Изследване на ХОРМОНИ – 27 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 14 704
  • 364
  •   3
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 36 204
Скрит текст:
Малко ме притеснява, защото реално пише че е извън обхвата на измерване и няма точна стойност. Нужно ли е да го повторя?
За 17ОН Прогестерон - ako искаш го повтори, точно на 3 ден от МЦ, за да си спокойна. Може да е нещо моментно, инцидентно, защото другите хормони при теб са добре.
Той се тълкува заедно с Тестостерон, Андростендион и ДХЕА  ... и Кортизол, защото 17-OH Прогестерон  е междинен продукт в синтеза на Кортизол в НбЖ... може да се преобразува до Андростендион, който пък е прекурсор на Тестостерон и Естрадиол. ( посочвам кои хормони може да изследваш допълнително, за да може лекаря да прецени дали има проблем или не).
Ще чакам да споделиш, ако потърсиш мнение на специалист.

Привет, денис, пиша, както обещах. Мнението на специалиста съвпада с твоето. Според нея няма смисъл да се притеснявам за тази стойност, тъй като не вижда проблем в другите изследвания, но мога да го повторя. Благодаря!
Много ти благодаря, че писа bouquet

# 226
  • Мнения: 8
Здравейте, Денис, момичета,
На 36 години съм, след известно време опити за бебе, се установи, че има проблем при мъжа ми, ще се наложи
Скрит текст:
инвитро. Моля за коментар на кръвните ми изследвания, ден 21 от цикъла.
Какво да приемам, за да подпомогна тялото си преди инвитро?
Благодаря предварително!


Здравей!
Имаш Хипофункция на ЩЖ, нямаш Хашимото. Желателно е да се консултираш с Ендокринолог и да обсъдите дали трябва да си на медик. терапия още преди зачеване... защото при бременност вероятността да не достига хормон за бебето е голяма, а това носи риск за него, за теб и за самата бременност. Т.е. ти си преценяваш как да процедираш Simple Smile
Имаш дефицит на йод - добре е да го приемаш, но внимавай с дозите или се консултирай с лекар ... може да приемаш суперхрана богата на йод - Келп, Дулсе( водорасли), но и с тях трябва да се внимава ... защото предозирането на йод, също не е Ок.
Селен и цинк за ниски - те са много важни за ЩЖ, репр. функция и т.н. - трябва да ги приемаш, но следи нивата... защото ако се предозират не е Ок.
Феритинът може да е малко по-висок ... много вероятно да е нисък, защото имаш доста сериозен дефицит на вит. Д - трябва да е около 150 ... започни да го попълваш, защото при бременност трябва да е в оптимални граници... защото тогава не е желателно да се приемат високи дози ( над 6000IU) докато преди това може и 9-10000/дн + К2 (МК-7) 240мкг/дн.
В12 трябва да е на горна граница - около 550
ФК - да е на горна граница
Хомоцистеинът е малко висок, добре е да е около 5 при бременност ( той се коригира с прием на В12, ФК и В6 )
ЛХ и Е2 показват, че е имало О., дано да е станало Peace
Хемоглобинът е малко нисък - трябва да приемаш желязо ... защото при бременност ще отидеш много бързо в ЖДА (имаш и ниски еритроцити вече ...).
Имаш ИР - трябва определен начин на хранене, спорт, добавки, медикамент  ... трябва да я контролираш защото при бременност може да отключиш гестационен диабет - а това носи риск - високо кръвно налягане, високи нива на триглицериди, прееклампсия и т.н. Не искам да те плаша, а да ти обърна внимание, че с малко повече воля и постоянство, може да се намали риска.
Най-общо, нищо притеснително, всичко това лесно се коригира и контролира... няма пречка за незачеване.

