Творческо вдъхновение -1

  • 3 259
  • 171
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 18 123
Здравейте,   Христос воскресе! Честит Гергьовден на всички Simple Smile Много здраве и творчески ентусиазъм пожелавам.

Скрит текст:
Случайно попаднах на темата и  съвсем добронамерено питам пусналите свои творби дали имат някаква идея да ги издадат някога и някъде в близко/по-далечно бъдеще. Ако да, не е ли проблем, че ги споделяте тук? Може би просто в  България е различно, знам ли. Дъщеря ми години наред ( от 9 клас някъде до преди 1-2 години, тоест близо 10 общо, пишеше фенфикшъни на английски и тях ги качваше съвсем свободно в някакви определени за целта сайтове).Но после се захвана сериозно вече с young adult fantasy и готовите двe книги сподели само с близки/приятели  (alfa readers). После и с бета..След това почна да пуска първата (откъси) и до литературни агенти в  САЩ/ Англия. От множество получи откази,  естествено, от други искане да се променят основно някои неща,  от трети - оферта (не за директно издаване, разбира се, в Америка явно не е като тук, а от агент, който да я представлява в търсенето на издател. Но въпреки това беше мега щастлива, дори и нищо да не стане напред.). Мина през два едита вече, единият много детайлен, вторият - по-скоро повърхностен и финален. Сега вeче има и изпратен Submission рroposal, тоест книгата  вече ще се  предлага на издатели от агента). Разбираемо е, че на този етап не може да я споделя според договора в пространството, но тя и преди това не го направи. И явно не защото е  "стисната" да сподели (споделеното през изминалите десетина години го доказва.  Затова попитах дали никой от пускащите тук няма желанието/намерението/мечтата да бъде издаден напред във времето  Simple Smile Аз в годините съм пускала във форума доста стихотворения, силно майтапчийски и опиращи се на  случващото се в дадена тема, с "герои" от самата нея, но това  е съвсем друго - майтап/забавление, не истински творчески процес.

Извинете ме за толкова директния въпрос, дано не  съм Ви подразнила с любопитството си.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 18:37 от пенсионирана русалка

# 151
  • Мнения: 3 663
Здравейте,   Христос воскресе! Честит Гергьовден на всички Simple Smile Много здраве и творчески ентусиазъм пожелавам.

Скрит текст:
Случайно попаднах на темата и  съвсем добронамерено питам пусналите свои творби дали имат някаква идея да ги издадат някога и някъде в близко/по-далечно бъдеще. Ако да, не е ли проблем, че ги споделяте тук? Може би просто в  България е различно, знам ли. Дъщеря ми години наред ( от 9 клас някъде до преди 1-2 години, тоест близо 10 общо, пишеше фенфикшъни на английски и тях ги качваше съвсем свободно в някакви определени за целта сайтове).Но после се захвана сериозно вече с young adult fantasy и готовите двe книги сподели само с близки/приятели  (alfa readers). После и с бета..След това почна да пуска първата (откъси) и до литературни агенти в  САЩ/ Англия. От множество получи откази,  естествено, от други искане да се променят основно някои неща,  от трети - оферта (не за директно издаване, разбира се, в Америка явно не е като тук, а от агент, който да я представлява в търсенето на издател. Но въпреки това беше мега щастлива, дори и нищо да не стане напред.). Мина през два едита вече, единият много детайлен, вторият - по-скоро повърхностен и финален. Сега вeче има и изпратен Submission рroposal, тоест книгата  вече ще се  предлага на издатели от агента). Разбираемо е, че на този етап не може да я споделя според договора в пространството, но тя и преди това не го направи. И явно не защото е  "стисната" да сподели (споделеното през изминалите десетина години го доказва.  Затова попитах дали никой от пускащите тук няма желанието/намерението/мечтата да бъде издаден напред във времето  Simple Smile Аз в годините съм пускала във форума доста стихотворения, силно майтапчийски и опиращи се на  случващото се в дадена тема, с "герои" от самата нея, но това  е съвсем друго - майтап/забавление, не истински творчески процес.

