Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 58 626
  • 809
  •   2
Отговори
# 105
  • Мнения: 18 985
В материала пише къде човек да си даде парите Simple Smile Като редовните линкове от Тавекс - не купувайте имоти, дайте си парите за злато.

# 106
  • Мнения: 485
О, kokopapa! Къде се губиш? Дай малко инфо за взаимните фондове на ДСК. Докъде стигнаха там нещата, имаш ли доходност?

Привет!
Махнах ги преди около  година и половина-две(трябва да проверя точно), защото ми трябваха пари за БФБ  - купувах Алтерко около 10лв и участвах в  листването на Биодит, Импулс, Дрон-а и HR capital.
Но ако наистина се интересуваш от ДСК Растеж(21ва +29%, а 22ра -4,3%):
https://dskam.bg/docs/librariesprovider3/all-funds/growth/report … 38115294066400000

Ти как се справяш - нови инвестиции?


EmmaT@
Притежавам акции на Алтерко АД и Импулс 1, а тази мързелива неделна утрин, докато разглеждах страницата им попаднах на сравнението, което реших да споделя в темата Simple Smile . Имам интерес от поскъпване на акциите на Импулс, но със сигурност не получавам приходи от популяризиране на статии в сайта им. Ако админите решат, нека изтрият линка.

Последна редакция: нд, 05 мар 2023, 10:57 от kokopapa

# 107
  • Мнения: 116
Май растежът при ДСК Растеж е само в името. За пет години 10 000 лева са станали 9877 Simple Smile

# 108
  • Мнения: 485
Май растежът при ДСК Растеж е само в името. За пет години 10 000 лева са станали 9877 Simple Smile

Така е защото основния им портфейл е вложен на БФБ, а там декември 2017 и януари 2018 имаше връх на Софикс, след което последва спад, после дойде и Ковид, но ако не сте влезли на върха, а например 2020 сметката е друга - за последните 3години резултата е +16% . Не защитавам фонда и нямам финансова изгода от ДСК Растеж, просто дискутирам мнението ви Simple Smile Всъщност мисля, че още в края на настоящата година сметката ще е друга Wink , без да препоръчвам инвестиция в каквото и да е.

# 109
  • Мнения: 18 985
Кавръков, един такъв линк с автореклама на една платформа без никаква друга информация няма стойност извън... рекламната. Както казах - правиш същото като потребителите, които през месец пускат линкове от Тавекс, където Тавекс "доказва" как хората не трябва да си дават парите за имоти, а при тях.

# 110
  • Мнения: 485
Кавръков, един такъв линк с автореклама на една платформа без никаква друга информация няма стойност извън... рекламната. Както казах - правиш същото като потребителите, които през месец пускат линкове от Тавекс, където Тавекс "доказва" как хората не трябва да си дават парите за имоти, а при тях.

Напомняте ми за пореден път защо изгубих интерес към темата - тук заяжданията и обидите са в повече от полезното. Имаше една дама Черна станция - от нея научих много повече  за пералня и сушилня 2в1 в една друга тема, но тук ...само заяждане и т.н.
Усмихнат ден на вас!

# 111
  • Мнения: 18 985
Да се каже, че пускаш рекламен линк с крайно едностранчива информация, очевидно не е заяждане, а предупреждение към тези от участниците в темата, които са тук отскоро. Същото правя и когато видя това от други потребители - първите един-два пъти обяснявам защо сайтът Х има интерес да напише точно това и да похвали продукцията си, от третия път нататък сменям речника, защото очевидно вече не е неумишлено и от незнание.
Далеч съм от идеята, че си монетизирал линка, по-скоро е част от безплатната ти война с недвижимите имоти.

# 112
  • Мнения: 55 101
Май растежът при ДСК Растеж е само в името. За пет години 10 000 лева са станали 9877 Simple Smile

Това е много важно за начинаещи инвеститори.

Кокопапа, все още разчитам на имотния сектор. Ти не знам защо така ги мразиш. Simple Smile
Дъщеря ми се е залюбила с един бургазлия, ще видим как ще се развият нещата, може да купя в Бургас едно жилище. Няма да е за инвестиция.

# 113
  • Мнения: 485
Май растежът при ДСК Растеж е само в името. За пет години 10 000 лева са станали 9877 Simple Smile

Това е много важно за начинаещи инвеститори.

Кокопапа, все още разчитам на имотния сектор. Ти не знам защо така ги мразиш. Simple Smile
Дъщеря ми се е залюбила с един бургазлия, ще видим как ще се развият нещата, може да купя в Бургас едно жилище. Няма да е за инвестиция.

Чудесна новина - да са живи и здрави младите! Бургас е един от малкото градове, който случи на гербаджийкси кмет и продължи да се развива добре май? Нямам нищо против НИ, просто днес проверявайки за новини сайта на дружество, в което имам малко дялове, попаднах на статия сравняваща ябълки и круши и реших да я шерна. Наличието на имот ЗА  ЖИВЕЕНЕ е базисно изискване в БГ и дава възможност на индивида да вдигне поглед към останалите етажи на пирамидата на Маслоу, и му позволява да прави много други "по-възвишени" Wink неща, така че няма лошо.

Но... НИ за инвестиция в държава стапяща се с 50 000души на година(за 2022г. дори и София според НСИ е започнала да намалява) е съвсем друга работа. НИ за инвестиция имат някои особенности, които  за мен ги правят непривлекателна инвестиция - липсата на правна рамка регламентираща взаимоотношенията между собственик и наемател е един проблем отличаващ БГ от цивилизована Европа, закон за брокерите и т.н.. За липсата на връзка между цените, които са все още в небето и наемите - изостанали значително, дори няма да повдигам темата. Другото е слабата ликвидност, която ще намалява още с повишаването на лихвените % , а невъзможността да вземеш и пренесеш инвестицията си е основната им слабост например във време на война или бедствие. А както загатва г-н Ювал Харари в книгите си - светът се радва ненормално дълго на мир... забравихме бързо,  че на всеки 20- 30 години в Европа е имало много смърт и разрушения. Както се видя сме заобиколени от доста авторитарни режими - пълни с диктатори копнеещи да оставят името си в историята, така че войната е била въпрос на време и последните 70г. мир може да останат назад в историята, като прецедент. Ето бизнеси и фирми се вдигнаха и напуснаха Украйна - локираха се къде ли не, но не това се случи с недвижимите имоти в Бахмут например... Мога да изброявам още аргументи, но сме ги говорили много пъти и не е това целта на поста ми.

Радвам се на хубавите новини около теб!!!
Хубава вечер!

Последна редакция: нд, 05 мар 2023, 17:50 от kokopapa

# 114
  • Мнения: X
Инвестиция в БГ имот или в БГ растяща компания 🤔 ? 
https://www.impulsegrowth.eu/imoti-ili-barzorastyashti-kompanii/

Че тя и тая статия сравнява ябълки с круши. Всеки човек с базови познания по темата инвестиции ще знае защо. И това дори като се абстрахираме от факта, че въобще не дава адекватна информация да си състави човек инвестиционна теза.

# 115
  • Мнения: 342
@BadKarma, забеляза ли, че статията е написана в раздел "Инвестиции за напреднали" на сайта? Simple Smile

# 116
  • Мнения: X
Не съм обърнала внимание. Забелязах, че е неадекватно написана, не дава адекватно обоснована инвестиционна теза и не използва концептуално правилния подход да противопостави различни типове инвестиции.

# 117
  • Мнения: 116
Харесахте ли си нещо покрай промоциите от последните няколко дни?

# 118
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Аз попълних малко някои позиции и взех TDIV, че отдавна му се каних. Исках още малко да вкарам, но дебнем някоя сгодна имотна оферта и нямаше как да напазарувам от сърце Simple Smile Очаквам, че годината пак ще е шарена и ще има още прИмоции.

# 119
  • София
  • Мнения: 2 075
Здравейте, от известно казвах на баща ми да направи някакъв депозит и да прехвърли парите от дебитната му карта, които са се натрупали от пенсии и заплати.
Той е на 68г, днес е бил в ОББ и както се досещате са го омотали с приказки и обещания и внесъл 20 000 лева за 5 години в застрахователно-инвесниционна програма Еврохоризонт 2 на ДЗИ
https://www.dzi.bg/individual-clients/individual-health-en/evroh … estment-programme
Сега ми се обажда да ме пита дали нещо не го били измамили, аз хал хабер си нямам от тези неща, четох, но честно казано нищо не разбирам?
По това което пишат уж след 5 години трябва да се вземат някакви допълнителни пари над внесените,  но доколкото разбирам тези пари не са защитени от държавата и може да ги изгубиш, така ли е?
Има някаква застраховка живот, но пише до 70 години, а той ще ги надмине след 2 години, тогава какво се случва, вече я няма ли тази застраховка.
Казали са му, че ако изтегли парите предсрочно дължи 5%, но аз чета в дадените документи, че може да се прекрати договора до 30 дни след подписването му, но нищо не пише в този случай за някаква наказателна лихва.
Ще съм благодарна ако изкажете мнението си, виждам, че сте наясно с тази материя.

Общи условия

Активация на акаунт