Благодаря, Денис, за изчерпателния отговор от Ваша страна!!! Записала съм си час за ендокринолог, не знам, дали ще приеме тези стойности на витамните като нещо проблемно, защото и преди съм посещавала лекари, но не са ми предписвали допълнително витамини, защото са били в реферетни стойности, за вит.Д са ми казвали, че всички са с такива стойности, било нормално за съвременните хора и всичко било супер, но... Иначе, от няколко дни приемам пренаталните витамини на Garden of life, дали обаче там не е в повече съдържанието на йода? Има ли шанс за предозиране?
Дозата, която препоръчвате за Вит Д за колко време е добре да се приема?
Витамин Б12 в какви дози е хубаво да го приемам за попълване на дефицита?
Прикачам и снимка на състава на витамините.

Благодаря предварително!

# 227
  • София
  • Мнения: 36 204
Скрит текст:
Здравейте, Денис, момичета,
На 36 години съм, след известно време опити за бебе, се установи, че има проблем при мъжа ми, ще се наложи
Скрит текст:
инвитро. Моля за коментар на кръвните ми изследвания, ден 21 от цикъла.
Какво да приемам, за да подпомогна тялото си преди инвитро?
Благодаря предварително!


Здравей!
Имаш Хипофункция на ЩЖ, нямаш Хашимото. Желателно е да се консултираш с Ендокринолог и да обсъдите дали трябва да си на медик. терапия още преди зачеване... защото при бременност вероятността да не достига хормон за бебето е голяма, а това носи риск за него, за теб и за самата бременност. Т.е. ти си преценяваш как да процедираш Simple Smile
Имаш дефицит на йод - добре е да го приемаш, но внимавай с дозите или се консултирай с лекар ... може да приемаш суперхрана богата на йод - Келп, Дулсе( водорасли), но и с тях трябва да се внимава ... защото предозирането на йод, също не е Ок.
Селен и цинк за ниски - те са много важни за ЩЖ, репр. функция и т.н. - трябва да ги приемаш, но следи нивата... защото ако се предозират не е Ок.
Феритинът може да е малко по-висок ... много вероятно да е нисък, защото имаш доста сериозен дефицит на вит. Д - трябва да е около 150 ... започни да го попълваш, защото при бременност трябва да е в оптимални граници... защото тогава не е желателно да се приемат високи дози ( над 6000IU) докато преди това може и 9-10000/дн + К2 (МК-7) 240мкг/дн.
В12 трябва да е на горна граница - около 550
ФК - да е на горна граница
Хомоцистеинът е малко висок, добре е да е около 5 при бременност ( той се коригира с прием на В12, ФК и В6 )
ЛХ и Е2 показват, че е имало О., дано да е станало Peace
Хемоглобинът е малко нисък - трябва да приемаш желязо ... защото при бременност ще отидеш много бързо в ЖДА (имаш и ниски еритроцити вече ...).
Имаш ИР - трябва определен начин на хранене, спорт, добавки, медикамент  ... трябва да я контролираш защото при бременност може да отключиш гестационен диабет - а това носи риск - високо кръвно налягане, високи нива на триглицериди, прееклампсия и т.н. Не искам да те плаша, а да ти обърна внимание, че с малко повече воля и постоянство, може да се намали риска.
Най-общо, нищо притеснително, всичко това лесно се коригира и контролира... няма пречка за незачеване.
Благодаря, Денис, за изчерпателния отговор от Ваша страна!!! Записала съм си час за ендокринолог, не знам, дали ще приеме тези стойности на витамните като нещо проблемно, защото и преди съм посещавала лекари, но не са ми предписвали допълнително витамини, защото са били в реферетни стойности, за вит.Д са ми казвали, че всички са с такива стойности, било нормално за съвременните хора и всичко било супер, но... Иначе, от няколко дни приемам пренаталните витамини на Garden of life, дали обаче там не е в повече съдържанието на йода? Има ли шанс за предозиране?
Дозата, която препоръчвате за Вит Д за колко време е добре да се приема?
Витамин Б12 в какви дози е хубаво да го приемам за попълване на дефицита?
Скрит текст:
Прикачам и снимка на състава на витамините.

