Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 27 798
  • 401
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 191
Здравейте, д-р Въндева,
Може ли коментар на моите изследвания…предстои ми час при ендокринолог (изследванията са назначени от него). През бременността (преди 6г.) имах гестационен диабет (правих трикратно изследване на глюкозата, но ми става много лошо след като изпия глюкозата  и засега не искам да повтарям изследването). Тогава само с диета овладях ситуацията. Сега пак започнах с диета.
Имам тежък цикъл, обилен и продължаваш 10-11дни. АГ не установи от какво. Изследванията са правени във фоликулна фаза. Прогестерона го няма тук, но е винаги на горна граница.
Мислите ли, че има възможност повишената глюкоза да е свързана с намаленото желязо (видях връзка в английски научни статии)?
Също това което ме притеснява е, че потта ми е със зелен цвят. АГ и дерматолог нямаха обяснение.
Благодаря много предварително!

Здравейте, Lisa! Половите хормони и хормоните на щитовидната жлеза са абсолютно нормални. В зависимост от възрастта и репродуктивните желания с АГ специалиста може да се обсъди поведението за продължителното кървене. Поставянето на спирала в повечето случаи облекчава състоянието. Високата захар не е свързана с железния дефицит. Дължи се обикновено на инсулинова резистентност. Невинаги изходните стойности на инсулин са високи, най-точно е обременяването с глюкоза. Тъй като и гликираният хемоглобин е над 5.7% ( което значи, че измерената по-висока захар не е инцидентна), трябва да се започне прием на метформин, назначен от ендокринолог, който ще Ви проследява.
Цветната пот е състояние, което се нарича хромхидроза. Трябва да се изключи прием на определени лекарства, контакт с тежки метали, има и някои бактерии, които се размножават по кожата и могат да дадат подобно оцветяване. Потърсете дерматолог в някоя от университетските болници.

Последна редакция: пт, 31 май 2024, 09:49 от Рaдост

# 346
  • Мнения: 191
Здравейте Д-р Въндева,може ли да си кажете мнението за тези изследвания,притесняват ме стойностите.Благодаря ви много Simple Smile
Здравейте, Соня! От изследванията anti-TPO е повишен, което е свързано с наличие на автоимунен тиреоидит (тиреоидит на Хашимото). Щитовидната жлеза работи добре и не се налага хормонална заместваща терапия към момента. Веднъж годишно трябва да се проследява ТСХ, в зависимост от възрастта и репродуктивните планове може и по-често. Необходима е и ехография на щитовидната жлеза. Може да се направи изследване за железен дефицит и витД.

# 347
  • Мнения: 191
Здравейте!
Може ли мнение за резултатите ми на Витамин Д и Б12.
Последните изследвания бяха от м.януари с 18,10ng/ml витамин Д и 305 pg/ml. В12.
Витамин Д оттогава приемам по 20 капки Вигантол 2 пъти седмично. Б12 не съм взимала допълнително.
Какво ще кажете за днешните резултати? Да продължавам ли да приемам Витамин Д?
Много ми е важно да поддържам оптимални нива на тези витамини, защото страдам от психически разстройства.


Здравейте, Kamille! Oще малко трябва да се увеличи Вигантола, направето го на 50 капки седмично. При положение, че има и придружаващи състояние,  е добре да си имате ендокринолог, който да Ви проследява на живо.

# 348
  • Мнения: 1 414
Здравейте, д-р Въндева,
Може ли коментар на моите изследвания…предстои ми час при ендокринолог (изследванията са назначени от него). През бременността (преди 6г.) имах гестационен диабет (правих трикратно изследване на глюкозата, но ми става много лошо след като изпия глюкозата  и засега не искам да повтарям изследването). Тогава само с диета овладях ситуацията. Сега пак започнах с диета.
Имам тежък цикъл, обилен и продължаваш 10-11дни. АГ не установи от какво. Изследванията са правени във фоликулна фаза. Прогестерона го няма тук, но е винаги на горна граница.
Мислите ли, че има възможност повишената глюкоза да е свързана с намаленото желязо (видях връзка в английски научни статии)?
Също това което ме притеснява е, че потта ми е със зелен цвят. АГ и дерматолог нямаха обяснение.
Благодаря много предварително!

