Каква заплата получавате на месец?

  • 5 531
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 577
Чакай де , това още в специализация... Имаш много път да извървиш, зависи от теб.
И аз на 24-5 си мислех едни неща, то пък какво стана, че нямаше нищо общо 😁

На 33 съм, работя от 2017г., съвсем малко ми остава от специализацията. Израснала съм сред медицински лица, омъжена съм за лекар, наясно съм още от 90-те как са нещата. За съжаление е въпрос на държавна политика.

# 46
  • Мнения: 6 580
Холи, много гадно ми стана колко недостойно заплатен е Вашият труд. Респект, че това не Ви отблъсква от професията!

# 47
  • Мнения: 186
Заплатата ми е 1300 лв, на 8 часов работен ден и голямо натоварване. Не ми стига, но за сега не откривам нещо по-добро.

# 48
  • Мнения: 352
Точно тези дни слушах, че това с половото неравенство го нямало в България, това е някаква хипотеза, за която хората говорят и раздухват, но при нас го няма. Иначе има голяма разлика за кой град говорим, какво е образованието ни, говорим ли езици и работим ли с тях. Иначе в момента съм втора година майчинство, чакаме място за ясла, с дете бъдещ първокласник, на този етап се занимавам основно с децата и разчитам на мм доста, но това ще се промени до края на лятото Simple Smile

# 49
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
Иначе има голяма разлика за кой град говорим, какво е образованието ни, говорим ли езици и работим ли с тях. анимавам основно с децата и разчитам на мм доста, но това ще се промени до края на лятото Simple Smile
Единствената разлика е дали са те назначили с връзки или без.

# 50
  • Мнения: 10 508
Глупости на търкалета. Никъде не са ме назначавали с връзки, 2 пъти през джобса, последно през линкдин ме пазариха...

# 51
  • Мнения: 711
В малките населени места и в по-слабо развитите региони (случаЕност?) назначаването с връзки си е ужасна реалност. То и затова хората, които не ги задържа нещо сериозно, гледат да се махнат.

# 52
  • Мнения: 4 405
В темата не знам, аз виждам около мен в живия живот - няма тенденция за полово неравенство в заплащането. Семейство с еднаква професия, в една и съща фирма - тя взима повече. Да си върне горницата освен?
Всичко зависи от професия, стаж, умения, сфера на работа... Не  дали си жена.
Или да се женят по средни заплати, че да не става разминаване в статистиката...
Това, разбира се, не означава, че извън Вашата среда се наблюдава същото точно защото зависи от различни фактори. Освен ако нямате за среда почти цялото работещо българско население.
В темата на няколко пъти се споменават ниски доходи, но добре било че мъжът вземал в пъти повече или за занижаване на доходи (или липсата им) заради майчинство.

# 53
  • Мнения: 10 508
Майчинството не е диагноза, нито е база за сравнение. Разбира се, че особено 2рата година ще е по-ниско от нормална заплата. Но можеш да си намериш начини за доходи и докато гледаш детето. Можеш да си намериш и оправдания да не можеш и една салата да направиш... Така че всичко пак опира до човек, организация и желание.
И моето майчинство беше никакво, даже с 1вото нямаше тия 90% цяла година. Но това не е заплата.
Пък и когато мъжът ти взима в пъти повече, що да се напрягаш... Даже по-добре да не се. Може би аз да го изюркам по-добре моя за 3та работа да си намери, че да паснем на форумната статистика и да ги докара поне х2.

# 54
  • Мнения: 6 580
Такива изказвания правят или хора, които не са видели никакъв зор, или са минали през 300 зора и с гордост навират това в очите на останалите.
Никога не бих съветвала майка, която основно се грижи за малко дете, да работи, за да си докарала допълнители доходи. Това освен че е пребиване, води до непълноценно гледане на детето и вършене на работата.

# 55
  • Мнения: 4 405
Duhi_puhi, извън Вашия бит, в живота има голямо разнообразие от далеч повече хипотези. Така ще Ви отговоря дипломатично и елегантно, а Вие си твърдете, докъдето успявате да видите.
Опциите за няколко работи и съветите Ви в тази насока не доказват тезата, че има еднакво заплащане по полов признак, всъщност.

# 56
  • Мнения: 14 912
Ако трябва да съм честна, за мен като жена и предполагаемо бъдеща майка - доста успокояващо е мъжът да взима повече. Пък и да не взима повече, някак не ми изглежда съвсем нормално жена в майчинство да работи, за да допълва бюджета, при наличие на работещ мъж. И за мъжа не говори добре жена му да ходи на работа в този период.
Да, има изключителни ситуации като заболяване на мъжа, например, но те са точно изключения.
Има и реалности в други държави,, където майчинството е броени седмици и не е платено, но България не е съответната чужбина, а и в тези чужбина жените пак си гледат децата по-дълго от въпросните броени седмици.
В същите чужбина има отпуск по бащинство, ако става дума.

Колкото до разликите в заплащането, те се дължат почти изключително на майчинството и гледането на детето в извънредни ситуации приоритетно от майката. И нейното заплащане изостава.

# 57
  • Мнения: 10 508
Еми хубаво, стойте си тогава онеправдани и статистически удобни. Оправдания винаги има.  
Не съм казала задължително да работи, докато си гледа детето, а че има възможности за това, като пример да не ти виси нисък дохода по това време, ако е тооолкова нужно за статистиката, щото майчинството няма нищо общо с темата. И после що да се напъвам, нали мъжа ми взима заплата. Ми като не се понатиснеш малко, откъде ще ти дойде по-голямата цифра?
В темата се пита в началото не само за заплата, а и за други варианти...
Имаше една тема друга - подкрепят ли ви мъжете да развивате кариера, или от сорта.
Да пусне авторът една статистика в началото на темата с диапазони, да има и за мъжовете.

# 58
  • Мнения: 12 832
Никога не съм виждала такова нещо, за една и съща работа жената да получава по-малко, защото е жена. Това, което съм виждала, е, че млада жена може да не я вземат на работа, а да предпочетат мъж, даже по-зле представил се на интервю, защото той няма да остъства, а жената - да, когато стане майка.
Действително, жените си губим от квалификацията и стажа през майчинството, а през това време мъжете напредват. Но се наваксва, дами! Стига да искаш.

# 59
  • Мнения: 6 397
Абсолютно съгласна с Uncommon.

Общи условия

Активация на акаунт