Благодаря предварително!
За дефицитите - дали да ги попълваш или не и до какви нива - ти си решаваш.
Вит. Д - 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола
В12 1000мкг - 2 месеца прием + 20 дни почивка -> контрола ... той ще ти намали Хомоцистина, който е малко висок ( за него приемаш ФК, която си приемаш за бременността + В6 30-40мг, ако искаш)
За МВ и йода - дозата му е много ниска за попълване на дефицит, не се притеснявай, няма да предозираш.
Високи дози са над 600 - 800 - 1000 има дори и 1500мкг, но според мен не повече от 600мкг и следи нивата, всеки месец.

# 228
  • Мнения: 8
Скрит текст:
Здравейте, Денис, момичета,
На 36 години съм, след известно време опити за бебе, се установи, че има проблем при мъжа ми, ще се наложи
Скрит текст:
инвитро. Моля за коментар на кръвните ми изследвания, ден 21 от цикъла.
Какво да приемам, за да подпомогна тялото си преди инвитро?
Благодаря предварително!


Здравей!
Имаш Хипофункция на ЩЖ, нямаш Хашимото. Желателно е да се консултираш с Ендокринолог и да обсъдите дали трябва да си на медик. терапия още преди зачеване... защото при бременност вероятността да не достига хормон за бебето е голяма, а това носи риск за него, за теб и за самата бременност. Т.е. ти си преценяваш как да процедираш Simple Smile
Имаш дефицит на йод - добре е да го приемаш, но внимавай с дозите или се консултирай с лекар ... може да приемаш суперхрана богата на йод - Келп, Дулсе( водорасли), но и с тях трябва да се внимава ... защото предозирането на йод, също не е Ок.
Селен и цинк за ниски - те са много важни за ЩЖ, репр. функция и т.н. - трябва да ги приемаш, но следи нивата... защото ако се предозират не е Ок.
Феритинът може да е малко по-висок ... много вероятно да е нисък, защото имаш доста сериозен дефицит на вит. Д - трябва да е около 150 ... започни да го попълваш, защото при бременност трябва да е в оптимални граници... защото тогава не е желателно да се приемат високи дози ( над 6000IU) докато преди това може и 9-10000/дн + К2 (МК-7) 240мкг/дн.
В12 трябва да е на горна граница - около 550
ФК - да е на горна граница
Хомоцистеинът е малко висок, добре е да е около 5 при бременност ( той се коригира с прием на В12, ФК и В6 )
ЛХ и Е2 показват, че е имало О., дано да е станало Peace
Хемоглобинът е малко нисък - трябва да приемаш желязо ... защото при бременност ще отидеш много бързо в ЖДА (имаш и ниски еритроцити вече ...).
Имаш ИР - трябва определен начин на хранене, спорт, добавки, медикамент  ... трябва да я контролираш защото при бременност може да отключиш гестационен диабет - а това носи риск - високо кръвно налягане, високи нива на триглицериди, прееклампсия и т.н. Не искам да те плаша, а да ти обърна внимание, че с малко повече воля и постоянство, може да се намали риска.
Най-общо, нищо притеснително, всичко това лесно се коригира и контролира... няма пречка за незачеване.
Благодаря, Денис, за изчерпателния отговор от Ваша страна!!! Записала съм си час за ендокринолог, не знам, дали ще приеме тези стойности на витамните като нещо проблемно, защото и преди съм посещавала лекари, но не са ми предписвали допълнително витамини, защото са били в реферетни стойности, за вит.Д са ми казвали, че всички са с такива стойности, било нормално за съвременните хора и всичко било супер, но... Иначе, от няколко дни приемам пренаталните витамини на Garden of life, дали обаче там не е в повече съдържанието на йода? Има ли шанс за предозиране?
Дозата, която препоръчвате за Вит Д за колко време е добре да се приема?
Витамин Б12 в какви дози е хубаво да го приемам за попълване на дефицита?
Скрит текст:
Прикачам и снимка на състава на витамините.

