Работа, CV-та, HR-и, съвети - 87

  • 31 393
  • 826
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Доларът много се клати, от известно време слушам анализи за Индия да дърпа напред идното десетилетие; а часовата разлика и нивото на език само от нашата камбанария като служители е пречка, иначе дано в източна Европа да останем конкурентни. Интересни са ми личните ви наблюдения, защото моите преки наблюдения са много ограничени на настоящата ми позиция.

# 76
  • Мнения: 1 240
Моите преки наблюдение в сферата на аутсорсинга на услуги, а не на производство е, че има тенденция американските компании да аутсорсват към Южна Америка, в частност Аржентина. И да, часовата разлика скапва всичко, но никой не го интересува, защото там е евтино. Не знам дали това се разглежда като опция и от европейски компании.

Налага ми се да работя и с екипи в Индия и ако не си говорим писмено, то устно почти нищо не мога да им разбера. Иначе работа вършат. С бутане, дърпане, ама вършат.

# 77
  • Мнения: 2 994
Е то между САЩ и Южна Америка часовата разлика е колко между отделните части на САЩ.

И точно това "бутане, дърпане, ама вършат" е проблема - качество е толкова ниско, а разходите за контрол на изпълнението и оправяне на проблемите - толкова високи, че всяка икономия се губи. Особено при сходна цена на труда.
Докато в Източна Европа качеството на работа е по-добро и спазването на законите в ЕС е на доста по-високо ниво. А Северна Македония и Сърбия са все още неразвити пазари на работна ръка и затова са достатъчно евтини и имат капацитет да продължат да са в близкото десетилетие. Те са реалната конкуренция на българското ИТ.
Между другото най-голямата индийдка аутсорска отвори офис в България миналата година.

# 78
  • София
  • Мнения: 17 978
А според мен не вършат, като ботове са и нямат бизнес разбиране за процеси/проекти/задания и т.н. Пълно с грешки, Бойко добре го е казал, че поправянето после излиза много по- скъпо.
И повтарят като бавноразвиващи се по колове, не можеш да разбереш какво ти говорят. Всяка друга точка на аутсорсване по света е нива над тези.

# 79
  • Мнения: 1 010
Ако имаш предвид компании да си изнасят части от бизнеса към Индия, това няма да се случи. От 13 години съм в аутсорсинга и това се говореше още когато започнах, но не се случи и няма и надежда. Аз работя с индийци и е трагедия това - говоримо на английски нищо не им се разбира, ползват най-лошите бизнес практики, държат се като в детската градина. Има сетната зуум среща, не се качват, и после започват "ама аз бях на погребение", "ама развали ми се компютъра". Ако имаш предвид индийски компании да станат водещи на пазара и да решат да изнасят бизнеси към България - наистина поне 10 години, ако не и повече, ще са нужни. Аз за толкова напред не мисля в кариерно отношение, всичко днес се променя много по-бързо.

Часовата разлика оказва влияние не само по отношение на заплащането. Физически човек не може да издържи да работи нощни или нестандартни смени за дълго време. Това води до голямо текучество, а при такова неминуемо се губи част от информацията назад по веригата.

Аз мисля, че най-голямата ни конкуренция в близко бъдеще ще е Украйна. След войната там ще потекат реки от инвестиции, а при тях минималната заплата е в пъти по-малка от нашата. Стандартът им беше по-нисък и от преди войната и след всичко, което им се случи, хората ще са благодарни просто да имат стабилен доход, а не като нас да сравняват екстри и да водят преговори колко дни да са хоум. Английски говорят перфектно, вижда се и от тези, които са тук, както и от социалните мрежи. Други езици със сигурност, най-малкото голяма част от младите избягаха в Западна Европа с намерение да се върнат, когато всичко приключи, и вече година и половина са навън.

# 80
  • Мнения: 1 240
Е то между САЩ и Южна Америка часовата разлика е колко между отделните части на САЩ.

Това е така, но те от щатите взимат решението, че европейските екипи ще работят с аржентинските. Точка. И факторът за избор е само и единствено цена.

Цитат
И точно това "бутане, дърпане, ама вършат" е проблема - качество е толкова ниско, а разходите за контрол на изпълнението и оправяне на проблемите - толкова високи, че всяка икономия се губи. Особено при сходна цена на труда.
Проблем е, да, и то голям. Но отново никой не го интересува, защото там е евтино. А всички целят съкращение на разходите и работят да се харесат на акционерите. Малко все едно една банка да се рекламира като дигитална за пред клиентите, но в действителност бекофиса да размята едни кашони с документи, защото комунизмът е построен отдавна и никой няма интерес да разбутва кочината, за да не се срине конструкцията. Това с банката е real life example.

