Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 17

  • 4 013
  • 85
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 102
Въпросът е защо се изсипват да се разхождат и почиват в гадния център, като в, поне някои квартали, дето толкова ги хвалят колко били хубави, имало всичко и нямали нужда да ходят в центъра?
Онзи ден една приятелка, която е трето или четвърто поколение жълтопаветник, ми обясняваше, че ако пощенският ми код не е 1000, то аз не съм от София, а от софийските покрайнини.

В покрайнините си имаме доста неща и си се разхождаме и тук. Парковете и градинките са пълни не само през уикендите, но и през седмицата. Но пък имаме неблагоразумието да си общуваме с хора и от други крайни квартали и обичайно най-удобно ни е да се срещнем в центъра. Някои имат неблагоразумието и да работят в центъра. А държавните институции и някои компании имат неблагоразумието да ситуират част от офисите си в центъра и да ни принуждават да ги посещаваме там.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 14:41 от innasn

# 31
  • София
  • Мнения: 38 628
Аз съм от сивите павета. Обаче ползвам само градски транспорт до центъра и обратно.

# 32
  • Мнения: 1 102
Аз съм от сивите павета. Обаче ползвам само градски транспорт до центъра и обратно.
Аз над 20 години ползвах градския и убедено твърдях, че това е по-добрият вариант за придвижване в града. Това беше и времето ми за четене. Докато рязко не започна да ми става лошо в метрото и трамваите и се принудих да шофирам до офиса и да хабя нерви в трафика. Към днешна дата вече и не мога да си позволя лукса да инвестирам в пътуване с ГТ време, което съкращавам с повече от половината, движейки се с автомобил.

# 33
  • София
  • Мнения: 38 628
Зависи къде ти е офиса. Моята работа е на 2 спирки с метрото.
В Ман Ли ходех да преподавам едни уроци. Там вероятно би било добре с кола. Но вече се отказах, така или иначе.

# 34
  • Мнения: 154
Всъщност през уикенда хората се изсипват в Кръстова Вада 😀😃 Задръстванията около Парадайс са несравними с нищо в центъра по това време. Паркирането в и около мола беше невъзможно преди няколко седмици в събота например.

# 35
  • София
  • Мнения: 38 628
До Парадайс се опитах да отида с кола с два пъти уикенда и трети няма да има!

# 36
  • Мнения: 4 723
До Парадайс се опитах да отида с кола с два пъти уикенда и трети няма да има!
Да, и аз един път така след работа, като взех децата с мен. Е, стигнахме в края на работното време, егати задръстването беше. Хич не го обичам този МОЛ.
Започнах да ходя до Сердика, че The Mall ми е далече.
Ние пък рядко правим срещи в Центъра, освен ако не е в някой ресторант вечер, но за уикенд не сме. Аз, ако не е по работа, не се гъчкам излишно.  Simple Smile
От Витошка не пазарувам. Не съм сядала на заведение там през деня от много време.

# 37
  • София
  • Мнения: 38 628
Има много хубави заведения около Витошка по малките улички.
Обожавам да се разхождам по центъра. Като ми се отвори работа нататък, поне още час се разхождам из улиците. Но пеша и после - с метрото.

# 38
  • Мнения: 799
rockstar, водя дъщеря ми на зъболекар в манастирски ливади. Кабинетът е точно над последната спирка на трамваите. Най-редовно в чакалнята има или мн.подранили или много закъснели родителите и децата им. И в двата случая факторът е паркирането. И ние в началото ходихме до там с кола, но после видях какво удобство е с трамвая.
 Колкото до кръстова вада- наистина уикендите и по празници движението около и във мола е ужасяващо. Аз като един фен на тези недолюбвани от някои, магазини харесвам мн.Парадайс, но не бих си го причинила в тези най-натоварени моменти.

# 39
  • Мнения: 4 435
Освен синя зона ми се иска направо да има и някакви други ограничения за влизане в центъра. Не е нормално това нашествие от коли, особено в почивни дни. Всеки ден има спрели "за малко" пред гаража.
Хайде, сега, глупости. Ограничения за влизане. Това пък как го измисли.... На днешно време.
....
Не би било като да открием топлата вода.
Има го в някои градове, където не може всеки с кола да влиза в централните части ей така. Оставя я в покрайнините на паркинг безплатно и продължава с метро или плаща много солено за всеки час, в който возилото му пребивава в района с ограничение.
Бих го нарекла цивилизовано и с грижа не само за града, но и за здравето на всички, но не сме еволюирали до там че да го проумеем и да го оценим. Паралелно с това трябва да се инвестира здраво в удобен и редовен ГТ, защото вече в час пик редовно е проблем човек да успее да се дореди...
В някои градове човек не може да си закупи автомобил, ако преди това не докаже, че има къде да го паркира. Отново подкрепям с две ръце и, заради децата и внуците ни ,искрено се надявам поне те да го доживеят.
Опасния въздух е най-жестокия бич за всички.

