Евровизия (тема 37) - Bulgaria 2027

  • 17 306
  • 345
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23 810
71-o издание на Конкурса за песен на Евровизия - България 2027



Първи полуфинал ... май 2027
Втори полуфинал ... май 2027
Финал -  ... май 2027


Място: .............................


Завръщащи се държави: Северна Македония



На финала участват 26 държави
Big 5+ държавата домакин + класиралите се 20 от полуфиналите


Конкурсът за песен на Евровизия (Eurovision Song Contest) се провежда от 1956 година. Първото издание е в швейцарския град Лугано с участието на 7 държави.  През 2008 се поставя рекордът с участието на 43 държави.
През 2026 се отбелязва юбилейното 70-о издание на най-мащабния музикален конкурс в света. България участва на "Евровизия" от 2005 година, като БНТ е член на EBU (Европейския съюз за радио и телевизия) от 1993 и е заявила желание за участие още оттогава
.


Резултатите от анкетите в тема 36:
Скрит текст:
Чии песни на финала предпочитате:

България 25.7%
Румъния 6.8%
Израел 6.3%
Албания 6.0%
Молдова 5.1%
Финландия 5.0%
Норвегия 5.0%
Малта 4.7%
Кипър 3.2%
Xърватия 3.0%
Дания 2.8%
Австралия 2.8%
Италия 2.8%
Сърбия 2.7%
Франция 2.7%
Чеxия 2.7%
Гърция 2.2%
Великобритания 2.0%
Австрия 2.0%
Германия 1.8%
Швеция 1.7%
Полша 1.2%
Белгия 0.8%
Украйна 0.7%
Литва 0.0%

(извадка: 187 гласували)

ЛИНК КЪМ ПРЕДИШНАТА ТЕМА

Последна редакция: ср, 27 май 2026, 11:08 от diziler

# 1
  • Мнения: 30 453
Относно анкетата – на въпроса дали трябва да се допусне участието на Израел, Русия и Беларус, отговорих с „Да“. Подобни конкурси трябва да са над политиката. Нали уж целта е държавите да се обединят чрез песента? Не ми се връзват с тази идея всякакви забрани и ограничения.
Но ако има такива, то аршинът да не е двоен и да важат за всички. Ако Русия и Беларус са санкционирани по политически причини, то и за Израел трябва да важи.
Нападната ли е чужда държава? Нападната е. Умират ли невинни хора? Умират. Тогава?

# 2
  • Мнения: 23 810
То това важи и за участия във всякакви олимпиади, спортни първенства и т.н.

# 3
  • София
  • Мнения: 14 794
Благодаря за темата!
Аз не съм компетентна по въпроса кои държави да бъдат допуснати и кои не. Все ми е едно, но конкурсът не е политически, а за песен. Така, че може би трябва да се допуснат всякакви държави.
Иначе мисля, че ще се представим отлично с подготовката и цялостната органзация на конкурса. Предполагам, че ще се проведе в София, в Арената.

# 4
  • Мнения: 366
Редно е да участват всички, които искат (все пак без Канада, не съм фен и на участието на Австралия). Русия обаче дори и да я пуснат, едва ли ще поиска да се върне. Беларус въобще не трябваше да ги спират, по тази глупава логика да бяха спряли и Грузия и Армения, които също са приятелски на Русия. За Израел санкциите според мен не трябва да са поради политически и военни причини, а защото систематично нарушават правилата и  си пазаруват журита и зрителски вот (нещо което Русия никога не е правела апропо). Навремето трябваше и Азербайджан да бъде санкциониран за същото, но те поне мирясаха след победата.

# 5
  • София
  • Мнения: 37 291
Благодаря за темата!

1. Да, напълно!
2. Не!
3. Не! Когато Путин спре да избива хора и войната свърши може.
4. Да!!! Имаше тежки липси.
5. София.
6. Първото, оказа се печеливш модел.
Не че ще дублираме, но дори само да се класираме за финала, ще е огромен успех предвид статистиката за държавите победители и какво им се случва на следващата година година...

Последна редакция: ср, 27 май 2026, 13:35 от Diavolo

# 6
  • Мнения: 23 810
Беларус въобще не трябваше да ги спират, по тази глупава логика да бяха спряли и Грузия и Армения, които също са приятелски на Русия. За Израел санкциите според мен не трябва да са поради политически и военни причини, а защото систематично нарушават правилата и  си пазаруват журита и зрителски вот (нещо което Русия никога не е правела апропо). Навремето трябваше и Азербайджан да бъде санкциониран за същото, но те поне мирясаха след победата.
Нещо тука бая си се объркàл.
Скрит текст:
Беларус беше баннат от цяла Европа една година преди да започна войната в Украйна, когато Лукашенко свали самолета на Раянеър, за да арестува Роман Протасевич. Тогава цяла Европа спря полетите си до Беларус, това беше 2021 година! Така е и до ден днешен.  Азербайджан няма повод да бъде санкциониран, защото си пази територията, реално агресията беше от арменска страна и фактите, и цифрите показват в пъти повече жертви от азербайджанска страна. Карабах е част от Азербайджанската ССР, после и от Азербайджан съответно. И беше окупирана от арменците територия от повече от 30 години.  Не коментираме лични пристрастия. Спорната територия си е в рамките на Азербайджан, без значение, че е съставена основно от арменци, заради разместванията на Сталин и мн. други безумни политически решения през годините, заради които страдат няколко поколения.

И никаква "приятелка" на Русия не е Грузия, страна, чиято 1/4 от територията е окупирана от руснаците, Абxaзия и Южна Осетия са окупирани и Грузия е била обект на две войни от страна на руснаците.
Беларус не е просто "приятел" на Русия, а EBU банна държавата още през 2021, заради това, което Лукашенко направи с отклоняването на самолета на Раянеър.  Май нямаш спомен или просто не си следил Евровизия, за да следиш кога и защо Беларус беше изхвърлен от Евровизия.

Последна редакция: ср, 27 май 2026, 13:45 от diziler

# 7
  • Мнения: 911
Дебютираме и в Билборд!
Номер 90 в класацията Global 200!

# 8
  • Мнения: 8 576
Беларус въобще не трябваше да ги спират, по тази глупава логика да бяха спряли и Грузия и Армения, които също са приятелски на Русия. За Израел санкциите според мен не трябва да са поради политически и военни причини, а защото систематично нарушават правилата и  си пазаруват журита и зрителски вот (нещо което Русия никога не е правела апропо). Навремето трябваше и Азербайджан да бъде санкциониран за същото, но те поне мирясаха след победата.
Нещо тука бая си се объркàл.
Скрит текст:
Беларус беше баннат от цяла Европа една година преди да започна войната в Украйна, когато Лукашенко свали самолета на Раянеър, за да арестува Роман Протасевич. Тогава цяла Европа спря полетите си до Беларус, това беше 2021 година! Така е и до ден днешен.  Азербайджан няма повод да бъде санкциониран, защото си пази територията, реално агресията беше от арменска страна и фактите, и цифрите показват в пъти повече жертви от азербайджанска страна. Карабах е част от Азербайджанската ССР, после и от Азербайджан съответно. И беше окупирана от арменците територия от повече от 30 години.  Не коментираме лични пристрастия. Спорната територия си е в рамките на Азербайджан, без значение, че е съставена основно от арменци, заради разместванията на Сталин и мн. други безумни политически решения през годините, заради които страдат няколко поколения.

И никаква "приятелка" на Русия не е Грузия, страна, чиято 1/4 от територията е окупирана от руснаците, Абxaзия и Южна Осетия са окупирани и Грузия е била обект на две войни от страна на руснаците.
Беларус не е просто "приятел" на Русия, а EBU банна държавата още през 2021, заради това, което Лукашенко направи с отклоняването на самолета на Раянеър.  Май нямаш спомен или просто не си следил Евровизия, за да следиш кога и защо Беларус беше изхвърлен от Евровизия.
Нещо се бъркаш, няма никаква връзка този случай с банването на Беларус.
Беларус бяха избрали песен с политически текст и EBU я върна. В последствие пратиха нова песен вместо да променят текста на старата и тя също не пасваше. Тъй като не успяха да спазят сроковете, бяха дисквалифицирани за съответната година, а после имаше гласувне и ги отстраниха за 3 години. Т.е. на практика забраната на Беларус е изтекла от 2 години, но никога не се е заговаряло за завръщането им. Ето тук е описано - https://en.wikipedia.org/wiki/Belarus_in_the_Eurovision_Song_Contest_2021

Очаквах същият сценарий да се развие и с Израел е October Rain от 2024 (дъжд от ракети през октомври, нали), но взеха, че я промениха.

# 9
  • Мнения: 437
Благодаря за темата!

1. Да, със сигурност ще се представим добре. Най-малкото, защото не зависи само от нас Wink
2. Не, Израел не бива да бъде допуснат, освен ако ситуацията не се промени, което ме съмнява.
3. Не, аз не мисля, че Евровизия (и културата като цяло) трябва да се използва като платформа за чистене на имидж.
4. Да, но разбирам и ако други държави решат на бойкотират... като цяло, конкурсът не е това, което беше и което трябва да бъде.
5. София, но се надявам това да стимулира и другите градове да изградят конкурентна спортна/културна инфраструктура.
6. Гласувах отново да се пробваме със селекция, защото мисля, че е добре за музикалния ни бизнес. Определено има нужда от друг подход обаче, защото това беше голяма мъка и донесе адски много щети на победителя.. От глупавия начин, по който избраха кой да бъде допуснат, до безумно тъпата формулировка "избираме глас" на първи кръг.... ужасно беше. Старият формат на директен избор на песен за всички, които имат желание да се явят, би бил най-удачен. Даже специално изгледах първата ни национална селекция - ами супер си беше и толкова много песни "останаха" след нея.

Истината е, че много се колебах на последния въпрос, защото не вярвам, че на този етап БНТ имат капацитета и ресурса да организират добра национална селекция. Ако не могат да се справят, по-добре вътрешно да си изберат някой.

Не че ще дублираме, но дори само да се класираме за финала, ще е огромен успех предвид статистиката за държавите победители и какво им се случва на следващата година година...

Привилегията на домакините е, че директно са на финал и няма нужда да се класираме този път Sunglasses
Добро класиране би било топ 10 или поне в лявата половина на класацията (мисля, че се падат първите 13?)

# 10
  • Мнения: 8 576
А да, анкетата.
1. Да
2. Не, трябваше да ги спре от участие още в края на 2023. За съжаление това не се случи и вече някак си се надявам самият Израел да се откаже.
Дори да не е заради политическите събития, за нарушенията във вота.
3. Догодина - не, ако приключат войната, изтърпят си санкциите и се реабилитират, са добре дошли.
4. Да, колкото повече, толкова повече.
5. София
6. Не, миналата година имахме успех въпреки селекцията, а не заради нея. Или да се направи адекватен конкурс (като в Румъния и Молдова), или да е вътрешен избор, такива циркове не искам отново.

# 11
  • Мнения: 3 452
Благодаря за темата!
Плахо да попитам,натъкнах се на една статия в дама.бг,написали са,че залата-Арена Сф не покрива изискванията за домакин,защото носела хазартно спонсорско име,а не неутрално такова,дали е вярно?

https://dama.bg/article/sofiia-ne-pokriva-iziskvaniiata-za-domak … -evroviziia/49128
*"Град София не изпълнява изискванията, поставени от Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) за домакинство на „Евровизия“. Това се разбира от регламента за провеждането на фестивала през 2027 година. Той не се отличава особено от действащия в момента. Текстът е вече готов и е на разположение на Българската национална телевизия, съобщи източник от седалището на ЕСРТ в Женева. Макар право на телевизията е да определи града домакин, от изявленията на български правителствени лица миналата седмица се разбра, че въпросът ще се разглежда на високо политическо ниво.
Българската столица не покрива най-важното условие: да предостави зала с поне 10 000 места, която да носи неутрално име, да не е кръстена на частен бизнес...."

# 12
  • Мнения: 55 843
Нападната ли е чужда държава? Нападната е. Умират ли невинни хора? Умират. Тогава?

Израел може и да прекалява, но не е нападнал, а него го нападнаха. Това е голямата разлика с Русия.
А после вече, тръгне ли войната, винаги е грозно.

# 13
  • Мнения: 8 576
Благодаря за темата!
Плахо да попитам,натъкнах се на една статия в дама.бг,написали са,че залата-Арена Сф не покрива изискванията за домакин,защото носела хазартно спонсорско име,а не неутрално такова,дали е вярно?

https://dama.bg/article/sofiia-ne-pokriva-iziskvaniiata-za-domak … -evroviziia/49128
*"Град София не изпълнява изискванията, поставени от Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) за домакинство на „Евровизия“. Това се разбира от регламента за провеждането на фестивала през 2027 година. Той не се отличава особено от действащия в момента. Текстът е вече готов и е на разположение на Българската национална телевизия, съобщи източник от седалището на ЕСРТ в Женева. Макар право на телевизията е да определи града домакин, от изявленията на български правителствени лица миналата седмица се разбра, че въпросът ще се разглежда на високо политическо ниво."
Да, името на залата трябва да е неутрално. Никой досега не е коментирал този въпрос - може ли да се смени името; ако хазартният спонсор е само местен дали не става да остане това име и всъщност Арена 8888 ли е единствената опция на София.

Кратка справка показва, че в Ливърпул арената от 2023 носи името на банка, а в Торино - на марка сирене. Ето какво обаче пише в страницата на въпросната италианска Inalpi Arena - Palasport Olimpico, officially operating with the sponsored name Inalpi Arena except during events prohibiting sponsorship names when it is usually known as simply PalaOlimpico..., т.е. са променили името заради Евровизия.

Така че за момента сайтовете просто си правят кликове, няма нищо сигурно.

# 14
  • Мнения: 437
Благодаря за темата!
Плахо да попитам,натъкнах се на една статия в дама.бг,написали са,че залата-Арена Сф не покрива изискванията за домакин,защото носела хазартно спонсорско име,а не неутрално такова,дали е вярно?

Не ми се търси източник, но бях чела, че името на спонсора/марката трябва да се закрие по време на конкурса и да се използва друго, неутрално име, така че всичко би трябвало да е ок.

Нападната ли е чужда държава? Нападната е. Умират ли невинни хора? Умират. Тогава?

Израел може и да прекалява, но не е нападнал, а него го нападнаха. Това е голямата разлика с Русия.
А после вече, тръгне ли войната, винаги е грозно.

Аз не искам да политизирам темата, но искам само да вметна, че ситуацията е МНОГО по-сложна.. Да не говорим, че от тази година военни действия се водят и на териториите на Ливан и Иран, които не са нападали никого.

Общи условия

Активация на акаунт