Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 30 095
  • 848
  •   1
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 6 752
Нека да платят единият депозит с първият наем, а вторият с вторият наем - опишете го в договора. Аз не бих отстъпила за 2 депозита, предвид в какво състояние си получих апартамента миналия път и как обезценилия се депозит /защото не бях вдигала наема и депозита съответно/ общо взето покри неплатените сметки, и нищо от ремонта. Ако апартаментът е хубав и наема адекватен, няма да се откажат заради 2 депозита.

# 766
  • Мнения: 6 386
descreet Аналогичен имот като локация, но маломерен тристаен, аналогичен наем, част чисто ново обзавеждане и малка част в отлично състояние ново (съвременно) обзавеждоне ПРЕДИ 5-6 години се отдаваше с 1.5 депозит платими с първия наем. Стандартните депозити тогава бяха ЕДИН. При тези цени не съм сигурна дали е разумно с по-малко от два. Потенциалните клиенти за района не са българи и депозитите не ги притесняват. По малко от депозит и половина твърдо не, но 550 лв (разликата) реално ако са проблем, не знам по-късно да няма проблем и с наема. Сменете брокера с такъв, който има друг клас клиенти.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 01:05 от drago_2008

# 767
  • Мнения: 1 210
Сумата наистина става голяма и е разумно да разсрочите.Както казаха по-горе -на два пъти.
Относно моя казус с апартамента за цялостен ремонт,може и да се отдаде ако само се боядиса,но всичко е старо и след експлоатацията от наематели,наема ще е нищожен
Вие  сте със сходен казус. Мен са ме съветвали първо да пускам и като се понатрупат пари от по-ниския наем, да си отремонтирам с натрупаното. Можете някакъв среден вариант -- например, да боядисате И да купите прилични уреди+мебели, но без да правите цялостен ремонт. Това вече вдига наема, а има прилични евтини мебели. За настилки и тн явно на никой не му пука (освен на мен Simple Smile))).

Последна редакция: пт, 29 сеп 2023, 11:36 от MariyaHris

# 768
  • Мнения: 65
descreet Аналогичен имот като локация, но маломерен тристаен, аналогичен наем, част чисто ново обзавеждане и малка част в отлично състояние ново (съвременно) обзавеждоне ПРЕДИ 5-6 години се отдаваше с 1.5 депозит платими с първия наем. Стандартните депозити тогава бяха ЕДИН. При тези цени не съм сигурна дали е разумно с по-малко от два. Потенциалните клиенти за района не са българи и депозитите не ги притесняват. По малко от депозит и половина твърдо не, но 550 лв (разликата) реално ако са проблем, не знам по-късно да няма проблем и с наема. Сменете брокера с такъм, който има друг клас клиенти.
И аз така разсъждавам: Ако са проблем сега, после ще имам проблем с наема, а целя дългосрочни наематели.
Някой питаше колко време не е отдаден- Вчера реално го пуснахме. Този разговор/че е трудно с два депозита/ го водихме преди да се обяви имота.
За разсрочване съм съгласна да платят втория депозит след два месеца примерно, но пак стигаме до това дали ще стоят изобщо толкова, ако не могат да си го позволят финансово.

# 769
  • Мнения: 2 481
Аз виждам следния проблем с разсрочването, дори и да е описано в договора: плащат едномесечен наем като депозит и се нанасят. След месец трябва да платят още толкова към депозита, но се разсейват или отказват да го направят. Какво се случва тогава? Карате ги да се изнесат? А разноските и почистването след тях или пък имотът да стои празен отново и да се занимавате с огледи?

# 770
  • Мнения: 9 825
Почистването е като при всяко напускане. Или те почистват, или се удържа от депозита, нали все пак са дали един в началото. Никъде не става въпрос при нанасянето да платят само един наем, а един наем + един депозит и следващия месец също.

# 771
  • София
  • Мнения: 6 752
Е, никой не прежалва лесно 1 депозит за 1 месец ползване на имот все пак. Каква е логиката в това. Не е невъзможно, но рядко се случва на практика.

Това е отговор на въпроса относно проблемът с разсрочването.

# 772
  • Мнения: 1 210
Ами ако хората са чужденци, със сигурност са свикнали да си дават директно 2та наема депозит+първи наем при нанасянето.

