Избор/Мнение за комбинирана пералня със сушилня?! №5

  • 8 281
  • 279
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3
Здравейте, моля да ми помогнете с избора на пералня със сушилня, която ще бъде монтирана в кухня по поръчка (все още не е започнато проектирането). Максималната дълбочина която търся да е около 58-59 см максимум. Насочил съм се към марката AEG, бюджета ми е до 1800лв, но мога да увелича и до 2000лв, ако наистина много си заслужава. Ще публикувам няколко, които ми харесват до момента, някои са за вграждане, други не.

1. https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-sas-Sushilni/Peralnya-sas- … 0?tab=featuresTab
2. https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-sas-sushilni-za-vgrazhdane … 8WBE68SI/p/687509
3.https://www.technomarket.bg/sushilnq/aeg-l6wnj68w-09201682 - по-стар вариант, но заслужава ли си ?

Благодаря предварително за отделеното време.

# 211
  • Мнения: 11 752
Само първата става- 7 серия.
Втората е за вграждане и не е ок, въпреки, че се води по- висок клас- 8 серия.
Трета не е просто по- стар вариант, а най- нисък клас на АЕГ, а именно 6 серия.
От Електролукс за тези пари може да получите повече. Почти едно и също са с АЕГ.

# 212
  • Мнения: 3
Да споделя и аз малко впечатления, както и доводи за избор - нямам претенции да са логични или верни за всеки... След дилема дали да избера :
1. Две отделни машини (пералня и сушилня) АЕГ/Електролукс или
2. Една комби машина АЕГ/Електролукс с термопомпа, или пък
3. Някаква евтина комби с по-голяма гаранция,
накрая се спрях на последния вариант. Ясно, че по принцип две отделни машини е най-добре, но в моя случай... първо - мястото ми е леко проблемно/една върху друга не става,  второ и много по-важно - при вечерни/нощни пускания някой ще трябва да се прежали и да става по нощите да прехвърля прането в сушилнята, да я настройва и пуска.. и така 1-2 пъти нощем. Не виждам кой вкъщи би се жертвал да става по нощите, а у нас пералните се пускат основно вечер/нощем х2 една след друга, примерно една към 20-21,00 ч и друга преди лягане. Това принуждава някой да стои буден до края на първия цикъл и после някой да става за втория. Комбинирана машина с термопомпа АЕГ се оказа, че струва (2350 лв.) колкото цената на 2 отделни машини (пералня + сушилня АЕГ - 2400 лв), а пък нали комби машина е компромис... .  Комби АЕГ с нагреватели е 1750 лв., което пък хич не си заслужава като за "комби-компромис" с нагреватели. Комби Електролукс с нагреватели пък е около 1500 лв и никъде ги няма в момента, евентуално само 1-2 мострени по страната. Затова накрая, принуден от обстоятелствата (за 2-3 дни се събраха няколко коша пране) избрах едно комби с нагреватели, с идеята - пускаме вечер и на сутринта вадим готови сухи дрехи, обличаме и излизаме. 5 години гаранция - окей, хубаво - след 5 години взимаме някаква друга и това е. В ниския клас (около и под 1000 лв) отзивите са горе-долу еднакви за всички - Whirlpool, Indesit, Ariston, Beko... - камара оплаквания от клиенти...при центрофуга се разхождат, при пране късат дрехи, остава прах по прането, сушилните мачкат, гумите миришат, свиват дрехите, мирише прането на прах или гума или и двете, трошат се, гърмят платки управление. Вкл. и от турския Бош, дето уж се мери с АЕГ - оплаквания за изгорели платки, постоянни грешки по панела и така нат.  Тоест каквото и да вземеш, всичко е до късмет.
Затова този път реших и пробно взех едно Candy - последен модел 4966 (вече били собственост на Haier) и възложих на жена ми да му "стопи лагерите" Simple Smile Интересно ми е как може да си позволят да дават 2+3 години гаранция, ако машината действително не става и изкарва 1 или 2 год.. Та за два-три дни пускаме вече 8-ма или 9-та пералня със/без сушилня.
Първи впечатления (досега никога не сме ползвали сушилня):
1. Машината е тежка около 70 кг, но след добра нивелация грам не помръдва при развъртане на центрофугите (напр.7 кг пране, мах.1400 об.). Празна пластмасова чашка за сокче сложена отгоре не потрепва. Безпроблемно свързване с Wi-fi. Някой питаше за какво ми е това Wi-fi, ами например функция "Пране" през панела има мисля само 13 програми, а през Wi-fi режима съдържа 89 готови програми (различни готови вариации между осн. параметри: вид пране, тегло, силно/средно/слабо замърсено, режими за раб. гащеризони на работници в автосервизи и заводи, темп., обороти и така нат. ), същото и с другите два режима: "сушилня" - 25 прогр. и "комбинирано" - 42 прогр. В органайзера се запаметяват последните, любимите и най-често ползваните програми. Приложението "hon" (независимо дали то управлява машината или тя се управлява чрез пулта) показва в реално време всички избрани параметри, отложен старт, енергийна ефективност спрямо часовия диапазон, полета за попълване ECO цени на електроенергията нощем, ефективност на избраните параметри спрямо теглото и вида, оптимално тегло за програмата, време до края, стоп/пауза бутони, евентуални грешки, и също индикира със съобщение до телефона за финал на програмата.
2. Първата до към петата сушилня - имаше ясно доловима миризма на гума, но след 6-7-тата сушилня миризма вече не усещаме. Дрехите миришат единствено на чисто без аромата на прах, като ползвахме сух прах за пране Перос. Доста мъх се събира по барабана и уплътнението при сушене на тениски, събираме го след всяка сушилня. При вълнена покривка за легло - странно, но нямаше чак толкова.
3. В сравнение с Електролукса (странно за нас) дрехите излизат много по-мекички, без никакви следи от прах или петна, прането се усеща много по-приятно като тактилно възприятие при пипане. Очевидно машината изплаква с необходимото количество вода, без да пести вода за сметка на петна по дрехите после. Което означава, че Електролукса може и да имал някакви проблеми, въпреки че до последно уж си работеше нормално според възприятията ни за нормално до този момент.
4. След сушилня в режим: "За закачалка в гардероб", дрехите излизат леко затоплени (сякаш една идея влажни), но след 4-5 минути вече се усещат напълно сухи и са като изгладени. Сложат ли се веднага на закачалка практически нямат нужда от ютия после (освен вероятно офиц. ризи и панталони). С допълнението, че сме сушили еднотипни дрехи със сходна дебелина. В последните минути машината впръсква студена пара с цел да се избегне намачкването.
5. След друга пробвана програма за сушене на дънки, те излязоха абсолютно сухи, без гънки и готови за обуване.
6. Машината работи изключително тихо, дори при центрофуга е по-тиха от предишната ни Електролукс, но тя така или иначе е в отделно сервизно помещение с врата.
Тестовете продължават. Simple Smile До момента машината се държи точно както се очаква от нея.