Здравейте, Lisa! Половите хормони и хормоните на щитовидната жлеза са абсолютно нормални. В зависимост от възрастта и репродуктивните желания с АГ специалиста може да се обсъди поведението за продължителното кървене. Поставянето на спирала в повечето случаи облекчава състоянието.  Високата захар не е свързана с железния дефицит. Дължи се обикновено на инсулинова резистентност. Не винаги изходните стойности на инсулин са високи, най-точно е обременяването с глюкоза. Тъй като и гликираният хемоглобин е над 5.7% ( което значи, че измерената по-висока захар не е инцидентна), трябва да се започне прием на метформин, назначен от ендокринолог, който ще Ви проследява.
Цветната пот е състояние, което се нарича хромхидроза. Трябва да се изключи прием на определени лекарства, контакт с тежки метали, има и някои бактерии, които се размножават по кожата и могат да дадат подобно оцветяване. Потърсете дерматолог в някоя от университетските болници.
Благодаря ви много за отговоря!
Бях на консултация с ендокринолога, който назначи изследванията. Според него да пробваме първо с диета преди метформина. Не знам кое е по-правилно…
Има ли нещо билково, което мога да приемам?

# 349
  • Мнения: 15
Здравейте! Момиче на 21 години съм с учестен пулс над 100 в покой. Изследвах се при кардиолог всичко е нормално, с изключение че клапите на сърцето ми са по нежни и чувствителни. Наскоро изследвах TSH и е 3,6.
Според вас тази стойност в норма ли е и необходими ли са следващи действия, които да предприема от към изследвания и прегледи?
Благодаря Ви предварително!

# 350
  • Мнения: 1
Здравейте. Имам завишен пролактин (1800 при горна граница 400). ЯМР показа, че имам аденом. Правим опити за забременяване и в момента приемам Достинекс за сваляне на пролактина и евентуална овулация. Въпросът ми е, когато забременея, трябва ли да продължавам да приемам Достинекс или да го спра? Или трябва да го сменя с Бромокриптин?

# 351
  • София
  • Мнения: 3 959
Здравейте, има ли хранителни добавки, които не бива да се приемат от хора с Хашимото?

# 352
  • Мнения: 194
Здравейте и аз имам питане ,възможно ли е при бебе веднъж да се види хемагниом на черния дроб .
А след 6 месеца да не се вижда .

# 353
  • Мнения: 267
Здравейте д-р Въндева!
Имам 1 възел на щитовидната жлеза и ендокринолог ми изписа да приемам като добавка само Селен таблетки и нищо повече.Въпросът ми е с какво мога да заместя таблетките ,чувала съм че 2 бразилски ореха на ден осигуряват дневната нужда от Селен за организма!Мога ли по този начин да си набавям Селен или от друга храна?Каква?
Благодаря много!

# 354
  • София
  • Мнения: 9 875
Скрит текст:
Здравейте, д-р Въндева!

Покойната ми майка беше с диабет тип 2, поради което аз ( предвид риска от фамилна обремененост) периодично си правя изследвания. На 42 г съм. като приблизително на същата възраст откриха диабета на майка ми.  При последните профилактични кръвни изследвания ( 29.03.24г) нивата на глюкоза и гликиран хемоглобин в кръвта ми  сутринта на гладно са съответно 3,88 за глюкоза ( реф. гр-ци на лабораторията 3.3 - 6.0) и 6 за гликиран хемоглобин ( реф. гр-ци 4 до 6 за недиабетици). В урината няма глюкоза.
Снощи  за около 10-15 минути имах следните внезапни симптоми ( не е за пръв път, случи ми се няколко пъти през последните около 12 месеца): изведнъж започнах да се потя, краката и ръцете ми се разтрепериха, почувствах слабост, сърцебиене, леко замайване и тревожност. Случи се точно преди вечеря. Измерих кръвно налягане Беше 106-65, пулс 65. По време на вечерята се почувствах по-добре. Хапнах нещо сладко за десерт и нещата съвсем се успокоиха.

Смятате ли, че е необходимо да повторя изследванията и евентуално да включа допълнително изследване?

От майка ми вкъщи е останал глюкомер с лентички. Има ли смисъл да започна за няколко дни да си меря с него нивата на кръвна захар и колко пъти на ден да го правя? Преди или след хранене?

Предварително благодаря за Вашия отговор и отделеното на въпроса ми време!
Здравейте! Желаните граници за гликиран хемоглобин са до 5,7%. Предвид фамилната анамнеза и описаните симптоми, добре е да се направи обременяване с глюкоза с изследване на Инсулин на 0’, 60’ и 120’. Родствениците на пациенти с диабет обикновено изявяват инсулинова резистентност и трябва да се взимат мерки навреме.

Здравейте, д-р Въндева!

В скрития текст отгоре цитирам Ваш отговор на мое питане . Благодаря за отговора, който ми дадохте! Изпълних препоръката Ви да си направя изследване обременяване с глюкоза и изследване на инсулин на 0, 60 и 120 мин. Прилагам резултатите и моля за коментар! Благодаря предварително!


# 355
  • Мнения: 69
Здравейте, д-р Въндева! Ще може ли, да кажете, какво Ви е мнението за резултатите ми. На 32 г.съм, нераждала. Благодаря предварително.

