Думи, които "излизат" от употреба

  • 91 919
  • 3 661
  •   1
Отговори
# 3 645
  • Мнения: 30 311
Да: гластук също =  Halstuch.

Това какво е?

# 3 646
  • Мнения: 55 164
А аз се сетих за старио.

Какво значи?

# 3 647
  • Мнения: 12 647
Дядо. Старио, къде отиваш?

# 3 648
  • Мнения: 1 505
Хаваче, саханче, русло, ръчел /сладко/ се сетих днес.

# 3 649
  • Мнения: 6 054
За мен аспиратор е уред, който засмуква въздуха и го извежда навън чрез въздуховод.
Абсорбатор е, когато няма въздуховоди и въздухът минава през филтри,задържащи пари и миризми и пак се връща в стаята.
Ширм е съоръжение над печка или скара, което отвежда нагретия въздух и миризмите непринудително. Няма ел.части. Точно чадър над печка или скара.

Последна редакция: чт, 27 юни 2024, 17:11 от W

# 3 650
  • Мнения: 5 046
Пош или пошче съм го чувала отдавна, но по-скоро като кърпа за забраждане може би и/или килимчета, които се слагаха на стените до леглото.

Сега белих царевица за варене и се сетих за забравената вече дума "шушлопина". Означава обелките от царевица. Някога се киснеха с вода и се ползваха за връзки в градината.

# 3 651
  • Мнения: 9 965
W, от четенето в нет-а И моето разбиране за абсорбатор и аспиратор е същото. Но в темата за кухнята най-вече, ширм се употребява като синоним на аспиратор (отвежда с въздухопровод - тръба, ръгната в дупка в стената).

# 3 652
  • Мнения: 6 054
Въздуховод е нещо като комин, в който се включват всички аспиратори по вертикалата. Но не всички сгради имат и затова се дупчат стени. А някъде си включват аспираторите в комина, ако не се ползва по предназначение.

# 3 653
# 3 654
  • София
  • Мнения: 16 270
Галстук е вратовръзка, а не гластук.
Курдисвам си  будилника - настройвам му алармата за събуждане.
Сега никой не си курдисва телефона.

# 3 655
  • Майничка
  • Мнения: 12 736
Аз си курдисвам алармата. Курдисвам се и пред телевизора.

# 3 656
  • Мнения: 30 311
Курдисвам го знам като нагласям се някъде или нещо.

Както споменахте - Курдисвам се пред телевизора. Курдисвам се на масата и чакам да ми сервират....хахахаха Не го ползвам обаче.

# 3 657
  • Мнения: 55 164
Курдисвам е точно нагласям. Аларма, себе си. Grinning
Галстук не е ли руската дума за вратовръзка?

# 3 658
  • София
  • Мнения: 16 270
Да, руснаците така казват на всякаква връзка около шията.
Пионерский галстук едно време се носеше всеки ден върху униформите в у-ще.

# 3 659
  • Наблизо
  • Мнения: 6 439
Идва от немски,едно такова шалче като копринените на Ермес.Затова и така наричат пионерските връзки.Вратовръзка е krawatte

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт