🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 65]

  • 20 467
  • 397
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 13 316
Дааа, това е! Много благодаря! 🌷🌷🌷
Досега мъжът ми ме убеждаваше, че се бъркам със съвсем друго място, в друга държава! Чакам да се появи и да му покажа снимките! Снимки на проекта съм гледала явно при разни търсения за града и те малко са ме подвели. Създала съм си някаква реална картинка само за мен.
Преди месец беше доста неблагоустроено място. Simple Smile Тревните площи бяха само в единия край. Работеше само едно кафене (на снимката - с жълтия чадър). Търсехме тоалетна, но не намерихме. Никакви магазини, библиотеки и т.н. Дори и като терминал не съм сигурна, че работеше, защото нямаше нито един кораб и залата с турникетите беше напълно пуста. Групата деца от снимката ги пуснаха до водата, но така и не разбрах дали просто искаха да разгледат (бяха с ръководители) или щяха да се качват на някой ферибот. Заради дъжда така и не се качихме горе, за да видим гледката.





# 271
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 592
Да споделя и аз малко мисли от последното ни ходене, което е 2 години след последното.

Скрит текст:
Пътувахме с кола за първи път, трафика беше ужасяващ, прекарахме над 3 часа в задръствания. Въпреки това се изненадах, че са доста дисциплинирани и не те поставят в рискова ситуация, за разлика от София. Понеже аз тръгнах от друго място и пътя ми се видя безкраен, към 11 и нещо бяхме вече в хотела.
Отново хотел Гранд Пенинсула, хареса ни от миналия път. Настаниха ни отново веднага, за закуската се грижи отново българка, не е същата от миналия път, но е още по-приказлива и приятна. И закуската беше още по-вкусна и разнообразна. Поздравете я, ако попаднете там.
Моята Истанбулкарт от 2011-та година още е жива, беше свързана и с хес код, но ми я зареди без проблем. Лимита й е 2750 лири, ние изхарчихме около 400 лири на човек. Никъде нямаше намаление, освен на 15С за Чамлъджа, който ни таксума по 7 лири и нещо, нямам идея защо.
Истанбул се пукаше по шевовете - имаше 2 круизни кораба, много групи от испанци и малайзийци (заради бума на сериалите при тях), много сърби и казахи. Явно мустака ми Rolling Eyes вече ясно се забелязва, защото навсякъде ми говореха на турски и на "абла", моите спътници веднага ги определяха като туристи.
Много нови хотели ще изникнат, защото под Синята джамия вече няма изоставени сгради, всичко се реновира и обновява. Орду в пешеходен вариант е много приятен, има нови магазини и заведения. Като цяло се обособяват доста нови "туристически" центрове на места, които преди са били вехти и запуснати.
Цените ясно, че са вдигнати, на туристическите места доста. Любимата сладкарница на повечето ни - Гюлюоолу e на нов адрес, вече не е под паркинга. Като цяло Каракьой е живнал доста покрай Порта Галата. От своя страна той е чудесно място с магазини и заведение, много ми хареса.
Синята джамия след реставрацията е много красива и вентилирана, опашките са огромни, но са основно от групи. Входа е от дясно на джамията, а опашката беше - цялата дясна страна, завой, продължаваше през предната страна на външния двор и стръмните стълби, през главния вход, та чак на площад Султанахмед. Така че, и двата пъти прередих всички и се наредих най-отпред при огражденията. Разбирам, че за някои това може да е "ганьовско", но аз съм индивидуален турист и не мога да чакам всички кораби да си направят разходките, те си се движат със собствен ритъм, имат си беседи и тн. Аз влизам, гледам-снимам и излизам. Проблем никой не ми е правил.
Парка Гюлхане беше в окаяно състояние, изсъхнал и разоран, имаха достатъчно време да насадят нови летни цветя. А каква мърсотия беше по поляните...чак местните се възмущаваха.
Балат и той се обновява, много ремонтирани сгради има, с новия трамвай за 5 минути се ходи. Нашата църква е все така прелестна, свещичките може и в лева - 1 лв или 20 лири. Прекрасни сувенири и иконки може да се купят, човека който говори български беше там и е все така любезен и разговорлив.
Истиклял ми се видя празен, какви тълпи имаше преди привечер. Старбъкс са се научили да правят кафе, единственото свестно което пих беше там, на останалите места е потрес.