Извинете ме за толкова директния въпрос, дано не  съм Ви подразнила с любопитството си.
Има два пътя, но зависят от това какво иска да постигне автора - дали да стане известен и да печели от писане или да види творението си на хартия.
Вметка: Фенфикшъните са много хлъзгава територия и винаги има вероятност автора на основната сага/вселена да заведе дело, че неправомерно са използвали негова интелектуална собственост. Първо се правят договорки, взема се разрешение, определя се  какъв дял от печалбата ще получи собственика на авторските права /може да е писателят, а може да е и издателството/.
По първия път се поема, ако авторът иска известност и печалба. В България е почти невъзможно издателство да отпечата книга на новак, ако той не познава определени хора и те не го препоръчат. И не говоря за литературни агенти. Принципно се изпраща писмо /изкушавам се да го нарека "мотивационно-четкаджийско"/ до определен редактор в някое издателство и синопсис. Ако той прояви интерес към сюжета и историята, се изискват първите 50 страници, да се прецени стила на писателя. И ако чудото стане, следва близо една година подготовка - редакция, корекция, това оправи, онова махни, трето включи. Художник или графичен дизайнер прави корица според техните, а не според авторовите предпочитания. За плащането на данъци въпросът е отделен и НАП чудесно може да изстиска всичко.
Вторият път е по-кратък, но изисква собствени  финансови вложения. Има специализирани сайтове, който поемат издаването на ISBN номер, редакция, корекция, отпечатване на няколко бройки /три задължително се депозират в Националната библиотека заради номера/ и един-два рекламни поста по социалните мрежи. Цената много зависи от броя страници. Плащаш за определен пакет услуги от редактор, коректор, дизайнер.Подписаният с електронен подпис файл се качва на тяхна страница, запазват ти авторските права и включват книгата в техния каталог за определен период от време. После процесът е "отпечатване при поискване", а авторът сам поема разпространението и рекламирането на книгата в различните книжарници.
Това е накратко.

# 152
  • София
  • Мнения: 18 123
Благодаря много за обясненията, поизясни ми се картинката.
Фенфикшъните при дъщеря ми са вече история,  най-активна беше с тях в тийнейджърските  години.. И да  е имало опция за проблеми с фенфикшъните по сайтовете, явно ги е избегнала. Най-вероятно, не претендирам, че съм запозната, някъде се упоменава все пак, че в написаното се ползват герои от...Сега фентъзито си е чисто нейно, не се опира на ничия история, та няма как да има проблем. Процесът е  всъщност много подобен на  описания за България път 1, но с разликата, че запитванията не се пускат към издатели, а към литературни агенти.

Цитат
В България е почти невъзможно издателство да отпечата книга на новак, ако той не познава определени хора и те не го препоръчат.

Аз повтарях като развален грамофон подобно изречение за Америка на дъщеря ми с цел да я приземя и да не е много разочарована при десетките откази - нулев е шансът да пробие с оферта от  агент някакво си българче там, където никой не го познава, за което английският не е роден език, което дори не живее там..Е, обори ме Simple Smile Може и нищо да не стане оттук-нататък, но вече гледам да  се въздържам от коментари кое е възможно и кое не, понеже явно не съм съвсем ориентирана. Успех на всички пишещи! И нека наглед невъзможното да стане възможно за искащите го  Heart

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 19:39 от пенсионирана русалка

# 153
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Лично аз нямам амбиции да се (само)издавам. Пиша си за удоволствие и хоби.

Полупрофесионално пиша в американски сайт, но кратки разкази, есета и поезия на английски език.

# 154
  • Мнения: 3 663
Благодаря много за обясненията, поизясни ми се картинката.
Скрит текст:
Фенфикшъните при дъщеря ми са вече история,  най-активна беше с тях в тийнейджърските  години.. И да  е имало опция за проблеми с фенфикшъните по сайтовете, явно ги е избегнала. Най-вероятно, не претендирам, че съм запозната, някъде се упоменава все пак, че в написаното се ползват герои от...Сега фентъзито си е чисто нейно, не се опира на ничия история, та няма как да има проблем. Процесът е  всъщност много подобен на   описания за България път 1, но с разликата, че запитванията не се пускат на издатели, а на литературни агенти.

Цитат
В България е почти невъзможно издателство да отпечата книга на новак, ако той не познава определени хора и те не го препоръчат.

Аз повтарях като развален грамофон подобно изречение за Америка на дъщеря ми с цел да я приземя и да не е много разочарована при десетките откази - нулев е шансът да пробие с оферта от  агент някакво си българче там, където никой не го познава, за което английският не е роден език, което дори не живее там..Е, обори ме Simple Smile Може и нищо да не стане оттук-нататък, но вече гледам да  се въздържам от коментари кое е възможно и кое не, понеже явно не съм съвсем ориентирана. Успех на всички пишещи! И нека наглед невъзможното да стане възможно за искащите го  Heart
Почти невъзможно, не е равносилно на невъзможно. Има известен шанс. Wink
Благодаря за добрите пожелания. Simple Smile
Аз просто искам да видя книгите си на хартия, нямам мерака да ставам известен автор. Планът е следният: ще направя три опита в три различни издателства и ако след половин година нямам отговор, то ще тръгна по втория път. При повече от милион знака с интервалите, сумата ще е не по-малко от 5 000 лева.