# 40
  • Мнения: 1 102
Скрит текст:
Освен синя зона ми се иска направо да има и някакви други ограничения за влизане в центъра. Не е нормално това нашествие от коли, особено в почивни дни. Всеки ден има спрели "за малко" пред гаража.
Хайде, сега, глупости. Ограничения за влизане. Това пък как го измисли.... На днешно време.
....
Не би било като да открием топлата вода.
Има го в някои градове, където не може всеки с кола да влиза в централните части ей така. Оставя я в покрайнините на паркинг безплатно и продължава с метро или плаща много солено за всеки час, в който возилото му пребивава в района с ограничение.
Бих го нарекла цивилизовано и с грижа не само за града, но и за здравето на всички, но не сме еволюирали до там че да го проумеем и да го оценим. Паралелно с това трябва да се инвестира здраво в удобен и редовен ГТ, защото вече в час пик редовно е проблем човек да успее да се дореди...
В някои градове човек не може да си закупи автомобил, ако преди това не докаже, че има къде да го паркира. Отново подкрепям с две ръце и, заради децата и внуците ни ,искрено се надявам поне те да го доживеят.
Опасния въздух е най-жестокия бич за всички.
С всичко съм съгласна, но автомобилите далеч не са най-големият замърсител на въздуха в София. Общината не взима мерки за останалите замърсители или поне симулира, че взима такива.
Най-големите замърсители в София

# 41
  • Мнения: 9 838
И преди съм казвала, ама ми отговориха, че съм се объркала нещо - ефект от слънцето било.
За тези сиви/оловно сиви пушеци, които излизат от комините на ТЕЦ "София", в почивните дни и по празници е целодневно, вероятно контролните органи тогава не работят. Няма как от изгарянето на природен газ да излизат тези пушеци - виждала съм в чужбина. Ако времето е като сега, ясно, почват да плуват едни сивкави облачета, в зависимост от това накъде духа вятърът - обикновено плуват на изток-североизток. Ако пък е зима, с мъгла и без вятър, просто се уплътняват облаците. И пак има разлика в цвета на облаците около/близо до комините и останалите по небето.

# 42
  • Мнения: 1 644

Има го в някои градове, където не може всеки с кола да влиза в централните части ей така. Оставя я в покрайнините на паркинг безплатно и продължава с метро или плаща много солено за всеки час, в който возилото му пребивава в района с ограничение.


Идеята е добра, да не кажа чудесна, но ... трудно осъществима...
За да е безплатен този паркинг, някой трябва да загуби някакви средства за благото на софиянци, за да направи безплатно нещо, което струва пари... Не се сещам кой ще го направи, въпреки, че се сещам за много институции, на които може да се вмени, ама те все са държавни, та предварително е ясно, че няма да стане.
Отделно, че "покрайнините" вече е силно относително понятие, видно от тази тема, а собствениците на земя няма да искат да я подарят, за да удовлетворят нечии желания.

# 43
  • София
  • Мнения: 3 436

Аз само да попитам - защо да е някакво конституционно право живущите в центъра да могат да си паркират автомобилите там на общинските улици?! Някой ви е длъжен ли? Купете си гараж.
Паркира се срещу заплащане. За семейство с два автомобила за синя зона е 450 лв годишно. Без гарантирани паркоместа, отделно в някои зони направо е невъзможно да се паркира в радиус от няколко километра.

Отделно в повечето градове по света има рестрикции за влизане в центъра.

# 44
  • Мнения: 4 723
а собствениците на земя няма да искат да я подарят, за да удовлетворят нечии желания.
А, защо да я подарят?! Общината ще я изкупи, собствениците ще се обезщетят и всички ще са доволни.
Никой не би си подарил земя, пък била тя дори ниви. Около София статуквото постоянно се мени и всеки гледа да спечели от това нещо (за собствениците става въпрос).

Макар че и това не е много правилно, ако не е в съгласие от двете страни.
Скрит текст:
(Защото на мястото на нашата къща, едно време построиха блок без желанието на баба ми, дядо ми и майка ми, и реално сега имаме апартаменти, но не и земя в София, което не е същото. Прочетох за казуса в темата малко по-назад за връщането на земята, но не знам дали бихме успели. )

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт