Преждевременна яйчникова недостатъчност / ранна менопауза

  • 9 237
  • 225
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 22
Здравей AlisonParker,

 0,036 беше АМХ. Като го кажа физиономията не лекаря е ужасна… Като го тествах цикъла ми беше дошъл 4 пъти в един месец. Не знам защо така се обърка и дали изследването е точно. Но някакси имам атрални фуликули по 1-2 във яйчник. С тая стойност не очаквах и 1 да има. Правихме опит 1-2 месеца, ние разбрахме тази диагноза преди 3 месеца. Обиколих някои лекари в София, но се насочихме към Турция. Последно имах овулация преди 2 месеца, ама този месец лентичките нищо не показват, та това малко ме събори психически.

Последно Шефкетова от Токуда беше видяла фоликул 20 см, после се съмняваха за “кухо яйце”. Не стана ясно имало ли е нещо въобще, което да е спряло да се развива. Дали е възможно да е спряло да се развива заради ниските хормони, които имам (прогестерон и тн)?

Ако това е от начина на живот е странно защото, спортувам, не пия газирани напитки, алкохол един път в годината, гледам да избягвам и захарта, тестото. Мога да кажа, че само силния стрес е на високо ниво. Сега чета информация за добавки, храни, спорт и правя всичко което мога.

# 61
  • Мнения: 3 190
Аз с лентички никога не съм успяла да засека овулация, а такава съм имала доказана от лекар. А и тестовете не гарантират овулация, те засичат само пика на ЛХ. На фоликулометрия ходих да се види как растат фоликулите, на колко см се пукат и задължително дали после има жълто тяло. Опитай поне три месеца фоликулометрия ако имаш овулация да видиш дали ще успееш да забременееш естествено. А иначе добре си се насочила за Турция. Ако имате финансова възможност направи на поне 1-2 места там консултация, ще ти кажат какви са ти шансовете, както и какви процедури могат да се направят при теб, за да се подобрят нещата. Изследвай си витамини и щитовидна жлеза. Изключи захарта, спортувай и почвай добавките от темата тук във форума. Млада си и имаш добри шансове, ще станат нещата. Успех 🍀

# 62
  • Мнения: 1
AlisonParker
Може ли да кажеш коя е точно Анти ейдж добавката която пиеш?

# 63
  • Мнения: 3 190
Скрит текст:
Ето тази, но изпих само една опаковка. Идва много бавно и през митница я освобождавах, така че няма да я поръчвам пак. Купувам си нещата по-отделно от iherb. Наскоро четох че, най-силно действие имат Ubiquinol, PQQ, Resveratrol и Astaxanthin, та сега наблягам на тях

# 64
  • Мнения: 476
С нашата диагноза е много трудно да засечем овулация с лентички . ЛХ е завишен почти постоянно и дори да не сме около овулация може да се объркаме , че сме тъй като ще се появява втора черта. Единствения сигурен начин си остава прегледа - фоликуметрия.

От добавките и витамините най-препоръчвани са:
Фолиева киселина ако я усвоявате, ако сте като мен и не я усвоявате - Неофолик (мета фолат) Витамин Д , Ц и Е
Калций и антиоксиданти ( мелатонин, селен, цинк, ubiquinol ( Coenzim Q10)
Напоследък нашумяха и NAC, NAD и trans resveratrol .

# 65
  • Мнения: 3 190
Никога не съм имала почти постоянно завишен ЛХ. Той е завишен при ПКЯ не при намален или изчерпан резерв 🙄

