(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 57)

  • 14 987
  • 389
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 548
Мама Мария, чудни домати си отгледала.
По въпроса за песто от босилек. Аз го правя с орехи, зехтин и доста лимон.
Правя го на вкус, не спазвам пропорции.
Предпочитам го с по едри парчета орехи, за да се усеща вкуса на ядки.
Ако го направя с кашу, също оставам по- едри парчета, не смилам докрай ядките. Но лично аз,  го предпочитам с орехи.

# 376
  • София, Студентски град
  • Мнения: 107
Alia, и ние имаме нови тиквички, аз част от тях настъргах за кюфтета, обаче из фейса се върти една рецепта за пица от тиквички.
Моят мъж категорично отказа пицата, та още не съм си я правила. Но настъргани, отцедени и във фризера става. А може и готови за пържене, стига да имате място във фризера.

Пицата става много вкусна.

# 377
  • София
  • Мнения: 1 434
Единственият шанс за биологична борба с миризливки е с препарат на основата на Пиретрум - Амитица имат, Пиретрогард. Виждам обаче, че в описанието вече не присъстват миризливките, а съм сигурна, че съм ги чела.

От тиквичките също правя кюфтета на фурна, както и руло. Често го правя и нарязани на стълбчета, дълги около 5-6 см, широки 1.5-2 см, оваляни в брашно, грис (или галета) и подправки, пак на фурна.
За зимата - нарязани на кубчета и във фризера, после става вкусна крем супа, слагам и в гювеч и супи.  Пържени без панировка и замразени също не са лоши.  На трушия - както се правят кисели краставички, а също и по рецептата на царска.

Последна редакция: сб, 29 юни 2024, 23:42 от sofyia

# 378
  • Мнения: 1 263
Миналата година след консултация с представител на Амитица, купих Пирегард и НимАзал за миризливките.  Не си спомням как им се отрази, но тази още няма. Преди две седмици мм пръска с тях против белокрилка, цикади и акари.
Не харесвам тиквичките по никакъв начин за зимата.

# 379
  • Мнения: 36
Това открих за миризливки.
Аз се боря с белокрилка- днес пръсках с лимоцид и НимАзал- да видим как ще им се отрази . Дано да изчезнат.

# 380
  • София, Студентски град
  • Мнения: 107
Едно интересно видео за събиране на семена от домати:

https://www.youtube.com/watch?v=hKT10z2YpAA

Изключително интелигентна жена с любопитна история за всяко растение в градината. Всички видеа са много образователни.

А баба Данче е Проф. д.с.н. Йорданка Станчева - автор на три книги:

"Болести по полските култури"
"Болести по трайните култури"
"Болести по зеленчуковите култури"

Последна редакция: нд, 30 юни 2024, 00:13 от GalPP

# 381
  • Мнения: 8 363
Това открих за миризливки.
Аз се боря с белокрилка- днес пръсках с лимоцид и НимАзал- да видим как ще им се отрази . Дано да изчезнат.

От тези се забърква адската смес или с по едно се пръска?

При мен маслото от нийм се справя отлично с белокрилките, а тази година и с черните мушички.

# 382
  • София, Студентски град
  • Мнения: 107
Първата!
Гурме салатка изцяло от градинката. (доматчето е с върхово гниене, затова избърза)

# 383
  • Мнения: 1 263
Galpp,благодаря за изключително полезното видео.
Ето я и нашата първа изцяло домашна салатка.
Скрит текст:
И първите пукани чушки за прясна консумация.
Скрит текст:

# 384
  • Мнения: 1 378
Кажете какво да правя със златките. Не мислех, че са голям проблем, но станаха много и направо ми изяждат крушите. В началото на пролетта си харесаха няколко рози - изядоха цветовете, после бяха на липата - с хиляди, а сега крушите направо на дръжки оставят Sad Има сигурно една седмица до узряване - те се нахвърлят хищно на всичко, което започва да става. След залез бръмчат нанякъде и си заминават и мога да скъсам някоя круша, но като са толкова много направо ми е гадно да наближа дървото дори.

# 385
  • Мнения: 174
Само знам, че са в червената книга на България.
Защо не се обърнеш към някоя организация, която работи с диви животни?

Кажете какво да правя със златките. Не мислех, че са голям проблем, но станаха много и направо ми изяждат крушите. В началото на пролетта си харесаха няколко рози - изядоха цветовете, после бяха на липата - с хиляди, а сега крушите направо на дръжки оставят Sad Има сигурно една седмица до узряване - те се нахвърлят хищно на всичко, което започва да става. След залез бръмчат нанякъде и си заминават и мога да скъсам някоя круша, но като са толкова много направо ми е гадно да наближа дървото дори.

# 386
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 417
Тя пита за златка инсект, не за златка животно. Ако съм я разбрала правилно. Simple Smile

Онлайн, с каквото и да напръскате сега ще остане в плодовете и не е добре.
Sad
Аз бих попитала в агро аптека.

# 387
  • Мнения: 1 378
Обикновената златка се води хем полезно, хем вредно насекомо. Хем преработва компоста, хем изяжда плодовете. Но тази година са страшно много. Подозирам, че ги развъждам в компостера Sad Ще питам в аптеката, но май крушите те ще ги ядат това лято Sad Защо птиците не ядат златките ми е любопитно? Имаме птици наоколо много.

# 388
  • Мнения: 11 528
На колко време поливате тиквите?

# 389
  • София, Студентски град
  • Мнения: 107
На колко време поливате тиквите?

"Баба Данче" в едно от видеата каза, че тиквите имат много дълбоки корени, с които извеждат водата нагоре и дори я правят достъпна за заобикалящите ги растения. Simple Smile В смисъл, че са сухоустойчиви.

Общи условия

Активация на акаунт