# 155
  • София
  • Мнения: 18 123
Е, аз затова казах подобно изречение, не същото, понеже лично аз бях много остра (макар и с добри намерения), отрязваща в зародиш вариантите за някакъв шанс Wink. Отчитам го като грешка.

# 156
  • Мнения: 18 377
Значи:
Най-лесният найчин е самиздатският. Ако си склонен да похарчиш 2-3 хиляди лева, можеш да издадеш всяка глупост. Принципно аз ги имам парите, но не ми са занимава. Тичани по печатници, разплащане с договор, набор на текст...да не говорим, че книгата после трябва да се продава и да се договаряш с книжарници.
Предвид че пиша за кеф пускам неща в Интернет. Мога само да се радвам ако вдъхновя някого. Още по-хубаво ако някой ме цитира.

Другият начин е да се търси издателство. Обаче за такова нещо има два пътя - или да имаш яки връзки, или вече да си станал известен чрез самиздат дейност. За примери мога да дам Неделчо Богданов, който направи сериал-Българ в ю туб и като го видяха че се харесва "Сиела" сключиха договор с него. Също и Никола Райков, който инвестира в ролеви игри и сега го търсят от различни места, защото предлага новаторски продукт, който се харесва. В случая обаче и двамата са аниматори, вложили са огромни средства и това им се отплаща. Инак алтернативата е да имаш яки връзки с някой редактор/издател и да сключиш договор.
Нека добавим малкия пазар в България и ще стане ясно защото повечето пишем в Интернет

# 157
  • Мнения: 230
А как стои въпросът със самоиздаването в електронен вариант? Доколкото знам в САЩ имат възможност за договаряне с Амазон или друг голям играч на пазара в електронните книги и май изобщо не се занимават с хартиен носител.

Аниш, прочетох и третата книга. Историята много ми хареса! Ще допиша после по-обширно мнение, покрай празниците малко нямах време да си събера мислите. Simple Smile

# 158
  • Мнения: 18 377
Принципно и тук има такива сайтове, но са малко. Ето сега например пускаме в Wattpad. Съществуват сайтове като Амазон, LiterNet и пр. Електронното книгоиздаване едва прохожда.
Голям проблем е че въпроса за авторските права не е изчистен. По слухове около 20 процента от авторите членуват в Агенцията за авторски права. Тя пък не защитава ефективно авторите, под предлог че твърде голям процент от авторите не са регистрирани.
Освен това в страната се бъркат издателското право, авторското право, патентното право и интелектуалното право. Човек трябва да е навътре в материята. Все пак като че ли има стъпки в правилната посока; например Читанка вече чака 5 години преди да пусне нещо, освен ако не е фентворчество или фенпревод. Замунда също започна да изчаква поне половин-една година преди да пусне нови неща. Някои неща се свалят от Читанка, по молба на преводач или наследик на автора.
Но като цяло сме доста далеч от "цивилизацията".


Едит -  Веднага давам пример. Мой роднина живее в Германия. Смъква нещо от торенти. До 20 минути му тропа полицията на вратата, предупреждават го и му казват, че при второ поселещение ще му наложат глоба от 500 евро, а може и компютъра да му конфискуват. Не е посмял да пробва втори път, а инак разбира от компютри, не е глупав.
Ако тук някой опита нещо подобно веднага ще ревнат, че това е комунизъм - да се налагат глоби и да се конфискува частна собственост-

# 159
  • Мнения: 3 663
Принципно и тук има такива сайтове, но са малко. Ето сега например пускаме в Wattpad. Съществуват сайтове като Амазон, LiterNet и пр. Електронното книгоиздаване едва прохожда.
Голям проблем е че въпроса за авторските права не е изчистен. По слухове около 20 процента от авторите членуват в Агенцията за авторски права. Тя пък не защитава ефективно авторите, под предлог че твърде голям процент от авторите не са регистрирани.
Освен това в страната се бъркат издателското право, авторското право, патентното право и интелектуалното право. Човек трябва да е навътре в материята. Все пак като че ли има стъпки в правилната посока; например Читанка вече чака 5 години преди да пусне нещо, освен ако не е фентворчество или фенпревод. Замунда също започна да изчаква поне половин-една година преди да пусне нови неща. Някои неща се свалят от Читанка, по молба на преводач или наследик на автора.
Но като цяло сме доста далеч от "цивилизацията".
Ми, не. Има поне едно 15 години работещи решения, устойчиви печалби за авторите и сайта, известна защита от пиратство. Само където не е в България.

