МБАЛ Надежда - тема 24

  • 14 755
  • 261
  •   3
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 538
Чак пък 90% да са секцио. Доста пресилено изказване.
Преди имаше ден на отворените врати, нямам представа дали още разхождат родилки из отледението, но като гледам имаш крещяща нужда да си свериш очакванията.
Естествено, че никой няма да те остави сама да го раждаш, друг е въпросът, че не е лошо човек да се подготви предварително за това, което да прави.
Ако. Елена Василева има чудесни демонстрационни клипове в Ютюб, на които показва как точно се диша и какво точно се прави. Аз лично с тях се подготвих и не е имало нужда никой нито да ме насочва, нито да ми помага, нито да ми казва кога и какво.
Естествено, всяко раждане е различно и няма как някои категорично да ти каже как ще протече, какво ще се случи и дали няма да се наложи спешно секцио.
Аз, примерно, бях твърде амбицирана да си родя естествено, бях минала през офталмолог, защото имам диоптър и въпреки това никой не ме е натискал за секцио. Даже не е повдиган въпросът. Единственото на приема ме предупредиха, че въпреки стартиралия родилен процес бебето е твърде високо и може изобщо да не успее да слезе в периода на раждане. То беше твърде упорито да не иска да се роди така, аз обратното и в крайна сметка спечелих. Зависи от ситуацията, зависи при кой лекар ще се паднеш. Някой чакат доста с надеждата да успее да се справи родилката, други бързат да приключат и минават към секцио. Но аз лично познавам няколко жени, които са чакани 20+ часа в родилната зала.

# 226
  • Мнения: 2 154
Аз бях с планово секцио, защото съм с близнаци, въпреки това, преди секциото акушер Надежда Стаменова ми извади пръстена песар, а докторката (Димова), ми предложи да продължим естествено, даже настоя, аз отказах. Така, че не мисля че са всички под ножа. За естествено раждане, ако имате възможност бих препоръчала да си изберете акушер Стаменова, страхотна е хора, направо нямате представа как успокоява тая жена, в природата ѝ е просто. Въпреки, че не бях естествено раждане и не съм имала никакъв контакт с нея, освен ваденето на песара, дойде при мен след като ме изкараха от реанимация да ме види как съм, да пита как са децата, което беше много мило. Можете да гледате клипчетата ѝ в фейса, страницата на Надежда и в ютуб.

# 227
  • Мнения: 1 195
Чак пък 90% да са секцио. Доста пресилено изказване.
Преди имаше ден на отворените врати, нямам представа дали още разхождат родилки из отледението, но като гледам имаш крещяща нужда да си свериш очакванията.
Естествено, че никой няма да те остави сама да го раждаш, друг е въпросът, че не е лошо човек да се подготви предварително за това, което да прави.
...

Аз пък като първескиня, бих казала, че в България има крещяша нужда родилната грижа да влезне в 21 век и масово лекари и акушери да започнат да се държат адекватно с родилките, както и най-накрая да започнат да прилагат световнопризнатите добри практики. И няма да е зле в обществото да се прояви малко повече емпатия към чувствата и страховете на бъдещите майки, а липсата на такава особено от млади майки, е плашеща Flushed
Абсолютно разбирам притесненията на enigma_enigma, всяка жена, която се е запознала със "стандартните практики" по българските болници, е в ужас от мисълта за постъпване в болница за раждане, а на фона на статистиката за 50-60% секцио (при препоръчвани от СЗО до 20%!!!) е най-логичното да я е страх от необосновано секцио!

 Относно подготовката - подготвяме се теоретично, но когато започнат много болезнени контракции, едва ли някоя жена ще успее да си спомни всички съвети и техники...

