Коя известна литературна творба НЕ харесвате?

  • 17 964
  • 414
  •   1
Отговори
# 300
  • Майничка
  • Мнения: 12 727
Името е Хаим Оливер. Написал е и "Рицарят на бялата дама". Имам и още любими негови, но не се сещам сега.

"Енерган 22", "Федерация на династронавтите", "Великият поход на династронавтите" - леле, как сме се хилили на книгата и филма.  Laughing

# 301
  • Мнения: 212
На мен други винаги ми е било интересно. Защо колкото една творба е по-неразбираема, по-шантава, по-скучна, по-объркана и алогична се смята че това е върхът на изкуството. newsm78

# 302
  • Мнения: 2 161
Мона Лиза не е шантава.А не можеш да мръднеш,когато застанеш пред нея.Съмърсет Моъм също не е шантав.Йовков също.Аз деля изкуството на такова,което разбирам и останалото не е понятно за мен,не ме е докоснало,нямам нужната нагласа,за да го усетя.

# 303
  • България
  • Мнения: 1 090
"Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет" на Робърт М. Пърсиг
И петте опита да прочета тази книга завършиха с пълен провал не по-далеч от 15-та страница...
При мен е точно обратното. Simple SmileТази книга преобърна цялото ми мислене и е много ценна за мен. 4етох я някъде 14,15 годишна...

# 304
  • Мнения: 2 716
Маги ДС, идеята е, че Емил винаги прави всичко от безкрайно добри намерения и всъщност е едно много добро момче. Wink
И като пораства, става кмет на Льонеберя. Най-добрият, при това  Wink

# 305
  • Мнения: 1 841
Мона Лиза не е шантава.А не можеш да мръднеш,когато застанеш пред нея.Съмърсет Моъм също не е шантав.Йовков също.Аз деля изкуството на такова,което разбирам и останалото не е понятно за мен,не ме е докоснало,нямам нужната нагласа,за да го усетя.

А на мен пък Мона Лиза не ми въздейства и винаги ще се чудя с какво е гениална тази картина. Но не разбирам от изобразително изкуство, а само мога да кажа "харесва ми" и "не ми харесва" - въобще не съм компетентна по въпроса. Но в първи курс от следването си по БФ имахме предмет "Теория на литературата" (предполагам, че има и предмет "Теория на изобразителното изкуство") и по този предмет се изучава именно по какви признаци едно писание може да се нарече литература и по кои - не, трябва да отговаря на определени изисквания, които не са никак прости.

На мен други винаги ми е било интересно. Защо колкото една творба е по-неразбираема, по-шантава, по-скучна, по-объркана и алогична се смята че това е върхът на изкуството. newsm78

Не е точно така. Това, че за теб една творба е неразбираема и скучна, не значи, че за всички останали читатели е така, а и както обясних по-горе, има си определени критерии, според които се оценява едно произведение на даден автор и с това се занимават литературоведите - те определят доколко е ценна една книга и каква литературна стойност има, в какво точно се изразява тази стойност, отчита се историческата обстановка, в която е създадена, както и нивото на литературата към момента, в който е била създадена. Един от най-големите критерии изобщо в изкуството си остава времето - ако продължава да е актуална и непреходна, независимо колко отдавна е създадена - значи е стойностна. (Това най-общо казано, разбира се).

Маги ДС, идеята е, че Емил винаги прави всичко от безкрайно добри намерения и всъщност е едно много добро момче. Wink
И като пораства, става кмет на Льонеберя. Най-добрият, при това  Wink

Ох, още в понеделник ще отида до библиотеката да я взема и ще я четем заедно с децата. То се е видяло - няма мърдане!  Laughing

# 306
  • София
  • Мнения: 62 595
Нищо не й е гениалното. Просто тази картина е извадила късмет с историята. И като резултат - масова психоза по нея.

# 307
  • UK
  • Мнения: 3 959
О, напротив. Мона Лиза е напълно гениална от гледна точка на използваната техника и постигнатия ефект - това, което сега на нас ни е напълно нормално - че картината те "следи" с очи - тогава им се е струвало едва ли не от друг свят. И има още нещо, но не мога да го обясня, защото никога не съм била особено добра по история на изкуството - нещо за техниката - че не можеш да отличиш къде е рисувал с четката, казано най... Глупаво.