# 160
  • София
  • Мнения: 18 123



Едит -  Веднага давам пример. Мой роднина живее в Германия. Смъква нещо от торенти. До 20 минути му тропа полицията на вратата, предупреждават го и му казват, че при второ поселещение ще му наложат глоба от 500 евро, а може и компютъра да му конфискуват. Не е посмял да пробва втори път, а инак разбира от компютри, не е глупав.
Ако тук някой опита нещо подобно веднага ще ревнат, че това е комунизъм - да се налагат глоби и да се конфискува частна собственост-
Скрит текст:
И трите ми деца  следват/завършиха точно в Германия, две още са там. Да, има го описаното, ама всеки втори (германците вкл., а не само наш Ганьо) ползва vpn (сменя си временно локацията на  ай пи адреса)и гледа на воля в пиратски сайтове, сваля си.. Wink Не че пак няма риск, де. Мисълта ми беше само, че е малко пресилено колко са дисциплинирани немците - могат ли, хитреят и те. Но да, там,  където няма опция за изиграване на системата, наказанията са налице. В университетите се наказва плагиатството в курсови/дипломни работи, ако бъде  заловено със съответния софтуер. Та предполагам и с книгите конкретно, че е много затегнато положението.

Последна редакция: вт, 07 май 2024, 08:47 от пенсионирана русалка

# 161
  • Мнения: 18 377
Принципно и тук има такива сайтове, но са малко. Ето сега например пускаме в Wattpad. Съществуват сайтове като Амазон, LiterNet и пр. Електронното книгоиздаване едва прохожда.
Голям проблем е че въпроса за авторските права не е изчистен. По слухове около 20 процента от авторите членуват в Агенцията за авторски права. Тя пък не защитава ефективно авторите, под предлог че твърде голям процент от авторите не са регистрирани.
Освен това в страната се бъркат издателското право, авторското право, патентното право и интелектуалното право. Човек трябва да е навътре в материята. Все пак като че ли има стъпки в правилната посока; например Читанка вече чака 5 години преди да пусне нещо, освен ако не е фентворчество или фенпревод. Замунда също започна да изчаква поне половин-една година преди да пусне нови неща. Някои неща се свалят от Читанка, по молба на преводач или наследик на автора.
Но като цяло сме доста далеч от "цивилизацията".
Ми, не. Има поне едно 15 години работещи решения, устойчиви печалби за авторите и сайта, известна защита от пиратство. Само където не е в България.
Аниш, целият ми пост е за България.  Мислех, че не е нужно да обяснявам, че в България, тези неща са много далеч от "работещи решения". А как е в САЩ, Германия и пр. е друга бира.
---
Иначе доколкото знам в Германия не може да се свържеш със Замунда. Сигурно има начини и там да се хитрее, но определено има повече ограничения отколкото тук.

# 162
  • Мнения: 18 377
Започнах отново да пиша. Може би все пак ще завърша всичко в пет глави, особено ако поразтегна пета. Или най-много в шест. Мислех, че ще свърша в края на май, но не е изключено и да свърша тази събота и неделя.

Мариша,
Елезар не е хитрец а, сив кардинал (с уговорката че в онова време няма кардинали). В този смисъл го сравнявам с Гандалф - не разкрива напълно замислите си, дори на най-близките си приятели; а не че е стар или нещо такова (впрочем в Дъга, в Хобит, Гандалф е представен като мъж на окоол 40-50 години.). Не виждам защо една красива и умна жена, която му е старо гадже да не може да си пада по един интелектуален тип (не всички жени припадат по мачовци и мошеници); нито какво странно има, че една умна жена може да е ревнива. И за мен е учудващо как във фентъзитата се харесват  героини, които се държат като кифли, но ето че книжките на Егмонт се купуват като топъл хляб.

# 163
  • Мнения: 10 308
За последното и аз много се чудя, ама читатели - всякакви. Ще поизчакам и аз сега да довършиш творбата, и без това малко повече си давам почивка от четене от телефон, а за Гандалф - много интересен образ е, и не само - струва ми се, че е първообраз и към последващи произведения в жанра. Мисля, че е крайно време да се позапозная малко повече с биографията на Толкин.
Скрит текст:
Ето тази статия ми се стори доста интересна, не знам доколко е точна, но всъщност като гледам има доста солиден списък от бележки и източници в края :
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Influences_on_J._R._R._Tolkien

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 23:18 от fenyx

# 164
  • Мнения: 18 377
Много интересен биографичен филм за Толкин имаше преди една-две години. Така се и казва - Толкин. Филмът е интересен, жив Властелинът не е засегната, а по-скоро изграждането на Толкин като характер. За мен лично филма има нещо общо с Обществото на мъртвите поети с Робин Уилямс.. Препоръчвам горещо филма.

Общи условия

Активация на акаунт