# 228
  • Мнения: 1 132
За миналата година процента раждане със секцио в болницата е малко над 61% от 2030 раждания (източник: https://clinica.bg/27452-rajdaniqta-prez-2023-g-)

Аз съм привърженик на нормалното раждане, макар да нямах шанса да родя така (не раждах в Надежда), но за мен най-важното е ако има нужда от секцио и дори и тя да се появи в процеса на раждане, да се пристъпи към оперативно родоразрешение навреме. Че в една друга частна с болница с нисък процент секцио доскоро беше мъка да се пребориш за секцио, дори и да има крещяща нужда от такова. Та от споделяния опит на други жени смятам, че в Надежда са достатъчно адекватни в това отношение, а и като цяло мнението ми за болницата е че полагат добра грижа за пациентите (имала съм две оперативни процедури там и безброй много прегледи)

# 229
  • Мнения: 1 538
Щом съм успяла да си спомня аз с първото си раждане, значи очевидно е възможно и изпълнимо. Simple Smile
Няма нужда от излишни драми и насаждане на страх. Раждането само по себе си не е страшно и не бива да се приема като такова.  Прост съвет. Така или иначе, раждането в Надежда се води от акушерката, не от АГ. Затова препоръчах да идете на отворени врати или да изгледате видеата от училищата.   
Забелязвам, че има някаква масова практика да се обиждат разни хора от това, че им се казва, че няма нужда да изпитват страх. Ами да, няма нужда, наистина. Раждането е естествен процес, който обаче понякога не е възможно да се случи естествено и може да се наложи друга намеса. И в това няма нито нещо страшно, нито нещо лошо. Нито има нужда от само обвинения след това. Да не говорим, че следродилната депресия, за която не се говори толкова открито е много по - страшна от това как точно ще се роди това бебе.

# 230
  • Мнения: 1 425
Чак ужас от секцио. Това не мога да си го представя. Доколкото разбирам в другите страни, къде процента на секцио е малък, там няма по желание, само в случай на нужда. Това да раждаш 20+ часа също не го разбирам, но всеки сам си преценява. Важното е да сме щастливи накрая!

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 13:10 от Фрида

# 231
  • Мнения: 5
Аз съм раждала два пъти по естествен път в болницата, никой не ме е форсирал за секцио. Можеш да видиш подробности назад в мненията ми. Като цяло съм изключително доволна. Конкретно по въпроса дали те оставят сама - докато достигнеш нужното разкритие няма постоянно човек при теб, но периодично минават акушерка и лекар, за да проверят как си и да следят напредването на родовия процес, да уточните дали ще използваш упойка. Когато достигнеш необходимото разкритие, през цялото време при теб са лекар и акушерка (при мен втория път даже бяха две акушерките), със започването на напъните идват и неонатолози. Абсурдно ми се струва да те оставят да напъваш сама.
По официална статистика 50%-60% от ражданията в болницата са секцио, като според мен голям дял има и секциото по желание (абсолютно непонятно за мен, но това е друга тема). Иначе от комуникацията си с майки, минали през болницата, ми се струва, че при някои лекари по-често се "налага" секцио по спешност, отколкото при други...

Ще може ли да споделите при кои лекари това се наблюдава по - често? Мерси

Цитат на: Hearty
 link=topic=1622479.msg47951985#msg47951985 date=1714194840
Чак пък 90% да са секцио. Доста пресилено изказване.
Преди имаше ден на отворените врати, нямам представа дали още разхождат родилки из отледението, но като гледам имаш крещяща нужда да си свериш очакванията.
Естествено, че никой няма да те остави сама да го раждаш, друг е въпросът, че не е лошо човек да се подготви предварително за това, което да прави.
Ако. Елена Василева има чудесни демонстрационни клипове в Ютюб, на които показва как точно се диша и какво точно се прави. Аз лично с тях се подготвих и не е имало нужда никой нито да ме насочва, нито да ми помага, нито да ми казва кога и какво.
Естествено, всяко раждане е различно и няма как някои категорично да ти каже как ще протече, какво ще се случи и дали няма да се наложи спешно секцио.
Аз, примерно, бях твърде амбицирана да си родя естествено, бях минала през офталмолог, защото имам диоптър и въпреки това никой не ме е натискал за секцио. Даже не е повдиган въпросът. Единственото на приема ме предупредиха, че въпреки стартиралия родилен процес бебето е твърде високо и може изобщо да не успее да слезе в периода на раждане. То беше твърде упорито да не иска да се роди така, аз обратното и в крайна сметка спечелих. Зависи от ситуацията, зависи при кой лекар ще се паднеш. Някой чакат доста с надеждата да успее да се справи родилката, други бързат да приключат и минават към секцио. Но аз лично познавам няколко жени, които са чакани 20+ часа в родилната зала.