Последна редакция: нд, 07 апр 2024, 23:48 от janso

# 213
  • Мнения: 1 463
Имам близка приятелка, която е с Кенди комбинирано от поне 10 години, много е доволна. Не знам какъв модел е, но никакви оплаквания няма от машината. Със здраве да си я ползвате!

# 214
  • Мнения: 11 752
janso, имам 2 въпроса:
1. Електролуксът комби ли беше?
2. Какво означава "студена пара"-не съм чувала за такова нещо. Парата, е топла. Simple Smile

# 215
  • Мнения: 3
janso, имам 2 въпроса:
1. Електролуксът комби ли беше?
2. Какво означава "студена пара"-не съм чувала за такова нещо. Парата, е топла. Simple Smile

1. Електролукса беше пералня - модел Electrolux EWF 147540. Сравнявам пералня-пералня и качество на прането след едната и другата.
2. Функция - ЛЕСНО ГЛАДЕНЕ (ПАРА)   (от Инструкцията... има я налична за сваляне за модела в технополис сайта)
 
l  Чрез  тази  опция  можете  да  добавите
специфично  третиране  с  пара  към
някои цикли на пране (виж таблицата с
програми).
 
l Функцията  с  пара  улеснява  сгъването
и съкращава времето за гладене. 
 
l  Влакната се регенерират и освежават,
премахват  се  всички  миризми  от
платовете.
 
l Специалната  обработка  с  пара  е
разработена  за  всяка  програма  за
гарантиране  на  максимална  ефективност
при прането в зависимост от материите и
цветовете на платовете.

