Морето и морският климат са изключително полезни за здравето на децата. Лятната почивка на брега на морето осигурява здраве и бодрост през цялата година. Лечебното действие на морската вода е познато от древни времена и се използва широко в практиката, включително и при бебетата.

За съжаление, невинаги е възможно да стигнем до морето с малки деца, особено докато са бебета. Но слънчеви бани с морска сол могат да бъдат организирани и у дома – на двора или на терасата. Децата обожават да си играят във водата, а родителите им са доволни, че са се погрижили да им осигурят закаляващи процедури.


Защо точно бани с морска сол?

Съставът на морската сол е подобен на кръвната плазма на човека, затова ваните с морска сол са особено полезни за нашето здраве. Къпането в солена вода подобрява тонуса и настроението, включително и на децата.

Терапевтите предписват бани с морска сол като допълнително лечение на неврологични заболявания, кожни възпаления, повишено образуване на газове.

Морската сол има антибактериални свойства и спомага за бързото зарастване на всякакви рани, тонизира и почиства кожата.

Тя убива и много вируси, поради което често се използва за лечение на настинки и всякакви заболявания на ушите, гърлото и носа. Ако детето има хрема, синузит, тонзилит или болки в гърлото, тогава измиването или гаргарата с морска вода ще помогне за възстановяването му.

Лекарите препоръчват на често боледуващите деца няколко пъти в годината да бъдат водени на море. И всичко това, защото морето и солената вода допринасят за общото укрепване на имунитета, повишават нивото на хемоглобина в кръвта, а също така подобряват циркулацията на кислорода в организма.

Морската сол насища тялото на детето с множество полезни микроелементи:

•   Йод – помага за развитието на ендокринната система, подобрява работата на щитовидната жлеза. Оказва влияние върху развитието на паметта и интелектуалните способности на децата.

•   Магнезий – за правилен растеж и развитие на костната, мускулната и нервната системи.

•   Желязо – помага за подобряване на състава на кръвта, повишава нивото на хемоглобина, което при децата често е ниско.

•   Селен – укрепва съдовите стени, предпазва клетките от увреждането на свободните радикали.

•   Калций – участва в образуването на костната тъкан и съсирването на кръвта, помага за затягане на раните.

•   Манган – влияе благоприятно на имунитета.

•   Бром – помага за съзряването на нервната система, действа успокояващо.

•   Силиций – придава еластичност на стените на кръвоносните съдове.

•   Цинк – нормализира работата на половите жлези, възпрепятства растежа на тумори.

Бъдете внимателни, ако кожата на вашето дете е склонна към алергични реакции! Също така е важно да не прекалявате с времето на водните процедури. Детето трябва да престои в солената вода не повече от 30 минути, в противен случай кожата му може да се изсуши и да започне да се лющи.



Каква сол да изберем?

Най-добре е да купите морска сол за вана от аптека или магазин за козметика. Препоръчително е да намерите специална сол за къпане на бебета.

Избирайки сол с екстракти, избягвайте допълнителното добавяне на етерични масла, защото има риск от алергични реакции. Екстрактите от лечебни растения в солта имат положителен ефект върху кожата по време на къпане – например невен, лайка...

Друг важен момент: в състава не трябва да има синтетични багрила и други добавки. Солта трябва да е калибрирана и немного едра, за да не нарани нежната детска кожа.

За деца над 2 години ще бъде интересно да ползвате морска сол на пяна. Съставът включва специални гранули, които образуват пяна във ваната и това кара децата много да се забавляват.


Кога да започнем?

Лекарите препоръчват баните с морска сол да започнат, след като детето навърши 6 месеца. Това трябва да стане 1 – 2 часа след хранене. За бебетата е по-добре къпането да бъде преди сън – дневен или нощен. Банята с морска сол действа релаксиращо и след нея децата спят по-добре. Някои бебета обаче се превъзбуждат по време на къпането и тогава е за предпочитане водните процедури да се организират сутрин. Всяка майка познава добре детето си и може да избере най-подходящото време.


Правила за "морското" къпане:

    • Ваничката или басейнчето трябва да са добре почистени.

    • Температурата на водата трябва да бъде около 36 – 37 градуса.

    • Прочетете внимателно указаната на опаковката дозировка. За стандартен детски басейн обикновено са нужни около 5 – 6 супени лъжици (150 г) морска сол, за малка бебешка вана – 2 супени лъжици (60 – 75 г).

    • Разтворете предварително солта в подходящ съд, преди да я добавите към водата в басейнчето, за да не надраска деликатната кожа на детето. Ако не се е разтворила добре, по-добре я прецедете.

    • Времето за престой на бебето в такава вана е 10 – 15 минути, при по-големите деца може и до половин час.

    • Уверете се, че водата не попада в устата и очите на детето. Ако това се случи – изплакнете с чиста вода.

    • Ако кожата на детето се зачерви или то започне да капризничи, трябва да го извадите от водата и да разберете причината.

    • След солената баня изплакнете детето с чиста вода и попийте с мека кърпа. Не търкайте кожата на бебето, за да не я раздразните.

    • Намажете кожните гънки с бебешки крем или масажно масло.

    • За по-добър закалителен ефект правете това веднъж дневно в продължение на 25 дни.

Здравето на децата е от първостепенна важност за всеки родител. Подсилвайки имунитета им от най-ранна възраст, ние допринасяме и за правилното им развитие. За нас е важно да знаем, че предотвратяването на детските болести е не само по-полезно, но и по-евтино от лечението на последствията. Особено когато това става по начин, който носи на децата толкова приятни емоции – като къпането и играта в солена вода през горещите летни дни.