Коя известна литературна творба НЕ харесвате?

  • 17 978
  • 414
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 1 176
Нямам свестни спомени от Маншон ,Полуобувка и Мъхеста брада ,може би трябва да я прочета отново .
Много я обичах като дете.

Също и "Емил от Льонеберя" - голяма ми е веселба.
Да. Класика.

Спомням си, че много се дърпах да прочета "На изток от рая". Сестра ми като бременна я препрочиташе за стотен път. Очаквах много повече, но я оцених сега. Тогава нямаше.

# 286
  • Мнения: 1 032
Ерих Кестнер и неговите "Романи за деца" - това към списъка с детски книжки, а не към отрицателният Laughing. Също и "Емил от Льонеберя" - голяма ми е веселба. А "Фаталната запетая" на....срам Blush, забравих автора, но май е на Валери Петров(може и да не е ...признавам,че се мъча да се сетя...) , но тя спада към леко тийнската възрастова група. А "Пипи?  Mr. Green

И "Роня, дъщерята на разбойника", а помните ли имаше една детска книжка на Йордан Радичков "Руфус червенокосия" беше невероятна.

# 287
  • Мнения: 1 841
Сиси, споменатият от теб Тютюн и аз харесвам много.

Някой спомена за любимите детски книжки, освен Алиса, Мечо Пух и старогръцки легенди и митове, много харесвах Питър Пан, Лукчо. Имаше един роман Сърце на Адмундо де Амичис /ако не бъркам името/ толкова ме беше впечатлил, четях си го непрекъснато. А помните ли Ран Босилек .....Между другото от детската литература така и не възприех Ние врабчетата, може би трябва да пробвам пак.

Някой има ли мнение за Шогун, чела съм го няколко пъти и то като 10-11 годишна, запомнях думите на японски и си въобразявах, че знам малко от езика  Crazy

И аз много харесвам "Тютюн" - един от най-качествените и стойностни български романи.
"Шогун" много, ама много ми хареса. И "Цар плъх" на Клавел също много ми харесва. Авторът невероятно добре се справя със съпоставката между нашия европейски бит и народопсихология и азиатския - ето това ми беше много интересно. "Цар плъх" съм я препрочитала многократно.

Като стана въпрос за детски книги - имаше една, на която не си спомням как се казваше автора - четох я като дете и страшно ми беше забавна -"Как станах кинозвезда" - спомня ли си я някой - невероятно чувство за хумор.
Не ми харесваха приказките на Андерсен - много тъжни за деца. Не ми харесваше и "Емил от Льонеберя" - не ми беше приятно да чета за хулиганче. Но пък "Пипи" я знам на изуст - препрочитала съм я безброй пъти. Ами Джани Рудари?

Пенчо Славейков - харесвам го, ама отчасти. Например стиховете от "Люляка ми замириса", както и тези с фолклорни мотиви са ми любими. Ама "Кървава песен"... е не можах да се справя с това чудо. Не харесвам и Гео Милев - много е далеч от моя душевен мир, просто приемам на други честоти. И Дамян Дамянов не ми е любим, но пък Надежда Захариева ми харесва - особено книгата й "Смет за сливи" - прочетох я 7 пъти. Страхотна книга, една от най-добрите съвременни български творби. Дадох я на много мои приятелки и всички до една много я харесаха. Препоръчвам я горещо на всички. Книгата е автобиографична. Толкова е откровена и безпощадна най-вече към себе си - нищичко не си спести, включително и неща, които не я представят в най-добрата светлина. Страхотна жена. Иска ми се да я срещна и да й стисна ръката.

Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 10:01 от Маги ДС

# 288
  • Мнения: 1 841
Всъщност ще ми бъде много интересно, ако и друг фен на Алиса разкаже как я разбира тази творба - дали ще ни съвпаднат в някаква степен вижданията?!

Според мен авторът на тази книга - "Алиса в страната на чудесата" докато я е писал наистина е бил в "страната на чудесата" - т.е. бил е или дрогиран или постоянно пиян. Аз не мога да си представя как ще седна и ще ми дойдат на ум такива невероятни неща да опиша. Това е плод само на дрогиран мозък и на нищо друго...

 Joy

Може и това да е вярно, кой знае...

# 289
  • UK
  • Мнения: 3 959
Маги ДС, малко си чела от Емил от Льонеберя, за да решиш, че е хулиганче.

ПП. Джани Родари.

