Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 620
  • 776
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 767
Странно, но в ЕПК и аз не чувам такива дребни шумове. Чак пък вратите на съседите, телевизор или кухненска машина да се чува! Като е много тихо вечер чувам как асансьорът спира на нашия етаж, сега чувах как съседското дете реве. Май най-много се чуваше в стар панел. В нова тухла - слабо. В тухла от около 2003-4 г. - нищо не се чуваше.

# 691
  • Мнения: 2 565
За покупка с цел даване под наем не бих гледала само възвръщаемост, а и скока в цената на имота. Каквото съм купила в София в последните 3-4 години, вече е на двойна цена. Наемът е само бонус. И как няма да е, всяка трета кола в София е с несофийска регистрация. Тия хора идват, живеят, работят, настаняват се краткосрочно и дългосрочно.
Явно не си правят труда да се регистрират адресно и да се преброят в София, понеже статистиката не показва това... но иначе мислят да остават дългосрочно и да купят жилища.
На годишнината от завършването на гимназия и половината випуск не се събрахме... другите били в чужбина. Моите деца отсега говорят къде искат да идат да учат - и после я се върнат, я не. Но нищо - нали ще дойдат от Ямбол и от Габрово други младежи на тяхно място, та те ще купят всички апартаменти, които се строят в София.

# 692
  • Мнения: 4 053
Ние сме в нова тухла - едните много ги чуваме, другите изобщо не, а са до нас и с малки деца, когато са отворени прозорците се чуват, но през стената - изобщо.

# 693
  • Мнения: 29
Здравейте, искам да продам малка гарсониера преустроена в двустаен. Кухнята е изнесена на усвоен балкон, а нейното помещение е превърнато в спалня. Чудя се каква цена да искам защото е панел от 1980г. Намира се в Разсадника на ул. Хъшове, направен е основен ремонт включващ пълна подмяна на канализацията, ел.инсталацията и изцяло ремонтирана баня. Сменени са и всички дограми в жилището.За блока - сменени са всички вертикални щрангове, всички прозорци във входа са сменени с PVC дограма, ремонтиран е покрива 2023г.Самото жилище също има външна изолация.Среден апартамент е, югозападно изложение, не е последен и не е първи етаж. На метри е от парк Боримечката, никога не е оставало без наемател и в момента има такъв. Пиша толкова подробно с молба да ме ориентирате за ценови диапазон в който  е възможно да се продаде.Чистата квадратура без балкона е 45м2, мазе 4м2 и идеални части 3%

# 694
  • Мнения: 31
Влизате в имот, в търсенето добавяте всичко, което се отнася и до вашия имот- град, квартал, строителство, асансьор, брой стаи и други, и правите сравнение. Ще ви излезе и средна цена на имотите в района. По принцип умножавате квадратурата на апартамента по средната цена и получавате някакъв ориентир. Казвам ориентир, защото някои агенции добавят общи части, маза, площ на терасите (които не влизат в квадратурата по нот. акт в старото строителство) и от 50кв.м апартамет става 80.

# 695
  • Мнения: 4 767
Хора разни и купувачи разни, но за мен удвояване на балкон за кухня е минус като за сваляне на цената.

Може да пробвате с малко над средната цена, ако не бързате, но имайте предвид, че купувач с кредит, като други не се появят, сигурно не биха могли да я платят. Оценителят ще гледа само част от изброените подобрения.

# 696
  • Бургас
  • Мнения: 6 163
Ориентирайте се по-скоро и по ново строителство в района, на каква цена продават строителите.
Така както описвате, тази гарсониера би се продала скорострелно дори и за 2000 евро на квадрат.
За мен преустройството на кухнята е плюс, и то голям.

# 697
  • Мнения: 4 767
Идентичен: https://www.homes.bg/offer/apartament-za-prodazhba/ednostaen-51m … sadnika/as1564793

Малко над 2000 евро на кв. м, 105 000 евро е оценен. Сграда в строеж, на хартия се водят по-големи апартаментите - около 1800-до 2000 евро на кв. м. Плащаш доста общи части и реално е много по-скъпо на кв. м. жилищна площ.

https://sofiain.com/bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B … %D0%B0-15751.html

За скорострелно продаване ме съмнява, ама 2000 евро за начална цена може да пробвате. Винаги можете да намалите.

# 698
  • Мнения: 4 773
Е, вие се оляхте. 45 квадрата панел на 45 години за над 100 хиляди евро Rolling Eyes
За двустаен може, но това е едностаен. Абсурд за тази цена. Купувачът няма да живее във входа, понеже половината пост е с обяснение за неговите подобрения 😃

    # 699
    • на последния етаж
    • Мнения: 8 812
    Е, вие се оляхте. 45 квадрата панел на 45 години за над 100 хиляди евро Rolling Eyes
    За двустаен може, но това е едностаен. Абсурд за тази цена. Купувачът няма да живее във входа, понеже половината пост е с обяснение за неговите подобрения 😃
      Уви, това е реалността. Миналата година познати купиха гарсониера панел в краен квартал (добре, ремонтирана, но все пак!) за 95 000 евро. И на мен ми се струва безумно, но цените са такива, че и растат. Явно има кой да ги дава.

      # 700
      • Мнения: 2 565
      Ако вземеш под наем такава гарсониера в Красна Поляна, вместо да я купуваш, колко излиза - 6-700 лева? Значи за да дадеш 95к евро накуп, трябва да чакаш 25-30 години докато излезеш на нула... може би се надяваш, че за това време цената й ще се запази или дори качи, ама дали ще е така? Кой ти знае какво ще представлява Красна Поляна 2050 г. (и панелните блокове в нея дали ще ги има още).

      # 701
      • Бургас
      • Мнения: 6 163
      Мда, наемът и той ще е 600 лева след 30 години, а междувременно на собственика няма да му дойдат 1001 идеи за продажба.
      И ти след 20 години пак на квартира в гарсониера, дето дори един ремонт не можеш да й направиш.
      Да не говорим да си вземеш куче или котка.

      # 702
      • Мнения: 18 679
      Точно това щях да напиша - кой наистина допуска, че 30 години наемът няма да помръдне.

      # 703
      • Мнения: 2 854
      Винаги когато се правят сметки за инвестиция и възвращаемост се използват текущи цени, разходи и приходи. Само в БГ мама финансовите мами предричат бъдеща възвращаемост. По тази логика вие трябва да вкарате в оценката увеличени бъдещи данъци, такси, разходи за ремонти, енергийна ефективност и поскъпване на режийни, увеличение на предлагането и намаляне на населението и тн. Как ще го направите това ми е интересно? Иначе всеки да вземе единични фактори и да ги вкара в оценката според лични убеждения и преференции си е чиста проба хазартна зависимост.

      # 704
      • Мнения: 4 767
      Gogo, не става въпрос за субективни фактори и възвращаемост, а за жилище. Едва ли някой тук си прави илюзии, че ще спечели от наем, ако купи панелна гарсониера в краен квартал. Но хората трябва да живеят някъде, наемите постоянно се вдигат, каквото и да си говорим за очаквани кризи. И като не могат да си позволят да чакат отнякъде да им паднат пари, да вземат нещо по-добро или да чакат за имот на зелено, купуват каквото могат.

      2000 евро за панелна гарсониера звучи много, но това е офертна цена, може да се продаде, може и да свали. Решение на питащия е.

      Общи условия

      Активация на акаунт