# 66
  • Мнения: 23
Здравейте отново! Писах по рано в коментарите.
Пробвахме веднага инвитро, тогава приемах и фемара. Ембриончето си беше супер уж, но инвитрото беше неуспешно. Лекарката каза че на 5 ден е било "малко бавно", на епикризата пише ранна бластоциста или нещо подобно. Та предложи да правим ПИД на всеки ембрион. Другия месец на спонтанен цикъл извадихме една яйцеклетка. На 5 ден ми се обадиха, че изостава и не могат да й вземат материал. Ще чакат 6 - или ще навакса или не. В крайна сметка ембриончето се оказа борбено, навакса, взеха му биопсия и там всичко е наред. Докато излезе теста обаче стигнахме до следващаата пункция. Лекарката искаше да ми изписва фемара пак като й казах че веднъж съм я пила, и не съм реагирала на стимулацията та ми даде кломифен. Резултат - фоликул и половина - две извадени яйцеклетки, не се случва оплождане. Като разпитах ембриоложката каза, че никой не може да каже защо, но яйцеклетките не са били с най-добро качество. Така че само си платих оплождане и пих студена вода. Та всеки път си мисля, че стигам дъното на емоционалното си състояние, ама всеки път след удар и по-зле. Това фоликулче, което беше само половин, явно се продължи да расте или поне останалата част от него защото резултата е този месец задържан фоликул. Естествено пасуваме. На 8 ден в другия яйчник се видяха 3 фоликулчета, което вероятно ще чакат другия месец, пак се опитаха да ми предложат фемара, ама аз отказах. В крайна сметка нищо хубаво не видях от тия хапчета. Сега, седмица по късно, в яйчника с три фоликула има 5. Да отбележа -- приемам добавки яко, поспрях въглехидратите, взимам и лекарство за захарта, защото от "спокоен" живот малко я изкарах извън граница. Та лекарката ми, иска да стимулира тези 5 фоликула, ама вече с инжекции. Аз продължавам да се опъвам. Каза да отида на втори ден и ако фоликулите са там, пак ще ми предложи стимулация. И аз толкова четох, че стимулацията скапва качеството и вреди на яйчниковия резерв дето го няма, направо се отчайвам. Правя всичко за тези яйцеклетки, другия месец съм на ПРП. Обаче въпроса за стимулацията остава. Дали да се доверя на лекарката, или да си карам на всичко което изчетох. Миналия месец с двата дефектни фоликула ФСХ ми беше 18. Започвам да пия и пшеничена трева, тук срещнах че е добре в моя случай. Яйчниците са ми вече с малко намален размер, но нямало как да ми се увеличат, чрез ПРП може малко да регенерира тъканта. На 29 съм. Боря се за второ детенце вече трета година. Не издържам дори да гледам бременни жени, всички наоколо забременяха и родиха, а аз не мога да се погледна в огледалото. Искам съвет от вас, защото познавате болката, терзанията и мъките. Вие в този случай ще дадете ли да ви стимулират силно? Защото аз клоня да я помоля да ми даде два месеца на естествен цикъл и ако не излезе нищо читаво ще дам стимулация.

# 67
  • Мнения: 3 190
Разбирам желанието за второ дете и аз в момента опитвам за второ, но моля ви се, какви са тези приказки - жена, която има дете да не може дори да поглежда бременни? Да не може да гледа себе си в огледалото? Вашето дете как би се почувствало от това, че не е достатъчно за вас и на всяка цена трябва да имате друго? Помислете малко за работа върху психиката си, може би някакъв консултант, не знам, не ми звучи нормално, а всички знаем, че освен добро физическо състояние е важно и психиката да е на ниво, за да се случи забременяване ( да не сме стресирани, изнервени, ядосани, гневни и всички подобни емоции само вредят)
Иначе да, аз бих се съгласила на стимулация ако три години нямам успех. Само че не бих я направила в България.

# 68
  • Мнения: 82
Пет фоликула звучи супер. Подходящата стимулация ще позволи да узрее за пункция повече от един,докато на ЕЦ, разчитате на един доминантен фоликул. ПРП най-вероятно ще помогне и е добра стъпка.
От добавките не знам взимате ли PQQ, добре е за деленето на яйцеклетката след оплождане.

# 69
  • Мнения: 23
Ами може да не е нормално, но това е истината. Позната не успяваше да забременее три години с второ, не е стъпила на лекар и забременя, ей така след това от нищото. Доста по-възрастна е от мен. Всички около мен забременяха по-големи от мен. Само моята клечка е къса. И аз не мога да се примиря с това. Моето дете ми казва само как си пожелава да имаме още едно детенце и гледа как другите връстници имат другарчета, а тя не. Това ме съсипва, да.
Три години е от началото на борбата ми, от тогава опитвам да забременея, но посещавам репродуктивен от ноември миналата година, имаше неща за оправяне - полипи, истмоцеле, задържани фоликули, вътрематочни възпаления, антибиотици. След това пробвахме естествено два месеца. Не стана и пристъпихме към инвитрото. Реално от началото на август съм наясно с диагнозата си.

Alis-11 Не съм чувала за тази добавка, благодаря Ви. Да, може и да узреят 5, но след стимулация, доколкото разбирам шанса да са здрави е по-малък. Някъде тук може би четох, че на жена без конкретния проблем и вадят 18 яйцеклетки, а до 5 ден оцеляват 3 ембриона. Реално шанса процентно при мен изглежда още по-зле.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 15:32 от Infernaliia

# 70
  • Мнения: 286
Важното е че сте се запътили към реализирането на тази мечта, не се отказвайте. Аз съм на 36, отвсякъде орязана и изрязана и нямам повече резерв в малкото яйчник, които са ми оставили.  От операции, не е ген, не е наследствено. Но никой лекар не ми е казал да се замисля за замръзяване на материал. Защо? И аз не знам, а съм от хората, които зверски са се грижили за себе си, уви днес вече надеждата ми е само в ДЯ. Сега отработвам мъжът ми да ме подкрепи за близнаци, като да е гарга да е рошава. Горе главата и се радвайте за щастието и успеха на околните, така ще имате подкрепа и вие.

