Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 30 065
  • 848
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 6 385
По тази логика и цените на ремонтите след 2-3-4 г няма да отговарят на сумата от депозита ако се опре до нея, не мислите ли?! Би загубил само този, който не е нанесъл щети!  И ще спечели повредилият или ползвалият депозита за сметки или последен наем, каквито номера доста често спретват наемателите! Те нищо няма да извадят накрая, а това е мосовото явление. Тук все някой се жалва.

# 781
  • Мнения: 65
И аз така разсъждавам: Ако са проблем сега, после ще имам проблем с наема
Ако разсъждавате по този начин, може се запита - ако два са ОК, защо да не искаме и три наема депозит - ако един допълнителен е проблем, после може да има проблеми и със самия наем?
Проблем е не човек да ги извади, а да ги даде някъде да стоят затворени 1-2-5 години, и след време да му върнат пак същата сума.
Инфлацията както е 15%, 1000 лева днес не са каквото бяха 1000 лева миналата година, а са 850. Ако ли пък ти държат няколко депозита някъде дълги години, накрая какво ще ти върнат - все едно нищо. Дори ако никакви щети не си нанесъл.
За мен е нормално един депозит, толкова съм искал като съм давал под наем. И то предимно за да се покрият евентуални неплатени сметки. Щети по мебелите - прежалил съм ги, те и без това се амортизират с времето. А и не може човек да се защити от всеки риск - това е бизнес и като във всеки бизнес човек трябва да поеме риск. Ако не искаш риск - парите на лихва някъде и спиш спокойно.
Именно поради инфлацията се налага вече да са два депозита, а не един. Ако обзавеждането и мебелите струваха колкото един наем, то щеше да се иска толкова, но тъй като наемите изостават, с един наем можеш действително да платиш само сметките, а къде остава неустойката от неспазено предизвестие, а за щетите да не говорим. Иначе си прав и влизам в положение на наемателите- става голяма сумата, но ти и да си купил имот или да наемеш необзаведен тази сума ще я дадеш за мебели, а после, ако искаш ги пази, ако искаш ги чупи.
Аз харесвам немската система за отдаване на празни апартаменти и изобщо не бих се чудила, ако имотът ми не беше обзаведен. Щях да си искам един депозит- за сметки и неспазено предизвестие. Но се оказа, че такива не се търсят в БГ и трябваше да се влагат пари. А че има риск, той пак си стои. Далеч съм от мисълта, че ако някой тръгне да вандалства, ще мога да покрия щетите с 2000лв.

# 782
  • Мнения: 2 056
Аз търсих преди време необзаведен за роднина в определени квартали. Ми нямаше и не се появи в продължение на 3 месеца. Накрая взе обзаведен..

# 783
  • Шумен
  • Мнения: 1 460
Немската, холандската и прочее системи с празни апартаменти няма как да бъдат прилагани масово в България, защото тук  не  се сменя на две години обзавеждане и няма как да намериш легла или маси за пет евро, че да си го обзаведеш. Въпросните системи гарантирано ще търпят промени оттук нататък.

# 784
  • Мнения: 6 405
Никой нормален човек не си сменя обзавеждането на 2 години, освен ако не е принуден да сменя жилища под наем, които му се налага да обзавежда от нула.

# 785
  • Мнения: 1 201
А според вас има ли пазар за необзаведени апартаменти? Например, само обзаведена кухня с всички техники и тн, но без мебели, с по-нисък наем, естествено...Това ми звучи много по-примамливо, отколкото да инвестирам в мебели, които могат и да не се харесат, а и да не се пазят...
В Германия хората си се местят с мебелите, ако са хубави. Та чак и с кухните.

# 786
  • Мнения: 6 385
А според вас има ли пазар за необзаведени апартаменти? Например, само обзаведена кухня с всички техники и тн, но без мебели, с по-нисък наем, естествено...Това ми звучи много по-примамливо, отколкото да инвестирам в мебели, които могат и да не се харесат, а и да не се пазят...
В Германия хората си се местят с мебелите, ако са хубави. Та чак и с кухните.
Че то банята и кухнята са най-скъпото за ремонт и обзавеждане. Диван (700), маса (160), столчета (200), легло (400), матрак с рамка(500), гардероб (600), закачалка за коридор (300) и за 3 500 лв сте обзавели със средна хубост мебели. Ако не се прави кухня с шкафове и уреди, вече си е друго... Затова всеки обзавежда, все пак не всичко след 2 години (за колкото се избиват тия 3500) е тотал щета.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2023, 17:17 от drago_2008

# 787
  • Мнения: 9 055
Кухните не пасват на всяка къща.

# 788
  • Мнения: 2 712
В Америка никъде не се дават обзаведени апартаменти (освен студентски общежития).
Има кухня задължително, тъй като кухненските шкафове са прикрепени и не се местят.
Други мебели никакви няма. Като се местят хората, вземат един Ю-Хоул (камионче) за 50-100 долара, викнат двама приятели и за няколко часа са преместени.
Но там задължително всяка спалня, за да се води спалня, има дрешник. Така че най-тежкото, което има тук - 4-крилни гардероби - там го няма. Дивани, маси, столове, легла не са толкова трудни за местене. Вземаш си ги за следващото жилище.
И депозитът не е два наема, а често по-малко и от един
Разбира се, наемодателят ти знае данните, подписал си договор, и ако оставиш големи щети, които не се покриват от депозита, ще те гони да те съди - там се съдят за щяло и нещяло.

# 789
  • София
  • Мнения: 16 254
То и тук знаем данните на бившия наемател и може да го съдим.

# 790
  • Мнения: 2 240
Идеално си е тук. Младежи на по 20- 23 години могат да си позволят самостоятелни едностайни или маломерни двустайни а прилично обзавеждане. Въобще не ги виждам да набиват пари в перални и матраци и да ги подмотават от квартира в квартира. Да пазят стените и настилките от надраскване пък - съвсем. Представям си и една спалня "Виденов" сглобявана и разглобявана няколко пъти.

# 791
  • Мнения: 514
Извинете за нахлуването, но оборудването, мебелите и/или ремонтите не си ли ги калкулирате и предвиждате в цената на наема и депозита/тите? По-точно бъдещите амортизации имам предвид.
Не се заяждам, просто ми стана любопитно.

По темата за депозитите - масово са по 2 и то от много години. Моите наблюдения са по-скоро за изключения по 1 или разсрочено, както споменаха и останалите тук.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2023, 20:07 от Sis22

# 792
  • София
  • Мнения: 3 743
По обсъждането на два наема депозит - ако няма интерес предложете един депозит и предплата за 6 месеца или 1 година. Това също е вариант. Локацията ви е хубава.
Давала съм преди години необзаведен само с кухнчка и без депозит, но с предплата от 1 година. Нае го фирма за офис. Варианти много.

# 793
  • Мнения: 69 359
Предплатата обаче не те пази от неплатени сметки, и др.вреди, при напускането.
За това вземаме депозит, не за нещо друго..

# 794
  • София
  • Мнения: 3 743
Тета и ти си права. Но това бяха перфектните наематели. Стояха 10 години. Превеждаха по банкова сметка наема. Плащаха си сметките. Не съм ходила изобщо до апартамента. Пожелавам на всички такива.
После си изпатих с други, които се пазаряха още на огледите и сложих ключ.

Общи условия

Активация на акаунт