Благодаря предварително!
За дефицитите - дали да ги попълваш или не и до какви нива - ти си решаваш.
Вит. Д - 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола
В12 1000мкг - 2 месеца прием + 20 дни почивка -> контрола ... той ще ти намали Хомоцистина, който е малко висок ( за него приемаш ФК, която си приемаш за бременността + В6 30-40мг, ако искаш)
За МВ и йода - дозата му е много ниска за попълване на дефицит, не се притеснявай, няма да предозираш.
Високи дози са над 600 - 800 - 1000 има дори и 1500мкг, но според мен не повече от 600мкг и следи нивата, всеки месец.

Много благодаря за изчерпателния отговор!!!

# 229
  • Мнения: 933
Какви хормони могат да се изследват при ранна бременност, днес бях на АГ, но не назначи нищо, само ЧХГ след 10 дни!!! Естествено още утре ще го изследвам дали нараства, но какво друго? От над 4 години съм с ниски прогестетон и естрадиол (неизвестна причина, предполагаха хипоталамуса), страх ме е да не падне някой от тях. Какво друго да пусна?

# 230
  • Мнения: 538
Денис, пуснах пролактин и съм силно изненадана от резултата. Преди като съм пускала винаги е бил 800-900 при тез реф стойностни. Ок ли е като стойност или има нещо притеснително, че е толкова нисък? Не съм вземала медикаменти.




Здравей, Денис! Цитирам си изследванията отдолу. При TSH 3.12, ендокриноложката ми каза, че нямам
Скрит текст:
хипофункция и трябва да сваля хормона единствено, ако ще забременявам. Пусна ми изследване на пролактин, който знам, че ще ми е висок, тъй като винаги, като съм го изследвала е бил. Ако е висок, щяла да ми изпише лекарство за сваляне на пролактина. Обясних й, че не се чувствам добре и че най-вероятно е от ТСХ-то и едва ли не ме изкара луда и нервна. Вече съм на прага сама да си предпиша л тироксин и да не се занимавам с лекари, тъй като и да си запиша час при друг нз на какъв ще попадна и дали ще ми обърне внимание. Според теб ок ли е да пия 25 микрограма за месец и пак да изследвам - да видя дали е паднало ТСХ и съответно как се чувствам, което ми е най-важно.
Странното, което се случи е, че преди 5 г при ехография на ЩЖ ми бяха установени възли, а вчера като гледа, каза че нямам възли и щж била като по учебник. Възможно ли е възли да изчезнат? Тогава бях 10-12 кг отгоре.

Днес цикълът ми дойде. Съответно пролактина доколкото знам трябва да го пусна на 3-5ти ден след М. Лекарката каза, че нямало никакво значение, можело и по време на цикъл да го пусна. Специално я попитах. Смятам да изчакам с пускането и да спазя дните.



Потърси второ мнение, защото не е правилно да си самоназначаваш медикамент... защото ЩЖ е много деликатен и чувствителен орган.
Има малко несъответствие в ТСХ и Т4, т.е. ТСХ е висок за това Т4... и вероятно лекарят затова не е назначил терапия. Според мен ги повтори на чист ден, заедно с Пролактин, но пусни и трите: ТСХ, Т3, Т4. ... и трябва да си била здрава поне 20-на дни.
На чист ден -  след 10-12-ти ден на МЦ, до 5-6-ти ден, преди следваща М.
За възлите, да могат да изчезнат( ако са по-малки, доброкачествени?!) ... и Браво!, че се е случило

# 231
  • София
  • Мнения: 36 204
Какви хормони могат да се изследват при ранна бременност, днес бях на АГ, но не назначи нищо, само ЧХГ след 10
Скрит текст:
дни!!! Естествено още утре ще го изследвам дали нараства, но какво друго? От над 4 години съм с ниски прогестетон и естрадиол (неизвестна причина, предполагаха хипоталамуса), страх ме е да не падне някой от тях. Какво друго да пусна?
Честито! Лека, безпроблемна и спокойна бременност.
Освен ЧХГ може да проследиш как нараства Прогестерона.
Пусни също ТСХ, Т3 и Т4, може да провериш нивата на В12, ФК, Хомоцистин, вит.Д и т.н.Железен панел ( Хемоглобин, Желязо, Феритин, Трансферин, ЖСК...)