# 308
  • Пловдив
  • Мнения: 14 142
Името е Хаим Оливер. Написал е и "Рицарят на бялата дама". Имам и още любими негови, но не се сещам сега.

"Енерган 22", "Федерация на династронавтите", "Великият поход на династронавтите" - леле, как сме се хилили на книгата и филма.  Laughing
И "Фалшификаторът от Черния кос" - имаше и сериал по телевизията, много сладъко криминале Simple Smile

Защо не се пусне една тема за детските книги? Че май изместихме темата тук  Thinking

# 309
  • България
  • Мнения: 1 090
Филмът "Емил от Льонеберя" ,хехе ,баба го следеше редовно, с голям интерес,както и аз,а на братовчед ми,много пакостлив и рус, като малък,му викахме  Емил. LaughingА отделно, съдбата ме запрати съвсем близо до" Емил",в съседната държава. Rolling Eyes
На всичко отгоре,"Пипи Дългото чорапче", винаги ми е била настолна книга ,като дете. Crazy
Да не забравя и "Роня дъщерята на разбойника",четена до скъсване. Blush

Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 14:25 от norah

# 310
  • Мнения: 7
А какво мислите за 'Магьосникът от Оз'? Съвсем не го разбрах този жълт тухлен път..  newsm78

# 311
  • България
  • Мнения: 1 090
А какво мислите за 'Магьосникът от Оз'? Съвсем не го разбрах този жълт тухлен път..  newsm78
Как така  newsm78,много го тача и него...то май ще се окаже,че няма детска книга,която да не съм чела и да не харесвам. Blush

Малко офф: явно си личи,че сме прекарали детството си  във време без сателитна телезизия,интернет  и поп -фолк,късметлии направо  Whistling,днешните  деца да му мислят. Mr. Green

# 312
  • Мнения: 7
Не, не .. Не искам да кажа, че не ми хареса.. напротив.. само дето толкова време ме беше страх от маймуни..  Simple Smile
Но критиката, която съм чела никак не разбрах.. какво всъшност символизира жълтия тухлен път?

Пипи и на мен ми беше, е и ще бъде настолна книга.  Blush

# 313
  • Мнения: 17 546
А какво мислите за 'Магьосникът от Оз'? Съвсем не го разбрах този жълт тухлен път..  newsm78
Е, не си го разбрала!? Ми това са жълтите павета по пътя към Народното събрание. Иначе аз не харесвам "Магьосникът от Оз".

Не съм чела "Под игото". Не харесвам Вазов. Ще ми вземат ли дипломата сега?  Не можах да прочета "Сто години самота" на Г.Г.Маркес, "Фортуната и Хасинта" на Бенито Перес Галдос, не харесвам руска класика и не съм я чела. Не разбирам П.Г.Удхаус и не ми е смешен, както, между другото, и никакъв английски хумор! Не харесвам Стендал. "Алиса..." също. И "Лолита" на Набоков, също. Намирам, че доста от обявените за велики литературни творби, са плод на хора с нездрава психика и престъпни уклони. Всичко това вероятно ще ме направи изключително неинтелигентна в очите на много, много интелигентни хора Mr. Green

А, и Библията не съм чела, но тя май не се води литературна творба.

# 314
  • България
  • Мнения: 1 090
 На мен ми се губят някои моменти и подробности,като този жълт тухлен път, например Laughing,но като цяло имам незабравими спомени от ваканциите ,прекарани в компанията на тези приказни герои,а колко съм "разбирала" и дали правилно е друг въпрос. Crazy
Ето,да се посмеете малко,колко пък "разбират" децата днес Confused:

Малко момиченце се прибира от училище. Майката се интересува какво сa учили.
- Днес учихме приказката за Червената Шапчица!
- Браво! И каква е поуката от тази приказка?
- Че трябва добре да помним как изглеждат бабите ни!

Общи условия

Активация на акаунт