# 773
  • Мнения: 2 481
Почистването е като при всяко напускане. Или те почистват, или се удържа от депозита, нали все пак са дали един в началото. Никъде не става въпрос при нанасянето да платят само един наем, а един наем + един депозит и следващия месец също.

Обсъждаме принципно депозита, а не сумата, дължима при наемането на апартамент.

# 774
  • Мнения: 710
Моя приятелка нае миналия месец апартамент в престижен район, в хубав блок, обзаведен доста добре и с наем 1300 лв. с един депозит. Ако й бяха поискали 2, нямаше да го вземе, защото дължи и на брокерката и 1 наем+ 2 депозита си е вече доста.

# 775
  • Мнения: 65
Аз виждам следния проблем с разсрочването, дори и да е описано в договора: плащат едномесечен наем като депозит и се нанасят. След месец трябва да платят още толкова към депозита, но се разсейват или отказват да го направят. Какво се случва тогава? Карате ги да се изнесат? А разноските и почистването след тях или пък имотът да стои празен отново и да се занимавате с огледи?
Именно. Да не говорим и за още половин наем за брокер отново.

# 776
  • Мнения: 9 960
Нашият опит само с 1 наем за депозит сочи, че при отсрочване на 50% от депозита за плащане със следващия наем  в 50% от случаите се стига до проблеми с наемателите.
Вече бих предпочела да стои празно, отколкото да се занимавам с изнасяне през 2-3-4 месеца. Лично мнение изказвам. Добре е да се влиза в положението на хората, но това се отнася и за двете страни. Знам, че парите не никнат по дърветата (за наемателите), но същото е и за наемодателите. Ремонти, обзавеждане, уреди и т.н. все пари струват. Наемателите вадят 1 наем, 2 депозита и 50% комисионна накуп, но наемодателите преди това са платили, за да приведат жилището в такъв вид, че наемателят да го хареса. И да, и наемодателите дължат комисионна на брокера, не само наемателите.

# 777
  • Мнения: 2 712
И аз така разсъждавам: Ако са проблем сега, после ще имам проблем с наема
Ако разсъждавате по този начин, може се запита - ако два са ОК, защо да не искаме и три наема депозит - ако един допълнителен е проблем, после може да има проблеми и със самия наем?
Проблем е не човек да ги извади, а да ги даде някъде да стоят затворени 1-2-5 години, и след време да му върнат пак същата сума.
Инфлацията както е 15%, 1000 лева днес не са каквото бяха 1000 лева миналата година, а са 850. Ако ли пък ти държат няколко депозита някъде дълги години, накрая какво ще ти върнат - все едно нищо. Дори ако никакви щети не си нанесъл.
За мен е нормално един депозит, толкова съм искал като съм давал под наем. И то предимно за да се покрият евентуални неплатени сметки. Щети по мебелите - прежалил съм ги, те и без това се амортизират с времето. А и не може човек да се защити от всеки риск - това е бизнес и като във всеки бизнес човек трябва да поеме риск. Ако не искаш риск - парите на лихва някъде и спиш спокойно.

# 778
  • Мнения: 2 481
Ако два депозита защитаваха от всеки риск, ехеееее...

# 779
  • Мнения: 9 960

Проблем е не човек да ги извади, а да ги даде някъде да стоят затворени 1-2-5 години, и след време да му върнат пак същата сума.
Инфлацията както е 15%, 1000 лева днес не са каквото бяха 1000 лева миналата година, а са 850. Ако ли пък ти държат няколко депозита някъде дълги години, накрая какво ще ти върнат - все едно нищо. Дори ако никакви щети не си нанесъл.


Същата икономическа логика е и за наемодателя - сега като му дадат 1000 лв. депозит (1 депозит) и стоят 1-2-3 години с инфлация 15%, като тръгнат да напускат и има поражения, тези поражения няма да ги покрие с депозита, изяден от инфлацията.

1, 2 или 10 депозита е въпрос на пазар. Като няма предлагане или няма качествено предлагане с 1 депозит, тогава наемателят има избор - отива в по-зле ремонтирано и обзаведено жилище или в по-евтино (по-малко) жилище, така че 2 депозита да не надвишат толкова много възможностите му.

Общи условия

Активация на акаунт