Денис, пуснах пролактин и съм силно изненадана от резултата. Преди като съм пускала винаги е бил 800-900 при
Скрит текст:
тез реф стойностни. Ок ли е като стойност или има нещо притеснително, че е толкова нисък? Не съм вземала медикаменти.




Здравей, Денис! Цитирам си изследванията отдолу. При TSH 3.12, ендокриноложката ми каза, че нямам
Скрит текст:
хипофункция и трябва да сваля хормона единствено, ако ще забременявам. Пусна ми изследване на пролактин, който знам, че ще ми е висок, тъй като винаги, като съм го изследвала е бил. Ако е висок, щяла да ми изпише лекарство за сваляне на пролактина. Обясних й, че не се чувствам добре и че най-вероятно е от ТСХ-то и едва ли не ме изкара луда и нервна. Вече съм на прага сама да си предпиша л тироксин и да не се занимавам с лекари, тъй като и да си запиша час при друг нз на какъв ще попадна и дали ще ми обърне внимание. Според теб ок ли е да пия 25 микрограма за месец и пак да изследвам - да видя дали е паднало ТСХ и съответно как се чувствам, което ми е най-важно.
Странното, което се случи е, че преди 5 г при ехография на ЩЖ ми бяха установени възли, а вчера като гледа, каза че нямам възли и щж била като по учебник. Възможно ли е възли да изчезнат? Тогава бях 10-12 кг отгоре.

Днес цикълът ми дойде. Съответно пролактина доколкото знам трябва да го пусна на 3-5ти ден след М. Лекарката каза, че нямало никакво значение, можело и по време на цикъл да го пусна. Специално я попитах. Смятам да изчакам с пускането и да спазя дните.



Потърси второ мнение, защото не е правилно да си самоназначаваш медикамент... защото ЩЖ е много деликатен и чувствителен орган.
Има малко несъответствие в ТСХ и Т4, т.е. ТСХ е висок за това Т4... и вероятно лекарят затова не е назначил терапия. Според мен ги повтори на чист ден, заедно с Пролактин, но пусни и трите: ТСХ, Т3, Т4. ... и трябва да си била здрава поне 20-на дни.
На чист ден -  след 10-12-ти ден на МЦ, до 5-6-ти ден, преди следваща М.
За възлите, да могат да изчезнат( ако са по-малки, доброкачествени?!) ... и Браво!, че се е случило
Да, нивата са добре - нищо притеснително. На кой ден от МЦ е направен... защото той си има известен месечен ход?!

Последна редакция: пт, 31 май 2024, 15:43 от denis©

# 232
  • Мнения: 538
На 11ти ден от започването на последната менструация.

# 233
  • Мнения: 128
Здравейте, може ли мнение за тези резултати? На 2ри ден от цикъл по искане на АГ. На УЗ не се се виждат кисти.

    # 234
    • Мнения: 99
    Какви хормони могат да се изследват при ранна бременност, днес бях на АГ, но не назначи нищо, само ЧХГ след 10 дни!!! Естествено още утре ще го изследвам дали нараства, но какво друго? От над 4 години съм с ниски прогестетон и естрадиол (неизвестна причина, предполагаха хипоталамуса), страх ме е да не падне някой от тях. Какво друго да пусна?

    Това с хипоталамуса как го откри и какво лечение имаше? Какви изследвания се пускат?

    # 235
    • Мнения: 933
    Скрит текст:
    Какви хормони могат да се изследват при ранна бременност, днес бях на АГ, но не назначи нищо, само ЧХГ след 10 дни!!! Естествено още утре ще го изследвам дали нараства, но какво друго? От над 4 години съм с ниски прогестетон и естрадиол (неизвестна причина, предполагаха хипоталамуса), страх ме е да не падне някой от тях. Какво друго да пусна?