Моите очаквания са на база информация от жени минали през това и само ще кажа, че почти всички мои познати и клиентки, които са раждали в България са секцио, някои с основателни причини, други не. За самата болница не мога да твърдя на 100 процента, но това съм прочитала като информация. Особено в темите по назад ми направи също впечатление, че естествените раждания са значително по - малко. Така че, изказвания от сорта да си сверя часовника и прочие са излишни и груби и нека се придържаме към учтивата форма. Благодаря!

Чак пък 90% да са секцио. Доста пресилено изказване.
Преди имаше ден на отворените врати, нямам представа дали още разхождат родилки из отледението, но като гледам имаш крещяща нужда да си свериш очакванията.
Естествено, че никой няма да те остави сама да го раждаш, друг е въпросът, че не е лошо човек да се подготви предварително за това, което да прави.
...

Аз пък като първескиня, бих казала, че в България има крещяша нужда родилната грижа да влезне в 21 век и масово лекари и акушери да започнат да се държат адекватно с родилките, както и най-накрая да започнат да прилагат световнопризнатите добри практики. И няма да е зле в обществото да се прояви малко повече емпатия към чувствата и страховете на бъдещите майки, а липсата на такава особено от млади майки, е плашеща Flushed
Абсолютно разбирам притесненията на enigma_enigma, всяка жена, която се е запознала със "стандартните практики" по българските болници, е в ужас от мисълта за постъпване в болница за раждане, а на фона на статистиката за 50-60% секцио (при препоръчвани от СЗО до 20%!!!) е най-логичното да я е страх от необосновано секцио!

 Относно подготовката - подготвяме се теоретично, но когато започнат много болезнени контракции, едва ли някоя жена ще успее да си спомни всички съвети и техники...


Прекрасно ме разбрахте, благодаря! ❤
Съгласявам се с абсолютно всичко написано от вас, все едно ми четете мислите …..

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 21:09 от enigma_enigma

# 232
  • Мнения: 288
Въпросът за естественото раждане и аз го зададох на една от акушерките, тъй като ми предстои съвсем скоро. Тя ми отговори, че при тях процентът на секцио спрямо естествено е толкова висок, не защото не се насърчава, а защото има огромен брой рискови бременности или жени с дълга история на проблемно забременяване, и в тези случаи се избира секциото.

До този момент никой не се е опитвал да ме разубеждава, надявам се и да попадна на екип, който ще се съобрази с желанията ми. Стига ситуацията да го позволява, разбира се.

# 233
  • Мнения: 5
Въпросът за естественото раждане и аз го зададох на една от акушерките, тъй като ми предстои съвсем скоро. Тя ми отговори, че при тях процентът на секцио спрямо естествено е толкова висок, не защото не се насърчава, а защото има огромен брой рискови бременности или жени с дълга история на проблемно забременяване, и в тези случаи се избира секциото.

До този момент никой не се е опитвал да ме разубеждава, надявам се и да попадна на екип, който ще се съобрази с желанията ми. Стига ситуацията да го позволява, разбира се.


Стискам палци всичко да мине бързо и безпроблемно! 🍀
Ще се радвам аз да съм в грешка и именно, заради това писах в тази тема. 
Все пак и аз съм се спряла на болницата. От всички, които посетих до сега, МБАЛ Надежда ми  се струва най - адекватният избор. Доколкото съм запозната апаратурата им е на доста високо ниво, както и неонатологията им.