# 81
  • София
  • Мнения: 17 978
А да, и манталитетът. Нулева работна етика. Не ме убивайте с камъни - ама циг@нска работа.

# 82
  • Мнения: 42 242
Пази боже да имаш проблем (ама истински, не да не знаеш как се прави нещо, а с някой бъг) и да трябва индиец да ти помага. Любезно те разтакават и уверяват, че са много щастливи да ти услужат и работят по въпроса. И до там.

# 83
  • Мнения: 9 085
Като чуя за индици и веднага си представям тонове отворени тикети с почти нулева успеваемост. Единственото им предимство е, че са много. Всичко друго е кошмар - манталитетът им е точно като от махалата.

# 84
  • Мнения: 30 297
Много точно казано. Изобщо не можеш да се разбереш с тях. Каквото и да им пишеш, както и да го обясняваш, те си знаят нещо си и си връщат едни и същи мейли. Имам чувството, че или не четат изобщо, или не разбират английски. При наличие на толкова онлайн преводачи, поне през тях може да си минават мейлите, ама.....

# 85
  • Мнения: 19 739
Нямам такива наблюдения аз за нашите в Индия, но всеки си гледа от неговата камбанария.

# 86
  • София
  • Мнения: 12 310
В предишната фирма, в единият проект по който работех ми не се налагаше да работя с индийци.
Както вие пишете в повечето случаи е някакъв кошмар комуникацията с тях и свършената работа, но имаше точно един колега индиец, с когото се работеше страхотно. Той беше програмист, аз валидация, никога не съм имала проблеми да ме разбере, веднага взимаше адекватни мерки, дори взаимно си помагахме при различни промени и в течение на работата. Случвало ми се е обаче с негов колега, цял ден да не можем да се разберем, накрая той да се включи, за буквално пет минути да уточним нещата и той да поеме от там нататък нещата. Така че и там има читави работници, но определено не са много.

# 87
  • Мнения: 2 994
Проблем е, да, и то голям. Но отново никой не го интересува, защото там е евтино.
Е там е въпросът, че не е евтино. Работя с индиици от източна и централна Европа и те масово се оплакват че заплатите тук са същите като там, ама тука плащали високи наеми. А бизнеса, за разлика от тарикатите на дребно, гледа крайната цена за свършена работа, не за обещана такава. И накрая като оправиш всички проблеми и стигнеш до нещо използваемо се оказва, че крайната цена е много по-висока. В последните 15 години опити за аутсорсинг към Индия имаше много. Масово фирмите се опитаха, опариха се и избягаха. И скоро няма да повторят. Там остават големите играчи, които искат да си изградят монопол за продуктите си на тамошния пазар и затова търсят местно производство.
Индия следва развитието на Китай, ама с 20 години изоставане. Китайците преминаха от евтина работна ръка за чужди продукти, през копиране, към разработка на свои оригинални. Индия иска същото, ама няма причина да се справят за по-малко време от Китай.

Аз мисля, че най-голямата ни конкуренция в близко бъдеще ще е Украйна. След войната там ще потекат реки от инвестиции, а при тях минималната заплата е в пъти по-малка от нашата.
Ситуацията в Украйна няма да се реши скоро. Поне що се отнася до Крим, Луханск и Донецк. Най-много да се стигне до временно примирие както след 2014 година, а тогава много украински ИТ фирми почнаха да се местят на запад и на юг, включително към България. Ако се загледаш какви коли карат голяма част от избягалите семейства ще им завидиш на стандарта и не е ясно дали ще искат де се върнат след като са се установили в ЕС. Все пак там обявиха мобилизация малко след началото на войната и избягалите мъже не са го направили легално, та не бих очаквал да са притеглени от особен патриотизъм.

# 88
  • Мнения: X
Аз така си представям екипите в Англия, как са ни коментирали, когато преди десетина години трябваше да ни прехвърлят един проект тук в София... Но отделно от страстите и личните предпочитания, финансите са финанси, а светът се променя, не седи същото, с което сме си свикнали. Но тази новина за въвеждането на рестрикции при вноса, която се коментира в момента в централата в щатите и се спуска към нас, ми говори, че ще има размествания. Имат някаква амбиция... Иначе и за Китай като бях малка, така говореха, и до ден "произведено в Китай" е символ на некачествено, и наистина има и много големи боклуци, но всъщност голямата част от западни брандове от почти всичко се произвеждат там...

# 89
  • Мнения: 1 240
Цитат
Е там е въпросът, че не е евтино. Работя с индиици от източна и централна Европа и те масово се оплакват че заплатите тук са същите като там, ама тука плащали високи наеми.

Аз визирах специално Южна Америка, не Индия.

Общи условия

Активация на акаунт