Не зная каква нациоланла програма имат, обаче захарта е много кът - всичко беше несладко, а с кафето ако поискаш захарче ти дават един брой от 2 грама, при положение че дори в България малките са 2,5 гр. И баклавата, и кюнефето, и кремовете разни, и сутлияша - почти нямаха захар. А аз не съм някоя, която яде много сладко, но пак бяха неподсладени. Особено кюнефето беше повече като баница от кадаиф и кашкавал, отколкото десерт, а беше 300 лири.
Азиатската част - Юскюдар се обновява, има нов площад и крайбрежна. Павилиона за билети за Момината кула е премахнат, въпреки че на Стрийт вю-то го има, разбрахме го по трудния начин. Така че, явно само от Каракьой може да се стигне до нея.
Кузгунджук е прекрасен, макар и доста малък. Хубаво е да се планират там пиене на кафе и някой десерт, защото иначе за 20 минути се обикаля всичко. Имаше много художници, които рисуваха къщите, много приятен район.
Рафика си беше вкъщи, снимаха нещо, защото на терасата прожекторите ярко светеха.
Двора на Бейлербей е 20 лири, малък е и е пълен с инфлуенсъри-досадници, нищо не може да види човек от тях. Бяха окопирали всяка хубава локация, много досадни люде. Преди поне правеха снимки, сега са почнали и видеа - напред-назад по 100 пъти.
Джамията Чамлъджа за първи път я виждам на дневна светлина, много по-красива е така. Почнала е да се амортизира, вечер не беше и осветена.
Дърветата на парка Чамлъджа са окастрени и отново има хубава гледка, но е добре да уцелите ясно време, все пак. Самият парк е пооправен и разширен, има нови алеи, павилиони за храна, чайна, сладкарница и тоалетна за 3 лири с Истанбулкарт.
Във всички паркове са направили общински павилиони - Белтур, цените са значително по-ниски от туристическите.
Цените които помня - чай 6 лири, турско кафе мисля 30 лири беше, лимонада 25 лири, шоколадов крем 35 лири, еклери 30 лири, торта 35 лири, кумпира е 65 лири (на Ортакьой бяха 300 лири), предлагаха и гьозлеми, пици, други десерти. Избираш, плащаш на каса и после си взимаш платеното.
В парка Емиргьн също нищо не са насадили, но парка си е красив, езерото очарователно, заслужава си да се отиде просто за спокойствието и разходката. Жълтия павилион се реновира, но Розовия работи и има Белтур със споменатите по-горе цени, може да се поседи на спокойствие и на сянка. Във ферибота бяхме 10-тина човека, явно като няма лалета няма и наплив.
Беше вторник и музея на Сакъп Сабанджъ в съседство беше безплатен. Къщата му се ремонтира и не е достъпна, пускат само в пристройката, където имаше експозиция посветена на Мелек Челал, първата жена художник в Османската империя. Интересно беше, въпреки че не знаехме нищо за нея.
Всички иноверни храмове се пазят сериозно, но пускат и се влиза на спокойствие. Който не е ходил в гръцката Света Троица препоръчвам, много е красива и спокойна. А е на 10 крачки от Истиклял. Около галата препоръчвам Кримската църква, но тя работи до 18 часа, да се знае.
Къщичките с фериботите са ги разбъркали, така че четете надписите отгоре. Убедена съм, че линията по Босфора беше втория терминал, а не последния преди моста.
Придвижването в града е станало още по-бавно и времеемко, така че отделяйте повече време за всичко. Ще ми се да вярвам, че е заради многото хора, а не защото остарявам.
Времето също беше доста по-студено от обикновено, уж пече, обаче един студен вятър си върви през целия ден, а вечер без яке беше просто абсурд. Местните още си носеха зимните якета, а говорим за 24 май.
Миналия път местните бяха супер нахални, сега не ми се видяха такива. Нивото на услугите е вдигнато, никъде не се опитаха да ни излъжат и с куруш. Заведения, магазини, дори супер туристическата аптека на Беязит - навсякъде бяха много любезни и точни в светките. Ама английския хептен са го забравили, добре че в българския има достатъчно турцизми, та да се разбере човек с тях.
Ами май е това, щом друго не се сещам, значи не е толкова важно.

# 272
  • Мнения: 11 664
В понеделник влакът от Истанбул за София е пътувал 24 часа (тръгнал още от неделя от Халкалъ). Два пъти са прекачвали пътниците на автобуси и са ги връщали на влакове. Автобусите малки, наблъскани като сардели... и така. Какво "спане" в тези спални вагони, какви 5 лири?



От 6 мин. нататък разказват...

# 273
  • Варна
  • Мнения: 10 693
Забравих да пиша, ако някой се интересува от esim .

Синът ми купи от приложението Mobimatter.
Излизат стотици предложения и някакъв код допълнително за отстъпка имаше.

Купихме 2ГБ за по малко от 8 лв
Платихме с Револют.
Нямахме проблеми с ползването на esim докато бяхме там.