Вероятно съм се изразил неправилно, долу е обяснено:

Барабанът  променя  посоката  си  на
въртене по време на цикъла на  сушене,
за да предотврати заплитане на прането.
През последните 10/20 минути на сушене
се  използва  студен  въздух,  за  да  се
минимализира намачкването.

# 216
  • Мнения: 11 752
Ясно - студен въздух, а не пара.
Благодаря за пояснението.

Радвам се, че сте доволни. Да ви слуша дълги години и ако позволите една препоръка: след сушене добре събирате власинките, но е добре и  да пускате и едно изплакване или почистваща програма, защото вие виждате само минимално количество от мъха, който се отделя. Останалата част си е вътре из пералнята и след време ще направи някоя поразия.

# 217
  • Мнения: 3
Ясно - студен въздух, а не пара.
Благодаря за пояснението.

Радвам се, че сте доволни. Да ви слуша дълги години и ако позволите една препоръка: след сушене добре събирате власинките, но е добре и  да пускате и едно изплакване или почистваща програма, защото вие виждате само минимално количество от мъха, който се отделя. Останалата част си е вътре из пералнята и след време ще направи някоя поразия.

Благодаря за съвета, точно вашето мнение и препоръки са ми изключително ценни, защото прочетох почти всичко написано от вас във форума за комби машини и отделни машини. Още е твърде рано да се каже, това са само първи впечатления. Вярвам и се надявам, че новите собственици на Candy - китайците от Haier имат достатъчно ресурс и добри инженери, които да са изчислили поне 5-6-годишно безпроблемно ползване, което за тази цена/качество ме устройва напълно. После - друга. За 5 години в този бизнес постоянно излизат нови решения, технологии и подобрения, така че машина която е проектирана да издържи 10-15-20 години всъщност след само 5 години вече ще е технологично остаряла. Тепърва ще се вкарва и AI в управлението им. Да не говорим колко струва сервиза, частите и поддръжката на марковите машини извън гаранция. Така че това е сблъсък на два мирогледа за бъдещото потребителско ползване по принцип.

Последна редакция: пн, 08 апр 2024, 00:48 от janso

# 218
  • София
  • Мнения: 1 565
Да споделя и аз малко впечатления, както и доводи за избор - нямам претенции да са логични или верни за всеки...

Благодаря за споделенето, такива неща са полезни.

...второ и много по-важно - при вечерни/нощни пускания някой ще трябва да се прежали и да става по нощите да прехвърля прането в сушилнята, да я настройва и пуска.. и така 1-2 пъти нощем. Не виждам кой вкъщи би се жертвал да става по нощите, а у нас пералните се пускат основно вечер/нощем х2 една след друга, примерно една към 20-21,00 ч и друга преди лягане. Това принуждава някой да стои буден до края на първия цикъл и после някой да става за втория.

Това ми звучи странно, вкъщи сме с два уреда и никой не будува нощем, за да им слугува. Ние пускаме пералнята по-рано, но дори и да я пуснем към 20 ч., програмата ще приключи до 21.30 и тогава може да се пусне втора. Първата отива в сушилнята и не е нужно нещо да се чака. Всичко може да се извади на сутринта, ако бързате да легнете рано. Иначе, до 23 ч. може да са готови и втората пералня, и първата сушилня, така че може да пуснете и втора сушилня. Нищо им няма на дрехите, ако останат в сушилнята до сутринта. Ако е необходимо, може в събота и неделя да се пере и суши на по-дълги програми.

# 219
  • Мнения: 10 598
Дрехи в пералня/сушилня, които стоят часове след прането са яко намачкани и миришат на спарено. Имам непоносимост към стоене на дрехи след цикъл и винаги си я пускам с отложен старт, така че да мога веднага да простна. Ако е със сушене, те са достатъчно сдъвкани, камо ли да стоят още - няма да имат носене след това..
Уредите ползвам, за да ме улесняват, а не да ми причиняват допълнително гладене.

# 220
  • Мнения: 11 752
Скрит текст:
Ясно - студен въздух, а не пара.
Благодаря за пояснението.

Радвам се, че сте доволни. Да ви слуша дълги години и ако позволите една препоръка: след сушене добре събирате власинките, но е добре и  да пускате и едно изплакване или почистваща програма, защото вие виждате само минимално количество от мъха, който се отделя. Останалата част си е вътре из пералнята и след време ще направи някоя поразия.