# 71
  • Мнения: 23
Да, ама никой не ти казва ще стане, няма гаранции за нищо. Само опитваш и опитите ти не стигат там където трябва. Аз също съм мислила за донорска яйцеклетка. Нямам чак такива задръжки да се откажа от собствената си генетика, но финансовата част и чакането ме плашат. И там гаранции няма. Пожелавам ви успех и близнаци. Имам позната, която роди на 36 след много операции на кисти и миоми и почти без останали яйчници, като й бяха казали, че няма как да стане, даже една от операциите й 2015 искали да махат и матка и яйчници. Тя отказва и забременява спонтанно -  2018 роди.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 18:46 от bubanka

# 72
  • Мнения: 3 190
Жена да забременее след три години опити без да е стъпвала на лекар, не е някакво чудо. И след повече години се случва. Не й е било фикс идея и е станало - когато, тогава. Едно време като не се е ходело на лекар са си опитвали хората и когато стане тогава. Нямаш гаранция за нищо никога - и с ЕЦ и със ситумалация, и с донорска яйцеклетка. Може да стане, може и да не стане. Млада си, имаш високи шансове със стимулация. Този ПИД за какво го препоръчаха точно? Защото препдолагат, че на 29 г яйцеклетките ти са лошо качество ли? Спермограмата има ли отклонения ? При кой лекар си?

# 73
  • Мнения: 286
Да, ама никой не ти казва ще стане, няма гаранции за нищо. Само опитваш и опитите ти не стигат там където трябва. Аз също съм мислила за донорска яйцеклетка. Нямам чак такива задръжки да се откажа от собствената си генетика, но финансовата част и чакането ме плашат. И там гаранции няма. Пожелавам ви успех и близнаци. Имам позната, която роди на 36 след много операции на кисти и миоми и почти без останали яйчници, като й бяха казали, че няма как да стане, даже една от операциите й 2015 искали да махат и матка и яйчници. Тя отказва и забременява спонтанно -  2018 роди.

Никога няма гаранция, медицината не е математика. И не става от един опит, вече имам два неуспешни трансфера от 1 донорка, чакат нови 6 яйцеклетки от втора донорка. Продължаваме напред. Това е за една година. По това миналата година ми беше първия трансфер в живота. Въоръжаваме се с търпение и спокойствие. Аз се чувствам късметлийка, не веднъж съм го казвала. Не приемам състоянието си като наказание или че ме прави по- малко човек и жена. Случило се, ок- приемам го и продължавам напред. Щастлива съм че ги има докторите, донорите и най- вече мъжът до мен.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 18:48 от bubanka

# 74
  • Мнения: 23
ПИД препоръчаха, защото неуспешното инвитро беше с "хубав ембрион, ама малко бавен". Та теорията е, че може да имат хромозомни аномалии яйцеклетките и за това не става, и препоръчва на всеки ембрион ПИД. Спермограмата също има отклонения. Но там нещата вървят добре. Първата спермограма излизат 4 % правилна морфология, това беше април миналата година. Сега на епикризите на ембрионите последния път пишеше 14 % правилна морфология. Приема добавки съпруга ми, спортува, не пие, не пуши. Заради спермограмата всеки път е ИКСИ. При д-р Чапанова съм в Надежда. Била съм и при Сигридов.

Скоро говорих с една жена, занимава се с донорски инициативи. Каза, че е била с моята диагноза на 25 и е влязла в програмата за донорство. На нея всички ембриони са били с по 46 хромозоми, но нищо не се е получило защото нямали имплантационен потенциал. Това не го разбирам точно, как би могло да се докаже или изследва, но на жената, ако на 25 не са й добре яйцеклетките, то на мен с това ФСХ...

Допълвам - имам и два ранни аборта - на 27 и на 28 години бях. Броят ги биохимични.


Жена да забременее след три години опити без да е стъпвала на лекар, не е някакво чудо. И след повече години се случва. Не й е било фикс идея и е станало - когато, тогава. Едно време като не се е ходело на лекар са си опитвали хората и когато стане тогава. Нямаш гаранция за нищо никога - и с ЕЦ и със ситумалация, и с донорска яйцеклетка. Може да стане, може и да не стане. Млада си, имаш високи шансове със стимулация. Този ПИД за какво го препоръчаха точно? Защото препдолагат, че на 29 г яйцеклетките ти са лошо качество ли? Спермограмата има ли отклонения ? При кой лекар си?

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 16:15 от Infernaliia

Общи условия

Активация на акаунт