# 274
  • Мнения: 26
Здравейте, някой може ли да ми каже актуалните цени за Сапфир и аквариума Sea life? По-добре ли е на място да се закупят билетите в лири или онлайн предварително и има ли разлика? Благодаря!

# 275
  • Мнения: 13
Здравейте, приятели! На 11-ти юни пътуваме с кола до Истанбул. Бихте ли ми дали информация относно цената на дизела. По-изгодно ли е след границата да заредим, или не.

# 276
  • Бургас
  • Мнения: 2 153
Преди няколко дни се върнахме от Турция зареждахме бензин и цените са около 41.60 -42ТЛ определено е по евтин бензина. Друго ми направи впечатление на магистралата за Чанакале имаше възможност да платиш на място. Ние заредихме винетката на границата на Малко Търново с 200тл.и бариерите се отваряха автоматично. Ходихме на остров Гьокчеада, хванахме ферибот от Кабатепе. Ако не висяхме на границата два часа щяхме да хванем ферибота в 13, но го изпуснахме за 30мин. Следващия беше в 17ч.пътува се 1ч20мин. Изкарахме си чудесно въпреки,че не беше започнал туристическия сезон и духаше доста не успяхме да плажуваме. Обиколихме острова за ден видяхме интересни места, бяхме на гръцка таверна силно казано, но ядохме гръцка салата с бадеми и сушени кайсии, прекрасни апетайзери, риба,.калмари.


# 277
  • София
  • Мнения: 13 316
Здравейте, приятели! На 11-ти юни пътуваме с кола до Истанбул. Бихте ли ми дали информация относно цената на дизела. По-изгодно ли е след границата да заредим, или не.
По-евтин е, обаче веднъж нацелихме някаква бензиностанция малко след границата с ужасен дизел. Колата не искаше да пали. За съжаление не помня коя от всичките беше и за всеки случай пропускаме всички неизвестни за нас бензиностанции след границата. Joy На връщане зареждаме на Лукойл и не е имало проблем. Не съм обърнала внимание дали и влизащите в Турция могат да зареждат от нея.

На турски дизел е моторин. Wink

# 278
  • Мнения: 7 921
Момичета и момчета😍, вече може да карате велосипед по водите на Босфора. 😂
https://www.instagram.com/reel/C42bKVrtA7w/?igsh=bzhvMzE5cmIyM2J0

# 279
  • Мнения: 2 086
Юли месец подходящ ли е за екскурзия до Истанбул? Или най-добре е пролет и есен, за да се избегнат горещините през лятото.

# 280
  • София
  • Мнения: 2 890
Юли месец подходящ ли е за екскурзия до Истанбул? Или най-добре е пролет и есен, за да се избегнат горещините през лятото.
Вчера се върнахме от там и беше над 30 градуса, а на връщане между Истанбул и Одрин ранния следобед беше 37. Та аз лично не бих отишла през лятото, освен ако не деяните на жеги. НО юли все пак не е толкова горещ, колкото август, така че вижте прогноза и преценете сами.

# 281
  • София
  • Мнения: 1 866
Юли месец подходящ ли е за екскурзия до Истанбул? Или най-добре е пролет и есен, за да се избегнат горещините през лятото.
всяка година през юли сме в Истанбул за една седмица и сме изключително доволни.
Още повече, че в последните четири години наемаме апартамент през АирБнб с панорамни тераси към Босфора и мостовете и е невероятно удоволствието да закусваш сутрин или вечеряш късно вечер с ледено студено питие и с петзвездна гледка, за която ресторанти с подобна гледка ще ми смъкнат най-малко една кожа от гърба.
А  лекият полъх от Босфора разхлажда въздуха и не сме усетили някакъв дискомфорт досега.
Има няма месец и отново ще сме в Истанбул в началото на юли, пак в такъв апартамент с панорамна тераса.

# 282
  • Мнения: 3 469
Знам, че е относително, но кога започва голямото висене по границите? Ще ни се наложи пътуване към 24.06. и ми се ще да съм подготвена психически 😃

# 283
  • София
  • Мнения: 508
Здравейте, някой може ли да ми каже актуалните цени за Сапфир и аквариума Sea life? По-добре ли е на място да се закупят билетите в лири или онлайн предварително и има ли разлика? Благодаря!
За Сапфир цената преди две седмици беше 685 лири с киното 4Д.

# 284
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 478
Знам, че е относително, но кога започва голямото висене по границите? Ще ни се наложи пътуване към 24.06. и ми се ще да съм подготвена психически 😃
По-рано ще е..Имат Байрям, който почва на 16.06

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт