Козунаци 2024

  • 23 687
  • 483
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 11 721
Ще правя козунаци в събота. В петък не се правят по канон,  в петък се ходи на църква да се промушиш под масата и задължително се носят цветя, защото това е погребение, но всеки сам си знае, колко и какво  спазва.

# 241
  • Мнения: 7 095
Нямам възможност през седмицата - и боядисване на яйца, и месене ще са в събота.

# 242
  • Мнения: 189
Ако слагате шоколад за плънка, какъв предпочитате? Последния път сложих Линд, който по принцип е доста мек, но след изстиване на козунака, пак се беше втвърдил на блокчета. С Нутела или друг течен се опасявам да не прецакам втасването.

# 243
  • Мнения: 12 964
Кувертюр евентуално? Но аз ако слагам такава плънка, го нарязвам на малки парченца и ги поръсвам върху разточеното тесто както бих сложила  стафиди примерно. Другото е не готов шоколад, а да сложа какаова плънка във фитилите, също много добре става. Иначе с нормален шоколад съвсем нормално ми се вижда да си е твърд на стайна температура.

# 244
  • Мнения: 2 849
Ох, натиснах нещо и поста ми изчезна.
Сухо какао на прах смесено с кафява захар след изпичането също е като с шоколад. А течен шоколад може се смеси с малко ядково брашно за плътност.

# 245
  • Мнения: 1 799
В хартиена форма за 500гр приблизително колко брашно в рецептата е удачна - 250 гр ли? Така, че да си нарастне нагоре и да си получи калпаче без да излиза настрани като гъба.
Така го изчислявам аз, но някой, който е пекъл, мисля че на Sysly са с подобен обем, да каже Simple Smile
Ако брашното е към килограм, 4 такива форми ще се получат ли?

# 246
  • Мнения: 2 849
Моята формичка е продълговата - 21/12/7,5 в нея пека 250 гр. тесто. А кръгла форма ми е най-малката тенджера от комплект с вместимост 1.5 л.
Ако е висока твоята форма ще побере обема, но по-добре пробвай да го разделиш на две.
Килограм тесто пека в две продълговати стандартни кексови форми и две тенджери /среден размер от комплекта/ с вместимост 2,5 л. Получават се четири козунака.

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 12:58 от Sysly

# 247
  • Мнения: 2 489
А някой да ми обясни как точно се киснат стафидите? И после мокри ли се слагат в козунака?

# 248
  • Мнения: 2 849
А някой да ми обясни как точно се киснат стафидите? И после мокри ли се слагат в козунака?
Напоследък ги слагам направо от пликчето аз. Те и без това не са съвсем сухи, а леко влажни. Иначе киснех за 2-3 часа в коняк или ром и после ги разстилах в/у кухненска хартия да обере течността.

# 249
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
В хартиена форма за 500гр приблизително колко брашно в рецептата е удачна - 250 гр ли? Така, че да си нарастне нагоре и да си получи калпаче без да излиза настрани като гъба.
Така го изчислявам аз, но някой, който е пекъл, мисля че на Sysly са с подобен обем, да каже Simple Smile
Ако брашното е към килограм, 4 такива форми ще се получат ли?
Това зависи от тестото,  ако е добре развит глутенът, не се разлива настрани, даже и без форма да се пече. Simple Smile

А някой да ми обясни как точно се киснат стафидите? И после мокри ли се слагат в козунака?
Като Сисли и аз относно кисненето, не ги слагам сурови, да не ми дърпат влага от тестото.

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 11:56 от Morena

# 250
  • Мнения: 5 371
Аз врътнах две двойни дози , да раздам на съседите близки, приятели, роднини.колеги. Почнах миналата седмица , тая приключвам, а по Великден ще пътуваме и няма да мога  да дам каквото ми е на сърце


Вече раздадох два  . От двойна доза на Морена на мен ми се пролучават четири форми от по 500 гр.
Обмислям да сменя лъжиците кисело мляко със заквасена сметана . И да махна маслото за сметка на масата. Само го обмислям .

# 251
  • Мнения: 2 849
G..D.., разкошни са ти козунаците! Красота!

# 252
  • Мнения: 189
Аз продължавам с опитите. Тестото този път се получи фантастично, благодарение на указанията ви. В началото беше ужасно лепнещо и преди бих добавила още доста брашно, но сега го оставих 30 Мин и след това се измеси перфектно. Обаче втаса много бързо. На 1 кг брашно сложих 9-10 гр суха Мая и след 2 часа излизаше от купата. Не знам дали не превтаса. Обаче с изпичането този път не ми се получиха нещата. Пекох 20 Мин само на долен реотан на 180 градуса и след това включих и горен. След един час козунаците са си съвсем недоизпечени. Отстрани на коричката има и мехурчета, което съвсем ме навява на мисълта, че тестото превтаса. Сега ги изкарах от алуминиевите форми и ги оставих да се допичат.

# 253
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Прекрасни са, G..D..!  Simple Smile
Bibibon, ако имаш  опция "горен и долен реотан" виж за печенето при мен.  Толкова лесно е моето.
Аз замесих (ръчно), почиваме (аз и тестото) и ще му добавя сол, после пак почивка и маслото и маста.

Сладка закваска (стартер) в 9.45ч.



И в 15ч.



Смесени продуктите с олиото и поизмесено

# 254
  • Мнения: 2 849
И моето козуначе втаства в момента:
Скрит текст:
Черните точици са от бурбонската ванилия, като напълни фитилите се смесва с тестото и не личат. Планката е от счукани орехи и стафиди. Напоследък предпочитам "златните", много нежно изглеждат след нарязване.

Общи условия

Активация на акаунт