# 234
  • София
  • Мнения: 755
enigma_enigma,  и при двете ми раждания се засякох с момичета, постъпили за естествено раждане при д-р Димова, които в крайна сметка бяха завършили със спешно секцио и имаха съмнения доколко то реално е било наложително.
Споделям написаното за акушер Стаменова - и двата пъти раждах с нея и е наистина уникална. На екран не може да се предаде дори малка част от харизмата и способността ѝ да успокоява и предразполага. Препоръчвам я на всяка жена, която иска да роди естествено.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 07:53 от hatred

# 235
  • Мнения: 288
Въпросът за естественото раждане и аз го зададох на една от акушерките, тъй като ми предстои съвсем скоро. Тя ми отговори, че при тях процентът на секцио спрямо естествено е толкова висок, не защото не се насърчава, а защото има огромен брой рискови бременности или жени с дълга история на проблемно забременяване, и в тези случаи се избира секциото.

До този момент никой не се е опитвал да ме разубеждава, надявам се и да попадна на екип, който ще се съобрази с желанията ми. Стига ситуацията да го позволява, разбира се.


Стискам палци всичко да мине бързо и безпроблемно! 🍀
Ще се радвам аз да съм в грешка и именно, заради това писах в тази тема. 
Все пак и аз съм се спряла на болницата. От всички, които посетих до сега, МБАЛ Надежда ми  се струва най - адекватният избор. Доколкото съм запозната апаратурата им е на доста високо ниво, както и неонатологията им.

Благодаря ти! Напълно ти разбирам колебанията, защото и моите бяха абсолютно същите, но искрено се надявам в крайна сметка всичко да мине безпроблемно и да сме доволни от избора си! 😊

# 236
  • Мнения: 130
Здравейте, бих казала, че в Надежда не знаете на кого ще попаднете и съответно може да имате много различни преживявания. Има много лекари, всеки си има своето виждане. Ако сега ми се наложи пак да раждат там, може би ще се опитам да се свържа с Надежда Стаменова. Не я познавам, но се надявам тя да е откровена и наистина да прави това, което казва.
Аз пренасях с 5 дни, като бях казала, че искам естествено раждане и съответно не се говореше за секцио, НО ми предложиха индукция. Писала съм и преди, че индукцията започна с Цитотек, забранено лекарство, което не беше после в епикризата. На раждането беше и мъжът ми (много ми помогна). Каза ми, че са ме чакали да съм в пика на контракциите и тогава са ме притискали за секцио. Съжалявам, че нямах лекар, на който да се доверя.
Успех и леко раждане.

# 237
  • Мнения: 960
И аз знам, че зависи от лекаря и някои натискат повече за спешно секцио. Аз си гарантирах нормално раждане, като избрах Надежда Стаменова, въпреки че на мен тя не ми действа успокоително, а обратно, но със сигурност е много адекватна акушерка, просто въпрос на характер и усещане.😄

# 238
  • Мнения: 58
Ама къде са тези доктори със секциото? Аз искам секцио ама не ми дадоха, защото няма предпоставки. Аз ще бъда бясна ако ме накарат да се мъча естествено и накрая кажат спешно секцио. Направо веднага да си кажат, че няма да ме чакат и ще спестим и време и болка. А какво е това забранено лекарство? Има ли странични ефекти? Мога ли да го откажа и да искам окситоцин например?

# 239
  • Мнения: 203
Аз искам секцио ама не ми дадоха, защото няма предпоставки.
В Надежда ли са ви отказали секцио по желание? Open Mouth
Една приятелка ражда там наскоро и каза, че е искала секцио, защото я е страх да ражда нормално. Секцио си беше. Не е споменавала да има други предпоставки освен желанието ѝ.

Общи условия

Активация на акаунт