# 356
  • Мнения: 191
Здравейте, д-р Въндева,
Може ли коментар на моите изследвания…предстои ми час при ендокринолог (изследванията са назначени от него). През бременността (преди 6г.) имах гестационен диабет (правих трикратно изследване на глюкозата, но ми става много лошо след като изпия глюкозата  и засега не искам да повтарям изследването). Тогава само с диета овладях ситуацията. Сега пак започнах с диета.
Имам тежък цикъл, обилен и продължаваш 10-11дни. АГ не установи от какво. Изследванията са правени във фоликулна фаза. Прогестерона го няма тук, но е винаги на горна граница.
Мислите ли, че има възможност повишената глюкоза да е свързана с намаленото желязо (видях връзка в английски научни статии)?
Също това което ме притеснява е, че потта ми е със зелен цвят. АГ и дерматолог нямаха обяснение.
Благодаря много предварително!

Здравейте, Lisa! Половите хормони и хормоните на щитовидната жлеза са абсолютно нормални. В зависимост от възрастта и репродуктивните желания с АГ специалиста може да се обсъди поведението за продължителното кървене. Поставянето на спирала в повечето случаи облекчава състоянието.  Високата захар не е свързана с железния дефицит. Дължи се обикновено на инсулинова резистентност. Не винаги изходните стойности на инсулин са високи, най-точно е обременяването с глюкоза. Тъй като и гликираният хемоглобин е над 5.7% ( което значи, че измерената по-висока захар не е инцидентна), трябва да се започне прием на метформин, назначен от ендокринолог, който ще Ви проследява.
Цветната пот е състояние, което се нарича хромхидроза. Трябва да се изключи прием на определени лекарства, контакт с тежки метали, има и някои бактерии, които се размножават по кожата и могат да дадат подобно оцветяване. Потърсете дерматолог в някоя от университетските болници.
Благодаря ви много за отговоря!
Бях на консултация с ендокринолога, който назначи изследванията. Според него да пробваме първо с диета преди метформина. Не знам кое е по-правилно…
Има ли нещо билково, което мога да приемам?
Винаги, когато има мотивация за промяна в начина на живот, се предпочита така да се започва. След 6 месеца е добре да се направи преоценка. Метформинът би ускорил процеса, но не е грешно да се опита без него. Няма проучвания, които да показват, че билкови продукти са по-добри от метформин.

Последна редакция: чт, 06 юни 2024, 10:21 от Рaдост

# 357
  • Мнения: 191
Здравейте! Момиче на 21 години съм с учестен пулс над 100 в покой. Изследвах се при кардиолог всичко е нормално, с изключение че клапите на сърцето ми са по нежни и чувствителни. Наскоро изследвах TSH и е 3,6.
Според вас тази стойност в норма ли е и необходими ли са следващи действия, които да предприема от към изследвания и прегледи?
Благодаря Ви предварително!
Здравейте, Penelope! Тази стойност на ТСХ не може да обясни пулса. Изследвайте отново ТСх с фТ4 в края на юли, началото на август, и обсъдете резултатите на живо с ендокринолог. Може да се направи ехография на щитовидната жлеза и да се обсъди дали е нужно да се предприема нещо допълнително.

Последна редакция: чт, 06 юни 2024, 10:22 от Рaдост

# 358
  • Мнения: 191
Здравейте. Имам завишен пролактин (1800 при горна граница 400). ЯМР показа, че имам аденом. Правим опити за забременяване и в момента приемам Достинекс за сваляне на пролактина и евентуална овулация. Въпросът ми е, когато забременея, трябва ли да продължавам да приемам Достинекс или да го спра? Или трябва да го сменя с Бромокриптин?
Здравейте, BubolechkaKlechka! Ако аденомът е под 1 см, спирате Достинекс, не го заменяте с нищо, не си проследявате пролактина по време на бременността. Ако е над 1 см, срещнете се с ендокринолог с опит с аденоми на хипофизата, за да се обсъди поведението. И при аденом под 1 см пак е добре да се срещнете с наблюдаващия ендокринолог, за да се обсъди какво да се очаква по време на бременността и след раждането.

# 359
  • Мнения: 401
Здравейте пред инвитро процедура съм и имам ниски нива на вид д и бит б12 , с нискорискова тромбофилия съм Pai хомозигот и МTH хеметеро . Пих вигантол , отделно друг вит. Д 10000 ,но не де вдига стойноста  . Моля за витамин Б12 който е чист за да мога да го усвоя и вит Д  .  Отделно пия метфогама , с поликистоза съм и акне . Също и висок тестостерон .

Общи условия

Активация на акаунт