Въпрос за наследство

  • 6 501
  • 149
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 21
За законът няма значение дали "детето" на 100 годишната е извънбрачно или не, важното е да е признато и да носи имената на баща си! Няма никаква разлика между синът на мъжа ми (роден в брак) и между нашето (родени в съвместно съжителство), важното е че носят едно и също бащино и фамилно име.
Няма никаква разлика за закона между мен (родена в брак) и брат ми (роден без брак), носим едни и същи второ и трето имена.
Това при положение , че се наследява починал баща припознал децата си.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 14 969
Това в каква връзка, само не разбрах. Въпросът е съвсем друг.
А "детето" на 100-годишната е брачно и не е сред живите. Wink

# 47
  • Мнения: 18 993
Може би защото на няколко пъти дебело се подчерта това, че единият внук е роден извън брака и закона Grinning

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 14 969
Не е било подчертавано подобно нещо, камо ли дебело. Просто беше наричан "извънбрачният син" за отличаване от сина на снахата. Подчертано изглежда за който предварително очаква да е подчертано и търси подтекст.
Освен това въпросът е от ясен по-ясен и няма нищо общо с "какви са правата на извънбрачния син, различни ли от на другия", обаче авторката на поста изведнъж нахлу с удивителни не по темата.

# 49
  • Мнения: 18 993
Напротив, дори на предишната страница потребителка прави ясно разграничение между законния син и извънбрачния Wink Така ги разбират нещата, така ги описват и обмислят. Така че постът на Т. Александрова е съвсем на място.

# 50
  • София
  • Мнения: 13 856
За законът няма значение дали "детето" на 100 годишната е извънбрачно или не, важното е да е признато и да носи имената на баща си!

Каква е връзката с темата?

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 891
Някой се е припознал и подскача.

# 52
  • Мнения: 21
За законът няма значение дали "детето" на 100 годишната е извънбрачно или не, важното е да е признато и да носи имената на баща си!

Каква е връзката с темата?

Просто се постарах да обясня на авторката, че "извънбрачното" е по- наследник от "брачната" снаха. И ако ще и пет армии от адвокати да наеме, кръвта и името вода НЕ стават. Това е, изпързаляли са я, да се сърди само на себе си! И да, могат да я изгонят от имота, тъй че да търси други варианти.....

# 53
  • Мнения: 1 002
Дали е изпързаляна или е ползвала безплатно 40г жилище е друга тема.
Нека синът и да отиде и поиска удостоверение в Агенция по вписванията /ако самия Нот Акт не го доказва или не е наличен/. Ще видят цялата история на имота. Но тук явно никой не си е правил труда за Констативни Актове и вписване, след кончина на някой от съсобствениците. Според мен има голям шанс да е било СИО на въпросната баба и съпруга и. Това ще и даде макар малък дял.
Отказа за удостоверенение на наследници на бабата, като личност, не е в директно еквивалентна връзка с наследниците на имота.
Да събере информация за собствеността и може да се окаже, че е наследник на малка част от съпруга си, наследил преди смърта си от баща си.
Личен коментар- може ли да е толкова неориентирана тази жена, или по скоро ако има аванта, има.
И да има дял, пак нито ще е нейно, нито има право да спира другия син от желание да продаде, дели и тн. Според мен най- добре да търсят опция за продажба и покупка на нещо нейно и на сина и. Просто да уточнят каква част дължат на другия син.
Не може просто там да си седи, не е нейно това жилище, никога не е било.

Последна редакция: ср, 08 ное 2023, 00:44 от BrightT

# 54
  • Мнения: 3 826
Ами не може, то и от морална гледна точка е редно да се изплати частта на "извънбрачното" за да се компенсира поне малко за всичките години, в които очевидно е бил неглижиран този син и от баща си и от въпросната жена.

Ама тука се дават съвети да се зъбят на законния наследник. Както винаги винаги неадекватно се коментира.

# 55
  • София
  • Мнения: 13 856
Само дето "извънбрачното" не е син, а внук на 100-годишната. И има еднакви права с "брачния" внук.
Пък и така и не се разбра дали снахата изобщо няма % от имота или има 1/12-та.

И моето мнение е за свободна продажба, подялба на парите и това е.
Въпросът е да не се хване някой от реалните наследници за дреболии, че съм виждала как наследници не даваха на живелия в жилището да си изнесе дори дрехите и книгите.

Изплащането или продажбата се договаря от наследниците и зависи от тях. Може пък да се заинати някой да не продава.
Иначе не можем да знаем дали е имало неглижиране и в закона то не се компенсира.
И не видях някой да съветва да се зъбят, а да си проверят нещата и да действат тогава, а не да седят и да се тюхкат. Отказали им удостоверение за наследници и край. Надявам се вече са се запознали с НА и са ходили в Агенцията по вписванията,

# 56
  • Мнения: 3 826
Още в първия пост на първа страница беше даден съвет да се озъбят на другия наследник и да го поукротят. Което ми се видя много странен и опасен съвет, защото аз ако съм в неговата позиция и отсреща ми се зъбят вместо да гледат да се разберем като хора, ще им стъжня животите и на майката и на сина.

Очевидно извънбрачният има къде да живее, вероятно не е живял на улицата досега и може да бави и да протака процеса колкото си иска като междувременно изиска например жената да освободи жилището. Сигурно и още мизерии може да им направи напълно законово. Та, моят съвет беше да не му се зъбят, ами да си преглътнат негодуванието и да продават и да делят възможно най-бързо и добронамерено.

Неглижирането не се заплаща, но тази жена е правилно да се изнесе от жилището, което не е нейно, а е ползвала безплатно 40 години, за да може неглижираният все пак да си получи каквото му се полага по закон. А не да гледат още да стоят и да търсят врътки да го прецакат.

# 57
  • София
  • Мнения: 13 856
Относително е колко е правилно да се изнесе, ако има (дори и малък % от собствеността) и няма другаде къде да живее. Освен това синът й е собственик толкова, колкото и другия син. Докато няма съдебно решение и не си изчистят въпроса с наследството, никой няма право на претенции.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 36 891
Е, тя все пак не е живяла баш безплатно. Полагала е грижи за това жилище, полагала е грижи за възрастната жена и вероятно е взимала участие в сметки и ремонти. За останалото съм съгласна.

# 59
  • Мнения: 1 345
За втори път в тоя случай не доумявам, защо синът на бабата, който сигурно е бил на възраст, не  си е  оправил наследствените въпроси между децата. И то при наличие на дете от друга жена и обтегнати взаимоотношения. (На мен също ми е неприятна думата извънбрачен.) Дядо ми беше без основно образование, пък успя по най-добрия начин да уреди наследствените въпроси така, че години след като няма вече, всички да са доволни.
Както и да е, ще е сложно, щом двете страни не се разбират. Ако единия не иска да продава, нищо не може да се направи. Или пък и двамата ако искат да го ползват - пак кофти.

Общи условия

Активация на акаунт