Благодаря за съвета, точно вашето мнение и препоръки са ми изключително ценни, защото прочетох почти всичко написано от вас във форума за комби машини и отделни машини. Още е твърде рано да се каже, това са само първи впечатления.
Вярвам и се надявам, че новите собственици на Candy - китайците от Haier имат достатъчно ресурс и добри инженери, които да са изчислили поне 5-6-годишно безпроблемно ползване, което за тази цена/качество ме устройва напълно.
Скрит текст:
После - друга. За 5 години в този бизнес постоянно излизат нови решения, технологии и подобрения, така че машина която е проектирана да издържи 10-15-20 години всъщност след само 5 години вече ще е технологично остаряла. Тепърва ще се вкарва и AI в управлението им. Да не говорим колко струва сервиза, частите и поддръжката на марковите машини извън гаранция. Така че това е сблъсък на два мирогледа за бъдещото потребителско ползване по принцип.
И аз благодаря за добрите думи Simple Smile
Те че имат ресурс-имат, че имат добри инженери-имат, ОБАЧЕ каква е крайната цел, само те си знаят.
За пример мога да дам Hisense, които купиха Gorenje преди години и резултатът е отчайващ с изключение на един-два модела и при перални, и при сушилни, като и тези успешни модели вече не се предлагат. Просто съсипаха всичко. Важен им е оборот явно, а не качество. Имаха някакви клаузи в договора да се запази някакво европейско производство за европейския пазар, но и това вече го няма. Китайците така и не можаха да направят добър комби-уред.
Давам този пример, защото съм имала чудесни уреди на Gorenje, които (като нищо) може още да работят някъде след 20 години.
Харесва ми нагласата Ви, че не очаквате да използвате уредите вечно. Специално пералните, аз ги сменям средно на 8 години-работещи и здрави ги подарявам. Имам си мои си виждания по въпроса Wink

duhi_puhi, не знам защо имаш проблем с миризма на спарено. Обикновено пускам и фаза против намачкване в края на цикъла (независимо дали на комбито или на отделните уреди) и дрехи са ми стояли няколко часа след приключване на уреда. Нищо не е мирисало на спарено или пък да е сдъвкано след сушене. Да, след сушилня ще са на гънки ако не съм успяла да ги извадя след приключване на фазата против намачкване, но никога сдъвкани. Нямам представа защо се получава така при теб.

Последна редакция: пн, 08 апр 2024, 08:14 от petiaivanov

# 221
  • София
  • Мнения: 16 210
Дрехи в пералня/сушилня, които стоят часове след прането са яко намачкани и миришат на спарено. Имам непоносимост към стоене на дрехи след цикъл и винаги си я пускам с отложен старт, така че да мога веднага да простна. Ако е със сушене, те са достатъчно сдъвкани, камо ли да стоят още - няма да имат носене след това..
Уредите ползвам, за да ме улесняват, а не да ми причиняват допълнително гладене.
Странно, след сушилня дрехите у нас нито са сдъвкани, нито спарени, има си функция Cooling down (CD пише на екрана), която периодично върти дрехите с гладен въздух след края на програмата.

# 222
  • Мнения: 10 598
Еми не знам, 5 перални съм сменила, комбита, бомбата всякакви... Всичко ми мирише, ако не го извадя веднага.
Може да е окр ама тва е положението 😁🤣🙄

# 223
  • София
  • Мнения: 16 210
Ползвам ароматизиращи перли за пране и кърпички за сушилня.

Освен това минимум веднъж месечно пускам цикъл със специален препарат за почистване на пералня.

Не гладя. Изобщо. Ако случайно нещо ми се стори намачкано, пръскам със спрей срещу гънки и разхлаждам с ръце.

# 224
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 727
Да се похваля, че си купих тази машинка:
https://www.tehnomix.bg/peralnya-sas-sushilnya-aeg-lwr98165xe

Много и се радвам и се надявам, скоро да дам лично мнение.

Не съм фен на комбитата и предпочитам отделните уреди, но за това жилище нямам друг вариант и се надявам да съм избрала най-доброто за тези пари.

Петя, благодаря ти за насоките! Flowers Hibiscus

Общи условия

Активация на акаунт