# 290
  • Мнения: 5 940
Не е случайно, че  "Алиса" се изучава от студенти трети и четвърти курс в университета. Книгата всъщност е за големи. И пак не за всички.

# 291
  • Sofia
  • Мнения: 9 820

Като стана въпрос за детски книги - имаше една, на която не си спомням как се казваше автора - четох я като дете и страшно ми беше забавна -"Как станах кинозвезда" - спомня ли си я някой - невероятно чувство за хумор.


Лелей, невероятна книга, като дете сигурно 10 пъти я четох и всеки път умирах от смях. Забравила съм автора, но май още я пазя вкъщи, ще се разровя. Laughing

Сега попитах Гугъл и автора май е Х. Оливер. Името да не ви заблуждава- това е бг писател.

Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 10:28 от nova_badeshta_mama

# 292
  • Мнения: 1 841
Маги ДС, малко си чела от Емил от Льонеберя, за да решиш, че е хулиганче.

ПП. Джани Родари.

Като дете я четох, ама трябва да пробвам пак - сега пък може да ми хареса - Емил все пакости правеше и това някак си ме натаоварваше, а не ми беше забавно.


Като стана въпрос за детски книги - имаше една, на която не си спомням как се казваше автора - четох я като дете и страшно ми беше забавна -"Как станах кинозвезда" - спомня ли си я някой - невероятно чувство за хумор.


Лелей, невероятна книга, като дете сигурно 10 пъти я четох и всеки път умирах от смях. Забравила съм автора, но май още я пазя вкъщи, ще се разровя. Laughing

Сега попитах Гугъл и автора май е Х. Оливер. Името да не ви заблуждава- това е бг писател.

Българин беше автора - в това съм сигурна, ама името...  newsm78

Действието се развиваше в БГ, семейството имаше "Москвич", ходиха в София на прослушване...

# 293
  • Sofia
  • Мнения: 9 820
Мдаа, този Х.Оливер е българин.
Ех сега като се зачудх какво беше артистичното име, което амбициозната майка беше измислила за сина си newsm78 От Енчо Маринов стана Тренчо Маринери или какво беше Rolling Eyes

# 294
  • UK
  • Мнения: 3 959
Маги ДС, идеята е, че Емил винаги прави всичко от безкрайно добри намерения и всъщност е едно много добро момче. Wink

# 295
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 568
Истанбул-на Орхан Памук.Тя ми е с Нобелов лауреат за скука.Със силата на волята си я четох,четох,ама нейсе.Така си и остана.
Тери Прачет така и не се научих да го харесвам.А съм любител на фантастика.Явно фентъзито ми убягва.
Голяма част от провалите са били книги в неподходяща възраст четени.На 10 прочетох Приказки-на Оскар Уайлд.Бях потресена от жестокоста.Имах кошмари със седмици.След години ми хареса много.Всяко нещо с времето си.

# 296
  • Мнения: X
Маги ДС, идеята е, че Емил винаги прави всичко от безкрайно добри намерения и всъщност е едно много добро момче. Wink
Heart Eyes любимият ми

# 297
  • Мнения: 1 841
Маги ДС, идеята е, че Емил винаги прави всичко от безкрайно добри намерения и всъщност е едно много добро момче. Wink

Може, може, явно аз не съм го разбрала както трябва. Ще се пробвам пак и съм сигурна, че ще ми хареса.

Мдаа, този Х.Оливер е българин.
Ех сега като се зачудх какво беше артистичното име, което амбициозната майка беше измислила за сина си newsm78 От Енчо Маринов стана Тренчо Маринери или какво беше Rolling Eyes

Да, точно така беше.  Joy Много се смях с тая книга и я прочетох няколко пъти.

А и като се замисли0х преди малко, си спомних, че името на автора не звучеше много като българско. Абсолютно си права.  Peace

# 298
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Повечето книги, които сте посочили като омразни, са ми фаворити.

Обожавам " Алиса...", но как да я обясня?  Thinking Или я разбираш или - не. Може би, ако си съгласен с този цитат, ще я харесаш:
"Понякога успявах да повярвам на не по-малко от шест невъзможни неща само преди закуска..." Луис Карол, "Алиса в огледалния свят"

Името е Хаим Оливер. Написал е и "Рицарят на бялата дама". Имам и още любими негови, но не се сещам сега. А майката си кръсти детето Силвестър.

# 299
  • Мнения: 181
Единствената книга, която не разбрах и за това не мога да кажа дали ми хареса или не е " Майсторът и Маргарита".

Общи условия

Активация на акаунт