    Това с хипоталамуса как го откри и какво лечение имаше? Какви изследвания се пускат?
    Simply_fun, това е изключително рядко срещано, характеризира се с едновременно ниски нива на LH и FSH и ниски прогестерон и естрадиол. При това състояние има аменорея или оскъден и нередовен цикъл. Случва се след промяна в начина на живот (дори и здравословна), но разбира се при предразположение за това, което е много, много рядко и не е нормална реакция. Аз лично не вярвам изобщо в тази диагноза, тя се "поставя" на принципа на изключването. Самия хипоталамус не може да се изследва. Лечение няма, тъй като реална конкретна причина открита няма.

    # 236
    • Мнения: 99
    Скрит текст:
    Какви хормони могат да се изследват при ранна бременност, днес бях на АГ, но не назначи нищо, само ЧХГ след 10 дни!!! Естествено още утре ще го изследвам дали нараства, но какво друго? От над 4 години съм с ниски прогестетон и естрадиол (неизвестна причина, предполагаха хипоталамуса), страх ме е да не падне някой от тях. Какво друго да пусна?

    Това с хипоталамуса как го откри и какво лечение имаше? Какви изследвания се пускат?
    Simply_fun, това е изключително рядко срещано, характеризира се с едновременно ниски нива на LH и FSH и ниски прогестерон и естрадиол. При това състояние има аменорея или оскъден и нередовен цикъл. Случва се след промяна в начина на живот (дори и здравословна), но разбира се при предразположение за това, което е много, много рядко и не е нормална реакция. Аз лично не вярвам изобщо в тази диагноза, тя се "поставя" на принципа на изключването. Самия хипоталамус не може да се изследва. Лечение няма, тъй като реална конкретна причина открита няма.

    А имаше ли някакви симптоми? Защото аз имам един гаден световъртеж и ниско кръвно и не мога да разбера от какво. Почвам да се съмнявам в хипофизата и надбъбречните жлези понеже и кортизола сутрин ми е нисък и прогестерона и естрадиола също. За лтх фсх не съм тествала скоро,но преди 5 години бяха от рода на 8 и 5 респективно съотношение 2:1 ,трябва да ги проверя сега как са... От тогава насам доста неща премахнах от менюто

    # 237
    • Мнения: 933
    Единственият симптом при мен беше липса на менструация. Разбира се от организъм до организъм има разлика и може да има всякакви симптоми. Но не по това се съди. При хипоталамична аменорея обикновено ЛХ е по-нисък от ФСХ, или са 1:1, но ниски или долногранични.
    Вероятността при теб да е това е нищожна. Кортизола обикновено е висок или нормален, не нисък.

    # 238
    • Мнения: 58
    Благодаря, Денис! ЖТ е 15.5 мм.
    Супер е! Peace
    Ако има бременност, нараства, и  ако е над 20мм може да се предполага бременност, когато все още не се вижда на УЗ  ( това информативно, не че по ЖТ се определя, дали има или не бременност).


    Денис, излезе и 17 OH progesteron.
    Скрит текст:
    Нормален ли е този резултат за 3 ден от МЦ?
    Отново ти благодаря много за цялото внимание.
    Малко е нисък, но не е проблем.

    А по прогестерона след 21ви ден само за хубава ову ли може да се съди или за евентуално зачеване?

    # 239
    • София
    • Мнения: 36 204
    А по прогестерона след 21ви ден само за хубава ову ли може да се съди или за евентуално зачеване?
    Прогестерон се изследва на 7-ми ден след доказана О. и това може да не е 21 ден от МЦ.
    Да, по нивата на Прогестерон се съди само  дали е имало О., как функционира ЖТ и какви кол-ва Прогестерон синтезира.
    Ако има закъснение на М. ( при засечена О.)  и Прогестеронът е висок - тогава може да се предполага, че има зачеване.




    Нива на Прогестерона, когато има и когато няма бременност
    - и пик на Прогестерона, на 7-ми ден след О.


    Последна редакция: нд, 02 юни 2024, 16:03 от denis©

    Общи условия

    Активация на акаунт