане в единия, да не се мори за другия...Ако колкото е енергоспестяващ, беше и спестовен...милионерка да съм станала!!!
Дрехи за бала щели да пазаруват с момчетата заедно. Викам- я пак?! Призля ми и получих сърцетуп....
За матури вкъщи въобще не се коментира. Как я мисли тоз човек, не знам Rolling Eyes

# 747
  • София
  • Мнения: 6 582
Белинде, споко! Няма общо с ДСД. 🤭

# 748
  • Мнения: 140
Благодаря за изчерпателната информация..Интересувам се за професионална гимназия дали може да се вземе по високо ниво по английски език от А2 чрез валидиране  и трети избираем ДЗИ?Девойката е в гимназията по фотография и полиграфия и иска да се яви на ДЗИ английски...Скандал стана..три учители я разубеждаваха, че това е груба грешка, защото нивото е ниско..Може ли да се яви на ДЗИ английски А2 или В2 дори..ако по план в общообразователната подготовка са до А2?Благодаря още веднъж![/b]
Така. От МОН се изказаха по въпроса за валидирането. Все пак нещата си остават, както ги мислехме в началото, преди да се отдадем на излишни допълнителни разсъждения. Joy

Зрелостниците могат да полагат изпити за валидиране на компетентности по реда на допълнителните матури. Това предвиждат новите промени в Закона за предучищното и училищното образование. Резултатът от всеки успешно положен изпит се отразява в отделно удостоверение, а не в дипломата за средно образование.

От предстоящата сесия май-юни 2023 г. на изпити за валидириране на компетентности могат да се явяват и зрелостници, които са изучавали учебен предмет като общообразователен, а не като профилиращ, но искат да валидират компетентностите си по профилиращия предмет. При валидиране върху учебното съдържание за придобиване на профилирана подготовка, възможни за избор са всички предмети, по които се провежда ДЗИ (профилирана подготовка), включително български език и литература. Желаещите трябва да подадат заявление до началника на регионалното управление на образованието. Срокът за това е същият като за подаване на заявление за явяване на държавния зрелостен изпит – до 21 февруари.

Задължителните държавни зрелостни изпити за учениците, които се обучават за придобиване на профилирано образование, са по български език и литература и по изучаван профилиращ предмет. Учениците, които се обучават за придобиване на професионално образование, полагат задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература и задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация.

Матурата по български език и литература ще се проведе на 19 май 2023 г., а вторият задължителен държавен зрелостен изпит, както и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация - на 23 май 2023 г. Началният час и за двата изпита е 8:30 часа.

Конкретните дати за полагане на допълнителните държавни зрелостни изпити предстои да се утвърдят след обобщаване на подадените заявления и изтичане на едномесечния срок за обществени консултации.

# 749
  • София
  • Мнения: 444
За какво ви е матура на английски ниво А2? Защо девойката смята, че ще и потрябва? Има сериозна разлика между ниво А2 и В2. Нивата вървят от А1.1, А1.2, А2.1, А2.2, В1.1, В1.2, В2.1 и В2.2 Ако смята, че ще и помогне за търсене на работа - ако не умее да работи с езика на практика, никаква матура няма да убеди работодателя, че го знае. По принцип ниво В1.1 е минималното ниво, което доказва някакви познания за практическа работа с езика.

Последна редакция: нд, 12 фев 2023, 19:46 от *kalimbi*

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт