Гестационен диабет - тема 5

  • 16 035
  • 543
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 96
Здравейте ! В момента съм в 33 г.с.Последните 3 седмици глюкозата на гладно ми е 5.3/5.2/4.9/.В 27 г.с седмица правих обременяване и нямаше никакъв проблем ,дори не бяха в горните граници .Според 2-те АГ при които ходя нямало проблем ,но аз лично се притеснявам с оглед на това ,че преди бременноста ми откриха ИР и имам предишно раждане на бебе 4.200кг .Необходима ли е консултация с ендокринолог?

Според мен не. АГ какво мисли по въпроса?

Ами АГ-то по здравна каса е от старата школа и според нея дори до 6.1 нямало проблем .Другата ,при която съм на частно също смята ,че няма нищо притеснително ,но за всеки случай да си пусна гликиран хемоглобин .

Щом при натоварване са излизали добри резултати, няма да какво да се притеснявате.

На мен захарта 3 кратен профил и гликирания хемоглобин ми бяха в норма. При натоварването излязоха завишени стойности и ме диагностицираха.

# 526
  • Мнения: 7
Здравейте отново ,днес бях на преглед при ендокринолог ,които препоръчва отново обременяване з глюкоза.Вече съм 34 г.с има ли някакви рискове ,при положение че в 26г.с правих обременяване .

# 527
  • Мнения: 1 478
Защо искат още едно обременяване? Дадоха ли причина? От моята ендокриноложка знам, че повече от 2 пъти годишно НЕ е ок да се прави защото е натоварващо. В 34г.с. вече сте 2 седмици далеч от потенциално раждане (от 36 натам е по-висок шанса, особено ако е второ дете). Не съм лекар, но на мен ми се струва безсмислено и натоварващо особено в тези жеги. Дори кръвната Ви захар да се е вдигнала , това което помня от миналата година като и аз бях така, е че инсулин може да изпишат и БЕЗ второ обременяване. Същото и за лекарствата. Гледа се диета + каквото сте измерили преди и след хранене.

Бих поискала мнение от друг ендокринолог.

# 528
  • Мнения: 213
И аз бих се консултирала с друг ендокринолог. Мерете захарта преди и след хранене. Обсъдете и с Аг-то .
Начев ми беше казал, че ако станат лоши резултатите , може да ме приемат в болница( в Майчин дом София - ендокринология)  и там да пуснат изследвания. Там ще ви взимат венозна кръв преди/след храна  и др. Може и това да обмислите като вариант, ако се налага.

# 529
  • Мнения: 38
Здравейте, момичета! Вчера ми правиха обременяване с глюкоза в 25 г.с. Излязоха ми резултатите, но не съм сигурна за този отчетен в 120 мин. Утре ще го коментираме с ендокриноложката, но леко се притесних. Има ли някоя от вас подобен резултат? 

# 530
  • Мнения: 7
Здравейте, момичета! Вчера ми правиха обременяване с глюкоза в 25 г.с. Излязоха ми резултатите, но не съм сигурна за този отчетен в 120 мин. Утре ще го коментираме с ендокриноложката, но леко се притесних. Има ли някоя от вас подобен резултат? 




Резултата и на 60 мин  мисля,че е висок .Моя е 8.49 и точно заради него искат повторно обременяване.

# 531
  • Мнения: 29
Здравейте, с гестационен диабет съм и на хранителен режим, следя си кръвната захар с CGM dexcom.
По препоръка на ендокринолога преди хранене следя глюкозата да е 5,3 и един час след хранене да е до 7,8.

На последния преглед тази седмица ми каза, че в пика не трябва да минава 7,8, пика при мен е на 30-тата 40-та минута и стига до 9, много рядко и до 10, но винаги на 1вия час след хранене е под или 7,8.
Чудя се.. ако бях само с глюкомера да меря на първия час, никога няма да видя това покачване? И не е ли нормално да се вдигне кратко след хранене, но е важно на първия час да е ок или аз нещо бъркам.
Каза, че така натоварвам бебето с тези стойности..

# 532
  • София
  • Мнения: 11 811
Може би имаш нужда от корекция в диетата. Явно винаги си на горната граница от 7.8, аз рядко достигах 7.8 след първия час с глюкомера ,въртях се 5.7-6.8.

Опиши си дневното меню да ти помогнем да коригираш.

# 533
  • Мнения: 29
Може би имаш нужда от корекция в диетата. Явно винаги си на горната граница от 7.8, аз рядко достигах 7.8 след първия час с глюкомера ,въртях се 5.7-6.8.

Опиши си дневното меню да ти помогнем да коригираш.

На първия час винаги ми е под 7.8
Говоря за глюкозата на 20-та или 30-та минута след хранене. Според мен е нормално тя да е по-висока от 7.8. На първия час е това което се засича ли аз греша? Ендокринолога критикува стойността на 20-та или 30-та минута. Ако не съм със сензор как ще видя стойността по това време?!

Последна редакция: пт, 21 юни 2024, 10:20 от evelynna

# 534
  • София
  • Мнения: 11 811
Ми ако имаш глюкомер засечи ги. Но пак ти казвам, и след един час да си около 7.8 пак е много високо. За това те попитах с какво се храниш?

# 535
  • Мнения: 1 478
Мен никога не са ме карали да меря на 10-20-30мин и така на всеки 10 мин до 1час. За първи път го чувам това.

Само на гладно сутрин,  преди хранене и 1ч след (в началото и 2ч след мерих) и до там. Евентуално ако нещо не се усетя добре ей така инцидентно да измеря.  7.8 е максимума за 1ч след хранене.

# 536
  • София
  • Мнения: 11 811
Tя е с апаратче което постоянно измерва. То стои на рамото и мери постоянно

# 537
  • Мнения: 39
Здравейте, някой знае ли как се тълкува високия инсулин на 60 и 120 Мин при обременяване с глюкоза? Бременна съм в 24 г.с., глюкозата и на трите замервания е под 7, но инсулинът е нормален само на гладно..на 60-та скача на 80, на 120та пак влиза в граници. Ще говоря и с док.,разбира се, но означава ли това, че имам ГД, според вас, ако сте имали подобен опит?
Не мога да прикача изследването.

Последна редакция: сб, 22 юни 2024, 18:34 от Миглена Атанасова 754511

# 538
  • Мнения: 1 846
Инсулин не се изследва по време на бременност!на всички бременни е висок...и какво ще рече и на трите измервания КЗ е под 7...на гладно трябва да е под 5.2

# 539
  • Мнения: 39
Инсулин не се изследва по време на бременност!на всички бременни е висок...и какво ще рече и на трите измервания КЗ е под 7...на гладно трябва да е под 5.2

Благодаря. Извинявам се, некоректно съм написала информацията в бързината, имах предвид, че е в реф. стойности глюкозата. На гладно е 5.16, на 60-та минута 6.96, а на 120-та - 5.84.
Благодаря все пак за отговора, имам спомени от предишната бременност, че инсулинът не е критерий, но все пак ми се стори много стойност 80 на 60-та минута и 44 на 120-та /на първото замерване преди да изпия глюкозата е 14/.
Аз се чух с моя лекар, който преди да пусна изследванията беше някак убеден, че имам ГД, сега каза нямаш, но диета.
Хубав ден на всички

Общи условия

Активация на акаунт